کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

کل : 12

میانگین : 4.58

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۶

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان در سال ۱۰۸۰ هجری قمری، در دوران شاه سلیمان صفوی احداث گردیده است. کاخ هشت ‌بهشت در دوره ی خود از زیباترین کاخ های جهان محسوب می شد.

در ادامه ی مطلب همراه با سفرمی با کاخ هشت بهشت اصفهان آشنا می شویم.

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

تاریخچه ی کاخ هشت بهشت اصفهان

باغ هشت بهشت اصفهان در زمان شاه عباس صفوی، در نزدیکی باغ بلبل و دولت خانه ی صفوی، احداث شده است. این باغ در زمان شاه صفی، شاه عباس دوم و شاه سلیمان مورد استفاده قرار می گرفت.

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

ساختمان کاخ هشت بهشت در میان باغی بزرگ و در دو طبقه احداث شده است.

کوشک باغ متعلق به زمان شاه سلیمان صفوی است. این باغ در سال 1080 هجری قمری تکمیل گردید و تغییراتی در آن ایجاد شد که هم زمان با سومین سال سلطنت شاه سلیمان صفوی به اتمام رسید. هشت بهشت نمونه ای فوق العاده از کاخ های نشیمن دوران صفویه بشمار می رود.

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت در میان باغی گسترده و چشم نواز واقع می باشد که بخشی از باغ بزرگ نقش جهان اصفهان بوده ‌است.

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

معماری کاخ هشت بهشت

عمارت دو طبقه ی کاخ هشت بهشت دارای طاق هایی زیبا و تزئینات فوق العاده خاصی است. بنای هشت بهشت یکی از نمونه ‌های منحصر به فرد معماری دوران صفویه می باشد. این بنا از بدو احداث با نام هایی از قبیل: «کاخ هشت بهشت»؛ «هشت به هشت»؛ و «هشت در بهشت» خوانده می شد.

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

بخش مرکزی کاخ به شکل ۴ صفه احداث گردیده و ایوان آن رو به شمال است. سقف این بنای صفه مملو از مقرنس های گچی زیبا و خوش طرح می باشد.

آشوراده، تنها جزیره ایرانی دریای خزر
ادامه مطلب

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

تزئینات اتاق های طبقه ی اول در چهار گوشه ی بنا متشکل از گچبری و نقاشی است. طبقه ی دوم بنا نیز شامل رواق ‌ها، اتاق ها، طاق ها و پنجره‌ هاییست که زیبائی آن را دوچندان کرده است.

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

این طبقه به راهرو ها و اتاق های متعددی تقسیم شده که هر یک تزئینات خاصی دارند. برخی از اتاق ها دارای حوض آب و برخی دیگر مجهز به بخاری ‌های دیواری هستند. دیوارها نیز تماماً آینه کاری می باشند. سقف ‌های کاخ نیز پوشیده از موزائیک هستند.

آنچه در این بنا حائز اهمیت است ارتباط بین فضاها و قسمت‌های مختلف آن می باشد. این ارتباط باعث شده فضا از یکپارچگی و تزئینات قابل توجهی برخوردار شود.

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

وضعیت امروزی باغ هشت بهشت

باغ در دوران ناصرالدین شاه قاجار به بانو عظمی افتخارالدوله واگذار شده بود، مشروط بر اینکه هیچ تغییری در بنای آن ایجاد نکند و حریم آن در خیابان چهار باغ را پاکیزه و مزین نگاه دارد.

بعد از درگذشت بانو عظمی افتخارالدوله، باغ و قصر برای وراث او باقی ماند و در سال 1343 رسماً به وزارت فرهنگ و هنر واگذار شد.

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

باغ هشت بهشت اصفهان با شماره 227 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و امروزه به عنوان پارک مورد استفاده قرار می گیرد. آثار به جای مانده از گذشته ی این باغ از قبیل حوض‎، کوشک و برخی درختان می باشد، که تداعی گر آن باغ تاریخی است. اما متاسفانه در طی دوره‎ های مختلف تغییراتی در آن صورت داده شده که بسیار مشهود می‎ باشد.

باغ وحش هلابرون مونیخ با طراحی خاص !
ادامه مطلب

کاخ تاریخی هشت بهشت اصفهان

کوشک باغ نیز به عنوان جاذبه ای تاریخی برای بازدید مورد استفاده قرار می ‎گیرد.

نظرات کاربران