غار دانمور جاذبه گردشگری ایرلند

اسرار غار دانمور؛ سفری زیرزمینی به ایرلند

کل : 6

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱ تیر ۱۳۹۵

ایرلند جزیره ای در شمال غربی اروپا است. ایرلند سومین جزیره بزرگ اروپا است که جمعیتی بیش از 6 میلیون نفر دارد. این کشور سرسبز یکی از توریستی ترین کشورهای اروپایی به حساب می آید. بهترین فصل برای سفر به این کشور تابستان است. فرودگاه دوبلین در کشور ایرلند و راه های ارتباطی آن در تمام طول تابستان مشغول جا به جایی مسافر هستند. ایرلند جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی دارد. غار دانمور یکی از مهم ترین آن ها است. با بازدید از این غار به بخشی از تاریخ سفر خواهید کرد چرا که غار قدمت زیادی دارد. از آنجایی که ایرلند کشوری اروپایی است هزینه های سفر آن ارزان نیست. البته این طور هم نیست که نتوان به آن سفر کرد. نرخ بلیط هواپیما ، هزینه تور و رزرو هتل بسته به انتخاب شما متفاوت است.

 

غار دانمور در ایرلند

 

قدمت غار دانمور

این غار ۳۰۰ میلیون ساله، برخی از خیره کننده ترین نوشته های کلسیتی ایرلند را در خود جای داده است. در طول قرون مختلف تاریخ این کشور و حتی  قرن نهم ایرلند هم به آن اشاره شده است. همچنین در این سال‌نبشته ها  به کشتار وایکینگها در سال ۹۲۸ پس از میلاد نیز اشاره شده است. غار دانمور، غاری آهکی در منطقه بالیفویل در ایالت Kilkenny است. ورودی این غار در ناحیه شهری منطقه Mohill قرار دارد. در قسمت ورودی یک نمایشگاه و مرکز توریستی دایر شده است. این غار که در ۱۱ کیلومتری شهر Kilkenny با ۴۰۰ متر جاده احاطه شده است در ژرف ترین نقطه عمقی نزدیک به ۵۰ متر دارد.

بر فراز ابرها با تله‌کابین شگفت انگیز لنکاوی
ادامه مطلب

گرچه غار دانمور به نسبت بسیاری از سلسله غارهای دیگر ایرلند کوچکتر است ولی شگرف ترین ساختار های آهکی را دارد. پیوند های تاریخی و اهمیت علمی آن، این غار را جذاب تر هم کرده است. قدمت این غار به هزاران سال پیش می رسد ولی تنها در سالهای اخیر تلاش هایی برای کشف پیشینه آن صورت گرفته است. در سال ۱۹۴۴ کمیسیون امور عام المنفعه این غار را به عنوان یک بنای یادبود ملی ثبت کرد. ب این وجود تا سال ۱۹۶۷ هیچ مرکز گردشگری در اطراف آن تاسیس نشد. این منطقه در سال ۲۰۰۰ به دستور باستان شناس و غارشناس جی.سی.کولمن تعطیل و ۳ سال بعد در ۲۰۰۳ بازگشایی شد.

 

غار دانمور - جاذبه گردشگری ایرلند

 

درون غار دانمور چه می گذرد؟

غار دانمور از طریق مجموعه ای از پلکان ها و راهروها قابل دسترس است. و نورپردازی فوق العاده ناحیه، چشم اندازی بکر از رسوبهای کلسیتی، گیاهان و زندگی جانوری را فراهم کرده است. زمانی این غار ماوای کلونی خفاش ها بوده و اسکلت برخی از آنها نیز در رسوبهای کلسیتی بجای مانده است. دیدنی ترین و جذاب ترین نمای کلسیتی در این غار متعلق به Market Cross است، ستونی صلیبی شکل و دور از دسترس به ارتفاع ۱۹ فوت (معادل ۵.۸ متر) است.

دیوار نوشته های باستان شناسی اولیه موجود بر روی دیواره های غار متعلق به کشیش جرج بارکلی در سال ۱۷۰۶ است. وی در زمان کودکی خود از این غار دیدن کرد و در رساله ای خود که تا سال ۱۸۷۱ به چاپ نرسید به تفصیل در مورد این غار توضیح داده است.

میاکه جیما؛ شهر متروک ژاپن
ادامه مطلب

در سال ۱۸۶۹، پزشکی به نام آرتور واین فوت به همراهی دو کشیش به نام های جیمز گریوز و پیتر بورچائل بازدیدی باستان شناختی از این غار داشتند. آنها طی بازدیدهای خود بقایای از پیکر انسان را کشف و جمع آوری کردند. فوت، در گزارش هایش با دقتی وسواس گونه تک تک جزئیات یافته هایش را مستندسازی کرد. این مستندات بعدها بدل به مرجعی برای تمامی کسانی شد که در طی ۱۲۰ سال بعد به مطالعه درباره این غار پرداختند.

در سال۱۹۹۹، گنجینه ای از ۴۳ شی برنزی و نقره ای در غار کشف شد. باستان شناسان قدمت این اقلام از جمله دکمه های مخروطی شکلی از نقره و دیگر اشیاء از جنس طلا و نقره را به سال ۹۷۰ پس از میلاد تخمین زده اند. در سال‌نبشته های تثلیثهای قرن نهمی ایرلند اشاره هایی به این غار شده است.

بازدید از این غار تنها از طریق راهنمای تور امکان پذیر است. مجموعه غارها هفت روز هفته باز بوده و زمان بازدید از آنها از ساعت ۹:۳۰ صبح آغاز می شود. متاسفانه غارها مسیری برای حرکت و عبور ویلچیر ندارند.

نظرات کاربران