پل هاردنگر در نروژ

پل هاردنگر؛ غول معلق نروژی

کل : 12

میانگین : 4.67

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۸ تیر ۱۳۹۵

لقب نروژ، زیباترین کشور اروپا است. این لقب را به واسطه طبیعت بکر و بی نظیرش دارد. جاذبه های طبیعی و زیبای زیادی را می توان در نروژ دید. در این میان پل هاردنگر نیز یکی دیگر از جاذبه های شگفت انگیز نروژ است. این پل بین دو منطقه کوهستانی قرار گرفته و دو شهر مختلف را به هم متصل می‌کند. به ویژه بخشی از هوردالاند (Hordaland) که ارتباط میان دو شهر اولنسوانگ و اولویک(Ullensvang  و Ulvik) است. این پل، جایگزین حمل و نقل فری (کشتی مسافربر و باربر که مرتب از یک سوى رودخانه یا دریاچه یا دریا بسوى دیگر رفت و آمد می کند) بین دو شهر است. همین مسیر از دهانه بروراویک تا بریمنس ادامه داشت و مسافت بین اوسلو و ورگین را کوتاه کرده بود. رتبه هاردنگر در میان پل های معلق جهان، نهم است. البته در نروژ جایگاه اول را به عنوان نخستین پل معلق این کشور دارد.

هاردنگر پلی عوارضی است و هرکس که قصد عبور از آن را داشته باشد می بایست مبلغی را پرداخت کند. تمامی این پرداخت ها از طریق سیستم پرداخت خودکار (Auto Pass System) انجام می شود. نحوه عملکرد عبور خودکار، بدین گونه است که هر شخص دارنده این سیستم، می‌تواند از طریق حسگری که در ورودی اصلی پل نصب شده، بدون نیاز به توقف عبور کند. برچسب پرداخت با استفاده از ارسال امواج رادیویی باقی کارها را انجام می دهد. با توجه به فهرست قیمت، وسایل نقلیه سنگین تر از ۳٫۵ تن نیاز به پرداخت ۶۰۰کرون نروژ ( ۲۵۰ هزار تومان) دارند. وسایل نقلیه که وزن دقیقا ۳٫۵ تن و کمتر از آن، بایستی ۱۵۰ کرون نروژ( ۶۳ هزار تومان) بپردازند.

خاطره نفس گیر دنیای آبزیان کیش
ادامه مطلب

 

پل هاردنگر

 

معماری غیر معمول

پل هاردنگر ساختار متمایزی دارد که ظاهرا برای یک پل معلق نادر است. در یک سمت، تونل در داخل کوه است و در سمتی دیگر که به عرشه پل و تونل های دیگر سو می رسد. این موضوع در عکس‌های مراحل اجرا، که در بروشور پل و همچنین برگه اطلاعات اداره راه نروژ به چاپ رسیده بود به وضوح توضیح داده شده است. اداره راه نروژ، نخستین مرجعی است که صلاحیت پیاده سازی این پروژه را بدست آورده است. گروه ام.ت.هی‌گر ( MT HØJGAARD)، مجری و مسئول اجرای جزئیات طرح است. بودجه لازم برای ساخت این پل حدود ۲۹۰ میلیون یورو بوده است.

این پل ویژگی های منحصر به فرد و حیرت انگیزی دارد. دو تونل در دو سمت پل قرار دارد. هر طرف شامل یک فلکه به قطر ۵۵ متر است. فلکه ها وظیفه توزیع ترافیک در سه مسیر مختلف را به عهده دارند. برای ساخت این پل از مواد ترکیبی استفاده شده است.  15،۰۰۰ تن فولاد از سراسر جهان به اینجا ارسال شده است. فاصله  ابتدا و انتهای پل ۲.۴ کیلومتر است. علاوه بر آن، ۸۰۰ متر مسیر جاده ای و ۹۰۰ متر پیاده رو و مسیر دوچرخه هم وجود دارد. ۳۸۰۰ تن بتن در مساحت ۲۲۴۰۰ متر مربع بکار رفته که خود نیازمند ۵۰،۰۰۰ متر مربع قالب بندی بوده است.

سفر به نروژ

برای سفر به نروژ تورهای گردشگری متنوعی در نظر گرفته شده است. هر کدام از این تورها سطح کیفی متفاوتی دارند. به همان نسبت هم قیمت تورها متفاوت است. البته قیمت تور نروژ به انتخاب های شما در درجه هتل و نوع بلیط هواپیما بستگی دارد. البته به طور کلی قیمت این تور از سطح متوسط بالاتر است. برای سفر به نروژ نیاز به ویزا و پاسپورت خواهید داشت. دقت کنید این موضوع را برای لحظات آخر سفر نگذارید.

نظرات کاربران