گردشگری جهان - اردن - پترا - شهر باستانی پترا - باستان شناسان - کشف معبد مدفون زیر  پترا

کشف معبد مخفی در زیر شهر باستانی پترا

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۴ خرداد ۱۳۹۵

پترا شهریست باستانی، واقع در اردن و از جاذبه های مهم گردشگری این کشور می باشد.

شهر تاریخی پترا در ۲۶۲ کیلومتری جنوب شهر امان واقع می باشد و درگذشته پایتخت حکومت باستانی نَبَطی‌ها بوده است. این شهر در سده ۴ پیش از میلاد و در زمان تمدنِ نبطی‌ها ساخته شده ‌بود. بر طبق روایاتی، این شهر توسط جن‌ها تسخیر شده است.

پترا به علت قدمت تاریخی، معماری خاص و خاک سرخ رنگش شهرت جهانی یافته است و سالانه هزاران گردشگر از آن دیدن می کنند.

این شهر تماماً در کوه و تخته سنگ هایی سرخ رنگ یا صورتی تراشیده شده است. به همین علت است که نام این شهر را پترا نهاده اند. معنای کلمه ی پترا به زبان یونانی صخره است و چون این شهر باستانی تماماً در صخره کنده شده آن را پترا نامیده‌اند.

جالب است که باستان شناسان پس از گذشت ۲۰۰ سال، متوجه شدند یک معبد مخفی زیر شهر تاریخی پترا وجود دارد. باستان شناسان با کمک گرفتن از تصویرهای ماهواره ای ویرانه ای تاریخی، مدفون در زیر شهر پترا کشف کردند.

کریستوفر ای. توتل و سارا پاراک دو باستان شناسی هستند که پس از تحقیقات بسیار پی بردند در زیر بخش مرکزی پترا سازه ای شبیه به یک معبد یا محلی برای انجام مناسک مذهبی مدفون شده است. این کشف با ترکیب اطلاعات حاصل از تجربه باستان شناسی سنتی کریستوفر توتل طی ۱۵ سال اخیر و تخصص خانم سارا پاراک در تصاویر ماهواره ای که در سال ۲۰۱۳ گرفته شد، حاصل شده است.

به گفته ی توتل باستان شناس آمریکایی، تیم آن ها پس از مشاهده ی سرِ ستون هایی که از زیر خاک بیرون زده بودند، توانستند این معبد مخفی مدفون را کشف نمایند. به نظر می آید حفاری های غیرمجاز در این منطقه باعث بیرون آمدن ستون ها از زیر خاک شده است. به گفته این باستان شناس، این ویرانه زیر چندین سانتی متر خاک و سنگ مدفون شده بود و چون در محل پر رفت و آمد این سایت تاریخی قرار داشت، اطلاع از وجود آن بسیار سخت بود.

حفاری های مختصر در این منطقه منجر به کشف چند ظرف و اشیائی متعلق به دوره های مختلف تاریخی شده است. قدمت برخی از این یافته ها به حدود ۱۵۰ سال پیش از میلاد بر می گردد و این درست زمانی است که باستان شناسان اعتقاد دارند شهر پترا در مرکز تجاری بین دریای سرخ و مرده شکل گرفته است. به گفته ی محققان این ساختمان معبد مانند که در دوران شکوفایی پترا به عنوان پایتخت پادشاهی نباتیان بنا شده، حدود ۱۸۱ در ۱۶۱ فوت مساحت دارد که در نوع خود سازه بزرگی به حساب می آید. به گفته ی باستان شناسانِ پترا تنها دو درصد از پترا تاکنون کشف و شناسایی شده است. منطقه باستانی این شهر بیش از ۱۰۰ مایل مکعب مساحت دارد.

 

نظرات کاربران