main

از تاریخ رصدخانه، تا جاذبه های فسا

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۹ آذر ۱۳۹۵

از تاریخ رصدخانه، تا جاذبه های فسا

4

طبیعت فراموش شده فسا

fesa

قدمت بیشتر شهرهای استان فارس، از جمله فسا به پیش از سلسله ساسانی باز می­گردد، به دوران هخامنشیان و ماقبل از آن. بسیاری از مردم رنج راه سفر را بر خود هموار می­کنند تا از تخت جمشید و نقش رستم بازدید کنند. اما در فسا می‌توانید زیباترین، باشکوه‌­ترین و قدیمی‌ترین اثر باستانی در تمام جهان را ببینید. صحبت از هزار سال و یا ده هزار سال نیست. اثری متعلق به میلیون‌ها و شاید میلیاردها سال قبل، حتی قبل از پیدایش زمین، تمیز ترین و بکرترین طبیعت دنیا بدون حتی یک تکه زباله و یا کوچکترین ردی از بشر، با شکوه ­ترین جلوه خلقت پر از اسرار کشف نشده و شگفتی‌هایی که هر چه قدر در آن کاوش کنیم تنها به بخشی از آن دست پیدا می‌کنیم. این بی‌نظیرترین منظره در تمام جهان هستی چیزی نیست مگر آسمان شب. با سفرمی همراه شوید تا نگاهی بیندازیم بر تاریخ نجوم در ایران و رصدخانه شهر فسا.

ایران یکی از بهترین آسمان‌های جهان

1

آسمان بی‌نظیر ایران یکی از مهم‌ترین دلایل سفر مردم به این کشور است و در بسیاری از مناطق کویری، مردم برای رصد آسمان شب جمع می‌شوند و در کنار لذت بردن از طبیعت کویر و زندگی محلی کویر نشینان، در این دریای بیکران غرق می‌شوند و از رؤیت اجرام سماوی شگفت‌زده می‌شوند.

تاریخ رصدخانه در ایران

در قرن نهم میلادی اولین رصدخانه در بغداد افتتاح شد که مورد توجه بسیاری از علمای ایرانی و عرب قرار گرفت. محمد بن موسی خوارزمی یکی از مهم‌ترین دانشمندانی بود که در این رصدخانه به تماشای آسمان نشست و سعی کرد از اسرار آن سر در بیاورد. از آن به بعد ساخت رصدخانه در ایران مرسوم شد و در جای‌ جای ایران رصدخانه‌ها قد علم کردند و از آن جمله می‌توان به رصدخانه علاء­الدوله در همدان اشاره کرد که بوعلی سینا در آن مرکز فعالیت می­کرده و نیز رصدخانه­ای که ملک­ شاه سلجوقی آن را احداث کرد و عمر خیام توانست دقیق ­ترین تقویم جهان را در آنجا تنظیم کند. رصدخانه مراغه کامل­ ترین و مجهزترین مرکز نجومی باستان بود که در ایران بنا شد و دانشمندان زیادی از چین و ماچین راهی آنجا شدند تا به رصد آسمان بپردازند. قطب‌الدین شیرازی یکی از دانشمندانی بود که در این رصدخانه به بررسی پدیده شکست نور و تجزیه­ی پرتوی نور خورشید پرداخت و ارتباط آن با رنگین‌کمان را کشف کرد و فهمید رنگین‌کمان به خاطر شکست نور در قطرات آب معلق در هوا ایجاد می‌شود.

بهترین هتل‌ های کامبوج
ادامه مطلب

عبدالرحمن صوفی، ستاره‌ای از ری در استان فارس

او یکی از مهم ­ترین منجمین باستانی است که در شهر ری متولد شد، سال ­ها در اصفهان زیست و بعد به شیراز عزیمت کرد. آخرین سال­ های فعالیت او در شهر شیراز بود و همان ­جا بود که چشم تیزبینش را برای همیشه بر روی شگفتی­ های جهان هستی بست و در همین شهر نیز به خاک سپرده شد. او همچنین در یکی از قدیمی‌ترین رصدخانه‌­های ایران در شهر گور، فیروزآباد استان فارس به مشاهده اجرام سماوی پرداخت و توانست فهرست صور فلکی را کامل کند و پاره‌ای از صورت‌های فلکی که از یونان قابل مشاهده نبودند را شناسایی کرده و به ثبت برساند.

اولین اجرام غیر ستاره­ ای

مهم­ترین کاری که عبدالرحمن انجام داد شناسایی اجرام غیر ستاره‌ای بود. پیش از او اجرام سماوی فقط شامل ستاره‌های آسمان، سیارات منظومه شمسی، ماه و خورشید می‌شدند. وی دریافت که اجرامی در فضا هستند که در هیچ کدام از این دسته بندی‌ها جای نمی‌گیرند. کهکشان یکی از این اجرام غیر ستاره‌ای است. او توانست بدون در دست داشتن تلسکوپ، کهکشان آندرومدا را مشاهده و توصیف کند و تشخیص بدهد که نزدیک‌ترین کهکشان به کهکشان راه شیری جرمی غیر از ستاره و سیاره است.

ابر ماژلانی

5

او همچنین برای نخستین بار به ابر ماژلانی بزرگ اشاره می‌کند. ابر ماژلانی درواقع یک کهکشان است که سومین همسایه­ نزدیک ما به حساب می‌آید و به اندازه ده‌میلیون برابر خورشید جرم دارد. این کهکشان از یونان و عراق قابل رؤیت نیست و بطلمیوس نیز به آن اشاره­ای نداشته است. در منابع خارجی نام کاشف این کهکشان را عبدالرحمان الصوفی شیرازی (در برخی منابع به شکل Azophy که شهرت عبدالرحمن در اروپا بوده است) ثبت کرده‌اند. هیچ کس بعد از او به این کهکشان اشاره نمی‌کند، تا در قرن شانزدهم آمریگو وسپوچی (دریانوردی که برخی معتقدند قاره آمریکا از او نام گرفته است) ابر بزرگ ماژلانی را تشخیص می‌دهد. همچنین او اولین کسی بود که طول عرض جغرافیایی شیراز را محاسبه کرد.

ستاره‌های دوتایی

3عبدالرحمن خوشه‌های ستاره‌ای و ستارگان دوتایی را دسته بندی نمود. ستاره‌های دوتایی جفت ستاره‌هایی هستند که در میدان جاذبه یکدیگر قرار دارند و اگر هم جرم باشند به دور نقطه‌ای در بین هر دو ستاره می‌گردند. جرم متفاوت می‌تواند مدارهای متفاوتی را برای ستاره‌های دوتایی ایجاد کند. معمولاً به دلیل نزدیکی این دوستاره بدون تلسکوپ نمی‌شود آن‌ها را از هم تشخیص داد. شاید چشم این مرد چیزی فراتر از چشم معمولی بود و دقت و سخت‌کوشی­اش در رصد آسمان بی‌مانند. یکی از دهانه‌های ماه به نام این دانشمند و منجم بزرگ نام‌گذاری شده است.

هتل سنتی کپری قلعه گنج کرمان؛ اولین هتل کپری ایران
ادامه مطلب

رصدخانه فسا

2

رصدخانه فسا در سال 1378 به همت انجمن نجوم شهرداری فسا تأسیس شد تا علاقه‌مندان به نجوم آماتوری را به سمت خود جذب کند. اخترشناسی آماتوری شامل مشاهده اجرام سماوی قابل رؤیت می‌شود و بیشتر به شکل یک سرگرمی دنبال می‌شود تا یک شاخه از علم. اخترشناسان آماتور بعضاً نسبت به فیزیکدانان و اخترشناسان تسلط بیشتری بر نام و محل اجرام سماوی دارند. با این حال برخی از منجمین آماتوری دست به کشف­های مهمی زده­اند. جورج الکوک از مهم­ ترین آن­ ها است و ستاره های دنباله‌دار زیادی را کشف کرده است. همچنین کمدین معروف، ویل هی، که برای نخستین بار لکه سفیدی را روی سطح زحل به ثبت رساند.

تفریح سالم

نجوم آماتوری در ایران بسیار پر طرفدار است. این رشته معمولاً ارزان است و با سفر و ورزش کوه­نوردی و کویر نوردی همراه است. همچنین نجوم از سالم‌ترین تفریحات ممکن به حساب می‌آید و بعید نیست که منجر به کشفی مهم و خدمتی ارزنده به دنیای علم بشود. معمولاً منجمین آماتور، کاری با معادلات پیچیده و محاسبات طولانی فیزیکی ندارند و بیشتر در پی لذت بردن از طبیعت بکر فضا هستند. انجمن نجومی فسا یکی از فعال‌ترین و قوی‌ترین انجمن‌های نجوم آماتوری در ایران به حساب می‌آید که رکورد نازک‌ترین هلال ماه مشاهده شده در جهان را در اختیار دارد.

watching-stars

تلسکوپ‌های نیوتونی

اولین نمونه‌های تلسکوپ از دو عدسی برای بزرگنمایی اجرام سماوی استفاده می‌کردند. تلسکوپی که گالیله به کمک آن به رصد آسمان پرداخت، یکی از همین تلسکوپ ها بود که به نام تلسکوپ شکستی شناخته می‌شوند. اما نوع دیگری از تلسکوپ در قرن هفدهم ساخته شد که از یک لنز و یک آیینه محدب بزرگ برای بزرگنمایی بهره می‌برد. این تلسکوپ‌ها را با نام تلسکوپ نیوتونی و نیز تلسکوپ بازتابی می‌شناسند. ابعاد کوچک‌تر و نیز اعوجاج تصویر کم‌تر از مزایای تلسکوپ‌های بازتابی هستند. رصدخانه فسا کار خود را با یک تلسکوپ شش اینچی بازتابی آغاز کرد. به کمک این تلسکوپ میان رده می‌توان اجرامی مانند حلقه‌های زحل و نیز اقمار مشتری را تماشا کرد. همچنین مطالعه سطح ماه و نیز مشاهده ستاره‌های دنباله دار نیز با این تلسکوپ ممکن است.

telescope

عکاسی از آسمان

حدود یک سال بعد یک تلسکوپ ده اینچی به این مرکز اهدا شد که توانایی‌های بسیار بیشتری داشت. همچنین یک دستگاه سی‌.سی.‌دی. “charged coupled device” به این مرکز اهدا شد. سی‌.سی.‌دی. وسیله‌ای است برای تهیه تصاویر نجومی و ثبت ماجراجویی‌های سماوی. به کمک سی‌.سی.‌دی. می‌شود تصاویری با کیفیت و حساسیت بیشتر را نسبت به دوربین‌های دیجیتال معمولی ثبت کرد. با ورود تلسکوپ 14 اینچی به رصدخانه فسا کار نجوم آماتوری این رصدخانه جدی‌تر شد. به کمک این تلسکوپ می‌شود فاصله بین حلقه‌های زحل، ابرها و کمربندهای سطح مشتری، برخی از ابرهای مریخ، منظره‌ای نقطه‌ای و ستاره مانندی از پلوتون، و قمر نپتون را دید. همچنین برخی ستاره‌های دوتایی و نیز ستاره‌های بسیار کم‌نور با این تلسکوپ قابل رصد هستند. به کمک این تلسکوپ می‌شود جزئیات خوبی از کهکشان‌های نزدیک و تصویری کلی از کهکشان‌های دور را مشاهده کرد.

11 خطایی که ممکن است در سفر مرتکب شوید
ادامه مطلب

ccd

هم فال و هم تماشا

اگر به قصد گردش در طبیعت بی‌نظیر سماوی به فسا سفر کردید می‌توانید از جاذبه‌های تاریخی این شهر باستانی نیز لذت ببرید. تل ضحاک همواره یکی از منابع غنی کاوش ­های باستانی ایران بوده است. برخی از اشیاء کشف شده در این منطقه قدمتی 7500 ساله دارند که خبر از قدمت فسا می‌دهند. تاریخ روستای نوبندگان به پیش از هخامنشیان باز می‌گردد. همچنین روستای تاریخی کوشک که از قدیمی‌ترین روستاهای استان فارس است دیدن دارد. اگر به روستاهای تاریخی علاقه‌مند هستید بازدید از روستای خورنگان را نیز در فهرست برنامه‌هایتان بگذارید. همچنین جنگل کوثر با پوشش گیاهی متفاوت و کوهستان‌های زیبا می‌تواند بخش مهمی از سفر شما را به خود اختصاص بدهد. به این شکل می‌توانید در کنار لذت بردن از طبیعت آسمانی، از نعمات زمینی و نیز جاذبه‌های تاریخی بهره‌مند بشوید.

tale-zahhak-fasa

فسا، شهر طعم

نان فسایی در تمام کشور معروف است. یخنی هم می‌تواند برای طرفداران غذاهای محلی جذاب باشد. دوستداران بادمجان می‌توانند از سفر به فسا بیشترین لذت ممکن را ببرند. چرا که مردم فسا در به کار بستن بادمجان استاد هستند. کباب بادمجان و حلیم بادمجان فسایی نظیر ندارد و کشک و بادمجان فسا خوردن دارد. اما اگر بادمجان در فهرست خوراکی‌های مورد علاقه شما نیست، دلسرد نشوید. فسا پر است از غذاهای خوشمزه. شاید در فسا بتوانید بهترین ته‌چین زندگی‌تان را تجربه کنید. به خصوص اگر مهمان یک خانواده فسایی باشید و فرصت تجربه ته‌چین خانگی را پیدا کنید.

منبع: سفرمی

نظرات کاربران