gelati-monastery-in-kutaisi

گرجستان؛ مهد تاریخ و فرهنگ

کل : 5

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۷ اسفند ۱۳۹۵

گرجستان، این کشور همسایه، به راستی مهد فرهنگ و تاریخ و مملو از جاذبه های تاریخی است، که مورد توجه کاوشگران، باستان شناسان و تورهای گردشگری فراوانی قرار گرفته است. این مطلب در ادامه ی مقاله ی پیشین مربوط به شهرهای غاری گرجستان برای شما گردآوری شده است.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

با سفرمی همراه باشید…

1. کلیسای جامع باگراتی  و صومعه گلاتی (Bagrati Cathedral)

golden-fleece-tour-carousel-large-1

ساخت بنای کلیسای جامع باگراتی که به نام باگرات سوم، اولین شاه گرجستان متحد نامگذاری شد در اواخر قرن دهم آغاز شد و در  سال های آغازین قرن یازدهم به پایان رسید. این کلیسای جامع از اهمیت به سزایی در تاریخ گرجستان به عنوان یادبودی فرهنگی و معماری برخوردار است.  گرچه بخش هایی از این بنا در نتیجه یورش ترک ها در سال 1691 تخریب شد ولی ویرانه های آن همچنان در مرکز شهر کوتائیسی به جای مانده است.

Bagrati_Cathedral,_Kutaisi,_Imereti,_Georgia

 صومعه گلاتی (Gelati Monastery)

gelati-monastery

این بنا در 11 کیلومتری غرب کوتائیسی قرار دارد. صومعه گلاتی به همراه بنای اصلی ساخته شده در قرن های دوازدهم تا هفدهم مرکز مذهبی، فرهنگی و آموزشی گرجستان به شمار می رفت. مجموعه صومعه در لیست میراث فرهنگی جهانی یونسکو به ثبت رسیده و معماری آن به دلیل وجود نقاشی های دیواری و موزاییک های فوق العاده بسیار شناخته شده است.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

شاه دیوید، سازنده ی این بنا و مشهورترین پادشاه گرجستان در حیاط این صومعه به خاک سپرده شده است.

(یادبودهای تاریخی متسختا Mtskheta)

Mozameta_(17743272738)

کلیساهای تاریخی متسختا، پایتخت سابق گرجستان نمونه هایی بی نظیر از معماری مذهبی قرون وسطایی در منطقه قفقاز هستند. این یادبودها نمایانگر سطح فرهنگی و هنری بالای این پادشاهی کهن و باستانی است.

کلیسای نوتردام دولاگارد، نماد شهر مارسی
ادامه مطلب

motsameta_1024x768_l6g

این صومعه در شش کیلومتری کوتائیسی (Kutaisi) قرار دارد. بنای کلیسای کنونی متعلق به قرن یازدهم است ولی طبق برخی اسناد تاریخی به جای مانده، قدمت بنای این کلیسا به قرن هشتم باز می گردد. این صومعه توریست های معتقد به خرافات بسیاری را به سوی خود جلب می کند: به اعتقادی برخی اگر سه بار زیرکشتی بخزید و آرزویی کنید و در همین حین به حفره ی آن زیر دست بزنید آرزویتان برآورده می شود.

منطقه سونتی بالا  (Upper Svaneti)

Ushguli Village With Shkhara Mountain In The Background

این منطقه به دلیل انزوای طولانی مدتش محافظت شده باقی مانده و دارای  یکی از بی نظیرترین  مناظر کوهستانی ، روستاهای قرون وسطایی و خانه های برج مانند در منطقه قفقاز است. روستای چازاشی (Chazhashi) هنوز هم بیش از دویست مورد از این خانه های بسیار غیرعادی را در خود جای داده است که هم به عنوان محلی برای سکونت و هم به عنوان مکان های دفاعی در برابر مهاجمان به منطقه، مورد استفاده قرار می گرفت.

مکان های زیارتی

گرجستان به عنوان یکی از اولین کشورهای جهان که به دین مسیحیت گرویدند در قرن چهارم پس از میلاد به برخورداری از آزادی کامل مذهبی خود بسیار مفتخر است.

در حالیکه اکثریت گرجی ها مسیحی هستند ولی افرادی با ادیان مختلف نیز در این کشور زندگی می کنند… گرجستان از معدود کشورهایی است که در آن کلیساهای کوچک و بزرگ، مساجد و کنیسه ها در صلح و آرامش در کنار یکدیگر به خدمت رسانی مشغول اند. با گردش در شهر تفلیس شاهد تعداد زیادی اماکن و یاد بودهای مذهبی خواهید بود ولی تعداد آنها چندان زیاد هم نیست.

دره جن ها و ارواح پلید در ایران
ادامه مطلب

فرهنگ عامه گرجستان

موسیقی گرجی ها

رسم موسیقی پلی فونیک گرجستان در جهان شناخته شده و ترکیبی محسورکننده از همامنگی های مدرن و باستانی است. در یونسکو در سال 2001 از این موسیقی به عنوان ” شاهکار میراث فرهنگی محسوس جهان” یاد شده است. سبک منحصر به فرد و اندکی ناموزون موسیقی گرجی ها در طول قرن ها شاهد تغییری نبوده است. تاریخدان یونانی استرابو (Strabo) سرودهایی چند صدایی از گرجی های عازم به جنگ در قرن اول قبل از میلاد را ثبت کرده است. این آهنگ های متشکل از هارمونی های سه بخشی هنوز هم در جامعه مدرن رواج دارند و آن ها را می توان در تمامی کلیساها و صومعه های سراسر کشور، خیابان های تفلیس در هنگام عصر و زمین های کشاورزی روستاها در تابستان شنید؛  این آهنگ ها جزیی از  جشن های گرجی ها هم به شمار می روند.

رسم گرجی ها

Georgian Dance

حرکات موزون گرجی ها همانند آهنگ های ملی پلی فونیک یکی از  محصولات صادراتی فرهنگی گرجی هاست. تورهای حرکات موزون گروهی و ملی گرجی ها در تمامی فصل سال در سرتاسر جهان در جریان است.  مردان پرجنب و جوش و قوی به هوا پریده و شمشیرها را به هم زده و گیره های تیز و برنده با طراحی رقصی نفس گیر  به روی زمین پرتاب می کنند.

باله

رقص باله ی تفلیس اخیرا به دلیل بازگشت نینو آنانیاشویلی (Nino Ananiashvili) ، بالرین اصلی سابق در تئاتر بولشوی (Bolshoi)  مسکو به این منطقه شاهد نوسازی  قابل توجهی بوده است. در حال حاضر اجراها از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در آن سنت رقص طرح شده توسط رقاصان بزرگ گرجستان نظیر جورج بالانچاین (George Balanchine)  دنبال می شود.

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان
ادامه مطلب

نظرات کاربران

  1. موسیقی وهنر در هر کشور گویای فرهنگ آن ملت است در کشوری که براترین اصل فرهنگی یغنی موسیقی مطابق زمانه حرکتی به جلو ندارد نقص فرهنگی وجود دارد .پاسداری از بنا ها نیز نشان و جلوه دیگری از فرهنگ آنهاست و این مجموعه از آزادی اندیشه بوجود آمده است من به دیدن این ملت و اشنایی نزدیک با انها علاقمندم اما محدودیت اقتصادی دارم هزینه ها را و ساده ترین راه را برای سفر جویا هستم و هزینه های اقامت