David-Gareja-Monastery-Complex-Kakheti-Georgia-20160119 (1)

شهرهای غاری گرجستان بیانگر میراث فرهنگی غنی

کل : 0

میانگین : 0

کشور گرجستان به دلیل وجود جاذبه های تاریخی و میراث فرهنگی غنی همواره مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته و هر ساله تورهای گردشگری فراوانی به مقصد گرجستان برقرار می شوند. در این مقاله قصد داریم به اختصار اطلاعاتی درباره ی شهرهای غاری کشور گرجستان در اختیار شما قرار دهیم.

لطفا با سفرمی همراه باشید…

پیشینه ی باستان شناسی گرجستان

کشورهای بسیاری از قدمت باستانی برخوردارند ولی اندک کشورهایی نظیر گرجستان وجود دارند که قدمت آن ها به دو میلیون سال پیش باز گردد. کشف ویرانه های ۱.۸ میلیون ساله در تپه های واقع در جنوب تفلیس (Tbilisi) حلقه ی گم شده توسعه ی بشریت در آفریقا و اروپا را مشخص ساخته است.

شهرهای غاری گرجستان بیانگر میراث فرهنگی غنی

دلایل زیادی برای مهاجرت و سفر به گرجستان وجود دارد و یکی از این دلایل مهم طلا است.  موزه ها و حتی داستان های گرجی ها مملو از طلا و اشیایی نظیر مجسمه ها و پیکره های طلایی، کمربندها و تاج هایی متعلق به افراد و قبایل باستانی همچون کولخیس (Colchis) است. بنا به اعتقادات رایج کولخیسی ها، مردمان باستانی همان هایی هستند که از داستان جیسون و آرگونت ها (Jason and the Argonauts) بسیار الهام گرفته اند. بر اساس افسانه ها کولخیسی ها  مالک پشم های طلایی نفیس و مشهوری بوده اند. جیسون و آروگانتها به سوی آنها فرستاده شدند تا این پشم ها را به دست آورده و به یونان برگردانند.  احتمالا خود این پشم ها هنگام جستجوی طلا،  پس از الک کردن خاکه های طلا در ارتفاعات و ریختن پشم های گوسفند در رودخانه ی پرخروش گرجستان به این صورت درآمده است؛ زمانیکه پشم ها از رودخانه گرفته شدند آن ها را روی درختی آویزان کردند تا خشک شوند و طلاها به راحتی جدا شوند. کل داستان تلاش جیسون برای داشتن پشم زرین و ملاقات وی با شاهزاده گرجی مدیا، دختر جادوگر معروف آئیتس، شاه کولخیس، هنوز هم در میان داستان های ادیسه ی هومر جالب و شنیدنی است.

شهرهای غاری گرجستان بیانگر میراث فرهنگی غنی

شهرهای غاری گرجستان

در میان اندک شهرهای غاری جهان، شهرهای غاری گرجستان مورد توجه خاصی قرار گرفته اند. شهر سنگی اوپلیستیخه (Uplistsikhe)، صومعه  دیوید گارجی (David Gareji) و  واردزیا  (Vardzia) شهر غاری معروف جهان، در  لیست میراث فرهنگی جهان جای گرفته اند.

شهرهای غاری گرجستان بیانگر میراث فرهنگی غنی

شهرهای غاری گرجستان بیانگر میراث فرهنگی غنی

شهرهای غاری گرجستان بیانگر میراث فرهنگی غنی

پیشینه ی شهر سنگی اوپلیستیخه  یا همان ” دژ خدایاپن” به اوایل عصر آهن بر می گردد؛ این شهر بر بالای پرتگاه بلند سنگی مشرف بر کرانه ی رودخانه ی (Mtkvari) قرار گرفته است. این شهر که از صخره های شنی طبیعی با وسعت هشت هکتار جدا شده جان میلیون ها نفر را نجات داده و خود نیز از فرآیندهای فرسودگی ، کهنگی و حتی زمین لرزه نجات یافته است. همچنین،  به عنوان نمونه ای بارز از تلفیق معماری مسیحیان و مشرکان باقی مانده است.

شهرهای غاری گرجستان بیانگر میراث فرهنگی غنی

صومعه دیوید گارجی در قرن ششم توسط یکی از سیزده پدر سوری (اهل سوریه)، پدر دیوید گارجی بر روی شیب تپه های گارجی (Gareji) بنا شد. در واقع این پدرها مامورانی از بین النهرین بودند که هدفشان رواج  و گسترش  مسیحیت بوده است. آنها بانیان مورد احترام بسیاری از صومعه ها و اماکن مقدس در سرتاسر گرجستان هستند. نقاشی های دیواری این صومعه بسیار زیبا و فوق العاده است. پیشینه ی برخی از این نقاشی ها به قرن نهم و دهم بر می گردد و عصر طلایی گرجستان مستقیما در نقاشی های بی نظیر  به جای مانده از  قرن یازده تا سیزدهم  منعکس شده است.

شهرهای غاری گرجستان بیانگر میراث فرهنگی غنی

قدمت شهر غاری و افسانه ای واردزیا (Vardzia) به دوران سلطنت ملکه تامار (Tamar) یعنی در حدود هزار سال پیش باز می گردد. پدر وی، شاه جورج سوم فونداسیون این مجموعه را بنا کرد و ملکه ساخت آن را به پایان رساند. بسیاری از نقاشی های دیواری به جای مانده متعلق به اوایل قرن نوزدهم هستند. خود مجموعه شامل چندین کلیسای کوچک، برج های ناقوسی، تونل های مخفی به عنوان غارهایی برای راهبان و صومعه ای کاملا قابل بهره وری تا به امروز است.  این مجموعه واقع در حومه ی شهر با مناظری بسیار خیره کننده و جالب توجه همگان را به خود جلب کرده و شما را به عصر سلطنت ملکه تامار می برد.

شهرهای غاری گرجستان بیانگر میراث فرهنگی غنی

در مقالات بعدی با ما باشید زیرا قصد داریم درباره ی دیگر اماکن تاریخی وجاذبه های گردشگری کشور گرجستان مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر تا کنون به این کشور همسایه سفر کرده اید تجربیات گردشگری شیرین خود را با ما در میان بگذارید

منبع: سفرمی

نظرات کاربران