اروپا-ایرلند-غار دانمور-گردشگری ایرلند-غارهای معروف-وایکینگ

اسرار غار دانمور؛ سفری زیرزمینی به ایرلند

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲ تیر ۱۳۹۵

این غار ۳۰۰ میلیون ساله، برخی از خیره کننده ترین نهشته های کلسیتی ایرلند را در خود جای داده است و در طول قرون مختلف تاریخ این کشور و حتی در سال‌نبشته های تثلیثهای قرن نهمی ایرلند هم به آن اشاره شده است. در این سال‌نبشته ها همچنین به کشتار وایکینگها در سال ۹۲۸ پس از میلاد نیز اشاره شده است.

دانمور، غاری آهکی در منطقه بالیفویل در ایالت Kilkenny است. ورودی این غار در ناحیه شهری منطقه Mohill قرار دارد، که یک نمایشگاه و مرکز توریستی در آن دایر شده است. این غار که در ۱۱ کیلومتری شهر Kilkenny با ۴۰۰ متر جاده احاطه شده است در ژرف ترین نقطه عمقی نزدیک به ۵۰ متر دارد.

گرچه این غار به نسبت بسیاری از سلسله غارهای دیگر ایرلند کوچکتر است ولی شگرف ترین ساختار های آهکی را داراست؛ پیوند های تاریخی و اهمیت علمی آن، این غار را جذاب تر هم کرده است. قدمت این غار به هزاران سال پیش می رسد ولی تنها در سالهای اخیر تلاش هایی برای کشف پیشینه آن صورت گرفته است. در سال ۱۹۴۴ کمیسیون امور عام المنفعه این غار را به عنوان یک بنای یادبود ملی ثبت کرد اما تا سال ۱۹۶۷ هیچ مرکز گردشگری در اطراف آن تاسیس نشد. این منطقه در سال ۲۰۰۰ به دستور باستان شناس و غارشناس جی.سی.کولمن تعطیل و ۳ سال بعد در ۲۰۰۳ بازگشایی شد.

این غارها از طریق مجموعه ای از پلکان ها و راهروها قابل دسترس است و نورپردازی فوق العاده ناحیه، چشم اندازی بکر از رسوبهای کلسیتی، گیاهان و زندگی جانوری را فراهم کرده است. زمانی این غار ماوای کلونی خفاش ها بوده و اسکلت برخی از آنها نیز در رسوبهای کلسیتی بجای مانده است. دیدنی ترین و جذاب ترین نمای کلسیتی در این غار متعلق به Market Cross است، ستونی صلیبی شکل و دور از دسترس به ارتفاع ۱۹ فوت (معادل ۵.۸ متر) است.

دیوار نوشته های باستان شناسی اولیه موجود بر روی دیواره های غار متعلق به کشیش جرج بارکلی در سال ۱۷۰۶ است؛ وی در زمان کودکی خود از این غار دیدن کرد و در رساله ای خود که تا سال ۱۸۷۱ به چاپ نرسید به تفصیل در مورد این غار توضیح داده است.

در سال ۱۸۶۹، پزشکی به نام آرتور واین فوت به همراهی دو کشیش به نام های جیمز گریوز و پیتر بورچائل بازدیدی باستان شناختی از این غار داشتند. آنها طی بازدیدهای خود بقایای از پیکر انسان را کشف و جمع آوری کردند. فوت، در گزارش هایش با دقتی وسواس گونه تک تک جزئیات یافته هایش را مستندسازی کرد که بعدها بدل به مرجعی برای تمامی کسانی شد که در طی ۱۲۰ سال بعد به مطالعه درباره این غار پرداختند.

در سال۱۹۹۹، گنجینه ای از ۴۳ شی برنزی و نقره ای در غار کشف شد. باستان شناسان قدمت این اقلام از جمله دکمه های مخروطی شکلی از نقره و دیگر اشیاء از جنس طلا و نقره را به سال ۹۷۰ پس از میلاد تخمین زده اند.

در سال‌نبشته های تثلیثهای قرن نهمی ایرلند اشاره هایی به این غار شده است.

در شرح وقایع “Annals of the Four Masters ” بجای مانده از قرن هفدهم، از Dearc Fearna بعنوان محل قتل عام بزرگ وایکینگها در سال ۹۲۸ پس از میلاد نام برده شده است. بر اساس این شرح وقایع Godfrey نوه Imhar با کمک خارجی های Ath Cliath (دوبلین امروزی) منطقه Dearc Fearna را تسخیر و سپس غارت کردند؛ در طول این رویداد هزاران نفر کشته شدند.

بازدید از این غار تنها از طریق راهنمای تور امکان پذیر است. مجموعه غارها هفت روز هفته باز بوده و زمان بازدید از آنها از ساعت ۹:۳۰ صبح آغاز می شود. متاسفانه غارها مسیری برای حرکت و عبور ویلچیر ندارند.

نظرات کاربران