بوروبودور بزرگترین معبد بودایی جهان

بوروبودور؛ بزرگترین معبد بودایی جهان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۷ آبان ۱۳۹۶

در ارتفاعات کوه مرکزی جاوه، ناگهان دری به سوی آسمان گشاده می شود و معبد بوروبودور پدیدار می گردد. به اعتقاد بودایی ها هر چه به آسمان و بهشت نزدیکتر باشید، همانقدر به خدایان هم نزدیکتر خواهید بود.

معبد بروبودور

وقتی از پله های معبد بالا می روید، چشم انداز جنگل های اندونزی از همه جهت اطراف شما را احاطه می کنند. در این لحظه متوجه می شوید کسانی که این معبد را ساخته اند با آسمان ارتباط قوی تری داشته اند تا با زمین.

بوروبودور

در ادامه مطلب “بوروبودور؛ بزرگترین معبد بودایی جهان” با سفرمی همراه باشید…

بزرگترین معبد بودایی جهان از پنج تراس مربعی شکل تشکیل شده و سه سطح دایره ای در بالای آن قرار گرفته است؛ در آخر هم یک گنبد باشکوه بر فراز آن ساخته شده است. اگر از دور به این بنای بی نظیر نگاه کنید نفستان بند می آید. خیره کننده است…

بورودور

اما زمانی جادوی واقعی را از نزدیک خواهید دید که با کنده کاری های پیچیده که در سرتاسر دیوارهای معبد حکاکی شده اند، روبرو شوید.

بوروبودور

معبد بوروبودور در بین قرن های هشتم تا نهم ساخته شده است و در برهه ای از تاریخ کاملا متروک مانده و تحت اختیار طبیعت وحشی اندونزی بوده است. حداقل به مدت 500 سال تنها موجودات زنده ای که از پله های عرفانی این معبد بالا رفته اند و این سازه دست بشر را در آغوش کشیده اند، درختان و حیوانات بوده اند. معبد بوروبودور تا مدتها از چشم انسان ها پنهان مانده بود.

بوروبودور

در سال 1814، زمانی که جاوه تحت کنترل انگلیس بود، توماس استامفورد رافلز، فرماندار انگلیسی از روستاییان محلی داستان هایی درباره یک سازه متروک و مرموز شنید و افرادش را فرستاد تا تحقیق کنند. سپس تیمی 200 نفره دست به کار شدند و به مدت دو ماه به قطع درختان اطراف معبد و سوزاندن گیاهان مشغول شدند تا بالاخره موفق شدند پس از کند و کاو فراوان از معبد بوروبودور رونمایی کنند.

برزیل، سرزمین قهوه های تلخ
ادامه مطلب

بازدید از بوروبودور

بوروبودور

اگر امروزه از معبد بوروبودور دیدن کنید؛ شگفت زده می شوید و قطعا از خود می پرسید چطور ممکن است چنین بنای دیدنی و عظیمی برای مدت ها پنهان شده باشد. درک این موضوع کمی دشوار است! بهترین زمان برای بالا رفتن از معبد بوروبودور صبح زود و پیش از طلوع آفتاب است.

معبد بوروبودور

پیش از طلوع خورشید خودتان را به قله برسانید و از تماشای چشم انداز بی همتای لحظه طلوع شگفت زده شوید. معمولا در این زمان هزینه ورودی 10 برابر خواهد بود. تعداد افرادی که صبح خیلی زود به این مکان می آیند انگشت شمار است و معبد از آرامشی خاص و معنوی برخوردار است.

بوروبودور

هنگامی که آفتاب طلوع می کند توسط ابرها پوشیده می شود و تنها اشعه های نازک نور خورشید از میان ابرها به معبد و زمین های اطرافش می تابد. هنوز جو بالای معبد بسیار آرام است و سبکتر هم می شود.

بورودور

داخل 72 گنبد سنگی، 72 بودای نشسته می بینید. با طلوع آفتاب و نزدیک شدن به ظهر کم کم سایه از چهره بوداها برداشته می شود و تصویر درخشان و عرفانی آنها پدیدار می گردد. اما تنها گنبد محافظ یکی از آنها برداشته شده است.(دلیلش نامشخص است). اینطور به نظر می رسد که بقیه تحت حفاظت هستند تا از بازدید روزانه گردشگران در امان بمانند.

بیشترین بازدیدکننده

بوروبودورر

مجموعه معبد بوروبودور تنها جاذبه تاریخی اندونزی به شمار می رود که بیشترین بازدیدکننده را داشته است. هر چند که اکثر  این بازدیدکنندگان اهل اندونزی هستند. مقامات به دنبال راه حل هایی هستند تا معبد را از آسیب های احتمالی در امان نگه دارند. تاکنون میلیون ها دلار برای بازسازی و حفظ آن، بویژه توسط یونسکو، در دهه های اخیر هزینه شده است. این بنا در سال 1991 در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید.

ساحل باکو
ادامه مطلب

بوروبودرو

این معبد بسیار پیچیده و بزرگ است که برای سالیان دراز متروک و رها شده بود. از این رو به حفاظت و مراقبت زیادی نیاز دارد. نزدیک بودن آن به آسمان و بهشت، دلیل نمی شود که از دست انسان ها مصون بماند.

نظرات کاربران