هیراپولیس-پاموق قلعه ی ترکیه؛ حیرت انگیزترین پدیده ی طبیعی

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲ اسفند ۱۳۹۵

برخی مقاصد گردشگری به دلیل پیشینه ی غنی و یا رویدادهای تاریخی مورد توجه مردم دنیا هستند؛ برخی دیگر، به علت غذاهای خوشمزه و فرهنگ آسان و بی قید و بند صرف غذا در رستوران؛ و برخی از مقاصد گردشگری دیگر هم به دلیل وجود کوه ها، دریاچه ها و دیگر زمینه های فراهم برای ماجراجویی همچنان جذاب و فریبنده اند.

ولی شهرت برخی مقاصد بیشتر به علت وجود دیگر عواملی خاص و جذاب از قبیل پدیده های طبیعی است. پدیده های طبیعی در دنیا گردشگران را از دوردست ها به خود جلب می کند و مشاهده ی اجمالی پدیده هایی اینچنین نایاب و مرموز دشوار است و حتی با وجود سیاحت و کاوش در طبیعت، درک چگونگی پدیدار شدن طبیعی این پدیده ها دشوار است.

یکی از این پدیده های طبیعی خارق العاده ی دنیا، هیراپولیس-پاموک کاله ی (پاموق کاله) ترکیه می باشد. در ایران عزیز خودمان نیز مکانی مشابه با پاموک کاله ی ترکیه وجود دارد که باداب سورت نام دارد. با این تفاوت که ایوان های مطبق باداب سورت ایران به رنگ نارنجی و قرمز هستند.

Pamukkale

در این مقاله و مقالات بعدی با سفرمی همراه باشید تا با حیرت انگیزترین پدیده های طبیعی دنیا آشنا شوید.

هیراپولیس-پاموق قلعه، ترکیه (Hierapolis‑Pamukkale, Turkey)

pamukkaleپاموق قلعه یا پاموک کاله که با نام قلعه ی پنبه ای (Cotton Castle) نیز شناخته شده است، یکی از باشکوه ترین مکان های تاریخی در استان دنیزلی، جنوب غرب ترکیه به شمار می رود. مواد معدنی کربناتی در طول قرن ها در نتیجه ی ته نشست آب های کلسیت دار سنگین که از صخره های 700 فوتی مشرف بر دشت سنگ آهک های سفید رنگ سرچشمه گرفته اند، تراس ها و چشمه های آب گرم بسیاری را شکل داده اند.

استانبول کارت
ادامه مطلب

Pamukkale-Wallpaper-HD

pamukkale-ancient-hierapolis_3741405950

حوضچه های تراس دار، و مجموعه ای از آبشارهای سنگی مشرف بر زمین چشم اندازی بی نظیر به وجود آورده اند. بخشی از آب گرم های هیراپولیس، این پدیده ی طبیعی، در اواخر قرن 2 قبل از میلاد در دوران سلطنت آتالیدز به وجود آمده اند. هیراپولیس، شهر آب گرم های رومی و بیزانسی، یک از جالب ترین ویرانه های موجود در ترکیه می باشد که در یونسکو نیز به رسیده است و به خوبی از آن محافظت می شود.

Hierapolis-Pamukkale

مخروبه های به جای مانده از معابد، حمام ها و  یادبودهای یونانی در لیست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده اند.

pamukkale-ancient-hierapolis_2252048174

گرچه گردشگران نمی توانند مستقیما بر روی تراس ها قدم بزنند ولی استخرهای کوچک نیلگون با نرخ پایین برای همگان در دسترس است.

Pamukkale-21

pamukkale-big2

Pamukkale-Sunset2

سعی کنید در این مکان از ازدحام دوری کنید، اندکی شب زنده داری چاشنی سفر خود کرده و از دیدن طلوع خورشید که قطعا به تجربه ای تکرار نشدنی بدل خواهد شد، غرق در لذت شوید.

در مقالات بعدی با سفرمی همراه باشید تا با دیگر حیرت انگیزترین پدیده های طبیعی دنیا آشنا شوید.

منبع:سفرمی

نظرات کاربران