دریاچه گهر نگین اشترانکوه لرستان

دریاچه گهر "نگین اُشْتُرانْ‌کوه"

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۶

دریاچه گَهَر واقع در استان لرستان، منطقه حفاظت شده اُشْتُرانْ‌کوه می باشد. اُشْتُرانْ‌کوه از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس و معروف به آلپ ایران است. گَهَر دریاچه ای کوهستانی است که در ارتفاع ۲۳۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

در این مطلب سفرمی شما را با جاذبه های طبیعی اُشْتُرانْ‌کوه آشنا می سازد. با ما همراه باشید.

دریاچه گهر نگین اشترانکوه لرستان

دریاچه گَهَر

دریاچه گهر که معروف به “نگین اُشْتُرانْ‌کوه” است دارای جاذبه‌های طبیعی بی نظیری می باشد. علاوه بر دریاچه ها، قله کوه های با عظمت که بیش از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارند، منطقه را احاطه کرده اند و زیبایی های آن  را دوچندان نموده اند. به علت موقعیت جغرافیایی و اقلیمی، دریاچه ی گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است.

در قسمت پایین دریاچه نیز جنگلی گسترده وجود دارد که یکی دیگر از جاذبه های طبیعی محسوب می گردد. اما متاسفانه امروزه این جنگل در معرض نابودی قرار گرفته است.

دریاچه گهر اشترانکوه لرستان

با وجود اینکه دسترسی به دریاچه ی گهر آسان نمی باشد، اما تورهای گردشگری زیادی برای بازدید از این منطقه برگزار می شوند و سالانه در حدود هفتاد هزار گردشگر از دریاچه بازدید می ‌نمایند.

دریاچه گهر

برای رسیدن به این دریاچه باید مسیر را پیاده طی کنید، به این علت که راه ماشین رو ندارد و این امر نیز موجب گشته تا حد زیادی از خرابی و آلودگی انسان ها به دور بماند و زیبایی طبیعی و ناب خود را حفظ کند.

دریاچه گهر اشترانکوه لرستان

 

دریاچه گَهَر متشکل از دو بخش می باشد:

گهر بزرگ (کله گهر)

دریاچه گهر بزرگ به طور تقریبی ۱۷۰۰ متر طول و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر عرض دارد و عمق آن به ۴ تا ۲۸ متر می رسد. بخش های سنگی ساحل دریاچه ی گهر بزرگ مکان مناسبی برای شنا نمی باشد؛ اما اگر علاقه مند به شنا کردن هستید می توانید در بخش ورودی دریاچه که در ضلع غربی است و همچنین در ضلع شرقی که ساحل ماسه ‌ای دارد شنا کنید.

دریاچه گهر اشترانکوه لرستان

گهر کوچک (کره گهر)

ادامه ی جوی آب گهر بزرگ به دریاچه ‌ی دیگری می‌ریزد. اگر از گهر بزرگ تقریبا ۴۰ دقیقه پیاده‌ روی کنید به دریاچه ی گهر کوچک یا گهر پایین می رسید. عمق گهر کوچک کم است. آب دریاچه زلال و زیباست و می توانید ماهیان کف دریاچه را به آسانی تماشا کنید. وجود چشمه‌های متعدد در زیر رودخانه موجب افزایش حجم آب خروجی دریاچه شده است. آب اصلی دریاچه از طریق رودخانه ی “تاپله” تامین می شود و دارای آبی بسیار شفاف است. بستر رودخانه مملو از قلوه سنگ های زیبا و رنگیست که با سرعت به دریاچه ی کوچک می ریزد و پس از طی مسافتی کوتاه وارد دریاچه گهر می‌شود.

دریاچه گهر اشترانکوه لرستان

دریاچه گهر اشترانکوه لرستان

تاریخچه ی پیدایش گهر

بر اساس اسناد تاریخی، در سال ۱۸۸۸ میلادی اولین شخصی که دریاچه گهر را کشف نمود زمین‌شناسی اتریشی بود که آ-رودلر نام داشت و نام خود را به عنوان کاشف دریاچه گهر در تاریخ به ثبت رساند. قدیمی‌ترین عکس مستند دریاچه گهر در سال ۱۸۹۱ میلادی توسط یک سیاح فرانسوی بنام ژان ژاک دومرگان گرفته شده‌ است.

نام دیگری که توسط گردشگران و جهانگردان خارجی به دریاچه ی گهر داده شده است، “دریاچه ی ایران” می باشد. در سال ۱۸۹۰ میلادی ایزابلالوسی بیشوپ انگلیسی تبار، به مدت سه ماه در منطقه ی دریاچه ی گهر به تحقیق پرداخت و حدود 1000 کیلومتر را به صورت پیاده طی کرد.

دریاچه گهر اشترانکوه لرستان

بهترین زمان بازدید از دریاچه گهر

بهترین زمان بازدید از دریاچه گهر فصل تابستان (ماه‌ های تیر و مرداد) و فصل بهار (به ویژه اواخر ماه های اردیبهشت و خرداد که تمامی مسیر پوشیده از شقایق ‌های رنگی و لاله واژگون است)، می باشد.

لاله های واژگون گهر

در اواخر فصول پاییز و زمستان، بارندگی بیشتر به صورت بارش برف می‌باشد و در سال‌های پر برف سطح دریاچه یخ می‌بندد.

دریاچه گهر اشترانکوه لرستان

نحوه ی پیدایش دریاچه گَهَر

به گفته ی برخی از محققان، گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده‌ است. این دریاچه بر روی گسل اصلی زاگرس قرار دارد؛ از این جهت انتظار می رود در اثر جنبش گسل و رویداد یک زمین لغزش سنگ ریزش تشکیل شده‌ است.

دریاچه گهر الیگودرز

www. safarme.com

نظرات کاربران