بازار مرکزی کوالالامپور؛ میراثی فرهنگی

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

 بازار مرکزی کوالالامپور (Central Market)

بازار مرکزی کوالالامپور، یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌رود. این بازار که در سال 1928 ساخته شده، در فاصله کمی از خیابان پتالینگ و در امتداد خیابان هانگ کاستوری (Jalan Hang Kasturi) واقع شده است. بازار مرکزی کوالالامپور که با عنوان پاسار سِنی (Pasar Seni) نیز شناخته می‌شود، در گذشته یک بازار تره‌بار ساده بود، اما از اوایل دهه 1980 به یک فروشگاه صنایع دستی تغییر کاربری داده است.

جامعه هنری این شهر در فضای بازار مرکزی متمرکز شده‌ و به فعالیت می‌پردازند. داخل ساختمان این بازار مجموعه‌ای از بوتیک‌ها، مغازه‌های فروش صنایع دستی و سوغاتی قرار داشته و معامله‌گرانی نیز در آن دیده می‌شوند که کالاهای محلی مختلفی از جمله پارچه‌های چاپی دست‌ساز مالزی و غیره را می‌فروشند. ساختمان بازار مرکزی در مقابل مجتمع دایابومی (Dayabumi Complex) واقع شده است و سبک معماری آن از هنر دکو برگفته شده و با تزئینات رایج سبک باروک (Baroque) نیز زینت داده شده است.

مجتمع دایابومی

ثبت شده به عنوان میراث فرهنگی

این بازار مرکزی، که یکی از چشم‌انداز‌های فرهنگی مالزی محسوب می‌شود، از سوی وزارت میراث ملی، به عنوان میراث فرهنگی معرفی شده است. بازار مرکزی کوالالامپور با قدمتی 120 ساله، همچون باغ کاونت (Covent Garden) لندن و یا اسکله ماهیگیری (Fisherman’s Wharf) سان فرانسیسکو، در طول سال‌ها با تغییرات بسیاری مواجه شده است. این تغییرات از آن جهت در این بازار اعمال شده است تا نسل جوان‌تر، بیش از پیش به این بازار جذب شده و فرهنگ احترام بیشتر به یکپارچه‌سازی و تحمل نژادی، ترویج یابد.

برترین جاذبه های دیدنی و گردشگری مالاگا؛ اسپانیا
ادامه مطلب

موقعیت مکانی بازار مرکزی به گونه‌ای است که در نزدیکی خطوط حمل و نقل عمومی واقع شده است و به همین جهت از تمام مقاصد مهم شهر کوالالامپور به آسانی می‌توان به این بازار دسترسی یافت. در طبقه دوم ساختمان بازار، چندین رستوران‌ و دکه‌ فروش غذا وجود دارد که همگی خوراک‌های آسیایی سرو می‌کنند.

جشن‌های فرهنگی

بازار مرکزی کوالالامپور در هنگام برگزاری جشنواره‌های سالانه هیجان‌انگیز و رنگارنگ این کشور همچون جشنواره هاری رایا (Hari Raya)، جشن سال نوی چینی (Chinese New Year) و جشنواره دیپاوالی (Deepavali)، میزبان فروشندگان دوره‌گردی است که بهترین اجناس خود را برای فروش به این بازار می‌آورند. برای نمونه، در طول مدت برگزاری جشنواره هاری رایا، دستفروشان به فروش انواع و اقسام کیک‌های شیرین و خوراک‌های چرب (titbits) می‌پردازند؛ در جشنواره دیپاوالی نیز در این بازار مجموعه رنگارنگی از لباس‌های ساری و دیگر کالاهای هندی به فروش می‌رسد؛ این در حالی است که در هنگام جشن سال نو چینی، تمام بازار مملو از گیاهان درمانی و نیز لباس‌های سنتی چینی می‌شود که دستفروشان برای فروش آماده کرده‌اند. در باقی روزهای سال نیز با برپایی نمایشگاه‌های هنری در این بازار، عملاً از صنایع دستی و هنری بومی کشور مالزی حمایت می‌شود.

محصولات

به عبارت دیگر می‌توان گفت که بازار مرکزی کوالالامپور همچون بازار ارزان‌فروشی سوهو در نیویورک (New York’s SoHo flea market) است – کالاهای موجود در این بازار بسیار ارزان بوده و کارهای سنتی همچون پارچه‌های چاپی باتیک (batik)، صنایع گلدوزی‌، سوغاتی‌ها و مجسمه‌ها نیز به حراج گذاشته شده‌اند. در فروشگاه بزرگ پارچه‌های باتیک (Batik Emporium)، انواع برندهای شناخته شده و مشهور کالاهای باتیک به فروش گذاشته می‌شود. این در حالی است که خارج از این فروشگاه، هنرمندان محلی در حال کشیدن نقاشی از خیابان‌های شلوغ و پر تردد بوده و یا اجراهای موسیقیایی بداهه برگزار می‌کنند.

خریدی خاطره انگیز در بازارهای تفلیس
ادامه مطلب

باتیک

محدوده غرفه‌های دستفروشان به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی‌ شده و هر بخش به قوم خاصی اختصاص داده شده است: هدف از این تقسیم‌بندی آن است تا بازدیدکنندگان درک واضح و مشخصی از تفاوت فرهنگی اقوام و نژادهای مختلف ساکن مالزی داشته باشند. همچنین در بخشی از بازار مرکزی، منطقه‌ای به نام خیابان جونکر (Jonker Street) مالاکایی وجود دارد که معماری آن همچون خانه‌های سبک رایج بابا نیونا است؛ مبلمان و لوازم جانبی دیگر این خانه که به سبک پراناکان انتخاب شده است، برای فروش گذاشته شده است.

خیابان جونکر

ساعات بازگشایی بازار: همه روزه از ساعت 10 صبح تا 22 شب

مکان: خیابان هانگ کاستوری (Hang Kasturi)، جنب مرکز خرید کوتا رایا (Kota Raya)، ساختمان شماره 10

نظرات کاربران