بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۳ بهمن ۱۳۹۵

باور کنید یا نه، بازار بزرگ تهران یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری تهران برای مسافران خارجی است. این بازار در کنار موزه جواهرات ملی و نیز کاخ گلستان بیشترین تعداد گردشگر را به سمت خود جلب می کند. برای بیشتر تهرانی ها بازار بزرگ محلی است برای پیدا کردن انواع و اقسام اجناس با قیمت های مناسب و کیفیت متنوع. مردم شهر کم تر به بازار بزرگ به چشم محلی توریستی نگاه می کنند. جریان داشتن زندگی طبیعی، جذابیت این بازار را برای گردشگران خارجی بیشتر می کند. به تعبیر یک گردشگر فرانسوی «شگفت آور است که مردم در میان تاریخ و هنر زندگی می کنند بی آن که متوجه باشند، انگار تاریخ و هنر بخشی طبیعی از زندگی آن ها است.» با سفرمی سری زدیم به بازار بزرگ تهران، تا علت این محبوبیت را کشف کنیم.

بازار بزرگ

بنای اولیه

تا پیش از سلسله قاجار تهران روستایی کوچک در نزدیکی ری بود که راه شمیران از آن می گذشت. تهران آن روزگار آب و هوایی خوش داشت و تفرجگاهی بود برای شاهانی که به ری علاقه نشان می دادند. در دوران صفویه، کاخ گلستان احداث شد که بعدها مورد توجه شاهان زند نیز قرار گرفت. وقتی آقا محمدخان قاجار تهران را پایتخت کرد، هنوز ظاهر روستایی و خوش آب و هوای تهران حفظ شده بود. می شود گفت که تهران در زمان ناصرالدین شاه قاجار تهران شد و بیشترین تحولات را به چشم دید. بازار تهران در کنار کاخ گلستان و چند مسجد تنها یادگارهای به جا مانده از دوران ناصری هستند. بنای اولیه بازار تهران در زمان صفویه گذاشته شد. در آن زمان بازاری بدون سقف و کوچک بود که در زیر سایه ی بازار پر رونق ری قرار داشت. بازار در کنار مسجد جامعی بود که امروز به نام مسجد عتیق معروف است. مسجد جامع دوم تهران یا مسجد امام نیز در همین بازار قرار دارد که به حق یکی از دیدنی ترین دیدنی های این شهر است. لایه های تاریخی دیگری در زمان سلاطین بعدی و نیز دوران پهلوی و حتی دوران معاصر به بنای اولیه بازار افزوده شد. بیشتر این لایه های جدید ساخته ی خود بازاریان است.

بزرگترین فروشگاه در تمام جهان

بازار بزرگ استانبول تبلیغات بسیاری بر روی عنوان بزرگترین بازار جهان انجام داده است. در جستجوی اولیه به زبان انگلیسی نیز نام بازار بزرگ استانبول را به عنوان بزرگترین بازار جهان دیدیم. اما این ادعا در قیاس با بازار بزرگ تهران یک شوخی بیش نیست. در بیشتر این صفحات، گردشگران خارجی به بازار بزرگ تهران به عنوان بزرگترین بازار جهان اشاره کرده بودند. کمی پایین تر متوجه شدیم که حتی تصور ما هم از بازار بزرگ نادرست است. چندین مقاله به بازار بزرگ تهران، به عنوان بزرگترین مارکت موجود در جهان در هر شکلی اشاره کردند. پدرو ریچاردسون، هتلدار و جهانگرد مشهور انگلیسی در صفحه شخصی خود نوشته است «آن هایی که بازار بزرگ استانبول و مراکش را می شناسند ممکن است با دیدن ابعاد همتای تهرانی این بازارها حسابی ناامید شوند.» پدرو ریچاردسون نیز بازار بزرگ تهران را بزرگترین بازار جهان می داند و در کنار جاذبه های تاریخی و زیبا به زنده بودن و واقعی بودن این بازار در مقابل بازارهای توریستی و نمایشی بازارهای استانبول و مراکش اشاره می کند. این جهانگرد تجربه خوبی در برخورد با مردم و کمک های آن ها برای پیدا کردن مسیر داشته است. مقایسه عکس هوایی بازارچه استانبول و بازاری به وسعت یک شهر در تهران، شما را نیز به خنده خواهد انداخت. اما آن ها هنوز مصرانه عنوان بزرگترین بازار جهان را تبلیغ می کنند.

برج جمیرا، مجذوب کننده‌ترین آسمان خراش دبی
ادامه مطلب

بازار بزرگ تهران

تیمچه های بازار بزرگ

در مورد واژه تیمچه یا غلامگردان اختلافات زیادی وجود دارد. بیشتر تعابیر از واژه تیمچه نادرست است. تیمچه از ترکیب “تیم” به علاوه ی پسوند تحقیر “چه” ساخته شده است و تیم یعنی کارونسرا. تیمچه ­ها در گذشته محل اقامت تجار و مسافرینی بودند که با هدف داد و ستد به بازارها وارد می شدند. بازار بزرگ تهران بیش از پنجاه تیمچه دارد.

سرای روشن، سرای کشتی آرای، سرای یزدی ها، سرای افشاری و سرای چهار بازار تنها بخشی از تیمچه های بازار هستند. حتی خود بازاری ها هم ممکن است تمام تیمچه ها را نشناسند. سرای روشن در مقابل کاخ گلستان در خیابان ناصر خسرو قرار دارد.

سرای روشن تهران

این بنا با سبک معماری گوتیک در سال 1311 ساخته شده است. سرای حاج رحیم خان به واسطه نزدیکی به خیابان پانزده خرداد و نیز دارا بودن بافت قدیمی مثال خوبی برای بازدید است. این تیمچه حالا به عنوان یک پاساژ کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. طبقه دوم آن که اتاق ها قرار دارند حالا به انبار تبدیل شده است. پنجره های رنگین تیمچه و تزئینات زیبا در رفت و آمد مشتری ها و کاسب ها حیف شده است. از این قسمت تا مسجد جامع بازار راه زیادی نیست. اما بنا به انتخاب خودتان می توانید چند تیمچه دیگر را هم ببینید.

سرای روشن بازار بزرگ تهران

رستوران های بازار

هنوز آن جمله ی کتاب فارسی دبیرستان در درس کمال الملک به قلم علی حاتمی را به یاد دارم که رضا خان پهلوی می گفت «کباب بدون سیخ مزه کباب نداره، هیچ کبابی هم کباب بازار نمی شه، حتی کباب دربار. کباب رو باهاس داغ داغ با سیخ به نیش کشید.» در واقع اولین کبابی های تهران در بازار راه افتاد. معروف است که می گویند غلامحسین خان نایب که آشپز دربار بود بعد از خارج شدن از دربار در نزدیکی کاخ گلستان یک کبابی راه انداخت که از اولین رستوران­ های امروزی تهران بود و هنوز هم در بازار وجود دارد. اما شاید رستوران مسلم معروف ترین رستوران بازار باشد. رستورانی همیشه شلوغ، با معروف ترین تهچین های تهران. غذا شامل دیسی بزرگ از برنج و تکه ی بزرگی مرغ به همراه یک تهچین کامل است.

باغ فین کاشان؛ باغ ایرانی
ادامه مطلب

رستوران مسلم در بازار بزرگ تهران

اگر نتوانستید تمام این غذا را بخورید بهتر است به جای دور ریختن آن از ظرف هایی که برای بردن مانده غذا در نظر گرفته شده اند استفاده کنید. چلوکباب شمشیری و رستوران شرف الاسلامی از دیگر رستوران های قدیمی تهران هستند. همچنین می توانید از راسته کبابی ها دیدن کنید که در گذشته محلی بود برای کباب خوری کسبه و مشتری های بازار.

رستوران مسلم در بازار بزرگ تهران

مسجد جامع تهران

هر شهر به طور سنتی تنها یک مسجد جامع داشت که به حکم خلیفه مسلمین تعیین می شد. معمولاً مساجد جامع به بازار راه داشتند و مردم در هنگام اذان کار و کاسبی را تعطیل می کردند و به مسجد می رفتند. مساجد جامع در بنا هیچ تفاوتی خاصی با مساجد معمولی ندارند. اما گاهی به دلیل اهمیت این مساجد مردم برای آباد کردن آن ها سنگ تمام می گذاشتند. مسجد جامع اصفهان و یزد شهرتی عالمگیر دارند. اما شاید خیلی از تهرانی ها مسجد جامع تهران را نشناسند. مسجد سلطانی یا با نام امروزی مسجد امام خمینی در بازار تهران، مسجد جامع این شهر بزرگ است. پیش از این مسجد، مسجد عتیق لقب مسجد جامعی را بر دوش می کشید. ساخت بنا در پلانی مربعی شکل به دستور فتعحلی شاه آغاز شد. اما با نگاه کردن به گلدسته ها و به خصوص کاشی کاری هایی دیوار که عینا در کاخ گلستان یافت می شوند می توانید ارتباط آن با ناصر الدین شاه را تشخیص بدهید. علاوه بر این کاشی کاری های گلستانی یک عنصر دیگر به شدت ناصری می نماید. بین دو گلدسته برج کوچکی قرار دارد که یک ساعت عقربه ای در آن جا سازی شده است. درست مانند ساعت کاخ گلستان و نیز ساعت موجود در بارگاه شاه عبدالعظیم. علاقه ناصرالدین شاه به ساعت در نوع خود جالب است. رزم آرا، در سال 1329 در همین مسجد ترور شد.

مسجد جامع بازار بزرگ تهران

مسجد عتیق تهران

عنوان مسجد عتیق در واقع عنوانی است که به مسجد النبی می دهند. یک نظر در مورد مسجد عتیق اطلاق این عنوان به مسجد جامع قدیم است. چون رسم بر این نیست که محل مسجد جامع تغییر کند. اما در صورت تغییر این عنوان را به مساجد جامع قبلی می دادند. مانند مسجد جامع عتیق شیراز. در واقع راسته بین الحرمین محلی است بین مسجد امام خمینی و مسجد عتیق. این مسجد بسیار قدیمی است و لایه هایی از دوران های مختلف را شامل می شود. اما به دلیل تعمیراتی که در قرون گذشته روی آن صورت گرفته لایه های بسیار قدیمی قابل رویت نیستند. بنای اولیه این مسجد در زمان آل بویه گذاشته شده است. بی تردید مسجد جامع روستای تهران مسجدی کوچک بوده که با تغییر پایتخت تغییراتی زیاد را طلب می کرده است. با این حال دیدن قدیمی ترین مسجد تهران خالی از لطف نیست. اگر تا به این جا رفتید، دیدن چهارسوق را هم فراموش نکنید. این قسمت قدیمی ترین قسمت بازار و نقطه آغازین شکل گیری بازار بزرگ بوده است.

قنات های ایرانی ثبت جهانی یونسکو شدند
ادامه مطلب

خانه تاریخی حاجب الدوله

یکی از بناهای قدیمی موجود در بازار خانه تاریخی حاجب الدوله است. او در واقع رجلی سیاسی و از درباریون دربار فتحعلی شاه بود. حاج علی خان مراغه ای بعد از حاجب الدوله به اعتماد السلطنه معروف شد. شهرت او به خاطر قتل امیرکبیر است. معروف است که او هرگز از کشتن امیر کبیر پشیمان نشد و این عمل را خدمت به مملکت می دانست. خانه او حالا می تواند ما را با بافت قدیمی و سنتی تهران در زمان قاجار آشنا کند.

تیمچه ی حاجب الدوله - بازار بزرگ تهران

تیمچه ی حاجب الدوله – بازار بزرگ تهران

خیابان چراغ برق

چراغ برق یا خیابان امیر کبیر حالا به خاطر خرید و فروش لوازم یدکی اتومبیل معروف است. اما شاید ندانید چرا به این خیابان چراغ برق می گویند. نام اولیه این خیابان چراغ گاز بود. در سال 1323 بعد از بازگشت ناصرالدین شاه از اروپا کارخانه ای در این خیابان راه اندازی شد که گاز را به وسیله لوله به برخی خیابان های اطراف می برد و گروهی مشعل به دست چراغ های گازی را روشن می کردند. کارخانه برق که چراغ های برقی را روشن می کرد بعدها از روسیه به ایران وارد شد و در همین محل آغاز به کار کرد. اولین چراغ برقی ایران در همین خیابان روشن شده است.

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران