اقلید؛ ترکیب دل ‌چسبی از تاریخ و طبیعت

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۵

اقلید؛ ترکیب دل ‌چسبی از تاریخ و طبیعت

اقلید در فاصله 225 کیلومتری شهر شیراز، از شهرهای شمالی استان فارس به حساب می آید. به لحاظ جغرافیایی این شهر مابین اصفهان و شیراز قرار گرفته است و در گذشته راه شاهی، که اصفهان و شیراز را به هم متصل می کرده، از این شهرستان عبور می کرده است. مرتفع بودن این شهر باعث شده تا حتی در تابستان آب و هوایی خنک و مطبوع داشته باشد. همچنین اقلید از معدود شهرهای پر آب استان فارس است. چشمه های طبیعی، دریاچه، آبشار و رودخانه از جاذبه های طبیعی مهم اقلید به شمار می روند. اگر به سبک زندگی روستایی علاقه مند باشید می توانید روستاهای بکر و زیبایی را در اقلید پیدا کنید. همچنین تلفیق سرسبزی با کوهستان، طبیعت اقلید را متمایز می کند. زبان مردم منطقه فارسی لهجه دار است.

تمام جذابیت اقلید به طبیعت محدود نمی شود. این شهر برای کسانی که از جاذبه های تاریخی لذت می برند نیز می تواند بسیار جذاب باشد. مورخین این شهر را پنج هزارساله دانسته اند. در زمان هخامنشیان اقلید مرکز تربیت اسب های جنگی بوده است. طبیعت زیبا و آب و هوای دل‌چسب از مهم ترین دلایلی بوده که شاهان ساسانی و هخامنشی را جذب این منطقه می کرده است. بهرام پنجم و نیز کورش کبیر برای تابستان به اقلید می آمده اند. همچنین از سفرنامه ابن بطوطه این طور بر می آید که در گذشته کشاورزی و به خصوص باغات میوه اقلید رونق فراوانی داشته است.

eqlid2

  1. کتیبه های باستانی

قدیمی ترین کتیبه به جا مانده به خط پهلوی ساسانی را می توان در اقلید پیدا کرد. این کتیبه بر روی دیواره سازه ای حوض مانند نوشته شده است. این اثر به حوضچه دختر گبر شهرت دارد. از جمله ویژگی هایی که کتیبه دختر گبر را از دیگر کتیبه های موجود متمایز می کند نگارش عمودی سطور است. در مورد حوضچه دختر افسانه های زیادی وجود دارد. مثلاً می گویند که شاهزاده خانمی که قصرش در آن حوالی بوده در عید نوروز حوضچه را پر از حنا می کرده و به عنوان تبرک به زوار حنا می بخشیده است. نام دختر گبر از همین افسانه گرفته شده است. اما با رمز گشایی کتیبه مشخص شد که این بنا در واقع قبری باستانی برای یکی از مردمان سرشناس عهد ساسانی است. این کتیبه در مرکز شهر اقلید در تل فلات قرار دارد و اطلاعات جالبی در مورد گورهای باستانی ایران به دست می دهد. همچنین در تنگ براق کتیبه ای باستانی به دو خط فارسی پهلوی ساسانی و نیز پارتی اشکانی وجود دارد که هر دو به یک متن اشاره دارند و نشان می دهد که زبان پارتی در آن دوران هنوز زنده بوده است. همچنین این کتیبه از نظر تطبیق دو زبان اهمیت زیادی دارد. این کتیبه مربوط به روزی است که اردشیرشاه تیری را به فاصله ای بسیار طولانی شلیک می کند. قرار می شود هر کس که بتواند یک تیر را به همین اندازه شلیک کند نیودست و یا زورمند بنامند. به نظر می آید که اردشیر ساسانی نیز از طبیعت اقلید لذت می برده و در اینجا به تفریح و تیراندازی می پرداخته است.

بهترین هتل های کلمبو؛ سریلانکا
ادامه مطلب

dokhtar-gabar

  1. شکارگاه بهرام گور

bahram-goor-3

حتماً شعر معروف حکیم عمر خیام در مورد بهرام گور را شنیده اید:

«بهرام که گور می گرفتی همه عمر، دیدی که چگونه گور بهرام گرفت؟»

bahram-goor

آیا می دانید حقیقتاً چگونه گور بهرام گرفت؟

بهرام پنجم پادشاهی بود که بسیار به شکار و طبیعت گردی علاقه داشت. همچنین شکار مورد علاقه او گورخر بود که در استان فارس به وفور یافت می شد. به همین دلیل به او لقب گور به معنای گورخر دادند.

او پادشاهی دلیر و قدرتمند بود و در سلامت کامل به سر می برد. یکی از روزهایی که به دنبال شکار گورخر کوهستان های اقلید را زیر پا می گذاشت، فکرش را هم نمی کرد که مرگ تا به این حد به او نزدیک باشد. او قصد داشت گورخری را شکار کند، به همین دلیل متوجه حضور باتلاق نشد. او در این باتلاق گرفتار آمد و مرد. باتلاق هنوز هم در همان‌جا وجود دارد و آن را به نام باتلاق گور بهرام می شناسند. همان گوری که پادشاه قدرتمند را به سادگی به کام مرگ کشید. همچنین کشف چشمه گور بهرام را نیز به بهرام شاه نسبت داده اند.

bahram-goor-2

  1. کاروانسرای کناس عباسی

در گذشته ایران در مسیر جاده ابریشم، شرق دور را به اروپا متصل می کرد. علاوه بر فرصت تجاری خرید و فروش کالا، تجار چینی به اقامتگاه و نیز آب و غذا محتاج بودند. کاروانسراها یکی از مکان هایی بودند که تجار می توانستند در آن ها به استراحت بپردازند. این بناها که از اجداد هتل های امروزی به حساب می آمدند راحت و دلپذیر بودند. برای همین شهرت آن ها خیلی زود عالم گیر شد. شاه عباس صفوی تصمیم گرفت این سنت دیرینه را احیا کند و دست به احداث و نیز تعمیر و بازسازی کاروانسراهای زیادی زد. به همین دلیل بیشتر کاروانسراهای ایران نام عباسی را به دوش می کشند. بقایای کاروانسرای عباسی در شهر کناس در نزدیکی شهر تاریخی آسپاس واقع شده است.

  1. تنگ براق
هتل های 7 ستاره ی دنیا
ادامه مطلب

اگر به طبیعتی سرسبز، جویبارهایی خنک، آبشارهایی اعجاب آور و نیز غارهای آهکی علاقه دارید، تنگ براق را از دست ندهید. برف های جمع شده در کوهستان های اقلید آب می شوند و به زمین نفوذ می کنند و در منطقه ای جادویی معروف به تنگ براق از دل زمین می جوشند. جریان آب کوهستان را شسته است و دره ای بی مانند با دیوارهایی شگفت آور خلق کرده است. همچنین آبشارهای زیبایی در مسیر این رودها قرار دارد. تنگ براق به شکلی باورنکردنی سرسبز است و آب جویبارها و حوضچه های طبیعی زلال است و شفاف. دریاچه ملاصدرا نیز یکی دیگر از زیبایی های تنگ براق است. چنین طبیعت سرسبزی با تصور عمومی ما از استان فارس فاصله زیادی دارد. زمستان های تنگ براق می تواند بسیار سرد باشد و فصل بهار و نیز تابستان بهترین زمان برای بازدید از این بهشت زمینی است.

tonge-barragh

  1. چشمه های مقدس اقلید

چشمه ی قدمگاه در شهر سده قرار گرفته است. این چشمه که سرچشمه رود کر است در منطقه ای سرسبز و با صفا از دل زمین می جوشد. برخی آنجا را قدمگاه حضرت ولیعصر (عج) دانسته اند و دائمی بودن چشمه ی قدمگاه را از برکات حضور آن حضرت توصیف کرده اند.

qadamgah

همچنین چشمه ای با نام مبارک حضرت محمد رسوال الله در شهرستان اقلید واقع شده است که در اطراف آن تفرجگاهی سرسبز و زیبا قرار دارد. سنگی خاکستری رنگ را به نام مرکب حضرت رسول یعنی دُلدُل نامیده اند. به این دلیل که استر ایشان خاکستری رنگ بوده است. مردم محلی حرمت زیادی برای این چشمه ها که دلیل برکت اقلید هستند قائلند. همچنین چشمه بالنگان و نیز چشم جوتو دو نمونه دیگر از صدها چشمه ی گوارای اقلید می باشند.

تور ارزان دبی !
ادامه مطلب

rasool-allah

  1. روستای کافتر

روستای کافتر در دهستان خنجشت، از پرآب ترین روستاهای استان فارس به شمار می رود. به درستی مشخص نیست چند چشمه در این روستا جریان می گیرند. چشمه سفید، چشمه کبکی، چشمه گلریز، چشمه ولیخانی، چشمه میشان و چشمه مروارید تنها بخشی از چشمه های پر برکت کافتر هستند. در گرم ترین روزهای سال دمای هوای کافتر به بیست درجه سانتی‌گراد می رسد که هوایی بسیار مطبوع و معتدل است.

kaftar-rural

بهرام گور در این منطقه قصری سفیدرنگ و تابستانی داشته که آن را به نام قصر کافور می شناخته اند. نام کافتر شکل تغییر یافته همین واژه است. کوه میشان، کوه کاظم آقا و کوه موسی خان از معروف ترین کوه های کافتر هستند. از کاخ بهرام چیزی باقی نمانده است. اما هوای ییلاقی کافتر هنوز به همان خوبی است.

kaftar-rural

  1. عبرتی به نام دریاچه کافتر

متأسفانه دریاچه زیبای کافتر به فهرست سیاه دریاچه های خشک شده استان فارس پیوسته است. در گذشته این دریاچه منبع عظیم ماهی های غیرپرورشی کپور بوده و می گویند روزانه سه تن ماهی از این دریاچه صید می شده است. همچنین کافتر میزبان پرندگان مهاجری بوده که حالا باید استراحتگاه جدیدی برای خود بیابند. حتی با احیا شدن دریاچه، کپور کافتر دیگر به این روستا باز نخواهد گشت. مرگ این دریاچه زنگ خطری است برای همه ی ما که قدر منابع طبیعی را بدانیم و در هنگام بازدید از این طبیعت جادویی دست به نابودی آن نبریم. به خصوص زباله های گردشگران می تواند تهدیدی جبران ناپذیر برای طبیعت و نیز جانوران اقلید باشد.

kaftar-lake

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران