آثار باستانی گرجستان؛ ثبت شده در یونسکو

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۵

گرجستان در طی هزاران سال تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است. این کشور بارها مورد اشغال و تاراج ملت‌های زیادی قرارگرفته و در طول قرن‌ها امپراطوری‌های بسیاری از جمله امپراطوری رم، مغول‌ها و ایرانیان بر آن حکومت کردند. اما گرجستان  توانست در قرن‌های یازدهم و دوازدهم از زیر سلطه‌ی ملکه تامار و شاه دیوید بیرون بیاید و وارد عصر طلایی شود. در طول این قرن‌ها گرجی‌ها نمونه های جذاب و بی نظیری از معماری و آثار هنری را خلق کردند که نشانگر فرهنگ و تمدن آنهاست. برخی از این بناهای تاریخی در حال حاضر در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند و جزء معروف‌ترین و پربازدیدترین آثار باستانی گرجستان محسوب می‌شوند. در سفرتان به گرجستان حتما از آثار باستانی نیز دیدن کنید.

کلیسای جامع باگراتی و صومعه گلاتی (Bagrati Cathedral and Gelati Monastery)

Bagrati Cathedral and Gelati Monastery

کلیسای جامع باگراتی واقع در نزدیکی شهر کوتایسی نخستین بار در قرن یازدهم (عصر طلایی گرجستان) بنا نهاده شد. صومعه گلاتی بعدها در طول قرن دوازدهم تا هفدهم تکمیل شد و به‌صورت مجموعه‌ای زیبا و مملو از  نقاشی‌های دیواری و موزاییک کاری شده باقی ماند. هر دوی این سایت‌ها آثاری نفیس از معماری قرون وسطایی گرجستان و نیز مرکز آموزش و فرهنگ در گرجستان بودند و به همین علت به عنوان معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی گرجستان مشهور شده اند.

Bagrati Cathedral and Gelati Monastery

این صومعه توسط دیواری سنگی محافظت شده و در داخل آن مجموعه‌ی زیادی از نقاشی‌های دیواری به چشم می‌آیند که نشان‌دهنده‌ی اشخاص تاریخی مهم و صحنه هایی مربوط به کتاب مقدس است. نمای وسیعی از شهر کوتایسی از کلیسا قابل مشاهده است. این کلیساهای تاریخی، از جمله‌ جاذبه‌های گردشگری فوق العاده‌ی گرجستان محسوب می شوند که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست.

بازار شبانه چیانگ مای تایلند، بهشت عشاق خرید
ادامه مطلب

بناهای تاریخی متسختا (Mtskheta)

Mtskheta

متسختا، پایتخت سابق گرجستان، یکی از جاذبه‌های دیدنی‌ای است که باید در طول سفرتان به گرجستان از آن بازدید نمایید. متسختا یک توقفگاه بین راهی مهم در جاده راه ابریشم، میان دریای سیاه و کاسپین بود، که در بردارنده‌ی سه بنای تاریخی مهم است. اگر به این شهر سفر کردید به هیچ وجه بازدید از این بناهای تاریخی را از دست ندهید: صومعه جواری (Jvari Monastery)، کلیسای جامع سوتیتسخولی (Svetitstkhoveli Cathedral)، صومعه سامتاورو(Samtavro Monastery). این سه مکان دربردارنده‌ی بقایای باستان‌شناسی هستند که نشانگر دانش پیشرفته‌ی گرجی‌ها در زمینه‌ی هنر سنگ تراشی، سفال و فلزکاری در دوران باستان است. همچنین می‌توان با مشاهده‌ی این بناهای تاریخی پی به تکامل معماری گرجستان در  طول قرن‌های چهارم تا هشتم میلادی برد. راهنمایانی مسلط به زبان انگلیسی در این سایت‌ها حضور دارند تا بتوانند توریست‌ها را به خوبی راهنمایی کنند و به سوالاتشان پاسخ دهند. علاوه بر این می‌توانید سوغاتی‌هایی از قبیل انواع صنایع دستی، شیرینی‌، ادویه‌جات و … را از فروشگاه‌های موجود در اطراف این بناهای تاریخی خریداری کنید.

منطقه Upper Svaneti

Ushguli - Chazhashi

منطقه Upper Svaneti در گرجستان ناحیه‌ای است کوهستانی که برج‌هایی باستانی و روستاهایی با ساختار معماری قرون وسطا در آن یافت می شوند. روستای Chazhashi از جذابیت منحصربفردی برخوردار است، زیرا هنوز هم بیش از ۲۰۰ مورد از این خانه‌های باستانی در روستا پابرجا هستند و شما می توانید در طول مسافرت خود در گرجستان از آن‌ها دیدن نمایید. برج‌های گسترده شده در سرتاسر منطقه، گردشگران را به گذشته‌های دور می‌برند.

همه‌ی برج‌های این منطقه ۳ تا ۵ طبقه هستند. با افزایش ارتفاع سازه، از ضخامت دیوارها کاسته می‌شود و به همین علت نمایی مخروطی به برج‌ها می‌دهد. همچنین در این منطقه نقاشی‌هایی دیواری که از عهد رنسانس به‌جای مانده‌اند یافت می‌شوند؛ این منطقه‌ی زیبا و تاریخی گرجستان را فراموش نکنید و چند روزی را برای گردش و اکتشاف به این منطقه اختصاص دهید.

زندانی با امکاناتی در حد هتل
ادامه مطلب

Ushguli - Chazhashi

مقاصد گردشگری ایده‌آل در گرجستان

سه مقصد گردشگری مذکور در گرجستان  مقصدهای گردشگری بی‌نقصی برای دوستداران تاریخ و علاقه‌مندان به کنکاش در تاریخ گرجستان باستان هستند. با در نظر گرفتن این حقیقت که گرجی‌ها دومین ملت بزرگ در جهان هستند که مسیحیت را به‌عنوان مذهب رسمی خود پذیرفته‌اند، کلیساهای جامع و صومعه‌های آن اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. اگر امکان آن مهیا شد که از هر سه ی این جاذبه‌ها دیدن نمایید، در اینصورت به دیدگاه کاملی از این کشور دست یافته و چشم اندازهای بیشتری از گرجستان را مشاهده خواهید کرد. فقط مطمئن شوید دوربین خود را کاملا شارژ کرده باشید، زیرا گردش در این کشور تجربه‌ای است که هرگز فراموش نخواهید کرد!

نظرات کاربران