گردشگری سلامت - گردشگری سلامت در مجارستان - گردشگری پزشکی

گردشگری سلامت در مجارستان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۹ خرداد ۱۳۹۵

گردشگری سلامت در مجارستان
دکتر علی اصغر شالبافیان/ استاد دانشگاه تهران
کشور مجارستان از منظر منابع آب گرم زیرزمینی، کشوری غنی است و فرهنگ استحمام در این کشور به دوران روم باستان برمی گردد. از این رو، آب های گرم و درمانی که در بیش از ۸۰ درصد از مساحت مجارستان یافت می شوند، پایه های کلیدی گردشگری سلامت این کشور هستند. گردشگری پزشکی در مجارستان معمولا عبارت است از یک گردشگر که از خدمات درمانی و فراغتی که از لحاظ پزشکی برای او تجویز شده در یک حمام یا هتل پزشکی استفاده می کند. کیفیت خوب خدمات و پرسنل پزشکی و همچنین تناسب قیمت خدمات با کیفیت آن در مقایسه با قیمت ها در اروپای غربی مزایای اصلی رقابتی این کشور برای گردشگران بین المللی است؛ چنانچه طبق وب سایت مقاصد گردشگری پزشکی، هزینه درمان های پزشکی در مجارستان ۳۰ تا۸۰ درصد ارزان تر از ایالات متحده و انگلستان است.

نقش دولت و بخش خصوصی
در مجارستان اکثر حمام های آب گرم و درمانی در اختیار شهرداری های محلی است و از آنجا که آب های گرم و درمانی، بنیاد کلیدی گردشگری پزشکی و تندرستی مجارستان هستند، یک ارتباط بسیار قوی بین دولت و صنعت گردشگری پزشکی و تندرستی برقرار است؛ اما از سوی دیگر، همکاری شفافی بین بخش های مراقبت های سلامت و گردشگری، تعریف نشده است. دولت مجارستان سال ۲۰۰۳ را به عنوان سال گردشگری سلامت اعلام کرد. این کشور با هدف توسعه گردشگری پزشکی، نهادی تحت عنوان سازمان بهداشت مجارستان تشکیل داد که رسالت آن فراهم کردن مقدمات جذب بیماران خارجی و ارائه خدمات پزشکی و زیبایی به گردشگران عنوان شده است. اخیرا بسیاری از تاسیسات سلامت و تندرستی این کشور با کمک های مالی اتحادیه اروپا ارتقا یافته و این صنعت را به فرصتی کلیدی در یک محیط اقتصادی راکد تبدیل کرده است. این تاسیسات به طور چشمگیری از طریق کانال های تبلیغاتی مختلف ترفیع و ترویج می شوند. علاوه بر آن، دولت مجارستان تاکنون با چند برنامه توسعه ملی از گردشگری پزشکی و تندرستی کشور پشتیبانی کرده است. اخیرا نیز دولت مجارستان اعلام کرد که برای تدارک یک استراتژی ملی گردشگری دندانپزشکی برنامه ریزی کرده و آن را به عنوان یک صنعت مقدماتی به سمت توسعه در نظر می گیرد و یک حمایت مالی ۱۷۱ میلیون دلاری را به این صنعت که یک صنعت ۳۳۱ میلیون دلاری برآورد می شود اختصاص داده است. ترویج بین المللی گردشگری سلامت کشور، از وظایف اداره ملی گردشگری مجارستان است که چندین سال با تاکید بر گردشگری پزشکی و تندرستی، کمپین تبلیغاتی کشور را مدیریت کرده است. از دیگر اقدامات اداره ملی گردشگری مجارستان، باید به مواردی همچون صندوق بازاریابی هوایی که هدف آن توسعه مسیرهای هوایی جدید به مقاصد کلیدی گردشگری پزشکی مجارستان است و همچنین برگزاری نمایشگاه های متعددی که خدمات گردشگری پزشکی و تندرستی را ترویج می دهند اشاره کرد.

با مراکز خرید پاریس آشنا شوید!
ادامه مطلب

خدمات، مقاصد و بازارهای گردشگری سلامت
بازار گردشگران پزشکی مجارستان رابطه بسیار نزدیکی با حمام های آب گرم و فرهنگ تاریخی استحمام یا سایر دارایی های طبیعی و شفابخش کشور (برای مثال گل و لجن) دارد. صنعت گردشگری پزشکی کشور همچنین تمرکز ویژه ای بر خدمات دندان پزشکی، جراحی چشم، جراحی زیبایی و پلاستیک و جراحی ارتوپدی دارد. می توان این گونه اذعان کرد که گردشگری پزشکی در مجارستان به واسطه گردشگری دندان پزشکی که اخیرا اهمیت قابل توجهی یافته، رشد و ترقی کرده؛ چراکه تخمین های آماری صنعت نشان می دهد ۹۰ درصد از کل درآمد گردشگری پزشکی در این کشور مختص به گردشگری دندان پزشکی است. برای ساکنان اروپای غربی، مجارستان به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در اروپا یک مقصد بسیار نزدیک برای معاینات و مراقبت های سرپایی است. آمریکایی ها و کانادایی ها نیز که فاصله کشورشان تا مجارستان کمی بیشتر است، معمولا برای دریافت اعمال جراحی به این کشور سفر می کنند. به طور کلی اکثر گردشگران پزشکی مجارستان از کشورهای آلمان، اتریش، بریتانیا، ایرلند، سوئیس و روسیه به این کشور می آیند. گردشگری تندرستی در مجارستان تقریبا به معنی بازدید از هتل های تندرستی است. به طور کلی، ۹۲ هتل تندرستی در این کشور فعال هستند که استخرهای آب گرم، اتاقک های مرطوب، مراقبت های مربوط به تنعم (نظیر ماساژ)، خدمات تناسب اندام، خدمات زیبایی و آشپزی سالم و بهداشتی را ارائه می دهند. مسافران داخلی، محرک کلیدی گردشگری سلامت مجارستان هستند؛ به طوری که ۵۸ درصد از گردشگران پزشکی و تندرستی با اقامت شبانه را مسافران داخلی شکل می دهند. خدمات پزشکی و تندرستی، بدون یارانه های دولت معمولا برای طبقه متوسط مجارستان بسیار گران تمام می شود. بنابراین، کمک های مالی دولت به صورت ارائه خدمات بهداشتی دولتی در حوزه خدمات درمانی و مسافرت های پزشکی (دریافت سالانه ۱۰ درمان با نسخه)، به علاوه بن سفر (خریداری شده توسط شرکت ها برای کارمندانشان، یا اعطا شده به طبقات محروم) که می توان برای درمان های اسپا و پیش گیرانه از آن استفاده کرد، برای شهروندان مجارستانی فراهم شده است. گردشگران داخلی به طور متوسط روزانه ۴۱ دلار و گردشگران پزشکی و تندرستی بین المللی به طور متوسط، روزانه ۸۲ دلار خرج می کنند که بالاتر از متوسط مخارج یک گردشگر معمول بین المللی (روزانه ۷۰ دلار) در مجارستان است. در سال ۲۰۱۳، گردشگری سلامت و تندرستی مجارستان در مجموع رشد فزاینده ای را ثبت کرد. هتل و ریزورت اسپاها رشد اقتصادی حداکثر ۶ درصدی را تجربه کردند که این رشد، ناشی از اقامت های طولانی تر با اهداف سلامتی و تندرستی بوده است. گردشگری پزشکی و اسپاها نیز هر دو یک رشد ۴ درصدی در سال ۲۰۱۳ را رقم زدند. سایر اسپاها که بیشترین سهم اسپاها را به خود اختصاص داده اند و شامل حمام های سنتی می شوند، کمترین رشد اقتصادی یعنی یک درصد را در این سال به ثبت رساندند.

سفر به راس الخیمه ؛شهری شیخ نشین
ادامه مطلب

نظرات کاربران

  1. سلام.ممنون از اطلاعات خوبتون.میشه این اقدامات رو یکم بیشتر توضیح بدید و سال و عکس هم بزارید خیلی عالی میشه.برای پایان نامه واقعا نیاز دارم.