هتل به سبک ایرانی

کل : 3

میانگین : 4.67

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۵

هتل به سبک ایرانی

در هتل های مهد کاروانسراها چه می گذرد؟

به درستی مشخص نیست چه ملتی برای اولین بار در تاریخ هتل را اختراع کردند. برخی اولین نمونه ی هتل را مهمان‌پذیرهای رومی می دانند. قدیمی ترین هتلی که هنوز کار می کند در سال 705 میلادی در ژاپن بنا شد. نکته بسیار جالب در مورد هتل «نیشی یاما اونسن کیون کان» این است که مالکان فعلی هتل نوادگان همان خانواده ای هستند که برای نخستین بار این هتل را بنا کردند. اما مدارک معتبر زیادی نشان می دهد که ایرانی ها برای نخستین بار هتل را اختراع کردند.

به دلیل قرار گرفتن ایران در قلب تجاری جهان، تجار زیادی وارد ایران می شدند. همچنین در دورانی که سفر بین شهری در اروپا امن نبود، ایرانیان در داخل کشور سفر می کردند. سفر مولانا از بلخ به قونیه و سفر عبدالرحمن صوفی رازی از ری به شیراز از جمله مثال های سفر در ایران است. برای سهولت سفر، این مردم که به رونق تجاری و علمی ایران کمک می کردند، بناهایی به نام کاروانسرای ساخته می شد. با استناد به هرودت، ایران در زمان هخامنشی بیش از 110 کاروانسرای داشت. همچنین از کاروانسراهای اشکانی و ساسانی مانند کاروانسرای دروازه گچ آثاری به جای مانده است.

karvansara، هتل به سبک ایرانی

با سفرمی همراه شوید تا نگاهی بیندازیم به برخی از بهترین نمونه های هتل به سبک ایرانی بیندازیم.

کاروانسراهای داخل شهر، هتل به سبک ایرانی

به لطف تاریخ نگاران غربی، دنیا با مفهوم کاروانسرا بیگانه نیست. به استناد مریام وبستر کلمه ی کاروانسرا در زبان انگلیسی از قرن 16ام مرسوم بود و حالا بسیاری از انگلیسی زبانان این واژه را واژه ای انگلیسی تلقی می کنند. همچنین در انگلیسی به گروهی مسافر که با هم سفر می کنند کاروان، و به ماشین های مسافری که برای سفر گروهی مناسب است ون می گویند که از همین واژه ساخته شده است. با این حال معمولاً تصور این است که مهمان‌پذیرها داخل شهر بودند و کاروانسراها در مسیرهای بین شهری. به همین دلیل است که اختراع هتل های شهری را به ایرانیان نسبت نمی دهند. این تصور اشتباه است.

معمولاً از کاروانسراهای داخل شهری اثری برجای نمانده است چون با گسترش شهرها این بناها تخریب می شدند. اما کاروانسراهای شهر باستانی سرمشهد نشان می دهد که این اقامتگاه ها تنها به خارج شهرها محدود نمی شدند و مسافران می توانستند در شهرهای بزرگی مانند گندگان (سرمشهد کنونی که به خاطر منسوجات اعلایش مملو از مسافر می شد) نیز اقامت کنند.

karvansara، هتل به سبک ایرانی

کاروانسرای یزد، تاریخ و راحتی

از مهم‌ترین کاروانسراهایی که در حال حاضر امکان اقامت در آن وجود دارد می شود به هتل کاروانسرای یزد اشاره کرد. این بنا که قدمتی 150 ساله دارد از همان ابتدا با نیت تبدیل شدن به کاروانسرا ایجاد شد. معماری سنتی، کاشی کاری های اعلا و پنجره های رنگین هتل تجربه واقعی اقامت در یک بنای تاریخی را به مسافران القا می کند.

karvansara

این تجربه یکی از هیجان انگیزترین بخش مسافرت جهانگردان خارجی به حساب می آید. اتاق های این کاروانسرا با حفظ کامل فضای سنتی، بزرگ و لوکس هستند. حوض حیاط مرکزی کاروانسرا علاوه بر ایجاد فضایی ایرانی، محوطه داخلی هتل را در آب و هوای خشک یزد مطبوع می کند. در حال حاضر اقامت یک شب در اتاقی دوتخته با صبحانه رایگان و امکان افزودن تخت اضافه 195 هزار تومان هزینه دارد. این کاروانسرا در کنار بازار مشیرالممالک واقع شده است.

با وجود علاقه مسافران خارجی به تجربه کاروانسرا، تعداد کاروانسراهای قابل اقامت در ایران چندان زیاد نیست و احداث کاروانسرا در سیاست های هتل سازی قرار ندارد. زمین وسیع مورد نیاز برای ساخت کاروانسرا از مهم ترین دلایل عدم استقبال هتل سازان از این قبیل طرح ها است. با خرید بلیط قطار سفر به یزد، می توانید از این شهر زیبا و دیدنی، بازدید نمایید.

با جزایر شگفت انگیز یونان آشنا شوید!
ادامه مطلب

hotel-carvansaray-yazd-2، هتل به سبک ایرانی

هتل عباسی اصفهان، کاروانسرای سوپر لوکس، هتل به سبک ایرانی

هتل عباسی اصفهان شاید یکی از معروف ترین هتل های ایران در سراسر دنیا باشد. این هتل نه لوکس ترین هتل ایران است و نه خدماتش بسیار از هتل های دیگر بهتر است. اما همان طور که اشاره شد، ساختار و تجربه متمایز در این هتل شهرتش را جهانی کرده است. محل قرارگیری هتل عباسی نیز به بافت تاریخی اصفهان نزدیک است و درست در بین سی وسه پل و چهل ستون قرار دارد. بیشتر کاروانسراهای ایران پسوند عباسی را به دنبال خود دارند.

hotel-abbasi

چرا که شاه عباس صفوی به شکلی گسترده دست به تعمیر و مرمت و همچنین راه اندازی کاروانسراهای ایران زد تا تجارت و سفر را بار دیگر در ایران احیا کند. اما هتل عباسی اصفهان از جمله بناهای ساخته شده در دوران عباسی نیست. بنای اولیه این ساختمان در اواخر دوران صفوی گذاشته شد و به کاروانسرای شاه سلطان حسین شهرت داشت.

هتل به سبک ایرانی

این کاروانسرا که تا اواسط دوران قاجار نیز رونق داشت از جمله مثال های مهم کاروانسراهای درون شهری است. در دهه 1330 این هتل با مرمت کاروانسرای شاه سلطان حسین با حفظ سبک معماری صفوی ساخته شد. حالا این بنای مجلل با تقریب خیلی خوبی به نمونه اولیه شباهت دارد. تجربه یک شب از هزار و یک شب ایرانی در یک اتاق دوتخته نزدیک به 450 هزار تومان هزینه خواهد داشت. لوکس ترین اقامت در این هتل مربوط به سوئیت صفوی است که اجاره یک شب آن یک میلیون و سی صد و پنجاه هزار تومان است. از این نظر هتل عباسی یکی از گران قیمت ترین هتل های ایران به حساب می آید.


hotel-abbasi-interior-designe

هتل به سبک ایرانی

هتل گراند لاله زار، نگین خیابان لاله زار، هتل به سبک ایرانی

حالا هتل های زیادی مدعی عنوان قدیمی ترین هتل ایران هستند. اگر کاروانسراها را کنار بگذاریم، اولین هتل ایرانی که رسماً هتل نامیده می شد، گراند هتل تهران واقع در خیابان لاله زار بود. گراند هتل تهران حالا یکی از پایه های اصلی فیلم ها و سریال هایی است که به دوران پیش از انقلاب اشاره می کنند. معمار این هتل مهاجری قفقازی به نام باقرخان بود. باقرخان معمار برای همیشه گردشگری در ایران را متحول کرد و نقطه پایانی شد بر بیست و پنج قرن تاریخ احداث کاروانسرا در ایران.

این هتل از همان ابتدا مورد توجه تهرانی ها و نیز مسافرین خارجی که تا پیش از این مجبور بودند در سفارتخانه کشورشان اقامت کنند قرار گرفت. گراند هتل که یادگار دوران قاجار است پذیرای هنرمندان بزرگ و نامی مانند عارف قزوینی و قمرالملوک وزیری بود.

old-lalezar

حیاط داخلی گراند هتل در تهران قدیم مثالی بود از باغ آباد و خرم خانگی. تزئینات و آجرکاری های این نگین خیابان لاله زار بسیار ظریف و زیبا بود. اتومبیل‌ها و کالسکه های لوکس در مقابل هتل در رفت و آمد بودند و سینماها و تئاترها یکی پس از دیگری به اعیانی ترین خیابان تهران اضافه می شدند. این هتل که روزگاری برای خودش برو و بیایی داشت، حالا به مخروبه ای کریه المنظر و فراموش شده تبدیل شده است. بین تمام کاربردهای موجود برای این بنا، از احیای هتل گرفته تا جاذبه ای گردشگری، بدترین کاربردی که به ذهن می رسد تبدیل کردن گراند هتل به انبار است.

گراندهتل با وجود ثبت ملی حالا به عنوان انبار مغازه های خیابان لاله زار مورد استفاده قرار می گیرد. دخل و تصرف های وارده و نیز تجاوز به حریم تاریخی امکان ثبت جهانی اثر را از بین برده است. اما نمونه ی سینمایی گراند هتل در شهرک سینمایی تهران وجود دارد. با شرایط کنونی اقامت در این هتل امکان پذیر نیست، اما با مقایسه ی این دو اثر، اوج و افول گراند هتل یکی از دیدنی های شهر تهران است.

ارزشمندترین ویرانه های باستانی ترکیه
ادامه مطلب

هتل به سبک ایرانی

هتل استقلال، اولین تجربه ایران از معنای لاکچری، هتل به سبک ایرانی

این هتل زمانی بهترین هتل تمام ایران بود و هیچ رقیبی در سراسر ایران نداشت. هتل استقلال، که هنوز بین قدیمی های تهران به هتل هیلتون مشهور است در 8 آذر سال 1341 افتتاح شد تا پاسخگوی نیاز مسافرین خارجی باشد که به ایران سفر می کردند. هتل استقلال با داشتن 504 اتاق و 48 سوئیت از بزرگترین هتل های ایران محسوب می گردد که تالارها و رستوران های زیادی را در خود جای داده است.

هتل به سبک ایرانی

منظره ی رو به کوه های مشهور تهران و حیاط بزرگ و لوکس از دلایل جذابیت این هتل بود. همچنین دسترسی به اتوبان های مدرس و چمران و نیز نزدیکی به خط ویژه ولیعصر، هتل استقلال را به مکانی مناسب برای اقامت مهمان های رسمی دولتی تبدیل کرده است.

هتل به سبک ایرانی

اقامت یک شب در یک اتاق دو تخته در این هتل 671 هزار تومان هزینه دارد. این قیمت هتل استقلال را در فهرست گران ترین هتل های ایران قرار می دهد. در سوئیت رویال این هتل امکاناتی از قبیل اینترنت پرسرعت، بالکن، چای ساز، دوش حمام، مینی بار، سونا و جکوزی، استخر، زمین تنیس، اتاق مجزا، اتاق صبحانه و دفتر کار به طور پیش فرض در نظر گرفته شده است.

تمامی این امکانات، هزینه ی یک شب اقامت در این سوئیت 137 متری را برابر دو میلیون و هفتصد و ده هزار تومان برای هر شب می کند. از جمله امکانات این هتل پنج ستاره دارا بودن تلویزیون است. در دهه چهل، تلویزیون یکی از لوکس ترین امکانات موجود در هتل بود.

هتل به سبک ایرانی

هتل اسپیناس پالاس، تجربه ی اقامت در یک قصر

البته سوئیت رویال هتل استقلال گران ترین هزینه برای اقامت در ایران نیست. هتل اسپیناس پالاس که بزرگ ترین هتل تهران است در حال حاضر این رکورد را در اختیار دارد. برای رزرو سوئیت 95 متری پرزیدنت این هتل هر شب باید مبلغ سه میلیون تومان پرداخت کنید.

espinas-palace-hotel

اما سوئیت گرانتر، با مساحت 240 متر، دو اتاق مجزا، سرویس جداگانه دوش و وان حمام به همراه جکوزی برای هر اتاق، سرویس مجزا بهداشتی در سالن اصلی، اتاق کار، تخت ماساژ و تردمیل در اتاق ها و همچنین فرش دستباف نفیس بر روی سنگ گران قیمت کف، بخشی از امکانات این اقامتگاه اعیانی را تشکیل می دهد.

espinas-palace-lobby

بزرگترین نقدی که به این هتل می گیرند دسترسی دشوار و دور بودن از سایت های دیدنی تهران پر ترافیک است. البته بعید به نظر می آید که مسافرین این هتل نزدیکی به مترو و خط اتوبوس را از جمله مزایای هتل به حساب بیاورند.

espinas-palace-bedroom

هتل ترنج کیش، تصویری متفاوت از ایران، هتل به سبک ایرانی

با نگاه کردن به تصویر این مجموعه از نمای جانبی، کم تر کسی می تواند حدس بزند که این هتل در ایران قرار دارد. از نمای بالا و با دیدن نقش بته جقه نیز ممکن است بپرسید کدام کشور از این طرح ایرانی برای ساختن هتل استفاده کرده است؟ باورکنید یا نه، این هتل متفاوت در آب های نیلگون خلیج فارس و در جزیره کیش قرار دارد.

هتل به سبک ایرانی

این هتل رؤیایی جایگزین خوبی برای سفرهای خارجی زوج های جوان به عنوان ماه عسل به حساب می آید. با افتتاح این هتل، حالا دیگر مالدیو و کارائیب تنها گزینه اقامت رؤیایی بر روی آب نخواهند بود.

hotel toranj kish outside

سالن ورزش، اینترنت پر سرعت، سرویس به فرودگاه و سالن بدن سازی، دوچرخه رایگان، سرویس بوفه نهار و صبحانه و مینی بار مجانی بخشی از سورپرایزهای این هتل است. با مبلغی در حدود یک میلیون و هفتصد هزار تومان می توانید غروبی رؤیایی را در سوئیت مجلل این هتل تماشا کنید.

جاذبه‌های هیجان انگیز خیابان شانزلیزه پاریس
ادامه مطلب

hotel daryayi toranj kish

hotel-toranj-kish-bedroom

هتل قلعه گنج کرمان، کپرنشینی ثروتمندان

آیا حاضرید با پرداخت شش میلیون تومان یک ماه کپرنشینی کنید؟ بسیاری از گردشگران که به دنبال تجربه ای متفاوت هستند به این سؤال پاسخ مثبت خواهند داد، دست کم برای یک شب.

هتل به سبک ایرانی

هزینه دویست هزارتومانی اقامت در این هتل، در مقابل تجربه ی متفاوت، آن عددی ارزنده خواهد بود. البته بعد از کپرنشینی در این هتل چیزی از زندگی کپرنشینان دستگیرشان نخواهد شد، چرا که صبحانه و نهار کپرنشینان را کسی به اتاقشان نمی آورد و از خدمات اتاق، لاندری، کافی شاپ، رستوران، رستوران سنتی، اتاقی لوکس و تخت خوابی مجلل بی بهره هستند.

hotel-capary-kerman

hotel-kapari-kerman1

با این حال ایده ی ساختن هتلی لوکس با عطر و بوی روستایی، ایده ای درخشان و قابل ستایش است. پذیرش بیست و چهار ساعته و تسلط کارکنان خوش برخورد هتل به زبان های عربی و انگلیسی از نکات مثبت این کپرهای چهارستاره است.

هتل به سبک ایرانی

هتل صخره ای کندوان، شگفتی و باز هم شگفتی، هتل به سبک ایرانی

اقامت لوکس در ایران تنها به هتل پر زرق و برق اسپیناس پالاس محدود نمی شود. در دل کوهستان های طبیعی و در آب و هوایی ییلاقی در چهل کیلومتری تبریز می توانید یکی از عجیب ترین و خاص ترین هتل های دنیا را پیدا کنید. این هتل که در درون سنگ های آذرین کنده شده است شاید متفاوت ترین تجربه ی عمر هر کس از اقامت در یک هتل باشد. درست است که در این هتل از منظره ی باز و رو به شهر اسپیناس پالاس خبری نیست، اما تجربه ی اقامت در درون کوه و سکوت و آرامش مطلق که در کمتر نقطه ای از دنیا می شود تجربه کرد فقط مخصوص این هتل است. با توجه به مسیر هتل صخره ای کندوان، بلیط اتوبوس و سفر زمینی بهترین انتخاب برای رسیدن به این نقطه به حساب می آید.

laleh-hotel-kandovan

معماری این هتل از روستای تاریخی کندوان آمده است. این روستا خانه هایی در دل صخره دارد که شبیه به کندو هستند و البته کندوهای طبیعی عسل در این منطقه نیز به وفور یافت می شوند. این روستای تاریخی که تنها روستای صخره ای مسکونی در جهان به حساب می آمد، برای جهانی شدن به هتل نیاز داشت. اما ساخت هتلی مدرن و پنج ستاره میتوانست بافت روستایی را از بین ببرد. از طرفی اقامتگاه روستایی نیز نمی توانست کیفیت جهانی را تضمین کند. بهترین ایده ساختن هتل صخره ای به سبک خود روستا بود. از بیرون این مجموعه هیچ شباهتی به هتل پنج ستاره ندارد.

هتل به سبک ایرانی

اما با ورود به آن قاعده تغییر می کند. برای یک هتل پنج ستاره نام بردن از خدمات خشک شویی و جکوزی امری طبیعی است. اما کمتر هتلی در دنیا با آب معدنی یکی از بهترین چشمه‌های طبیعی موجود لوله کشی شده است. به دلیل شرایط خاص طبیعی، این هتل آسانسور و بالابر ندارد. هتل صخره ای کندوان را می توان به معنی واقعی کلمه، هتل با طعم ایرانی دانست. اتاق دو تخته بدون جکوزی ارزان ترین اتاق این هتل است که حدود سی صد و هشتاد هزار تومان برای یک شب هزینه دارد. برای اضافه کردن جکوزی به خدمات اتاق می توانید هفتاد هزارتومان اضافه پرداخت کنید.

هتل به سبک ایرانی

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران

  1. هتل های فوق لوکس مشهد رو جا انداختین!

  2. فوق العاده عالی بود
    تصاویر محشره
    مرسی