فستیوال-Esala Perahera-سریلانکا-گردشگری سریلانکا-آسیا-گردشگری-بهترین فستیوال

فستیوال Esala Perahera ؛راز دندان مقدس بودا

کل : 1

میانگین : 4

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۵

کندی، سریلانکا- ده روز مملو از فیل های آراسته شده در حال رژه، رقص همراه با کوبش پیاپی طبل ها و غباری از عود در هوا همگی به افتخار با ارزش ترین دارایی کشور: “دندان مقدس بودا”

جزییات

رقصنده هایی با لباس های سنتی، طبل کوبی های پی در پی و عطر مست کننده ی عود ها برای بزرگداشت دندان مقدس بودا، باعث می شود احساس کنید به گردهمایی قبیله ای در صد سال قبل وارد شده اید؛ تنها تفاوت وجود دوربین ها است که با استفاده از آنها می توانید عکس های بسیاری بگیرید. رمان نویس و شاعر انگلیسی دی.اچ.لارنس این فستیوال را این چنین توصیف کرده است: جنب و جوش و قهقه ای ابدی، میان رژه ی فیلها.

تاریخچه فستیوال:

بر طبق افسانه ها حدود ۱۷۰۰ سال قبل یکی از دندانهای بودا در زمان تدفین وی دزدیده و بصورتی قاچاقی به سریلانکا برده شد. امروزه، این اثر مقدس سمبلی برای کشور سریلانکا بشمار می رود و در مقدس ترین معبد کشور یعنی دالادامالیگاوا (زیارتگاه دندان) نگهداری می شود.

در شکل کنونی این جشن الهه های هندو نیز با مراسم درهم آمیخته اند و درحال حاضر مبدا چهار رژه ی جشن، معابد هندو هستند. در هر شب یک رژه برگزار می شود( مجموعا ۱۰ رژه در طول جشن) و با ادامه پیدا کردن فستیوال دسته ها طولانی تر ، جمعیت بیشتر و رنگارنگتر می شوند. رژه ها پر از صحنه های تماشایی و هیجان انگیز اند: بوی دسته گلهای یاسمن، گل یاس و بخورهای پراکنده در هوا را استنشاق می کنید؛ با ضربات پی در پی طبل شما نیز به حرکت واداشته می شوید؛ در لذت رقاصان و فیل های آراسته به لباس های سنتی غرق شوید؛ هنگامیکه زنجیره پوسته های شعله ور نارگیل در هوا تاب میخورند و مردانی شلاق به دست با هر ضربه تازیانه شیاطین را از بیخ گوش تماشاچیان دور میکنند، نفس ها در سینه حبس می شوند.

آشنایی با فستیوال:قطع تشریفاتی و مذهبی درخت جک فروت نشانه ی آغاز فستیوال است و پنج شب اول با عنوان Kumbal Perahera، میزبان گردهمایی های دوستانه ای در معابد و رژه هایی کوچک از>Kandy Lake است. در پنج شب آخر با عنوان Randoli Perahera، رژه ها شب به شب گسترده تر شده تا آنکه در زمان ماه کامل شاهد یکی از پرانرژیترین و پرشورترین رژه های زندگیتان خواهید بود. هرچند که این مراسم به مدت زمان اجرای طولانیش مشهور است، اما نقطه ی اوج رژه زمانی است که Maligawa Tusker یا همان کالسکه حامل بدلی از دندان بودا وارد رژه می شود و تا به خود بیایید؛ فیلهایی ملبس به پوشش سنتی با صدای ضربه طبل ها به رقص درمی آیند.


در صبح روز بعد طی مراسم water cutting درکنار رودخانه Mahaweli Ganga مرز میان پاکی و ناپاکی حالت عرفانی پیدا کرده و خدایان آبها برای پیش رو داشتن سالی نیک ستایش میشوند. مقداری از آب مقدس این مراسم در جامی نگهداری میشود و برای مراسم مذهبی کاشت درختی مورد استفاده قرار می گیرد که نمایانگر آغاز فستیوال سال آینده است.

Esala Perahera فستیوالی پرتکاپو و گاهی حتی طاقت فرساست؛ با این حال یکی از بهترین نمونه ها در جهان است که نشان می دهد چگونه این جنب و جوش و شادی نه تنها محلی ها و ساکنین، بلکه طرفداران این فستیوال و هر آن کس که شانس حضور در این مراسم باستانی و دیدنی را به چنگ آورد، جذب کرده و گرد هم میاورد.

نکات ضروری:

  • محلی برای ایستادن و تماشای فستیوال: با گذشت شبهای متوالی رژه بزرگتر شده و جمعیت بیشتر می شود. برای پیدا کردن نقطه ای با چشم انداز خوب باید ۳تا ۴ ساعت زودتر به محل رژه رفته و صندلی های کنار خیابان را در خانه ها، هتل ها و یا فروشگاهها کرایه کنید. البته برای اینکه از صف کرایه کنندگان صندلی هم عقب نمانید. میبایست ۱ساعت زودتر حرکت کنید.
  • پوشش: توجه داشته باشید که افراد با لباس های باز و یا کاملا تابستانی وارد معبد نمی شوند. توصیه می شود شال یا سارونگی با خود به همراه داشته و بازو یا کمر خود را در طول فستیوال بپوشانید.
  • فاصله از جمعیت و شلوغی: بعدازظهر روز اختتامیه، جشن آخر برگزار می شود و در طول آن به دور از جمعیت و صرف انرژی زیاد می توان عکس های بسیاری گرفت .

کندی دومین شهر بزرگ سریلانکاست که نام آن در فهرست میراث فرهنگی جهان به ثبت رسیده است؛ این شهر تقریبا در ۱۰۰ کیلومتری فرودگاه بین المللی Colombo’s Bandaranaike قرار دارد. اتوبوس ها و قطارها بسیاری روزانه به این منطقه در رفت و آمد هستند؛ تاکسی نیز ارزان است. اقامتگاهها در کندی زود پر می شوند، بنابراین حداقل از دو ماه قبل محل اقامت خود را رزرو کنید.

نظرات کاربران