main

جشن کریسمس در ترکیه

کل : 1

میانگین : 4

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۰ آذر ۱۳۹۵

برگزاری جشن کریسمس، بزرگترین تعطیلات مسیحیان در ترکیه، می تواند زمان ارزشمندی برای سفر با تور استانبول و کشف کلیساهای استانبول و شناخت رستوران ها، هتل ها و دیگر اماکن تاریخی که مزین به این جشن می شوند، باشد.

در روز 24 دسامبر و در راستای شامگاه آن روز، جشن کریسمس که یادآور تولد عیسی مسیح است در سراسر جهان برگزار می شود. این روز برای آنان که از خانه، دوستان و خانواده ی خود دور هستند فرصت بی نظیریست تا با آواز عید مسیح که در تمام جهان خوانده می شود، پخش هدایا و ضیافت هایی که در کشور ترکیه برگزار می شوند، از این هفته لذت ببرند.

birth-of-jesu

کریسمس در ترکیه

اگر در فکر این هستید که چگونه جشن کریسمس خود را به خاص ترین نحو ممکن برگزار کنید، باید بگوییم که کلیساهای تاریخی ترکیه و سفره های خیره کننده آنها بهترین فرصت را برای بزرگداشت این تعطیلات در میان خارجی هایی که از سراسر جهان به کشور ترکیه آمده اند، فراهم می کند.

در حقیقت آنها “نوئل” را در شب سال نو جشن می گیرند، درختان کریسمس زیبا تزئین کرده و با آنهایی که دوست دارند هدایای ارزنده رد و بدل می کنند. خیابان ها و مراکز خرید به ویژه در مناطق بین المللی جهان با لوازم خیره کننده ی کریسمس تزئین می شوند و ممکن است با یک یا چند بابا نوئل نیز برخورد کنید.

baba-noel

اگرچه در بیشتر بخش های ترکیه کریسمس یک روز معمولی محسوب می شود، اما وقایع و مراسم ویژه ی بسیاری در کلیساهای تاریخی ترکیه و رستوران هایی که می خواهند روزی به یاد ماندنی برای مهمانانشان رقم بزنند، برگزار می شود. بزرگترین کلیسای کاتولیک در استانبول، کلیسای سنت آنتونی آو پادوا می باشد که بیشتر به نام سنت آنتوان شهره است و درست در وسط خیابان استقلال ترکیه واقع شده است. در روز کریسمس، در این کلیسا که اولین بار در سال 1725 ساخته شده، با ساختمانی که قدمتش به سال 1906 می رسد، مراسمی ترکی، ایتالیایی و انگلیسی برگزار می شود.

سرودهای کریسمس از ساعت 8 شب شروع می شوند و با مراسم تشریفاتی مذهبی تا ساعت 9 شب ادامه می یابد.

جشنواره تابستانه کیش
ادامه مطلب

همچنین مراسم دیگری نیز وجود دارند از جمله:

 • مراسم انگلیسی که از 10 صبح روز کریسمس شروع می شود
 • مراسم لهستانی از 10:30 صبح
 • مراسم ایتالیایی از 11:30 صبح
 • مراسم ترکی که از 7:30 بعد از ظهر شروع می شود

christmas

کریسمس در کلیساهای ترکیه

 • سانتا ماریا کلیسای کاتولیک، مکان دیگری است که ریشه در تاریخ دارد و تنها چند متر آن طرف تر از کلیسای سنت آنتوان در خیابان استقلال واقع شده است. این مکان قدیمی ترین کلیسای کاتولیک رومی در محله های استانبول است که قدمت ساختمان فعلی آن به سال 1769 باز می گردد. در این کلیسا مراسم شب کریسمس در ساعت 8 بعد از ظهر چهارشنبه برگزار می شود، در حالی که آوازخوانی و مراسم روز کریسمس در 11:30 صبح روز پنجشنبه برگزار خواهد شد.
 • کلیسای قدیمی پیتر و پاول، که در نزدیکی برج گالاتا واقع شده، در بین سال های 1841 و 1843 ساخته شده است. همراه با سنت آنتونی و سنت مری دراپریز، کلیسای پیتر و پاول یکی از کلیسای لوانتی بی اوغلی به شمار می رود که مراسم ایتالیایی برگزار می کند.
 • سنت جورج کلیسای کاتولیک روم که در کاراکوی برای اولین بار در سال 1303 ساخته شد، کلیسای اصلی جامعه ی فرانسوی محسوب می شود. در این کلیسا مراسم کریسمس از 11 شب چهارشنبه و 10 صبح روز کریسمس  شروع می شود و نباید  با سنت جورج در فنر (ایا یورگی) که یک کلیسای اسقفی ارتدوکس یونانی و یک مرکز معنوی برای جامعه ی ارتدوکس در استانبول به شمار می رود، اشتباه گرفته شود. اسقف که ایوب نام دارد، اعمالی را در 4:30 بعد از ظهر چهارشنبه و 8:30 صبح روز کریسمس انجام می دهد.

cremiann

 • ایا تریادا

  ایا تریادا یک کلیسای ارتدوکس یونانی در خیابان استقلال و در حوالی تقسیم است، که در سال 1880 ساخته شد و بزرگترین کلیسای ارتدوکس یونانی در استانبول امروز محسوب می شود. مراسم کریسمس یونانی در 8 صبح روز 24 و 25 دسامبر برگزار می شود.

 • کلیسای یادبود کریمه

  کلیسای یادبود کریمه که با نام کلیسای انگلستان نیز شناخته می شود، وابسته به کلیسای انگلستان است و در بی اوغلو، حوالی تونل واقع شده است. این کلیسا که بر روی زمین وقف شده توسط عبدالمجید واقع شده است، در میان سال های 1858 تا 1868 به یاد سربازهای انگلیسی که در جنگ کریمه شرکت کرده بودند ساخته شد. در 7 صبح روز کریسمس مراسم انگلیسی همراه با پایکوبی برگزار می شود، در حالیکه در کلیسای سنت هلن، واقع در محوطه کنسولگری انگلیس و دومین کلیسای آنگلیکان استانبول، یک مراسم صبحگاهی در ساعت 10 صبح روز کریسمس برگزار خواهد شد.

 • کلیسای اتحادیه ی استانبول

  کلیسای اتحادیه ی استانبول که همچنان به عنوان کلیسای کوچک هلندی در تانل شناخته می شود، یک مراسم خانوادگی انگلیسی و ترکی در ساعت 6 برگزار می شود و یک مراسم پایکوبی همراه با نور شب، ساعت 9 و 11 در شب کریسمس برگزار می شود.

union-churchh

 • ساکر کور

  ساکر کور یک کلیسای عجیب و جالب است که در محله ی مجلل ببک واقع شده است، در این کلیسا مراسم شب کریسمس در ساعت 8 بعد از ظهر و 11:30 صبح روز کریسمس برگزار خواهد شد.

کریسمس در بخش آسیایی ترکیه

در بخش آسیایی ترکیه، سنت خوبی برقرار است. اهالی این منطقه آخر شب کریسمس در کلیسای اسامپشن محله ی کادیکوی مودا که در میان مهاجرین مشهور است، مراسم این جشن زیبا را برگزار می کنند. نماینده ی کلیسا در ساعت 10 شب کریسمس و 11:30 روز کریسمس مراسمی را ترتیب می دهد که به سبک ترکی، انگلیسی و لاتین برگزار خواهد شد.

اگرچه در پایتخت کشور ترکیه، آنکارا، مجموعه ای غنی از کلیساهای تاریخی در مراکز فرهنگی این شهر وجود ندارد، اما کلیسای بین المللی پروتستان آنکارا مراسمی شامل آوازخوانی و قرائت کتاب مقدس به زبان ترکی و انگلیسی در ساعت 7 بعد از ظهر 24 دسامبر برگزار می کند.

movenpick-turkey-copy

اگر رفتن به کلیسا مطلوب شما نیست، اما هنوز می خواهید با جامعه ی مهاجرین بهترین جشن کریسمس خود را تجربه کنید، باید بگوییم که رستوران “پاپ آپ” در محله ی “جهانگیر” یکی از اماکنی است که محدودترین فضا و بالاترین تقاضا را دارد؛ چراکه نمایشی از لذیذترین غذاهای ترکیه را به خلاقانه ترین روش ممکن برای مهمانانش برگزار می کند. شرکت آبمیوه سازی بسفر، یک کافی شاپ مخصوص در گیریتیپ دارد، که نوشیدنی هایش را به روش ویژه ای سرو کرده و همراه با بوقلمون بریان در شب کریسمس از مهمانانش پذیرایی می کند.

کریسمس در هتل چهار فصل ترکیه

اگر می خواهید جشن کریسمس خود را کمی مجلل تر برگزار کنید، سری به رستوران “آکوا” در هتل چهار فصل محله ی بسفر بزنید. می توانید کمی سختگیری را کنار گذاشته و در عین حال تجربه ای هیجان انگیز داشته باشید. بوفه ی شکلات که در سالن یالی هتل مستقر است، از 5 بعد از ظهر تا 11 شب، شکلات سرو می کند. این در حالیست که هتل چهار فصل سلطان احمد در لابی شیرینی زنجفیلی پخش می کند و در کافه تراس زیر نور ستاره ها، آبمیوه و نوشیدنی های گرم سرو می کند.

aquaa

اگر می خواهید یک نهار کریسمس منحصر به فرد میل کنید، کاخ شانگ لوکس ور هتل شانگری لا در بشیکتاش یک شام کریسمس با پیچ و تاب آسیایی، همراه با گوشت سینه ی گاو، مرغ سرخ شده و ماهی خاردار، سرو کرده و از شما پذیرایی می کند.

luxury_hotel_shangri_la_bosphorus_ballroom

main-lobby1-108

در نهایت برای گذراندن لوکس ترین شب استانبول، جشن خود را با یک قایق بادبانی کروز شروع کنید. این قایق از ساعت 6 بعد از ظهر از بسفر حرکت می کند و تا 9 شب شما را می گرداند؛ سرانجام برای شام کریسمس شما را به رستوران بسفر می رساند. روز کریسمس تور گردشگری همراه با صرف نهار و شام مخصوص در قایق ارائه می شود.

به هر حال برنامه ی شما هرچه که باشد، برایتان شادترین کریسمس را آرزومندیم!

نظرات کاربران