گردشگری ایران - آثار تاریخی - قنات - کاریز - یونسکو - چهلمین نشست کمیته میراث جهانی - میراث تاریخی-فرهنگی -  بیستمین اثر مشترک میراث جهانی در یونسکو -

قنات های ایرانی ثبت جهانی یونسکو شدند

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: جمعه, ۲۵ تیر ۱۳۹۵

قنات های ایرانی ثبت جهانی یونسکو شدند   

  11 قنات‌ (کاریز) ایرانی در چهلمین نشست کمیته میراث جهانی، به فهرست میراث تاریخی-فرهنگی اضافه و ثبت یونسکو شدند. این ۱۱ قنات ایرانی به عنوان بیستمین اثر مشترک میراث جهانی در یونسکو می باشند.

در این نشست، نمایندگان چندین کشور مختلف پرونده‌ی ارائه شده از سوی ایران را مورد بررسی قرار دادند و اکثر کشورها از قبیل قزاقستان، جامائیکا، تانزانیا، بورکینافاسو، زیمباوه، آذربایجان، لهستان و … از ثبت قنات‌های تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو حمایت کردند.

اکثر کشورها از اهمیت تاریخی قنات‌های ایران، سیستم پیچیده و مدرن بکار رفته در آنها و سودمندی آنها برای محیط زیست سخن گفتند.

دکتر احمد جلالی، نماینده ایران در یونسکو، با قدردانی از ثبت ۱۱ قنات ایرانی در فهرست میراث جهانی، این قنات‌ها را سایت‌های قدیمی و ارزشمند جهان دانست.

وی همچنین از قنات‌های تاریخی ایران و نیز دیگر آثار جهانی ایران از قبیل باغ‌های ایرانی تمجید کرد. نماینده ایران در یونسکو همچنین اظهار داشت، ثبت این قنات‌ها یک لحظه تاریخی است و اکنون آن‌ها به یک سایت قدیمی جهانی تبدیل شده‌اند.

اسامی قنات های ثبت شده در یونسکو:

قنات قصبه گناباد خراسان رضوی

قنات بلده فردوس خراسان جنوبی

قنات زارچ یزد

قنات های حسن آباد مشیر و آسیاب آبی میرزا نصرالله مهریز یزد

قنات جوپار کرمان

قنات های اکبرآباد و قاسم آباد بروات بم

قنات مون اردستان

قنات وزوان اصفهان

قنات مزدک آباد میمه اصفهان

قنات ابراهیم آباد اراک

تجریش نگینی بر انگشتر تهران
ادامه مطلب

نظرات کاربران