خانه ی تاریخی بروجردی ها

خانه ی تاریخی بروجردی ها

کل : 9

میانگین : 4.11

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۳ آبان ۱۳۹۶

خانه ی تاریخی بروجردی ها با توجه به قدمت تاریخی و سبک معماری، از جمله نفیس ترین آثار کشور محسوب می شود. نماد شهر کاشان بادگیرهای خاص و خارق العاده ی خانه ی تاریخی بروجردی ها می باشند. خانه بروجردی ها تحت شماره ۱۰۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و امروزه همانند اغلب خانه های تاریخی کاشان نیازمند نگهداری و حفاظت مسئولان میراث فرهنگی می باشد.

در ادامه همراه با سفرمی سری به خانه ی تاریخی بروجردی ها در کاشان می زنیم.

 

تاریخچه و معرفی خانه ی تاریخی بروجردی ها

کاشان شهری تاریخی واقع در مرکز ایران و ۲۲۰ کیلومتری جنوب تهران است و بخشی از استان اصفهان بشمار می رود. کاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران و معروف به دارالمومنین است. قدمت شهرنشینی کاشان به ۷۰۰۰ سال پیش باز می گردد و در زمره ی زیباترین شهرهای تاریخی ایران قرار دارد.

خانه بروجردی ‌ها یکی از بناهای تاریخی شهر کاشان می باشد که در نیمه ی دوم قرن ۱۳ هجری و در دوران قاجار احداث یافته است. تاریخ احداث خانه ی بروجردی ها به سال ۱۲۹۲ هجری قمری باز می ‌گردد. این بنا واقع در محله ی سلطان میراحمد است. حاج سید حسن نطنزی از بازرگانان آن دوره و مقیم کاشان، صاحب این خانه بود. در بین سال های 1292 تا 1310 قمری خانه ی بروجردی ها توسط معمار علی مریم کاشانی، از نوابغ و طراحان مشهور معماری کاشان احداث شد.

خانه ی تاریخی بروجردی ها

حاج سید حسن نطنزی عاشق دختر سید جعفر طباطبایی، که یکی از بزرگ ترین تاجران فرش آن دوران بود، می ‌شود. طباطبایی نیز برای رضایت دادن نسبت به ازدواجشان شرطی می‌ گذارد. طباطبایی در خانه ی بسیار زیبایی (خانه ی طباطبایی ‌ها) زندگی می‌ کرد؛ لذا از سید مهدی می‌ خواهد که خانه‌ ای همانند خانه طباطبایی ها بسازد تا با ازدواج وی با دخترش رضایت دهد. سید مهدی نیز قبول می ‌کند و بعد از ۷ سال که ساخت حیاط اندرونی به پایان می‌رسد، در خانه ساکن شده و بعد از ۱۱ سال تالار اصلی نیز تکمیل می ‌شود. خانه بروجردی اکنون محل اداره میراث فرهنگی کاشان است.

خرید در دبی با تلفیقی از مدرنیته و کلاسیک
ادامه مطلب

خانه ی تاریخی بروجردی ها

 

معماری بنای خانه ی بروجردی ها

مساحت این خانه 1700 متر مربع و زیربنای آن 1000 مترمربع است؛ شامل 2 قسمت بیرونی و اندرونی، 2 ورودی اصلی و فرعی، هشتی، راهرو، حیاط، تابستان نشین، زمستان نشین، آشپزخانه، حیاط‌ های سرپوشیده و زیرزمینی بزرگ است. خانه ی بروجردی ها در دو طبقه و در قسمت جنوبی با سرداب 3 طبقه می باشد.

حیاط خانه به ابعاد 20 در 30 و دارای 3 ورودی در شمال (که ورودی اصلی آن است)؛ ورودی غربی که ویژه ی مراسم مذهبی می باشد؛ و ورودی جنوبی که برای خواص به کار برده می شد، است. در اطراف حیاط نیز ایوان های سرپوشیده قابل روئیت هستند.

خانه ی تاریخی بروجردی ها

 

تزئینات داخلی خانه ی بروجردی ها

در بدو ورود به خانه وارد هشتی و پس از گذر از راهروی طولانی وارد حیاط می شویم. درکنار این راهرو، ایوان شمالی خانه را می توانیم ببینیم. در دیوارهای ورودی اصلی ساختمان سکه ‌هایی جای گذاری شده اند که با مقرنس‌ کاری گچی به طاق ‌نمای اصلی سقف متصل شده اند.

ورودی از طریق دری بزرگ از جنس چوب با کنده کاری ها و گُل‌ میخ ‌های گوناگون و دو کوبه که بر پاشنه ی سنگی می‌چرخد، به هشتی راه می ‌یابد.

خانه ی تاریخی بروجردی ها

این خانه با بادگیرهای قرینه ی هلالی، نمای زیبایی بر بام تالار بخشیده است و کلاه فرنگی روی آن یکی از زیباترین جلوه‌های معماری ایرانی را به نمایش می ‌گذارد.

خانه ی تاریخی بروجردی ها

خانه ی تاریخی بروجردی ها

مهمترین و اصلی‌ ترین بخش خانه، تابستان نشین است که در مقابل در ورودی اصلی قرار دارد.

در مجاورت قسمت شمالی، راهروی ورودی زمستان نشین واقع شده که متشکل از یک اتاق، شاه نشین، 5 در با گچبری‌ های زیبا و ایوانی وسیع و آفتابگیر است.

اقامتی لوکس در هتل مجلل قصر طلایی مشهد
ادامه مطلب

سقف تالار با طرح بسیار زیبایی از گچبری و مقرنس‌ کاری رنگ ‌آمیزی شده است.

سقف ‌ها و بدنه داخلی سرپوشیده و تالارهای جانبی آن با نقوش گل، پرنده، شکارگاه و حیوانات گچبری و نقاشی شده اند. در دیوار شاه نشین تصاویری از شاهان قاجار ترسیم شده است.

خانه ی تاریخی بروجردی ها

خانه ی تاریخی بروجردی ها

 

وجه تسمیه ی خانه ی بروجردی ها

از آنجاییکه صاحب خانه بازرگان بوده و از بروجرد مال‌ التجاره وارد می ‌کرده، به خانه ی بروجردی مشهور شد.

خانه تاریخی بروجردی ‌های کاشان از نظر محبوبیت جاذبه توریستی به عنوان انتخاب برتر یونسکو در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ انتخاب گردیده است.

 

نظرات کاربران

  1. عکسی که در ابتدا قرار دادین مربوط به خانه طباطبایی‌ها است نه بروجردی ها