تاریخ ایران-ایران باستان-آدربایجان- تاریخ آدربایجان-اورارتو-Urartu

ایران باستان و تمدن اورارتوها؛ ۱۵۰۰ تا ۶۰۰ قبل از میلاد

کل : 2

میانگین : 5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۴ خرداد ۱۳۹۵

نقشه قلمرو اوراتورها در بزرگترین زمانش در ۷۴۳ سال قبل از میلاد در زمان ساردوریس دوم

اورارتو(به ارمنی Ուրարտու – Urartu به آسوری māt Urarṭu; بابلی Urashtu) نام تمدّنی در عصر آهن است. کلمه اورارتو، ریشهٔ نامکوه آرارات است. دولت اورارتو از اتحاد میان قبایل و طوایف اطراف دریاچه ی وان با مرکزیتی به نام توشیبا شکل گرفت. گستره جغرافیایی حکومت این تمدن در اطراف دریاچه ارومیه دریاچه وان، و بلندیهای ارمنستان قرار داشت. مردم اورارتو از نیاکان گرجی‌هاوارمنی‌هابه شمار می‌روند و از حدود ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، تا ششصد پیش از میلاد بر منطقه حکمرانی داشتند.

آرگیشتی یکم-پادشاه اوراتور

در قرون هفتم و هشتم پیش از میلاد استانهای آدربایجان غربی و شرقی  جزء منطقه ی مرزی شرقی اوراتوها محسوب مشدند به طوری که تا سال ۱۹۷۸ میلادی جمعا ۱۰۱ محوطه ی اورارتویی در این مناطق کشف شده. ساکنان سرزمین اورارتو در ساخت اشیاء فلزی, ایجاد کانال های آبیاری و خصوصا احداث بناها, قلعه ها و شهرهای مستحکم از توانمدی های خاص بهره مند بودند.

متعلق به قرن۸ قبل از میلاد-ارمنستان

آنها در ساخت شهرهایشان , مسایل امنیتی و دفاعی را کاملا رعایت میکردند و دائما با دشمنانشان از جمله آشوریان از سمت جنوب و سیتها از سمت شمال درحال جنگ بودند. بنابراین شهرها و آبادی های اورارتویی را باید از نوع شهرهای نظامی به شمار آورد که مقاومت در مقابل بزرگ ترین دولت جنگنده آن عصر یعنی آشور, مهمترین ویژگی ساختاری آنهاست.

قلعه بسطام:

یکی از شهرهای اورارتویی کشف شده در ایران بسطام است.بسطام که در زبان اورارتویی به آن روزا-ای-اورو-تور می گفتند, محوطه‌ی مسکونی, فاقد استحکامات و حتی حصار است. محوطه‌ی مسکونی بسطام در قرن هفتم ق.م. حدود ۳۰۰x600 متر وسعت داشته و در دامنه یک قلعه‌ی کوهستانی بنا شده بود. این محوطه از جنوب, به بنای تالارها و دروازه‌ی شمالی قلعه محدود میشد که حصار برج کوردار بیرون قلعه با طول تقریبی ۱۲۰ متر در کنارآن قرار داشت.
اکثر خانه های مسکونی اورارتویی بسطام به صورت شرقی-غربی بنا شده بودند .خانه های صنعتگران, کارگران ساختمانی و پیشه‌وران که کارشان مرتبط با قلعه اورارتویی بوده, فضای زیادی را با اتاق های مستطیل شکل و حیاط به خود اختصاص داده بودند. دیوارها از گل و یا خشت و به صورت مستحکمی روی پی‌هایی از لاشه سنگها بنا شده بودند.آب مورد نیاز از چشمه ای در نزدیکی منطقه تامین می‌شده است.

ترفندهای سفر ارزان به آنتالیا
ادامه مطلب

قلعه بسطام

اشیای کشف شده از قلعه بسطام – اورارتویی -موزه ملی ایران

اشیای کشف شده از قلعه بسطام -موزه ملی ایران -خط میخی اورارتویی

بیشتر اطلاعات ما از تمدن اورارتو، از نوشته‌های آشوری است. قدرت اورارتو آنها را قادر به در اختیار گرفتن تجارت قفقاز و حوزه اطراف دریای خزر می‌کرده‌است.  زبان اورارتو احتمالاً از زبانهای هورانیبوده (که از زبانهای مرده، قفقازی هستند) و نزدیکترین زبان مدرن به آنها، زبان گرجی است.

آثار اورارتویی موجود در موزه ارمیتاژ روسیه

پادشاهان اورارتو در زمان ضعف آشور، با گسترش حوزه قدرت خود به شمال بین‌النهرین و شرق سوریه، عملاً نبض تجارت در منطقه آناتولی و بین‌النهرین را در دست گرفتند و قدرت گیری آنها تا حدی سبب کاهش قدرت امپراتوری مقتدر و جنگجوی هیتی در مرکز آناتولی شد.

سلطنت اورارتو بعد از سال‌ها جنگ و رقابت باآشورو بعد از حمله کیمری‌ها، در اثر حمله قوم ایرانی اسکیت‌های اشکودا در قرن ششم قبل از میلاد، از بین رفت و باقی‌ماندهٔ آن، به انقیاد ماد پادشاهی ماددر آمد.

دخمه سنگی شهر اورارتو در روستای شیدی واقع در ۲۰ کیلومتری پلدشت

نظرات کاربران

  1. سلام جایی که اورارتورها زنگی میکردن اشیایاعتیقه وزیرخاکی هم میشه باشه چون طرف مایه جایی هس که اونجابودن