سفر به برمه

برمه؛ جواهر مخفی گردشگری آسیای جنوب شرقی

کل : 9

میانگین : 5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

اولین آشنایی من با برمه (میانمار) زمانی بود که داشتم برنامه آنتونی بردن با نام مکان های ناشناخته را نگاه میکردم. این کشور در اولین قسمت این سریال طولانی نشان داده شد و من به سرعت علاقه مند شدم که به آنجا سفر کنم. حس کنجکاوی من به شدت تحریک شده بود تا درباره کشوری که ۶۰ سال از باقی دنیا به دور افتاده بود بیشتر بدانم. می خواستم مثل آنتونی بردن تجربه سفر به برمه و از نزدیک دیدن آنجا را داشته باشم.

خوشبختانه من آن زمان در کوالا لامپور بودم و توانستم یک روزه ویزا برمه رو از سفارت بگیرم. از روی تعداد کسانی که دنبال ویزا برای آنجا هستند مشخص است که برمه هنوز یکی از جواهرات مخفی آسیای جنوب شرقی به حساب می آید.

 

سفر به برمه

 

تاریخچه برمه (میانمار)

زمانی که از زیر پرچم انگلستان آزاد شد، برمه مدت کوتاهی طعم دموکراسی را چشید اما بعد از آن نزدیک به ۵۰ سال تحت سلطه حکومت نظامی اداره شد. بیشتر جمیعت این کشور هنوز در فقر به سر می برند. تولید ناخالص داخلی این کشور ۷۴ میلیارد دلار است که تقریبا برابر با تولید ناخالص ایالت دلاور (Delaware) است.

طبق آخرین آمار سر شماری در سال ۲۰۱۴ جمعیت اینجا ۵۳ میلیون نفر است و و تراکم جمعیتی آن ۷۶ نفر بر کیلومتر مربع است که در مقایسه با کشور پر جمیعت هند که تراکمش ۳۹۰ است بسیار کم دیده می شود. با پیروزی آنگ سان سو کیاز حزب فرقه ملی دموکراسی در انتخابات اخیر این کشور امیدهایی برای دستیابی به دموکراسی واقعی در این کشور ایجاد شده است.البته نکته مثبتی که در عدم وجود دموکراسی و صنعتی نشدن اقتصاد این کشور تا به امروز وجود دارد این است که طبیعت این کشور در اکثر نقاطش بکر و دست نخورده مانده است.

8 اشتباهی که هنگام بازدید از اروپا نباید مرتکب شوید
ادامه مطلب

اصیل ترین کشور جنوب شرقی آسیا

بعد از سپری کردن ۲ هفته از شروع سفر برمه، این کشور به سرعت تبدیل به کشور مورد علاقه من در آسیای جنوب شرقی شد. مردم برمه دوست داشتنی ترین و مهربان ترین مردمی هستند که می توانید در سفرهایتان پیدا کنید. آنها واقعا تلاش می کنند که به شما تا جایی که می توانند کمک کنند و همیشه لبخند بر چهره دارند.

ییلاقات و حومه برمه با شالیزارهای برنج، پاگوداها (ساختمان هایی با طراحی طبقه طبقه مختص آسیا شرقی)، طبیعت دلنواز و مردم همیشه شاد واقعا زیبا و دیدنی است. بعضی از شهرها خاک گرفته و کهنه اند که البته دلیلش پیشرفت نکردن و قدیمی بودن شالوده این کشور است.من پیشنهاد می کنم قبل از اینکه برمه تبدیل به یک کشور کاپیتالیسم شود از آن دیدن کنید. قبل از اینکه این کشور مانند تایلند به کشوری صنعتی و قطب توریست تبدیل گردد.

برای اینکه با تاریخچه آشوب زده برمه، در زمانی که این کشور تحت سلطه انگلستان بود، بیشتر آشنا شوید باید کتاب روزهای برمه نوشته جورج ارول را بخوانید. فقط آن زمان فساد و تعصبی که در زمان فرمان روایی انگلیس به برمه تحمیل شده بود را درک خواهید کرد.

 

برمه - میانمار

 

چطور به برمه سفر کنیم؟

سفر من با خرید بلیط هواپیما کوالالامپور به یانگون پایتخت برمه یا همان میانمار شروع شد. الان که فکرش را میکنم، احساس میکنم بهتر بود به جای راه هوایی از راه زمینی و از تایلند به برمه می آمدم. پیشنهاد من این است که مرز تایلند/برمه را از مسیر ماء سوت& (در مرز تایلند) و میاوادی (در مرز برمه) را برای سفر انتخاب کنید. شما باید ابتدا یک مسیر ۵ ساعته از شیانگ می به ماء سوت را با اتوبوس طی کنید و سپس از مرز رد شوید. بعد از آن باید یک اتوبوس دیگر به سمت یانگون را سوار شوید.

پر طرفدارترین مقاصد گردشگری در حال نابودی
ادامه مطلب

اگر من جای شما بودم به جای اینکه مستقیم به یانگون بروم، برای دیدن پاگوداها و سنگ طلایی اول به پاهان می رفتم. سپس با یک قایق خیلی آرام، به مالاماین می رفتم. این قایق سواری یک آشنایی زیبا و جالب با برمه است. چون شما مناظر زیبایی را شاهد خواهید بود، از ماهیگیران گرفته، تا قایق های کوچک سفری، پاگوداها و روستاهای بین مسیر. وقتی که به مالاماین رسیدید، حتما باید به دیدن بزرگترین پاگودا آنجا یعنی کیاکتانلان (Kyaikthanlan) بروید که خیلی از مرکز شهر هم دور نیست.باگان و دریاچه اینل را نیز، حتما در لیست خود قرار دهید اما اگر فرصت زیادی ندارید از کنار ماندالای بگذرید.

 

گردشگری و توریسم در برمه

 

در برمه به کجاها برویم؟

من با باگان بیشتر از هر جای دیگری در آسیا شرقی ارتباط معنوی برقرار کردم. بیدار شدن در صبح زود برای دیدن طلوع خورشید در اینجا، برای من حتی از آنگکور وات هم رضایت بخش تر بود. (البته من مطمئن هستم که دیگران با این نظر مخالفند.)
شما می توانید یک دوچرخه الکترونیکی اجاره کنید و در این شهر قدیمی به دیدن پاگوداهای مختلفی بروید. شهر باگان ۴۰۰۰ پاگودا دارد! شما

می توانید به بعضی از معبدهای اصلی که در مرکز شهر قدیمی باگان قرار دارند، مانند آناندا (زیباترینشان)، دامایانگی (بزرگترینشان)، تاتبینیو (بلندترینشان) و شوئگواگی (برای طلوع خورشید) سری بزنید. با دیدن معابد این کشور بی شک افسونی طلایی به نام برمه شما را مسحور خود می کند.

دریاچه اینل قایقی بگیرید (بهتر است با چند نفر شریک شوید تا ارزان تر تمام شود) و به دیدن مکان های جالب و دیدنی دریاچه اینل بروید. مانند بازار شناور، گلهای نیلوفر آبی زیبا، سیگار فروشی ها، معابد و رقص های محلی. گشت و گذار در دریاچه به وسیله قایق یک راه مفرح و ماجراجویانه برای اکتشاف این مکان زیباست.

در پاییز به تابستان سفر کنید
ادامه مطلب

حتما هیجان انگیز ترین قطاری که می توانید در زندگی سوار شوید را در برنامه سفر خود قرار دهید. قطارهای برمه آنقدر تکان و نوسان دارند که شما احساس خواهید کرد سوار ترن هوایی شده اید! ما از پاهانبا سمت یانگون سوار قطار شدیم که یک سفر طولانی ۸ ساعته بود (سعی کنید بلیط قطار صندلی درجه ۱ تهیه کنید) ولی ارزشش را داشت.

نظرات کاربران