borjomi

برجمی گرجستان

کل : 9

میانگین : 5

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۵

گرجستان یکی از مقاصد اصلی گردشگران ایرانی است. سفر با تور گرجستان جذابیت های زیادی دارد که شامل طبیعت زیبا، جاذبه های تاریخی و تفریحات گوناگون می شود. برجمی گرجستان به واسطه‌ی دارا بودن چشمه های آب معدنی مشهور شده است (آب معدنی از کالاهای صادراتی گرجستان به شمار می رود). حفاری های باستان شناسی وجود حمام‌های سنگی در برجمی را به اثبات رسانده است و این نشان می‌دهد مردم از هزاران سال‌ پیش از آب‌های معدنی استفاده می‌کردند. به‌دلیل قدرت ترمیمی و شفابخشی چشمه‌های آب معدنی در این ناحیه، برجمی همواره به عنوان مقصد گردشگری سلامت شناخته شده است. همچنین گسترده‌ترین پارک موزه‌ی محیط زیستی منطقه قفقاز نیز در برجمی قرار دارد.

 

firuza-palace - برجمی گرجستان

 

۱. قصر آبی رنگ Firuza

این قصر یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی برجمی است که در ورودی “پارک Mineral Water ” قرار دارد؛ Firuza در سال ۱۸۹۲ توسط کنسول‌گری ایران ساخته شد و یکی از منحصربه‌فردترین بناهای تاریخی – فرهنگی به شمار می رود. در این بنا مشخصه هایی از سبک‌های اروپایی، ایرانی و گرجستانی با یکدیگر ادغام شده است.

 ۲. پارک Mineral Water

قابل توجه‌ترین مشخصه‌ی شهر برجمی گرجستان طبیعت چشمگیر و آب‌های معدنی منحصر به فرد آن است. یکی از بهترین جاذبه‌هایی که این مشخصه در آن به‌ خوبی احساس می‌شود پارک Mineral Water برجمی است. پیشینه‌ی این پارک به دهه‌ی ۱۸۵۰ باز می‌گردد و یکی از جذاب‌ترین مقصدهای گردشگری در تمامی طول سال است. در این پارک می‌توانید از آب‌های معدنی برجمی لذت برده و در محیط زیبا به استراحت بپردازید. با استفاده از ماشین‌های کابلی می‌توانید به چرخ فلک واقع در بالاترین نقطه‌ی پارک نیز بروید!

موزه های پاتایا شما را شگفت زده خواهند کرد !
ادامه مطلب

borjomi-mineral-water-park

 ۳. موزه Local Lore برجمی

موزه Local Lore برجمی یکی از قدیمی‌ترین موزه‌ها در گرجستان است که درهای آن برای نخستین بار در سال ۱۹۲۶ به روی بازدیدکنندگان باز شد. ساختمان این موزه در سال ۱۸۹۰ ساخته شد و از نظر معماری و مواد بکار گرفته شده یکی از منحصر به‌ فردترین نمونه‌هاست. امروزه در این موزه ۳۶.۰۰۰ قطعه اثر باستانی نگاهداری می‌شود. در این موزه اطلاعات کاملی در مورد شهر ، گیاهان و جانوران و حتی اسنادی دال بر قدرت پزشکی آب‌های معدنی برجمی در دسترس‌اند. همچنین بسیاری از صنایع دستی چوبی، شیشه‌ای، چینی و برنز قرن ۱۹ – ۱۸ که در این موزه نگاهداری می‌شوند متعلق به خانواده‌ی سلطنتی روسی است.

 ۴. قلعه ی Gogia

این قلعه در شمال غرب برجمی واقع می‌باشد و حدودا در قرن چهاردهم ساخته شده است. Gogia متعلق به حاکمان برجمی، اربابان فئودالی Avalishvilis بوده و به همین دلیل هنوز هم با نام قلعه‌ی Gogia Avalishvili شناخته می شود.

georgia-castle

 

۵. قلعه Peter

قلعه‌ی قرون وسطایی Peter بر روی کوه سنگی در چند کیلومتری برجمی گرجستان قرار دارد. در قرن شانزدهم پس از تسلط امپراتوری عثمانی بر منطقه Tori ( منطقه تاریخی گرجستان)، این قلعه به مرکز حکومت عثمانی ها تبدیل شد. در حال حاضر، بقایای محافظت شده ی قلعه از جمله خرابه های سالن اقامتگاه و انبار در میان دیواره های آن محفوظ ماندهاند.

 ۶. قصر Romanovs

قدمت این قصر به قرن نوزدهم باز می‌گردد. این قصر در سال‌های ۱۸۹۵-۱۸۹۲ توسط معمار Leontin Benua طبق دستور امپراتور روسی نیکلاس دوم ساخته شد. این قصر مملو از یادبودهای منحصر بفردی از جمله میزی اهدایی به Romanovs توسط ناپلئون، صندلی های راحتی اهدایی از سوی شاه ایران و میز دست ساخت تاریخی حکاکی شده اهدایی از سوی امپراتور روسی پیتر اول است. همچنین میز بلیارد متعلق به دوران Romanovs نیز در اتاق بیلیارد این قصر وجود دارد.

آبشارهای عجیب و زیبای ایگواسو
ادامه مطلب

romanoves - سفر به برجمی گرجستان

 ۷. پارک ملی Kharagauli برجمی

این منطقه‌ی حفاظت شده یکی از بزرگترین پارک‌های ملی اروپاست. وسعت این پارک ۸۵.۰۸۳ هکتار، و بیش از ۱ درصد از وسعت کل گرجستان است. در این پارک امکانات کوهنوردی، اسب سواری، دوچرخه سواری و تورهای فرهنگی و آموزشی فراهم شده است و مسیرهای پارک نیز در طول سال در دسترس می باشند. در طول مسیر نیز کمپ‌های مختلفی برای اقامت و نقاطی برای پیک نیک موجود است. مرکز بازدیدکنندگان پارک ملی از کمک به شما در مورد مسائل مرتبط با سازماندهی تورهای مختلف خرسند خواهند شد.

 ۸. صومعه Timotesubani – کلیسای جامع مریم مقدس

این کلیسا واقع در ۱۷ کیلومتری برجمی گرجستان می باشد و در قرن‌های دوازدهم تا سیزدهم ساخته شده است. فضای داخلی کلیسای جامع مریم مقدس با برخی از بهترین نمونه های نقاشی دیواری گرجستان متعلق به قرن سیزدهم تزیین شده است.

timotisibani

 ۹. صومعه Green

صومعه Chitakhevi سنت جورج معروف به صومعه Green صومعه ای متعلق به قرن نهم تا دهم است که در دره زیبای برجمی در ۱۳ کیلومتری شهر برجمی قرار دارد. این کلیسا از سنگ‌های مخصوصی ساخته شده و رنگ سبزی به کل بنا داده است؛ برخی از این سنگ‌ها سبز روشن و برخی دیگر سبز تیره هستند.

 

۱۰. کلیسای Assumption در Kvabiskhevi

این کلیسای سه راهرویی در قرن هشتم تا نهم ایجاد گردیده است و یکی از تاریخی‌ترین بناها در دره‌ی برجمی است. درهی برجمی درست در دوازده کیلومتری شهر برجمی واقع شده است. نقاشی‌های آبرنگی دیوارهای درون کلیسا متعلق به قرن دوازده و سیزده میلادی هستند.

سفری باورنکردنی به آلمان
ادامه مطلب

kvabiskhevi

نظرات کاربران