چابهار؛ مقصد همیشه بهار (بخش 2)

چابهار؛ مقصد همیشه بهار (بخش 2)

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۶ فروردین ۱۳۹۶

چابهار واقع در استان سیستان و بلوچستان و یکی از شهرهای جنوب خاوری ایران می باشد.

چابهار در گذشته “بندر تیس” نامیده می شد و به عنوان یکی از مهم ترین مراکز تجاری کرانه های دریای عمان شناخته می شد. خلیج چابهار با بریدگی طبیعی خود، بزرگترین خلیج ایران در سواحل دریای عمان به شمار می‌رود و نزدیک ترین آبراه به اقیانوس هند است.

نزدیک ‌ترین مسیر دسترسی به کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه از قبیل افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان به آبهای آزاد بندر چابهار است و از این حیث دارای اهمیت فراوانی است. بندر چابهار یکی از حائز اهمیت ترین چهارراه‌های کریدور شمال به جنوب بازرگانی جهانی است.

در بخش اول این مقصد گردشگری زیبا به معرفی جاذبه های تاریخی و باستانی پرداختیم و در این بخش قصد داریم به معرفی جاذبه های طبیعی و منحصر بفرد چابهار که در سال های اخیر موجب جذب تورهای گردشگری زیادی شده اند بپردازیم.

در ادامه ی مطلب با سفرمی همراه باشید تا با وجه تسمیه ی چابهار و جاذبه های طبیعی آن آشنا شوید… 

چابهار؛ مقصد همیشه بهار

وجه تسمیه ی چابهار

گفته می شود نام چابهار ابتدا چهار بهار بوده و با گذشت زمان تغییر یافته است.

  • همانطور که می دانید چابهار یکی از مقاصدی است که در چهار فصل آب و هوای مطبوعی دارد و به همین علت به مقصد همیشه بهار شهرت یافته است. گفته می شود که چابهار در گذشته چهار بهار نامیده می شد و به مرور زمان برای آسانی تلفظ برخی از حروف آن حذف و تبدیل به چابهار شده است.
  • برخی می گویند در قدیم مردم چابهار به این بندر “چه بار” می‌گفتند. از آنجاییکه چابهار یکی از مهم ترین مراکز تجاری بوده بازرگانان بسیاری از آنجا گذر می کردند و وقتی مردم چابهار بازرگانان را می دیدند از آن ها می ‌پرسیدند چه باری دارند و به این ترتیب “چه بار” با گذشت زمان به “چابهار” تغییر کرد.
  • به گفته ی بومیان چابهار در زمان قدیم در شهر چابهار برای تأمین آب مورد نیاز از چاه‌های حفر شده استفاده می ‌کردند به همین علت برخی دیگر نیز بر این باورند از آنجاییکه چابهار در گویش محلی مردم این منطقه به کسانی گفته می‌شد که در اطراف چاه آب زندگی می کردند، چابهار به معنای چاه آب است.

چابهار؛ مقصد همیشه بهار (بخش 2)

جاذبه های طبیعی چابهار

خلیج گواتر

خلیج گواتر نام خلیج نسبتاً کوچکی در طول ساحل مکران در دریای عمان است. این خلیج واقع در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران و منتهی‌الیه جنوب غربی پاکستان می باشد. نیمی از کرانهٔ خلیج گواتر واقع در ایران و نیم دیگر آن واقع در پاکستان است. خلیج گواتر از سوی خاوری دماغه ی جیوانی آغاز شده در نقطه‌ای به نام پسابندر که واقع در باختر است به اتمام می رسد.

پنانگ مالزی را بیشتر بشناسید!
ادامه مطلب

رودخانه ی باهوکلات از ایران و رودخانه ی نهردشت از پاکستان به خلیج گواتر می‌ریزند.

خلیج گواتر دارای جنگل‌های حرا نیز می باشد. جنگل‌های حرا در فاصله ی ۱۵۰ کیلومتری شهر چابهار قرار گرفته‌اند و دارای وسعت ۳۳ هکتار می باشند.

جزر و مد قرمز چابهار

یکی از دیگر جاذبه های طبیعی چابهار در ساحل دریای عمان جزر و مد قرمز رنگ دریای آن است که اخیرا از شهرت برخوردار گشته است. تالاب صورتی که در دره ی لیپار قرار گرفته است نیز یکی از زیباترین پدیده های طبیعی چابهار است.

علت قرمز بودن جزر و مدهای این ساحل پلانکتون های گیاهی این منطقه است. فراوانی مواد آلی و معدنی در آب به همراه جریان های دریایی حاصل از طوفان های مونسون موجب ازدیاد پلانکتون های آب می شود و حاصل آن ایجاد جزر و مدهای قرمز رنگ منحصر به فرد و فوق العاده زیبای اقیانوسی می‌ گردد.

باغ گیاه ‌شناسی چابهار

یکی از باغ‌های منحصر به فرد ایرانی، باغ گیاه‌ شناسی (باغ ملی) چابهار است. در باغ ملی چابهار طیف گسترده و متنوعی از انواع گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و گلخانه‌ای نگهداری می ‌شوند. یکی از نقش های مهم این باغ، کاربرد آن در انواع زمینه‌های پژوهشی از قبیل علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا نمودن مردم با گیاهان و حفاظت از آن ها است.

باغ گیاه‌شناسی واقع در نزدیکی چابهار است در دهه ی ۱۳۴۰ ایجاد گردید و در اوایل دهه ی ۱۳۵۰ افتتاح یافت. در دهه ی ۱۳۸۰ باغ گیاه‌شناسی به دانشگاه علمی و کاربردی بدل گشت.

این باغ گیاهان که در روستای باستانی تیس و درون منطقهٔ آزاد تجاری-صنعتی چابهار قرار گرفته است دارای گونه‌های گیاهی منحصر به فردی در ایران و منطقه است و دیدار از آن برای مردم آزاد است.

تالاب لیپار

تالاب لیپار واقع در ساحل دریای عمان، مسیر جاده ی ساحلی چابهار به سمت گواتر است. تالاب لیپار در دره‌ای صخره‌ای و مشرف به کوه قرار گرفته است. از آنجاییکه آب دریای عمان در تالاب لیپار بی حرکت مانده است تبدیل به محلی مناسب برای زندگی گیاهان و جانوران شده است. در کنار تالاب لیپار منطقه ای بکر و بسیار زیبا به نام دشتار وجود دارد که عروس نیز نامیده می شود. دشتار به زبان بلوچی به معنای دختر مجرد می باشد و به علت اینکه این منطقه کاملا طبیعی و دست نخورده باقی مانده است دشتار نام گذاری شده است.

گیاهان و جانوران موجود در تالاب لیپار از قبیل درختچه‌های گز، چش و گونه‌های جانوری چنگر، فلامینگو، کشیم، حواصیل های سفید و خاکستری، باقرقره، تیهو، جیرفتی، عقاب دشتی، خوتکا، دلیجه و طاووسک می باشند.

موهنجو دارو : اثری باستانی که برای همیشه در حال نابودی است!
ادامه مطلب

دریا بزرگ

در بندر چابهار ساحلی صخره‌ ای وجود دارد که با نام دریا بزرگ شهرت یافته است. دریا بزرگ دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است و از این حیث از اهمیت بسیاری برخوردار است و منطقه ی تفریحی مردم بومی و گردشگران بشمار می رود.

فرش خزه‌های چابهار

یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی در نزدیکی بندر اقیانوسی چابهار با نام فرش خزه‌های چابهار  شهرت یافته اند. فرش خزه‌های چابهار در دریا بزرگ قرار گرفته اند. فرش خزه‌های چابهار گل ‌سنگ هایی متشکل از جلبک ها و قارچ ها می باشند و که به علت هوازدگی باعث از بین رفتن و تجزیه ی سنگ ها می ‌شوند. شرایط مناسب زیستی و جلبک های آب شور موجب به وجود آمدن این پدیده ی زیبا شده اند.

تلفیق رنگ های رنگ آبی دریا و سبز تیره ی فرش خزه ها همراه با نور خورشید، این پدیده را منحصر ساخته و زیبایی ویژه‌ ای به چابهار ‌بخشیده است.

غارهای بان مسیتی

در پنج کیلومتری شمال باختری روستای تیس و در دامنه ی کوه شهبازبند یک غار طبیعی به صورت نیم دایره و دو غار مصنوعی وجود دارند که بان مسیتی نامیده می ‌شوند.

طول و عرض غار طبیعی۱۸۰×۲۴۰ متر و ارتفاع آن نیز ۲۴۰ متر می باشد. داخل غار طبیعی آرامگاه کوچکی در اندازه ی ۸/۰×۱/۳×۸/۱ متر وجود دارد که از گچ به صورت دو سطح افقی که بر روی یکدیگر قرار دارند دیده می شود. بر روی این آرامگاه مکعبی از سنگ و گچ ایجاد شده است که زیر بنای گنبدی کوچک می باشد.

غار مصنوعی نیز در فاصله ی هفت قدمی از غار طبیعی می باشد. دهانه ی این غار 80 سانتیمتر ارتفاع دارد، ولی سقف آن کوتاه است. احتمال می رود این غار به غار سوم راه داشته باشد و ما را به چاه‌های زیرزمینی که در گذشته های دور محلی برای دفن مردگان در معابد کهن بوده است، برساند.

در سمت چپ غار اصلی و با فاصله ی ۵۰ متری، غار سوم قرار گرفته است. طول دهانه ی این غار در حدود ۲۰ متر می باشد. به نظر می رسد این غار به عنوان معبد یا پرستشگاهی مورد استفاده قرار می گرفت.

غارهای بان میستی

کوه‌های مریخی یا مینیاتوری

کوه‌های مریخی یا مینیاتوری (آریا، کالانی) یکی از شگفت انگیز ترین و منحصر بفرد ترین جاذبه های گردشگری طبیعی استان چابهار و از پدیده های مورفولوژی بشمار می روند. این کوه ها در سال های اخیر شهرت بسیاری پیدا کرده اند و گردشگران فراوانی را به خود جذب نموده اند. کوه های مینیاتوری یا مریخی همانند کوه های مریخی هستند و به علت شکل عجیب آن ها بدبوم نامیده می شوند. رشته کوه های مریخی حدودا” از ۳۵ کیلومتری خاور چابهار آغاز گشته و تا کیلومترها به سمت شرق (منطقه کچو تا نزدیکی خلیج گواتر) امتداد می‌یابند.

مشهورترین خیابان های جهان
ادامه مطلب

چشمه‌های گِل فشان

چشمه‌های گِل فشان چابهار پدیده ‌ای طبیعی واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان، شمال غربی شهرستان چابهار می باشند. پدیدهٔ طبیعی کوه گِل افشان با ارتفاع تقریبی 100 متر در بندر تَنگ (نزدیک به کُنارک) در در دشتی با نام کهیر قرار گرفته است. این پدیده عوامل مهمّ زمین‌شناختی و به علت متصاعدشدن گاز از اعماق زمین به اطراف خود گِل پرتاب می کند. این گِل ها طی سالیان دراز بر روی انباشته شده و منجر به ایجاد تپه ای خاکستری ‌رنگ و به شکل مخروطی شده است که هیچ گونه‌ای از گیاهان در آن رشد نمی‌کند.

برای رسیدن به کوه گِل فشان در فاصله ی 200 متری، باید از چاله ای به عمق 2 متر عبور کنید. در بالاترین نقطه ی کوه چاله ای پوشیده از گِل وجود دارد. قطر این چاله کمتر از یک متر و به عمق حدود نیم متر است. هر 1 دقیقه یک بار، مقداری گِل سرد و بدون بخار با صدای ترکیدن حباب از چاله خارج می شود به اطراف پراکنده می شود.

علت ایجاد این چشمه های گِل فشان احتمالا” نزدیکی زیاد این منطقه به اقیانوس هند و شکل خاص پوسته ی اقیانوس هند است. فشارهای زیادی که بر روی پوسته ی زمین وارد می شود باعث خروج و پرتاب مخلوطی از آب و گل و لای می شود.

موج ‌فشان‌های چابهار

یکی از پدیده‌های دریایی منحصر به فرد در شهرستان چابهار موج ‌فشان‌های چابهار می ‌باشند. برای تماشای موج ‌فشان ها باید به منطقه ی دریا بزرگ چابهار بروید.

عامل اصلی که موجب به وجود آمدن پدیده ی موج ‌فشان ها می شود وزش بادهای موسمی است. وزش بادهای موسمی در اغلب ماه های سال موجود هستند اما  اوج این پدیده در فصل تابستان می باشد.

با وزش این بادهای موسمی موج های بلندی از آب دریا ایجاد می گردند که با شدت به صخره‌ها برخورد می کنند و تا ارتفاع ۲۰ متر به هوا پرتاب می‌شوند و در نتیجه موج ‌فشان‌های چابهار را به وجود می آورند.

https://www.safarme.com/

نظرات کاربران