رویدادهای مهم و تعطیلات رسمی گرجستان

رویدادهای مهم و تعطیلات رسمی گرجستان (بخش دوم)

کل : 1

میانگین : 1

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

کشور گرجستان به ۸ استان، یک منطقه خود مختار (اوستیای جنوبی به مرکزیت تسخینوالی) و ۲ جمهوری خودمختار به نام‌های آجاریا به مرکزیت باتومی و آبخازیا به مرکزیت سوخومی تقسیم می‌گردد.

پایتخت کشور گرجستان تفلیس و شهرهای مهم آن کوتائیسی، روستاوی، گوری، پوتی، باتومی، سوخومی، متسختا، چیاتورا، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، تقوارچلی، گاگرا و تلاوی و تسخینوالی می‌باشند.

مردم بومی گرجستان، مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. زبان رسمی کشور گرجستان گرجی است و با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد.

قدمت وجود بشر در گرجستان به یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش می‌رسد که گروهی از انسان‌های نخستین موسوم به انسان گرجی در آن می‌زیسته‌اند. گرجستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهاست و دارای غنی‌ترین فرهنگ‌ها می باشد.

در مقاله ی قبلی به معرفی برخی از رویدادهای مهم و تعطیلات رسمی کشور گرجستان پرداختیم. در این مقاله نیز باقی ی رویدادهای مهم را به شما معرفی می نماییم. رویدادهایی که می توانید در سفر با تور تفلیس شاهد آنها باشید.  با سفرمی همراه باشید…

3 مارس: روز مادر

زنان گرجستان بسیار خوش شانس‌اند! زن‌ها در مارس دو روز تعطیلی زیبا مختص به خود دارند: روز مادر و روز بین المللی زنان. اولین تعطیلی از سال 1991، جشن گرفته شده است. در این روز بهاری، خیابان های شهر عملا پر از گل می شوند. این گل ها در هر قدم فروخته شده و همیشه تقاضا از عرضه بیشتر می شود، زیرا کسی وجود ندارد که در این روز نخواهد به مادر، مادربزرگ و همسرش تبریک گوید. عشق مادر برای مردم گرجستان مقدس است.

تفلیس حتی یک مجسمه بزرگ دارد که سمبل گرجستان، سرزمین مادری، است. سرزندگی روز مادر نه تنها وارد هر خانه ای می شود بلکه تمام شهرها را دربر می‌گیرد. به طور مثال در تفلیس جشن های بسیار جالبی وجود دارد: کنسرت ها، نمایش ها ، رویدادهای خیریه، جشن های محلی…

9 مه: روز پیروزی

گرجستان هر سال روز 9 مه زمان پیروزی بر فاشیسم را جشن می گیرد. در تفلیس، این جشن در ویک پارک Vake نزدیک قبر سربازان گمنام برگزار می شود. در این روز، از صبح گروه نوازندگان سازهای بادی در پارک، شروع به نواختن می‌کنند و مردم به پایکوبی می‌پردازند. همه جا پر از گل می‌شود… برنامه به گونه‌ای اجرا  می‌شود، گویی هیچ چیز از آن روز بهاری سال 1945، هنوز تغییر نکرده است.

فقط کهنه سربازها، دیگر مردان جوان و قوی نیستند و اکنون به مردانی با موهای خاکستری تبدیل شده اند. از صبح زود، جریان حضور مردمی که پای شعله ابدی و یادبود گل می‌گذارند، متوقف نمی‌شود، و همه تک تک با دسته‌های گل به کهنه سربازان تبریک می‌گویند. این روز تعطیل به قهرمان های جنگ اختصاص دارد، به آنها صمیمی ترین جملات گفته می شود و از آنها استقبال کرده و برایشان آرزوی خوب می‌کنند. در این جشن نیز کنسرت ها و غذاهای خوشمزه برپاست.

دریاچه شگفت انگیز بایکال در روسیه
ادامه مطلب

26 مه: روز استقلال

گرجستان در 31 مارس 1991، به دنبال رفراندمی مبنی بر حق حاکمیت، به کشوری مستقل تبدیل شد. اما سالگرد استقلال گرجستان را، روزی که این کشور آزاد شد، یعنی 26 مه، جشن می‌گیرند. در حقیقت، اعلام استقلال، از سال 1918 اتفاق افتاد. تا آن زمان گرجستان تقریبا به مدت یک قرن تحت سلطه امپراتوری روسیه بود. اما این جمهوری جدید فقط 3 سال دوام یافت و دوباره به بخشی از اتحادیه‌ی جماهیر شوروی تبدیل شد. تا اینکه 32 مارس سال 1991، گرجستان، استقلال خود را اعلام کرد.  اما دولت تاریخ اصلی آن را همان 26 مه، اختیار کرد.

در گرجستان، این روز که تعطیلی اصلی از سوی دولت است، با شکوه خاصی برگزار شده و مانند همیشه، تشریفات رژه‌ی نظامی و کنسرت های بزرگ و شاد برقرار می شود. رژه‌ی ارتش در خیابان اصلی تفلیس- خیابان روستاولی (Rustaveli)، انجام می‌شود و ستون های ارتش، متشکل از هزارن نفر از دسته های مختلف سربازان به طور منظم از شاهراه اصلی شهر باستانی کلونیا Colonia عبور می کنند. به دنبال آنها هم 100 قطعه از تجهیزات نظامی به نمایش گذاشته شده و در همان حال در  آسمان نیز ده ها فروند هواپیما، ردی از طرح های پیچیده از خود به جای می‌گذارند.

در همین روز بنا بر سنت، رویداد دیگری، که آن نیز بسیار دیدنی است، رخ می دهد. در این روز،  جشنواره‌ی پر آوازه‌ی گل‌های Vardobistve – به زبان گرجی، یعنی ماه گل های رز- نیز برگزار شده و به دنبال آن، پل معروف دنیا به رنگین کمانی از گل ها با رنگ‌های بسیار متنوع تبدیل می‌شود. همچنین در ویک (Vake)، پارک پایتخت، مراسمی برای کهنه سربازها برپا می شود. این حرکت  به منظور گرامی‌داشت یاد کسانی است که به خاطر استقلال کشور جان خود را از دست دادند. در پارک ها بازی کودکان و در استادیوم ها مسابقات و رقابت های ورزشی برگزار می شود. در راس تمام این جشن ها نیز، اجرای کنسرت باشکوه در ریکا (Rica)، منطقه تاریخی شهر، می‌باشد.

9 آوریل: روز اتحاد ملی

این روز تعطیل را می توان پیشگام استقلال گرجستان دانست که با رویدادهای 9 آوریل، درخصوص قوت گرفتن حق حاکمیت کشور و تبدیل آن به شکل های جدید جدل سیاسی، همراه است. در روز غم انگیز 9 آوریل سال 1989، سربازان روسی به سرکوب تظاهرات مردم گرجستان که خواستار استقلال کشورشان بودند پرداخته و در نتیجه موجب مرگ 30 نفر و مجروح شدن بیش از 200 نفر شدند.

در 9 آوریل، مردم یاد و خاطره کسانی را که در مبارزه برای سعادت و آزادی سرزمین بومی خود کشته شدند، زنده می کنند. در معابد نیز مراسم مربوط به درگذشتگان انجام می‌شود. در این روز اهالی تفلیس برای یادبود قربانیان، به مزارشان گل و شمع می آورند.

15 آوریل: روز عشق

جای تعجبی ندارد که مردم عاشق پیشه گرجستان در تقویم شان دو روز تعطیلات برای عشق داشته باشند. گرجی ها چند سال پیش، بنابر انتخاب خودشان نسبت به روز سنت ولنتاین که در دنیا معروف است، روز دیگری را انتخاب کردند. جوانان از این فکر استقبال کرده و سرانجام 15 آوریل به روز تعطیلی محبوب تمام جوانان و زوج های خوشبخت تبدیل شد.

گوهر سفید ایرانی در فاصله ی دهلی تا آگرا
ادامه مطلب

در آن روز آنها به یکدیگر گل و هدیه داده و برنامه های رومانتیک و سورپرایز کننده ترتیب می دهند. در این روز زیبا، در تفلیس، کنسرت های متعدد (فقط ترانه های عاشقانه)، نمایش های رومانتیک و مسابقات برگزار می شود.

16 ژوئیه: روز عشق معنوی

روز عشق فقط به وسیله زوج های عاشق برگزار می شود، اما روز عشق معنوی همگانی است. زیرا خدا همه بندگان خود را دوست دارد! و برای اینکه این موضوع به مردم یادآوری شود، حداقل سالی یک‌بار (البته ایده آل آن چندبار تا حد امکان است) چنین روزی را جشن می‌گیرند.

این روز در گرجستان از قدیم‌الایام جشن گرفته می شد اما در سال های کفر و بی‌خدایی فراموش شده بود. سپس در سال به استقلال رسیدن گرجستان، دوباره به لطف ایلیای دوم، ریش سفید کلیسای ارتدکس (Catholicos-Patriarch of All Georgia Ilia II) احیاء شد. این روز تعطیلی گرجی به نام گرگیتوبا (Gergetoba) نیز معروف است و در شهر گرگتی (Gergeti) بسیار باشکوه و خاص برگزار می شود.

رتولی (Rtveli)

هرکس، مسافر هرکشوری که می خواهد باشد، دوست دارد کشوری را که به دیدن آن رفته از نزدیک به خوبی بشناسد. مواردی چون: ویژگی‌های ملی، هویت قومی، زندگی خانوادگی و رسم و رسوم‌های مردم عادی  و فقط در آن زمان است که احساس می‌کند سفری کامل داشته و از تجربه‌ی عالی خود از سفر لذت می‌برد.

برای درک و شناخت گرجستان، فقط کافی است در روز تعطیل Rtveli، زمان جمع آوری محصول انگور، در آنجا حضور داشته باشید. در این روز کل افراد خانواده، حتی فرزندانی که بزرگ شده و از خانه پدری خود رفته اند، برای برگزاری مراسم Rtveli دور هم جمع می شوند. این قانون خانواده است و خانواده نزد گرجی ها مقدس می باشد. واقعا تصور اینکه یک خانواده کوچک سه نفری به جمع آوری انگور بپردازند، سخت است. Rtveli یعنی سروصدا، خنده، آواز، پایکوبی و شوخی.

در اینجا مردها در گروه های بسیار زیاد، از تاکستان باز می‌گردند. در میان دست های خود سبد های بزرگ از خوشه های انگور زرد کهربایی و رسیده دارند. سپس مراسم مذهبی شروع می شود. زنان در این زمان کنار آتش در حال پخت هستند: آنها با ظرف های سنتی غذاهایی مثل تاتار، که آماده کرده اند، می ایستند. تاتار، از آب انگور و ترکیب آن با آرد به دست می آید. زنان از این خمیر شیرین، خوراکی مشهورشان چورچخلا – خوراکی محبوب کودکان گرجستان- را درست می کنند. چورچخلا، نوعی خوراکی از گردو و آبنبات انگور است که بسیار خوشمزه می‌باشد.

مارماریس ترکیه ؛شهری ساحلی و هیجان انگیز
ادامه مطلب

میز غذای مراسم Rtveli که توسط میزبانان زن گرجی چیده می شود، واقعا معجزه آساست. در اینجا تمام خوراکی های گرجی یافت می شود: کباب های خوش رایحه، خینکالی (کوفته های گرجی) (rich khinkali)، ساتسیوی تند (spicy satsivi)، لوبیو (lobio) و خاچاپوری (khachapuri)، انواع فراوانی از سبزیجات و میوه های تازه. سپس سرپرست خانه ابتدا یک نان برشته در دست می‌گیرد و می‌گوید: “برای سرزمین مادری!”

بعد از آن، تا عصر سخنان زیبا و خواندن ترانه های دلپذیر ادامه می‌یابد و این حقیقت که این برنامه فردا و پس فردا نیز اجرا می‌شود، به فرد احساس خوبی می‌دهد. تمام اعضاء خانواده و بسیاری از مهمان‌هایی که همیشه به آنها خوشامد گفته می‌شود، دور میز بزرگ غذا دوباره جمع می‌شوند.

عید پاک، کریسمس

عید پاک و کریسمس، دو تا از بزرگترین تعطیلات مسیحیان است که از ابتدای ایجاد دین مسیحیت تاکنون در گرجستان جشن گرفته می شوند. مردم برای رسیدن این دو روز همیشه انتظار می کشند. این تعطیلات برای هر معتقدی، به مفهوم امیدهای تازه و پیشرفت های جدید است. مردم گرجستان، برای روز عید پاک، مانند روسیه، کیک می پزند. تخم مرغ رنگ کرده و در کلیسا متبرک می‌شوند. با این‌حال کریسمس در گرجستان به شکل متفاوتی برگزار می شود. تمام کلیساهای کشور یک شب قبل از کریسمس، شروع به برگزاری عشاء ربانی می‌کنند.

در تفلیس، این مراسم در کلیسای جامع تثلیث مقدس به سرپرستی جاثلیق اسقف (Catholicos-Patriarch) انجام می شود و پس از آن جالب ترین و سرگرم کننده ترین برنامه ها یعنی کارناوال”آلیلو” (parade Alilo) شروع می شود. مومنان و خود کشیش ها، در حال خواندن آوازهای کلیسا و حمل شمایل ها، صلیب ها و بنرهای کلیسا بالای سرشان، از خیابان‌ها عبور می کنند.

بدین ترتیب خبر خوب تولد مسیح را به اطلاع همه می رسانند. بسیاری از مردم مثل شعبده بازهای واقعی، همراه خودشان هدیه می آورند و بین کودکان یتیم و افرادی که دچار بیماری های روانی هستند، پخش می کنند. همچنین در شب کریسمس در هر خانه گرجی، شمعی روشن شده و به ویژه نزدیک پنجره قرار داده می شود تا رهگذران بتوانند نور را ببینند. این سنت معمولا در حکایت های بسیار قدیمی انجیل دیده شده است و اشاره به زمانی دارد که جوزف و مریم به دنبال پناه‌گاهی برای به دنیا آوردن پسرشان بودند.

کریسمس گرجی همچنین رسوم آشپزی خود را دارد. زنان گرجی برای این دو روز تعطیلی، کیک های خوشمزه کریسمس به اسم کورتسی Kvertsi می پزند.

نظرات کاربران