گلاب گیری کاشان

گلاب گیری کاشان

کل : 5

میانگین : 3.4

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

کاشان و قدمت دیرینه ی گلاب گیری

شهر کاشان در دشتی در شرق فلات مرکزی ایران و ۲۲۰ کیلومتری جنوب تهران واقع شده است. کاشان زمانی یکی از بهترین نقاط تفریحی برای پادشاهان صفوی بوده است. کاشان به دلیل عمارت های قدیمی بسیار زیادی که دارد مشهور است؛ از جمله این عمارت های قدیمی می توان به خانه طباطبایی ها، خانه بروجردی ها، خانه عامری ها و خانه عباسی ها اشاره کرد. ظریف ترین هنرها و مهارت های استادانه ایرانی در طراحی و آذین بندی این عمارت ها استفاده شده است. بازار بزرگ کاشان که متعلق به قرن دهم است و دارای نورگیرهایی عظیم می باشد، باغ باشکوه فین که دارای حمام های معروفی متعلق به دوره صفوی و قاجار است و مسجد جامع کاشان از جمله جاذبه های اصلی کاشان می باشند. با سفرمی همراه باشید تا از زمان و چگونگی گلاب گیری کاشان مطلع گردید.

گلاب گیری کاشان

 

گلاب گیری کاشان چه زمانی برگزار می شود؟

در فصل اردیبهشت جشنواره سالانه گل محمدی و گلاب گیری کاشان برگزار می شود. سه تولید کننده اصلی گلاب، قمصر، نیاسر و برزک هستند که از شهرهای کوچک کاشان بوده و بیش از هشتصد سال است که در این زمینه فعالیت دارند. هر کدام از این شهرها دارای جاذبه های دیدنی نیز هستند؛ مثلا نیاسر به کهن باغ شهر ایران شهرت دارد، آبشار نیاسر، بنای چهارطاقی و آتشکده نیز از دیگر جاذبه های نیاسر کاشان هستند. برزک نیز در مسیر دره ای سرسبز قرار دارد و چشمه سارهای متعدد و باغ های زیبا از جاذبه های اصلی آن است.

بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت با خانواده
ادامه مطلب

گلاب گیری کاشان

 

مراسم سنتی گلاب گیری

مراسم سنتی گلاب گیری در کاشان به لتان معروف است و جاذبه ای است که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. گلاب گیری در مناطق مختلفی از ایران برگزار می شود، ولی گلاب گیری کاشان به دلیل استفاده از شیوه های خاص و سنتی دارای شهرت جهانی است. گلاب، عصاره معطر گل محمدی است که در بسیاری از غذاهای سنتی ایرانی به عنوان طعم دهنده استفاده می شود یا به عنوان عطر در مراسم های مذهبی نیز مصرف می شود و هر سال نیز در نهم ذی الحجه خانه خدا را با گلاب ناب کاشان شستشو می دهند.

گلاب گیری کاشان

 

روش های گلاب گیری

در فصل بهار همزمان با شکفتن گل های سرخ، جشنواره گل محمدی و چیدن گل و گلاب گیری آغاز می شود. در این فصل، شهر کاشان مملو از عطر گل های سرخ است. قبل از گلاب گیری، گل های سرخ جمع آوری می شوند و گلبرگ های آن درون دیگ های مسی ریخته می شوند. سپس دیگ ها روی اجاق های آجری یا سنگی گذاشته می شوند. معمولا هر ۳۰ کیلوگرم گلبرگ گل سرخ را درون ۸۰ لیتر آب می ریزند. درون دیگ ها نیز لوله های آهنی یا آلومینیومی قرار دارد تا بخار از آن عبور کند و عصاره گل به دست آید.

گلاب گیری کاشان

با وجود کارخانه های زیادی که برای تولید گلاب احداث شده است، اما هنوز در کاشان و اطراف کاشان، گلاب گیری به صورت سنتی و با تجهیزات قدیمی انجام می شود. مثلا یکی از روش های گلاب گیری در کاشان که بسیار معروف است، روش ترمذی است که گلاب با غلظت بالا تولید می شود. یک دیگ بزرگ مسی روی اجاق های آجری مخصوصی گذاشته می شود و عصاره گل از طریق چند لوله مخصوص گرفته می شود.

تماشای جهان در یک نگاه با کره زمین عظیم وایلد
ادامه مطلب

گلاب گیری کاشان

 

قدمت گلاب گیری

مراسم گلاب گیری کاشان از اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه همراه با برنامه های شاد و مفرح و جشن و موسیقی برگزار می شود تا اوقات خوشی برای بازدیدکنندگان و گردشگران فراهم شود و خستگی باغبان ها و خانواده هایشان رفع شود. جشنواره گلاب گیری کاشان واقعا ارزش دیدن دارد.

در منطقه تاریخی تپه های سیلک که از تمدن های باستانی ایران می باشد، نقوش حکاکی شده گل سرخ پیدا شده است، جهانگرد معروف فرانسوی، شاردون، نیر در سفرنامه اش از گل های سرخ زیبا در این شهر نوشته است و در بسیاری از شعرها نیز به وجود گل سرخ در کاشان اشاره گردیده که همگی این ها نشان از تاریخچه بسیار قدیمی گلاب گیری کاشان دارد.

گلاب گیری کاشان

فصل بهار و ماه اردیبهشت بهترین زمان برای سفر به کاشان است؛ چرا که هم هوا بسیار عالی می باشد و هم اینکه فصل گلاب گیری است. اگر تصمیم سفر به کاشان را دارید می توانید بلیط هواپیما کاشان و هتل های کاشان را از طریق سایت سفرمی رزرو نمایید. همچنین پیش از سفر به کاشان سری به وبلاگ سفرمی بزنید و راهنمای سفر به کاشان را مطالعه کنید تا بتوانید برنامه ریزی خوبی برای سفرتان داشته باشید.

نظرات کاربران