رد پای تاریخ را در حومه ی شهر مسکو دنبال کنید

رد پای تاریخ را در حومه ی شهر مسکو دنبال کنید…

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

نواحی برون شهری(حومه)

*موزه-مستغلات آبرامتسوا (Abramtsevo)، مسکو

آبرامتسو

این موزه یکی از معروف ترین موزه های مسکو “Moscow Region” است. هنرمندان معروف قرن های 19 و 20ام، مجسمه سازان و برخی از نویسندگان برجسته، در زمان و دوره های مختلف در این منطقه زندگی و کار می کرده اند. اولین بار که از آبرامتسوا، سخنی به میان آمد، قرن شانزدهم بود. در آن زمان این روستا با نام  آبرامکوو (Obramkovo)، شناخته می شد و به وولینسکی (Volynsky) ملاک، تعلق داشت. اما سعادت این منطقه به قرن نوزدهم و زمانی که نویسنده معروف سرگئی اکساکوف (Sergei Aksakov) در این منطقه زندگی می کرد، برمی گردد. در دوران زندگی او، نویسندگان سرشناس روسی، مانند ا. توگنیف (I. Turgenev) ،ن.گوگول (N. Gogol)، ف.تیوتچف (F. Tyutchev) و دیگران، به این منطقه رفت و آمد می کردند. پس از مرگ مالک این منطقه در سال 1870، آبرامتسوا تخریب شد. اما بعدها ساوا مامونتوف (Savva Mamontov) که فردی نیکوکار، صنعتگر، اهل تئاتر و یک مرد ثروتمند بود، این روستا را خرید. او یکی از خانه های این منطقه را بازسازی کرد و آشپزخانه ای جدید و محلی برای زندگی خدمتکاران ساخت.

مامونتوف این قلمرو را گسترش داد و حلقه ای از نقاشان معروف آبرامتسوا تشکیل داد. در این محفل، افرادی چون پولنوف (Polenov) واسنتسوف (Vasnetsov)،رپین (Repin)، سروف (Serov)، کوروین (Korovin) وروبل (Vrubel) و دیگر نقاشان و مجسمه سازان معروف آن دوران حضور داشتند. اعضاء این گروه با یکدیگر عهد بسته بودند در توسعه هنر ملی روسیه که بر اساس سنت های فوکلور و هنری بود، تلاش کنند. سپس کارگاه های سرامیک و کار با چوب افتتاح شد و آبرامتسوا، حکاکی روی چوب و نقاشی روی کوزه را شروع کرد. به مدت چند دهه در این منطقه زندگی فعال و پرثمری در جریان بود. نقاشی ها خلق شدند، ساختمان ها بر اساس پروژه های اولیه معماری ساخته شدند، کوزه گری روسیه قدیم احیاء شد، اشکال جدید کالاهای خانگی به وجود آمد و نمایش های خلاقانه ای به روی صحنه رفت. محفل هنرمندانه آبرامتسوا در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20، در توسعه فرهنگ ملی، نقش مهمی بازی کرد. پس از انقلاب اکتبر 1917 روسیه، مستغلات آبرامتسوا به موزه تبدیل شد. یک روستای جدید آبرامتسوا نزدیک مستغلات، جایی که هنرمندان برجسته شوروی مانند پ. کونچالوفسکی (P. Konchalovsky)، ب.جوهانسون (B. Johansson) و. موخینا (V. Mukhina) ا.ماشکوف (I. Mashkov) و دیگران در آنجا زندگی و کار کردند، ساخته شد. این منطقه باستانی تا به امروز هنوز پابرجاست. آبرامتسوا، یکی از بزرگترین مستغلات و جذاب ترین مراکز فرهنگی نزدیک مسکو به شمار می رود.

*موزه-مستغلات آرخانگلسک (Arkhangelskoe)، مسکو

آرخانگلسو

موزه-مستغلات آرخانگلسک، قصر و پارکی به جا مانده از قرن هجدهم است. این مستغلات در سواحل رودخانه مسکوا (Moskva) در ناحیه کراسنوگرسک (Krasnogorsk) از منطقه مسکو، حدود 2 کیلومتری جنوب غربی کراسنوگرسک واقع شده است. این مستغلات اثر تاریخی منحصر به فرد فرهنگ روسیه محسوب می شود. زیبایی باشکوه این منطقه و مجموعه ای از موزه های خاص آن موجب شهرت جهانی آرخانگلسک شده است. در طول قرن های 16 تا 19 ام، این مستغلات به چندین خانواده نجیب زاده روسی مانند ادوفسکی (Odoevsky)، چرکاسکی (Cherkassky) و گلیتسین (Golitsyn) تعلق گرفت. در سال 2003، هنگام بازسازی پی و بنیان قصر، یک تابلوی رهن پیدا شد که نشان می داد شاهزاده نیکولای گلیتسین (Nikolai Golitsyn) شروع ساخت این مستغلات به دست شاهزاده نیکولای گلیتسین به سال 1784 باز می گردد.

بخش با ارزش این مجموعه قصر، یک پارک است که به همین خاطر، این مستغلات ورسای مسکو (Moscow Versailles) نامیده شد. خانه بزرگ دائما توجه افراد معاصرش را به خود جلب نموده و در دوره های مختلف، چهره های برجسته فرهنگ روسیه، همچون ان.کارامزین (N. Karamzin) مورخ و نویسنده، شاعران ا. پوشکین (A. Pushkin) و پ. ویازمسکی (P. Vyazemsky)، نویسندگان ا. هرزن (A. Herzen) و ان.اگارو (N. Ogarev)، نقاشان وی.سروف (V. Serov)، ا. بنویت(A. Benoit)،کی. ماکوفسکی (K. Makovsky)، کی.کورووین (K. Korovin)، موسیقیدان کی. ایگومنف (K. Igumnov) و آی. استراوینسکی (I. Stravinsky) از این منطقه دیدن کرده اند. اعضاء خانواده سلطنتی نیز بی توجه از کنار مستغلات آرخانگلسک، عبور نکردند. از میان آنها الکساندر اول (Alexander I) و نیکلاس اول (Nicholas I)، الکساندر دوم و الکساندر سوم و نیکلاس دوم از این محل بازدید کرده اند. برخی ازساختمان های اصلی عمارت بزرگ به وسیله پ.خارکو (P. Kharko) معمار بازسازی شدند.

این مکان ها زندان هستند یا هتل؟!
ادامه مطلب

در سال 1919، این مستغلات به موزه تاریخ و هنر تبدیل شد. امروز آرخانگلسک، موزه ای با مجموعه های بی نظیر از نقاشی های قرون 17 تا 19، کتاب ها، مجسمه ها و هنرهای تزئینی است. این موزه محل نگهداری یکی از بزرگترین مجموعه کتاب های کمیاب، شامل حدود 16 هزار جلد، است. از سال 1998، موزه-مستغلات آرخانگلسک، شروع به احیاء سنت های قدیمی خود یعنی اجرای موسیقی در فضای باز هنگام غروب و کنسرت های موسیقی کلاسیک کرده است.

*موزه- مستغلات کولومنسکویه (Kolomenskoye)، مسکو

کلمنسکویه

کولومنسکویه، منطقه مسکونی سلطنتی سابق و سرزمین آباء و اجدادی، روستایی نزدیک مسکو می باشد. امروزه این منطقه موزه-مستغلات تاریخی دولتی و دارای چشم اندازهای طبیعی و همچنین معماری باشکوهی است. کولومنسکویه در جنوب مرکز مسکو واقع شده و یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی بشر در قلمرو مسکوی مدرن است. مکان های باستان­ شناسی که در حومه این منطقه قرار دارند، نشان از وجود افرادی از عصرحجر (قرن هشتم پیش از میلاد) می دهند. در سال 1923، بنابه نظر گروه معماری تاریخی کشور دوک و سزارهای بزرگ روسیه، موزه کوچکی تاسیس و بعدها به موزه-مستغلات هنری و معماری کولومنسکویه، با مساحتی به وسعت 6/254 هکتار، تبدیل شد. کولومنسکویه، در برگیرنده مجموعه ای از موزه تاریخ و فرهنگ روسیه است. این مجموعه از 17 بنای یادبود تشکیل شده است که 12 بنای آن از گروه معماری املاک سلطنتی قرون شانزدهم تا نوزدهم، به جا مانده است، 4 بنای دیگر نیز ساختمان های چوبی هستند که از مناطق مختلف روسیه به آنجا آورده شده اند.

درچند سال اخیر، مجموعه ای از قوم نگاری و معماری، متشکل از اصطبل کاربردی و آهنگری، عمارتی با پرورش دهنده زنبور عسل و یک آسیاب آبی، به طور فعالانه ای در منطقه کولومنسکویه به وجود آمد. قرار است آن بخش از ساختمان های تاریخی روستای کولومنسکویه که اواخر دهه 70 قرن بیستم نابود شدند، بازسازی شوند و در مناطق بازسازی شده، نمایش و نمایشگاه های قوم نگاری، جمله نمایش های تعاملی، برگزار شود. در دوره های مختلف، بناهای یادبودی از معماری چوبی قرن های هفدهم و هجدهم به کولومنسکویه آورده شده اند که در باغ معراج (Ascension Garden) گذاشته شدند.

همچنین یک مجموعه از سازه های چوبی، از جمله: دروازه مقدس (Holy Gate) صومعه نیکلاس کارلیان (Nicholas-Karelian) مربوط به سال 1693، از سواحل دریای سفید، برج برادری (Fraternity Tower) از اواسط قرن هفدهم که از منطقه ایستگاه نیروی برق آبی براتسک (Bratsk) آورده شده است، خانه یادبود پیتر اول از سال 1702 از منطقه آرخانگلسک (Arkhangelsk)، در اینجا قرار دارد. اولین ساختارهای قرار گرفته در کولومنسکویه نزدیک دروازه فرانت (Front)، عمارتی از قصر ترنسفیگیوریشن (Transfiguration) مربوط به قرن هجدهم است. از سال 2003، برنامه پیچیده ای از ساخت موزه در کولومنسکویه و نواحی اطراف آن انجام شده است. در زمان انجام این برنامه ها، کلیسای معراج- بنای یادبودی که نام آن در فهرست میراث های فرهنگی و تاریخی دنیای یونسکو قرار دارد، همچنین مجموعه دروازه فرانت، کوشک قصری مربوط به سال 1825، برج ناقوس (Bell Tower) و کلیسای سنت جورج (St. George) نیز مرمت شدند.

*کولومنا (Kolomna)، مسکو

کلمنا

کولومنا، شهری در مسکوریجن (Moscow region) روسیه و یکی از قدیمی ترین و زیباترین شهرهای این منطقه، همچنین مرکز صنعتی مهم و با وجود بندری رودخانه ای در رودخانه اوکا (Oka)، قطب حمل و نقل است. نام کولومنا اولین بار در سال 1177 میلادی در وقایع نگاری لارنشن (Laurentian)، به عنوان پست مرزی شاهزاده‌نشین ریازان (Ryazan) و مرکز صنعتی و تجاری آورده شده است. اما با توجه به تازه ترین حفاری ها، قدمت تاسیس این شهر به سال های 1160-1140 برمی گردد. کولومنا در قرن های چهاردهم و پانزدهم، پس از مسکو، ثروتمندترین شهر دوک نشینان مسکو بود. در سال 1781، شهر کولومنا مرکز استان مسکو شد.

ایالت جوهور مالزی و جزایر بی نظیرش را بشناسید!
ادامه مطلب

این شهر در سال 1862 به وسیله راه آهن به مسکو متصل و موجب توسعه صنعت در کولومنا شد: سال 1863، سال تاسیس کارگاه های ماشین و لوکوموتیوسازی بود. کولومنا در دوران شوروی در نتیجه تحولات سوسیالیستی، به مرکز صنعتی، علمی و فرهنگی بزرگی تبدیل شد. کولومنا در زمان جنگ جهانی دوم، مرکز تشکیل واحدهای توپخانه بود. قطارهای کولومنا که در کارگاه های ماشین و لوکوموتیو سازی ساخته شدند، در میادین ناحیه مسکو به نبرد پرداختند. در سال 1961 در این شهر ایجاد ساختمان های مسکونی چند طبقه ای آغاز شد. 4 ژوئیه 1977، کولومنا به دلیل دستاوردهای بزرگ طبقه کارگر شهر در زمینه های اقتصادی، توسعه فرهنگی و همچنین 800امین سال تاسیس خود موفق به دریافت مدال انقلاب اکتبر شد. 420 یادبود از آثار تاریخی مهم منطقه ای و فدرال در کولومنا وجود دارد.

کلیسای سنت جان تعمید دهنده (St. John the Baptist) (اوایل قرن شانزدهم، کلیسای تجلی (Assumption) (1522)، کلیسای ظهور و تجلی عیسی (Epiphany) (1680)، کلیسای معراج (1799)، کلیسای فرشته مقرب مایکل (1833) و صومعه های بروسنسکی( Brusensky) (پایان قرن هفدهم) و اسپاسکی (قرن چهاردهم) در نواحی شهری واقع شده اند. همچنین باید از سازه های شهری از جمله سازمان آتش نشانی با برج مراقبت (قرن هجدهم)، خانه های بازرگانان شولایگین (Trade Rows) و مشانینوف (Meshchaninov)، بناهای تجاری (نیمه اول قرن نوزدهم) یاد کرد. همچنین صومعه های استاروگولوتوینسکی (Starogolutvinsky) و بابرنف (Bobrenev) در قرن چهاردهم که از شهرکولومنا چندان فاصله ندارند، ساخته شدند. می توان از موزه تاریخ، موزه نبرد باشکوه و موزه هنر و ادبیات در کولومنا دیدن کرد. کرملین (Kremlin) کولومنا، بنای یادبود کمیاب معماری باستانی دفاعی که نسبتا حفظ شده نیز در این منطقه وجود داشت. امروزه کولومنا یکی از بزرگترین مراکز علمی و صنعتی مسکو ریجن به شمار می رود.

 *شهرک کاسکووو (Kuskovo)، مسکو

کاسکوو

شهرک کاسکووو، دربرگیرنده مجموعه ای از آثار هنری و معماری قرن هجدهم، واقع در شرق مسکو است. کاسکووو، اقامتگاه تابستانی کنت پیتر شرمیتف (Peter Sheremetev)، پسر و وارث بوریس شرمیتف (Boris Sheremetev)، اولین کنت روسی و همچنین فیلدمارشال ( ژنرال پنج ستاره) در دوره پترین (Petrine) بود. آثار اصلی معماری و پارک های این شهرک بین سال های 1770-1750 با کمک معمارها، نقاشان، مجسمه سازان و اربابان رعایا، ساخته شدند. سنت پترزبورگ (St.Petersburg) که دارای مناطقی چون تزارسکویه سلو (Tsarskoye Selo)، پیترهوف (Peterhof) و اورانینبوم (Oranienbaum) می باشد که دربرگیرنده پیشرفته ترین آثار هنری آن زمان است، روی معماری و طراحی این شهرک تاثیر زیادی گذاشته است. شهرک کاسکووو، یک مکان تفریحی به حساب می آمد.

در بخش مرکزی این منطقه، دریاچه بزرگی وجود داشت و در قسمت شمالی این دریاچه، قصری ساخته شده و اطراف قصر را نیز پارک رگیولار (Regular) فرانسوی احاطه کرده بود. این پارک از پشت دریاچه به پارک لندسکیپ (Landscape) که محل نگهداری حیوانات و دام بسیاری بود، می رسید. یکی از ویژگی های پارک رگیولار کاسکووو، هارمونی بی نظیر طبیعت و معماری در آن است. هر کدام از ساختمان های موجود در پارک، مرکز بخش کوچکی از اطراف خود محسوب می شود. معماری پارک لندسکیپ، بر نقاط مهم طراحی پارک تاکید می کند و همچنین زیبایی این منطقه با  وجود ساختمان هایی که با دریاچه های به رنگ سبز، ادغام شده اند، برجسته می شود. تئاترها یکی از جاذبه های پارک کاسکووو بودند. از جمله این تئاترها می توان به گراند تئاتر که در پارک لندسکیپ قرار داشت، تئاتر روباز – در پارک رگیولار و سومین تئاتر- در خانه ترکی اشاره کرد.

کوسکوو

230 نفر در بخش بازی در نقش رعایا فعالیت می کردند و در مدرسه ویژه ای در مسکو مشغول به تحصیل بودند. تئاتر روباز واقع در شمال خانه ایتالیایی، از جالب ترین  این تئاترها محسوب می شد. این تئاتر کاملا به رنگ سبز طراحی شده بود که متاسفانه در پایان قرن نوزدهم از بین رفت؛ اما پی و فونداسیون شرقی آن به گونه ای حفظ شده که می توان طرح کلی این سازه را مشاهده کرد. پارک کاسکووو، در قرن هجدهم بسیار محبوب بود.

هتل باغ مشیرالممالک یزد؛ اقامتگاهی دلنشین در طبیعت چشم نواز باغ ایرانی
ادامه مطلب

در ابتدای قرن نوزدهم، این شهرک متروک و دچار فروپاشی شد. بناهای یادبودی از قرن های هجدهم و نوزدهم در این پارک تا به امروز وجود دارند. از جمله، قصرچوبی (1775-1769)، هرمیتاژ (1785-اوایل قرن نوزدهم)، خانه هلندی (1749)، خانه ایتالیایی (1755-1754)، هنرستان هنرهای زیبای گریت استون (the Great Stone Conservatory) (1762-1761)، هنرستان هنرهای زیبای آمریکایی (قرن هجدهم)، گروتو(Grotto) (1768-1766)، کلیس ا (1739-1737)، برج ناقوس(1792)، آشپزخانه (1756-1755)، کلبه سوئیسی (1870)، کوشک های پارک، مجسمه ها، فنس و دروازه ها، کانال ها و دریاچه های دوران میانی قرن هجدهم، ستونی با مجسمه مینروا (Minerva) (1779) و ابلسیک (هرم سنگ، Oblesik) (1780). موزه-مستغلات کاسکووو یکی از جالب ترین و پربازدیدترین موزه ها در مسکو به شمار می رود.

*منطقه زاموسکورچی (Zamoskvorechye)، مسکو

زاموسکورچه

اگر می خواهید روح فرهنگ خالص روسیه را با تمام وجود حس کنید، باید حتما به دیدن خیابان زیبای ناحیه زاموسکورچی بروید. معنای تحت اللفظی این لغت”پشت رودخانه مسکوا” می باشد. زاموسکورچی آن سوی ساحل رودخانه مسکو، مقابل کرملین، واقع شده است. از معروف ترین نشانه های منطقه زاموسکورچی، می توان به کلیساهای باشکوه آن اشاره کرد: کلیسای سنت کاترین (Saint Catherine)، کلیسای تثلیث حیات بخش در ویشن یاکی (Vishnyaki)، کلیسای سنت کلمنت (Saint Clement)، کلیسای سنت نیکولاس در پایزی(Pyzhi)، کلیسای شمایل تئوتوکاس (Theotokos)، مادر شادی در غم واندوه، کلیسای رستاخیز در کاداشی (Kadashi)، کلیسای سنت میخائیل و فئودور (Saints Mikhail and Fyodor)، شهدای چرنیگف (Chernigov)، کلیسای سربریدن جان باپتیست (Beheading of John the Baptist)، کلیسای مایکل، فرشته مقرب (Archangel Michael)، کلیسای سنت نیکلاس در زئیتسکوی (Zayaitskoye)، کلیسای سنت جرج (St. George) در یندووا (Yendova) و…

*کلیسای سنت کاترین

این کلیسا به افتخار کاترین دوم (Catherine II)، ملکه حامی مقدس، ساخته و به یکی از بهترین نمونه های معماری در سبک باروک (barocco) در مسکو تبدیل شد.

*کلیسای تثلیث حیات بخش در ویشن یاکی

بودجه ساخت این کلیسا توسط هنگ تیراندازان که در این منطقه ساکن بودند، تامین شد. از آنجایی که این افراد از زبدگان ارتش روسیه، در نیمه دوم قرن هفدهم بودند، توانستند به جای کلیساهای چوبی، کلیساهای سنگی بسازند. این کلیسا بعدها دوباره کاملا بازسازی شد.

*کلیسای سنت کلمنت

یکی از باشکوه ترین و بزرگترین کلیساهای منطقه زاموسکورچی است و گاهی اوقات به دلیل اندازه و شکوهش با نام “کلیسای جامع” از آن یاد می شود. این کلیسا از نظر اینکه فضای داخلی آن، از جمله دیوارهای مزین به شمایل و نقاشی های مذهبی و طلاکاری شده، به خوبی حفظ شده، منحصر به فرد است. قدمت این شمایل ها به قرن 18ام باز می گردد.

*کلیسای سنت نیکلاس در پایزی

این کلیسا هم نمونه دیگری از کلیسای تیرانداز در منطقه زاموسکورچی است. اما از کلیسای تثلیث در ویشن یاکی متفاوت است. زیرا فضای خارجی آن از زمان قرن 17 نگهداری شده است- امروزه کلیسای سنت نیکولاس در پایزی تقریبا به گونه ای به نظر می آید که انگار در زمان حال ساخته شده است.

*کلیسای سربریدن جان باپتیست

این کلیسا دارای برج ناقوس سربریدن جان تعمیددهنده که زمانی در مرکز صومعه ایوانوفسکی (Ivanovsky) قرار داشت، می باشد. این برج اکنون به عنوان مرتفع ترین برج ناقوس کلیسا معروف است.

 

 

 

 

 

نظرات کاربران