گردشگری جهان - اردن - پترا - شهر باستانی پترا - باستان شناسان - کشف معبد مدفون زیر  پترا

کشف معبد مخفی در زیر شهر باستانی پترا

کل : 13

میانگین : 4.46

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

جاذبه های تاریخی همیشه طرفداران زیادی دارد. معماری آثار به جای مانده از گذشته معماهای زیادی را برای بشر حل می کند. به همین دلیل انسان همیشه در حال کاوش در دل تاریخ است. اتفاقا این جست و جو ها نیز دست آورد های خوبی داشته است. تمدن های گذشته در نقاط مختلفی از کرده زمین وجود داشتند. در آسیا و خاورمیانه نیز بخش بزرگی از آن دیده می شود. شهر باستانی پاترا نیز یکی از مهم ترین اکتشافات بشر در اعماق تاریخ بوده است.

کشور اردن نیز از جمله میراث داران بخشی از تاریخ است. در شهر عَمان اردن کشفیات جالب صورت گرفته است. شهر باستانی پترا و معبد پنهان آن گردشگران زیادی را به اردن کشانده اند. عَمان یا اَمان پایتخت و پر جمعیت ترین شهر اردن است. شهر پترا در جنوب شهر اَمان قرار دارد. برای رسیدن پترا ابتدا باید به اَمان سفر کنید. البته از ایران پرواز مستقیمی برای اَمان وجود ندارد. این موضوع باعث می شود هزینه بلیط هواپیما کمی گران تر برای‌تان تمام شود. هرچند با دیدن پترا چنان مسحور خواهید شد که هزینه سفر را فراموش می کنید.

 

شهر باستانی پترا

 

نگاهی به شهر باستانی پترا

پترا شهریست باستانی، واقع در اردن و از جاذبه های مهم گردشگری این کشور می باشد. بر طبق روایاتی، این شهر توسط جن‌ها تسخیر شده است. پترا به علت قدمت تاریخی، معماری خاص و خاک سرخ رنگش شهرت جهانی یافته است. سالانه هزاران گردشگر از سراسر جهان برای دیدن آن می آیند. جالب است که باستان شناسان پس از گذشت ۲۰۰ سال، متوجه شدند یک معبد مخفی زیر شهر تاریخی پترا وجود دارد. باستان شناسان با کمک گرفتن از تصویرهای ماهواره ای ویرانه ای تاریخی، مدفون در زیر شهر پترا کشف کردند.

از میان نفس گیر ترین مناظر ریلی دنیا عبور کنید!
ادامه مطلب

این شهر تماماً در دل کوه واقع شده است. در نمای آن تخته سنگ هایی سرخ رنگ و صورتی دیده می شود. به همین علت است که نام این شهر را پترا نهاده اند. معنای کلمه ی پترا به زبان یونانی صخره است. از آنجایی که این شهر باستانی تماماً در صخره کنده شده آن را پترا نامیده‌اند. شهر تاریخی پترا در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر عَمان قرار دارد. این شهر درگذشته پایتخت حکومت باستانی نَبَطی‌ها بوده است. عَمان در سده ۴ پیش از میلاد و در زمان تمدنِ نبطی‌ها ساخته شده ‌بود.

 

معبد مخفی شهر پترا در اردن

 

زیر شهر باستانی پترا چه می گذرد؟

کریستوفر ای. توتل و سارا پاراک دو باستان شناسی هستند که پس از تحقیقات بسیار پی بردند در زیر بخش مرکزی پترا سازه ای شبیه به یک معبد یا محلی برای انجام مناسک مذهبی مدفون شده است. این کشف با ترکیب اطلاعات حاصل از تجربه باستان شناسی سنتی کریستوفر توتل طی ۱۵ سال اخیر و تخصص خانم سارا پاراک در تصاویر ماهواره ای که در سال ۲۰۱۳ گرفته شد، حاصل شده است.

به گفته ی توتل باستان شناس آمریکایی، تیم آن ها پس از مشاهده ی سرِ ستون هایی که از زیر خاک بیرون زده بودند، توانستند این معبد مخفی مدفون را کشف نمایند. به نظر می آید حفاری های غیرمجاز در این منطقه باعث بیرون آمدن ستون ها از زیر خاک شده است. به گفته این باستان شناس، این ویرانه زیر چندین سانتی متر خاک و سنگ مدفون شده بود و چون در محل پر رفت و آمد این سایت تاریخی قرار داشت، اطلاع از وجود آن بسیار سخت بود.

همه چیز درباره پراک مالزی!
ادامه مطلب

حفاری های مختصر در این منطقه منجر به کشف چند ظرف و اشیائی متعلق به دوره های مختلف تاریخی شده است. قدمت برخی از این یافته ها به حدود ۱۵۰ سال پیش از میلاد بر می گردد و این درست زمانی است که باستان شناسان اعتقاد دارند شهر پترا در مرکز تجاری بین دریای سرخ و مرده شکل گرفته است. به گفته ی محققان این ساختمان معبد مانند که در دوران شکوفایی پترا به عنوان پایتخت پادشاهی نباتیان بنا شده، حدود ۱۸۱ در ۱۶۱ فوت مساحت دارد که در نوع خود سازه بزرگی به حساب می آید. به گفته ی باستان شناسانِ پترا تنها دو درصد از پترا تاکنون کشف و شناسایی شده است. منطقه باستانی این شهر بیش از ۱۰۰ مایل مکعب مساحت دارد.

 

معبد تاریخی در پترا

 

سفر به شهر باستانی پترا در اردن

آشنایی با فرهنگ و شهرهای اردن، شما را با جاذبه های تاریخی بی نظیری رو به رو می کند. این سفر شما را با تاریخی 7000 ساله آشنا می کند. اگر تا به حال به اردن سفر نکرده اید، حتما آن را در لیست خود قرار دهید. به علاوه اردن به دلیل نوع آب و هوایش در فصل زمستان نیز هوای مطبوعی و گرمی دارد. بنابراین درست در زمانی که بسیاری از کشورهای توریستی سر هستند، اردن گزینه متاسبی برای سفر است.

نظرات کاربران