stock-photo-82063643

راهنمای سفر به کاپادوکیه

کل : 2

میانگین : 3

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۵

راهنمای سفر به کاپادوکیه

capp

در این مطلب سفرمی اطلاعات مربوط به شهر کاپادوکیه را برای شما گردآوری کرده است. 

این مقاله شامل تاریخچه، موقعیت مکانی، مکان های گردشگری، جاذبه های دیدنی ، اقلیم و آب و هوا و مکان های مناسب جهت اقامت می باشد.

cappadocia-travel-guide

با ما باشید!

کاپادوکیه سرزمین عجایب شگفت انگیز، درست در بخش میانی کشور ترکیه واقع شده است.

کاپادوکیه از نظر جلوه های طبیعی بسیار مسحور کننده و ابتکارات هنری بشر در این شهر به راستی مملو از جلال و شکوه است و از آن قبیل مکان های نادری به شمار می رود که باید در طول عمرتان برای یک بار هم که شده از آن دیدن کنید. با اشکال صخره ای پهناور، مناظر منحصر به فردی که موج می زنند، مسیرهای پیاده روی پر زرق و برق، شهرهای زیر زمینی سحرانگیز و کلیساهای سنگی، کاپادوکیه به شهری تبدیل شده که بازدید از آن یک “باید” محسوب می شود.

Cappadocia

فاصله ی این شهر با استانبول و ازمیر به وسیله ی هواپیما تنها یک ساعت است. اضافه کردن این اعجوبه به سفرنامه تان که تلفیقی از طبیعت و انسان می باشد، از این راحت تر و میسرتر نخواهد بود.

کاپادوکیه کجاست؟

تاریخ غنی این سرزمین به دوران هیتی ها (هیتیان مردمانی باستانی بودند که به زبان هیتی، از شاخه ی آناتولی و خانوادهٔ هندواروپایی صحبت می‌کردند و کشوری پادشاهی در آناتولی و میان رودان شمالی و سوریه در سدهٔ ۱۸ پ.م. تا ۱۲۲ پ.م. تأسیس کردند) و در زمانی هم به امپراطوری رم باز می گردد. کاپادوکیه در حال حاضر به صورت پراکنده در مرکز ترکیه نهفته شده و در میان آکسارای (Aksaray) در غرب، کایسری (Kayseri) در شرق و نیغده (Nigde) در جنوب واقع شده است. کاپادوکیه ی مدرن مکانی حیرت انگیز است که با دره های متقاطع و صخره های چشم گیر، زیبایی اش دو چندان گشته است. هدف و انتظارات شما از سفر هر چه که باشد، کاپادوکیه شما را نا امید نخواهد کرد.

میراث سفر ترکیه در گورمه (Goreme) یک روستای کوچک در قلب کاپادوکیه که اکثر مسافران ترجیح می دهند در آن اقامت کنند، متصدیان محلی در منطقه ی کاپادوکیه به شمار می روند.

Goreme-at-Night-x1600

محدوده ی گورمه و کاپادوکیه به راحتی از تمام نقاط ترکیه قابل دسترسی هستند. زمانی که در این مناطق اقامت دارید به سادگی می توانید تمامی ویژگی های برجسته و گوهرهای قیمتی که بخاطرش مشهورند را بیابید و اکتشاف کنید. برای اینکه زیبایی های خیره کننده ی کاپادوکیه را بهتر ببینید و درک کنید به شما پیشنهاد می دهیم که سوار بالون های مخصوصی که اغلب در آسمان این شهر پراکنده هستند شوید و از بالا به تماشای مناظر دل انگیز آن بپردازید. پرواز بر فراز اشکال دودکش مانند و کوه های صخره ای که به طرز زیبایی قد برافراشته اند و نیز گذر از لا به لای دره ها موجب گشته اند که کاپادوکیه به یکی از بهترین و مشهورترین مکان ها برای بالون سواری در جهان تبدیل شود.

جاذبه های گردشگری صباح؛ مالزی
ادامه مطلب

روش دیگری نیز برای سرگرمی و لذت بردن از طبیعت بکر این شهر وجود دارد. شما می توانید سوار اسب شوید و در میان راه ها و دره ها اسب سواری کنید. حتی می توانید تمامی این مسیرها را پیاده روی کنید. کاپادوکیه برای پیاده روی مکان فوق العاده ایست و دسترسی به گوشه گوشه آن با پای پیاده هم امکان پذیر است. همچنین می توانیم به شما توصیه کنیم که مانند گروه ها و تورهای روزانه از این صخره ها بالا رفته و به سیر و سیاحت بپردازید.

cappadocia-mini-package-1

کاپادوکیه چگونه به وجود آمد؟

هزاران سال پیش گروهی از آتش فشان های باستانی نظیر: “کوه های ارسیس (Erciyes)، حسن (Hasan) و ملندیز (Melendiz) فوران کردند و مایعات ناشی از فوران آنها موجب به وجود آمدن نوعی سنگ به نام تفرا (tuff) شد که تا مایل ها آثار آن باقی ماند. در طول قرن ها باد و باران سحر و جادوی خود را بر روی این سنگ های نرم انجام دادند و کنده کاری های دیدنی و جذابی را بر روی آنها منقوش ساختند که در آخر منظره ی کاپادوکیه را مانند سطح روی ماه برجسته کردند.

cappadocia mount

اما کاپادوکیه همیشه چیزی فراتر از مناظر زیبا برای ارائه داشته است. جلوه های باشکوه ساخت دست بشر هم کار خودشان را کرده اند. کنده کاری مخازن غارها، خانه های غار مانند، اصطبل های به شکل غار و حتی شهرهای زیرزمینی سنگی از این قبیل به شمار می روند. تا به امروز همچنان بسیاری از قلل سر به فلک کشیده دارای سکنه می باشند و بسیاری از مخازن غارها پر از انگور، لیمو، سیب زمینی و نان به استقبال زمستان می روند.

cave house

در زمان های خیلی دور کاپادوکیه توسط مسیحیان اشغال شده بود. این مردم هزاران کلیساهای غاری شکل، کلیساهای کوچک و صومعه های سنگی ساختند. بسیاری از این سازه ها و به ویژه کلیساها  با نقاشی های دیوارکوب از قدیسین قرون وسطی که بیشتر به شکل شبح هایی بودند که گویی از پایین به دیوارهای غار زل زده اند، تزئین شده بودند. در قرن 21 برخی از این کلیساهای باستانی به مناظر قابل توجهی برای بازدیدکنندگان تبدیل شدند.

دودکش های افسون گر

pri

در روزهای قبل از توسعه ی گردشگری در این منطقه مردم محلی نام این سنگ های مخروطی شکل عجیب و غریب را قلعه “kales” (castles)”گذاشته بودند. اما امروزه این سازه های شگفت انگیز معمولا “پری باجالاری (peribacalari) یا دودکش های افسونگر نامیده می شوند. آنها دارای اشکال و اندازه های مختلفی می باشند اما اکثرشان بلند و قوسی شکل هستند که کلاهی سنگی بر سرشان قرار گرفته و از فرسایش خاک های نرمی که در زیر آن قرار گرفته جلوگیری می کند. در نهایت روزی این کلاه ها می افتند و در نتیجه باد و باران موجب تراشیدن دور این مخروط می گردند و بالاخره فرو می ریزند.

جزیره هرمز؛ سرزمین سواحل خوراکی !
ادامه مطلب

fairy

اماکن گردشگری در کاپادوکیه

اماکن گردشگری بسیاری در کاپادوکیه وجود دارند که شما می توانید یک عمر صرف دیدن آنها کنید. اما باز هم مکان های جدید دیگری پیش رویتان قرار خواهد گرفت. جاذبه های اصلی که حتما باید ببینید موزه های بزرگ روباز و برترین های شهرهای زیرزمینی به شمار می روند. همچنین تعداد زیادی کلیساهای سنگی و صومعه های کوچک، مسیرهای پیاده روی پر زرق و برق، کاروانسراهای دیدنی و جذاب و نیز صخره های دراماتیک که واقعا ارزش بالا رفتن را داردند، در این شهر به چشم می خورند.

در زیر لیستی از اماکن گردشگری کاپادوکیه را برای شما آورده ایم:

1.موزه ی روباز گورمه (goreme open air museum): کلیساهای غاری شکل با نقاشی های دیوارکوب

georme open air musuem

2.موزه ی روباز زوله (zevle open air museum): یک شهر غاری خالی با چند کیسای سنگی

3.شهر زیرزمینی کای ماکلی (kaymakli underground city): بزرگترین شهر زیرزمینی

kaymakli

4.شهر زیرزمینی درین کویو(derinkuyu underground city): عمیق ترین شهر زیرزمینی

zirrrrrrrrrrrrrrrr

5.اوچیسار (uchisar): قلعه ی سنگی رومی

uchisar

6.اورتاهیسار (urtahisar): قلعه ی سنگی رومی

urtahiser

7.آوانوس (avanos): مرکز سفال از زمان هیتی ها

avanos

8.پاشاباگ (pasabag): دودکش های قارچی شکل “افسونگر”، دره ی راهبان “monks valley”

pasabag

9.دورنت (devrent): دودکش افسونگر به شکل حیوان، دره ی تخیل

devrent-cappadocia-imagination-valley-turkey

10.حاجی بکتاش (hacibektas): مرکز فرقه ی بکتاشی اسلام

haci-bektasi-veli-anma-etkinlikleri

11.گولشهیر (gulsehir): اولین شهرک در کاپادوکیه

gulsheir

12.کلیسای غار شکل فراموش شده (forgotten cave churches): از زمره کلیساهای واقع در دره

forgotton cave chpel

13.کاروانسرای (Caravanserais) :هتل های قرن سیزدهم در جاده ی ابریشم

caransarais

اقلیم و آب و هوا:

زمانی که در این شهر مستقر هستید باید نکات قابل توجهی را درباره ی آب و هوای کاپادوکیه در نظر بگیرید.

زمستان: در اواخر ماه اکتوبر تا اواسط ماه آوریل زغال ها و چوب ها همچنان برای گرم کردن هتل ها و خانه ها سوزانده می شوند. بارش برف از اوایل نوامبر شروع می شود اما تا آخر دسامبر هم ادامه می یابد. در این فصل می توانید کاپادوکیه برفی را به خوبی ببینید.

cappadocia-balloon

بهار: از ماه می تا اواخر ماه ژوئن و حتی اوایل ماه جولای این شهر آب و هوای بهاری را کاملا تجربه می کند. یعنی شب های سرد و روزهای گرم. باران در این فصل غیرمعمول نیست. اگر می خواهید جوانه زدن درختان و طراوت زندگی دوباره را تجربه کنید، طعم بهار کاپادوکیه را بچشید. در این فصل دمای هوا برای بازدید از اکثر اماکن گردشگری و مناظر دیدنی مساعد خواهد بود. تنها مشکل این است که کنسلی بالون به خاطر شرایط غیر قابل پیش بینی هوا در فصل بهار به وفور اتفاق می افتد.

با زیباترین جاذبه های گردشگری شانگهای آشنا شوید!
ادامه مطلب

cappadocia spring

تابستان: گاهی اوقات در دو هفته ی اول ماه جولای دمای هوا به 40 درجه ی سانتی گراد هم می رسد و 2 تا 4 هفته در همان وضعیت باقی می ماند. برای یکی دو هفته ای حتی شب ها هم گرم خواهند بود. در اواسط ماه آگوست اوج حرارت گرما از بین می رود و همه برای استقبال از پاییز آماده می شوند.

cappa summer

پاییز: در اواسط ماه سپتامبر کم کم پاییز از راه رسیده و دوباره تا اواخر اکتوبر بهترین زمان برای بازدید گردشگران رقم می خورد. در چنین فصل زیبایی به کاپادوکیه سفر کنید، در بالکن هتل تان بنشینید و از اینکه چنین فرصت بی نظیری نصیبتان گشته است به خود ببالید.

اقامت:

در شهر کاپادوکیه 3 هتل کوچک و خاص وجود دارد که در روستای گورمه واقع شده اند. مانند: سوئیت های غاری شکل هتل سلطان “Sultan Cave Suites”، هتل کوچک کلبک “Kelebek Boutique Hotel” و هتل هیبه “Heybe Hotel”. بعضی از اتاق ها به شکل غار ساخته شده اند و برخی دیگر قوسی شکل هستند و سوئیت های لوکسی به شمار می روند. در هر صورت اقامت شما در این شهر خاص و به یاد ماندنی خواهد بود. به ویژه بخاطر سبک هتل ها و خانه هایی که در این بخش ساخته شده اند. بسیاری از این هتل ها نمای جذاب و خیره کننده ای را از شهر کاپادوکیه پیش روی شما قرار می دهند. این هتل ها مطابق با بودجه های مختلف از 65 تا 180 یورو هر شب به مسافران اتاق ارائه می دهند.

عکس هایی دیدنی از سه هتل معروف واقع در کاپادوکیه:

1.هتل غاری سلطان

sultan

sulyan cave hotel

2.هتل هیبه

heybe-hotel-10

IMG_0633-1024x768

3.هتل کلبک

kelebek-fairy-chimneys

Untitled-2

نظرات کاربران

  1. فقط می تونم بگم فوق العاده است با چشم اندازهای زیبا و دیدنی و یک منطقه منحصر به فرد که بایستی هر جوری هست به کاپادوکیه سفر کرد.

  2. باسلام خدمت شما
    اگر میشه درباره بخش معماری کاپادوکیه کامل تر توضیح بدید