تعطیلات رسمی گرجستان

رویدادهای مهم و تعطیلات رسمی گرجستان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۲ اسفند ۱۳۹۵

کشور گرجستان در هر دو قاره ی اروپا و آسیا، و در نزدیکی ترکیه و روسیه واقع شده است و امروزه به علت تبدیل شدن به یکی از مقاصد محبوب گردشگری ایرانیان، تورهای بسیار زیادی به مقصد گرجستان برقرار می شوند. بر مبنای آمار گردشگران ایرانی جایگاه ششم را در میان بیشترین گردشگران خارجی گرجستان دارند که عموما با تور تفلیس راهی این کشور می شوند. شمار گردشگران ایرانی در سال ۲۰۱۶ میلادی در گرجستان با رشد ۵۱۳ درصدی، به بیش از ۱۲۰ هزار نفر رسیده است.

به همین علت سفرمی شرحی از رویدادها، و تاریخ های مهم گرجستان را برای شما گردآوری کرده و در دو بخش به شما عزیزان ارائه می دهد تا درصورت سفر به مقصد گرجستان از این رویدادها و تعطیلات رسمی با اطلاع باشید.

14 اکتبر: متسختا- اسوتیتسخوولی  (Mckhetoba-Svetitckhovloba)

جشن مذهبی 14 اکتبر، اگرچه بسیار بزرگ نیست، اما آنقدر مهم است که توسط مردم در این روز برگزار شود. ریشه این جشن به یک معجزه واقعی برمی گردد و آن، به دست آوردن بزرگترین یادگاری – ردای حضرت مسیح-  به وسیله مردم گرجستان است که به خاطر آن کلیسای جامع متسختا، معبد اصلی گرجستان، ساخته شد.

به گفته‌ی گرجستانی ها، این افسانه حاکی از آن است که در قرن اول، دو کاهن یهودی ردای حضرت مسیح را -که هنگام اعدام به تن داشت – به گرجستان آوردند و در محل دفن آن ردا، درخت سدر مقدس رشد کرد و بعدها از آن درخت، مر ( نوعی صمغ) جاری شد که شفا دهنده‌ی دردهای مردم بود. مردم این درخت سدر را “ستون حیات بخش” (متسختا) نامیدند. در ابتدای قرن پنجم، اولین پادشاه گرجستان-میریان- تصمیم گرفت که در آن مکان یک کلیسا بسازد. درخت سدر را سوزاندند اما هر کاری کردند، نتوانستند تنه درخت را از جا درآورند.

سنت نینو، تنها کسی بود که توانست به جانب خداوند دعا کند و خواهش کند تا تنه درخت را جابه جا کند. سپس یک نیروی نامرئی، تنه درخت را به هوا بلند کرد و به روی زمین انداخت. در آن محل خیلی زود یک کلیسای چوبی ساخته شد. ستون های اولین کلیسا از چوب همان درخت سرو ایجاد شدند. در قرن یازدهم، کلیسای جامع باشکوه متسختا، جای کلیسای فرسوده را گرفت و امروز این کلیسا که در شهر تاریخی متسختا – پایتخت باستانی گرجستان-قرار دارد، همچنان پابرجاست. و البته جشن اصلی روز تعطیلی اسوتیتسخوولوبا (Svetitshovloba) در این مکان، سرزمین باستانی ایبریا (Iberia)، برگزار می شود. در روز جشن، از صبح خیلی زود درون کلیسای اسوتیتسخوولی تشریفات مربوط به جشن به وسیله ریش سفید (Patriarch) تمام مردم گرجستان شروع می شود. فضای باشکوه و خیره کننده کلیسای جامع، کشیش های ملبس به ردای طلایی، آیین های مذهبی اسرارآمیز، تمامی این تشریفات به اندازه همان تقدس زیباست و مومنان را نه تنها از سراسر گرجستان بلکه از تمام دنیا به خود جذب می کند.

از پل دستان خدا ویتنام چه می دانید؟
ادامه مطلب

اول ژوئن: نینوبا

نینوبا (Ninooba) به زبان گرجی یعنی تعطیلات کلیسای بزرگ و به روز اول ژوئن و تاریخ ورود سنت نینو به گرجستان که مردم گرجستان را به دین مسیحیت گرایید، اختصاص دارد. این رویداد در ابتدای قرن پنجم رخ داد. سنت نینیو در کاپادوکیا (Cappadocia)، استان رومیان، متولد شده بود. پس از اینکه به دین مسیحیت گرایش پیدا کرد به همراه والدین خود به اورشلیم (Jerusalem) رفت تا به مسیح خدمت کند. او در آنجا افسانه ردای مسیح را شنید و برای پیداکردن آن، شروع به دعا و نیایش کرد. بنابر افسانه‌ها، مادر باکره، به دعاهای این دختر پاسخ مثبت داد و به او مسیر دره ایبریا را نشان داد، تا بدین ترتیب او آموزه های مسیح را به این سرزمین جدید بی دین ببرد و همچنین به او صلیبی ساخته شده از چوب درخت مو داد.

یادگاری های سنت نینو در صومعه بودبی( کاختی) ((Bodbe (Kakheti)) نگهداری می شوند. در روز ورود او جمعی از زائران در اینجا و در تفلیس جمع شده و در کلیسای جامع Zion مراسم مذهبی برگزار می کنند. همچنین در این کلیسا، بزرگترین ضریح که صلیبی از درخت مو است و نینو با آن مردم گرجستان را غسل تعمید داد، نگهداری می شود. همچنین هر سال در این روز، مومنان برنامه زیارت در مسیر قدم های سنت نینو ترتیب می دهند و مسیر  متسختا- بودبی را طی می کنند.

14 مه: تاماروبا (Tamaroba)

بیایید به وقایع تاریخی گرجستان در دورانی که این کشور تحت حکمرانی تامار (Tamar)، ملکه عاقل و عادل، بود نگاهی بیندازیم. سلطنت تامار بین قرن های 12 و 13 رخ داد. این دوره تبدیل به ” عصر طلایی” گرجستان شد و روشنفکری، صلح و معنویت رونق یافت. ملکه تحت اعتقادات و اصول حکمرانی‌اش توانست ساکنان کوهستان را با کلیسا و دولت متحد کند. او صدها معبد ، صومعه و کتابخانه ساخت.  او طرفدار شعرا، دانشمندان و همچنین افراد معمولی بود. مردم گرجستان امروز، مانند قرن های بسیار دور، ملکه تامار را تکریم و تمجید می کنند. کلیسا، او را در جایگاه قدیسان قرار داده است و مردم گرجستان روز یادبود او را در 14 مه، جشن می گیرند.

23 نوامبر: روز سنت جورج (St. George’s Day)

سنت جورج فاتح، کسی که با ابهت روی اسب نشسته و ماری را می زند، محبوب و مورد احترام ترین قدیس مسیحی در گرجستان است. بنابر افسانه ای قدیمی، تکریم یاد و خاطره این برادر محبوب، از میراث سنت نینوست که برای مردم گرجستان باقی مانده است، کسی که گرجستان را به دین مسیحیت گرایید. تاریخ سنت جورج به شروع دوره و عصر مسیحیت، برمی گردد.

برج جمیرا، مجذوب کننده‌ترین آسمان خراش دبی
ادامه مطلب

جورج در حکومت دیوکلتیان (Diocletian)، امپراتور روم، فرمانده بود و حامی تمام مسیحیانی شد که تحت خشونت و شکنجه قرار گرفته بودند. به همین دلیل او محکوم به شکنجه ای وحشتناک و مرگ به وسیله چرخ خردکننده شد. در این نوع شکنجه، قربانی به چرخی همانند چرخ ارابه بسته می شد و وقتی چرخ را به حرکت درمی آوردند، یک سری چاقو و نیزه به بدن او وارد می‌شد.

کلیسا، سنت جورج را با نام قدیس و شهید بزرگ، مقدس شمرد. اما مردم گرجستان او را حامی و حافظ می دانند و روز مرگ او، 23 نوامبر، را به یک روز تعطیلی مذهبی بزرگ تبدیل کردند. در این روز،  ناقوس تمام کلیساها نواخته می شود.  مومنان برای شادی، آرامش و خوبی او در کلیسای جامع تثلیث مقدس تفلیس (Holy Trinity Cathedral of Tbilisi) مراسم نیایش به جای می آورند. 23 نوامبر در گرجستان، تعطیل است. مردم گرجستان در این روز برای خود، خانواده، دوستان و اقوام خود وقت می گذارند. در این روز میزهای غذا با پارچه های زیبا مزین شده و مردم جشن می گیرند و ترانه های سنتی گرجستان را می‌نوازند.

8 مارس: روز بین المللی زن

همه زن ها دوست دارند هشتم مارس را در گرجستان جشن بگیرند! همه می دانند که مردهای گرجستان چقدر به زنان شان توجه دارند. اما در این روز، آنها مخصوصا تلاش می کنند که از زنان شان تعریف و تمجید کنند، به آنها گل و هدیه بدهند و مهم تر از همه به آنها توجهی پر از مهر نشان دهند، به گونه ای که حتی قلب ملکه برفی هم آب شود. عنوان افتخاری “ملکه” در این روز به تمام زنانی اطلاق می شود که دور میز جشن جمع می شوند. همه به افتخار زیبایی، فریبندگی و دانایی زنانه جشن می گیرند … تا دیروقت بیدار می‌مانند و سپس به ترانه خوانی می‌پردازند. در یک کلام، این تعطیلی که مردان گرجی به همسران شان هدیه می دهند، یک حکایت واقعی است!

سال نو

مردم گرجستان تعطیلات شان را دوست دارند و آنچه که بیش از همه برایشان مهم است، دانستن این است که چقدر آن تعطیلات را زیبا، دلپذیر و شاد برگزار کنند، به طوری که از هر دقیقه‌ی جشن لذت می‌برند.

یک‌سری از جشن ها همزمان با سال جدید شروع می شود. تعطیلی محبوب سال نو که در سراسر دنیا مرسوم است، در گرجستان با ویژگی ها و سنت های حیرت آور گرجی‌ها تلفیق شده است. مثلا، ویژگی اصلی سال نو، درخت کریسمس است. در گرجستان، علاوه بر درخت کریسمس، هر خانواده یک چیچیلاکی (chichilaki) نیز تزئین می‌کند. چیچیلاکی نوعی درخت کریسمس چوبی است و نوک آن از رشته های تراشیده شده‌ی چوب درست می شود. چیچیلاکی به وسیله‌ی میوه های خشک تزئین شده و  بنا بر سنت، پس از سال نو سوزانده می شود. آنها معتقدند که مشکلات به همراه دود ناشی از سوختن درخت از بین می روند.

ساحل شیشه ای کالیفرنیا
ادامه مطلب

میز غذای سال نو در گرجستان نباید فقط پوشش زیبا و گران‌قیمت داشته باشد، بلکه عملا باید از خوراکی های متنوع پر شده باشد. در اینجا می توانید استاسیوی(نوعی سس گردو) (satsivi)، گوشت طعم دار و تند، خاچاپوری (khachapuri)، چند نوع پنیر خانگی و چورچخلای شیرین (churchhella) بیابید. این خوراکی ها در گرجستان مهم هستند و بدون هر یک از آنها سفره سال نو نمی تواند به درستی شکل بگیرد. آنها گوشت سرخ کرده را به نشانه رفاه، گزیناکی عسل (آجیل سرخ شده و عسل) (honey gozinaki) را به نشانه شیرین شدن زندگی به اندازه عسل روی سفره سال نو می گذارند. به طور کل هرچه سفره سال نو شیرین تر باشد، آن سال شیرین تر خواهد بود.

البته جالب‌ترین مراسم سفره سال نو گرجی‌ها، آوازهای چند صدایی گرجی است که نقطه‌ی اوج و پایان این تعطیلی است. جشن‌های گرجی به مثابه خورشید گرجستان داغ و همانند رودهای کوهستان تیز هستند.

درست در نیمه‌ی شب، آسمان از آتش بازی‌های رنگی می‌درخشد. شاید بگویید این رسم کاملا جدید است اما بین مردم گرجستان ریشه‌ی باستانی دارد. آنها مقتعدند که هر یک از این فشفشه‌ها روح شیطان را درهم شکسته و در سال جدید خوبی بر بدی غلبه می‌کند.

همچنین یک‌سری رسم و رسوم جالب کریسمس نیز وجود دارد. یکی از جالب‌ترین رسوم “مکویل” (Mekvle) نام دارد و هنوز هم در روستاهای گرجستان طرفدار دارد. ” مکویل” اولین مردی است که در سال نو از در خانه عبور کرده و داخل می شود. او با خود شادی و ناراحتی می آورد.

روستائیان می دانند که چه کسی “خوش قدم” است و او را زودتر به خانه شان دعوت می کنند. و آن افراد یک سبد از شیرینی و گوشت پخته با خود برای میزبان می آورند و برای آنها در سال جدید آرزوی شادی و سعادت می کنند.

نظرات کاربران