kermanshah

کرمانشاه؛ ترکیب دلچسب تاریخ و طبیعت

کل : 9

میانگین : 3.33

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۵

کرمانشاه؛ ترکیب دلچسب تاریخ و طبیعت

کرمانشاه از شهرهای کردنشین ایران است که به خاطر آثار باستانی، صنایع دستی، غذاهای بی نظیر و مردمانی خونگرم و دوست داشتنی در تمام ایران شهرت دارد. این شهر مورد توجه شاهان ساسانی بوده و در آن دوران دومین شهر مهم ایران به حساب می آمد. آثار باستانی بسیار با ارزشی از آن دوران در کرمانشاه به جای مانده است. اولین ساکنین شهر، پیش از هخامنشیان در این منطقه بودند و احتمالاً قدمت آن به عصر دیرینه سنگی باز می گردد. در واقع مردم این منطقه از اولین بشرهایی بودند که خارج از غارها زندگی کردند و نیز اختراع سفالگری به نام مردم باستانی کرمانشاه ثبت شده است. الیپی اولین نام کرمانشاه بود. نام هخامنشی شهر کرمانشاه، کامبادن بود که به کارمیسیت، کارمیشین، کرمینشان و کرمانشان تغییر کرد. مورد آخر شکل صحیح نگارش کلمه کرمانشاه است. برخی مؤسس شهر را طهمورث پیشدادی دانسته اند، اما افسانه ای بودن این داستان امروز روشن  شده است. کرمانشاه در کنار اصفهان، شیراز و یزد از دیدنی ترین شهرهای ایران است. به خصوص تجربه ی ملاقات مردمان خونگرم کرمانشاه سفری خاطره انگیز را برای بازدیدکنندگان رقم خواهد زد. با سفرمی همراه شوید تا با هم سفری داشته باشیم به این شهر زیبا و باستانی.

اقامتگاه های متفاوت کرمانشاه

اولین چیزی که باید در مورد آن تصمیم بگیرید یک اقامتگاه مناسب است. در کرمانشاه با توجه به بودجه و سلیقه تان انتخاب های زیادی در اختیار دارید. اما لازم است بدانید که هتل لاله بیستون نه فقط یکی از بهترین هتل های کرمانشاه، که یکی از معروف ترین و متفاوت ترین هتل های ایران است.

hotel-lale-bistun

این هتل با ساختار کاروانسرای ایرانی در مساحت شش هزار متر در نزدیکی بیستون ساخته شده که همین موضوع به هتل لاله شهرتی جهانی داده است. در این هتل پنج ستاره خدمات مطلوب مورد انتظار ارائه می شوند که قیمت آن با توجه به امکاناتش ارزان به حساب می آید.

laleh-bistun lale-bistun lale-bistun-bedroom

اگر انتخاب مدرن تر و داخل شهر را ترجیح می دهید، هتل پنج ستاره پارسیان مجهز به کتابخانه، فروشگاه پوشاک، سالن بدنسازی، استخر، سونا، جکوزی، سالن پینگ پنگ و سالن ماساژ نیز از انتخاب های خوب است. با این حال انتخاب های ارزان تر در کرمانشاه نیز وجود دارند که در مجموع امکانات خوبی در اختیار مشتریان می گذارند.

hotel-parsiyan-kermanshah

parsian-hotel-kermanshah kermanshah-parsian-hotel-pool hotel-parsian-kermanshah-bedroom

منطقه حفاظت شده قلاجه

ممکن است خیلی ها به تاریخ علاقه نداشته باشند و جلوه های طبیعی را بر آثار باستانی ترجیح بدهند. اما همه، حتی دوست داران تاریخ نیز از زیبایی های طبیعی لذت می برند. به همین جهت می شود جنگل های قلاجه را یکی از محبوب ترین دیدنی های کرمانشاه دانست.

gholaje

کوهستان های زیبا و مناظر منحصر به فرد منطقه حفاظت شده قلاجه را به تعریف نوینی از طبیعت گردی تبدیل می کند.

gholaje3

به وجود زندگی حیوانات باشکوهی مانند خرس قهوه ای، پلنگ و گرگ، گشت و گذار در طبیعت گلاجه، به خصوص با همراهی مردم محلی امن است. پسته کوهی یا بنه، بلوط، گلابی، زالزالک و بادام کوهی از مهم ترین هدایای سخاوتمندانه طبیعت این منطقه به حساب می آیند.

gholaje2 gholaje4

معبد آناهیتا

به دلیل کم آبی بیشتر مناطق ایران، به خصوص در نزدیکی خواستگاه حکومت ساسانی، آناهیتا یا الهه آب اهمیت بسیار زیادی داشت. این اهمیت باعث شده بود تا معابد زیادی برای این الهه زندگی بخش بنا کنند. در جاده کرمانشاه همدان، یکی از بزرگ ترین بناهای سنگی ایران به چشم می خورد که عبادتگاه آناهیتا نام دارد.

anahita1

این بنا به شدت با عبادتگاه آناهیتا در بیشاپور متفاوت است. ستون های سنگی، ساخته شدن بنا بر روی سکو با پلکان سنگی از دو طرف و مساحت زیاد باعث شد که در زمان اکتشاف تصور کشف تخت جمشید دوم ایجاد بشود.

جنوب شرقی آسیا؛ بهشتی برای گردشگران
ادامه مطلب

anahita-gangavar

در اولین بررسی ها جز چند ستون شکسته و پراکنده که مشخص نبود متعلق به چه چیزی هستند پیدا نشد. کار اکتشاف پیش رفت تا با حفاری های اولیه دیوار شرقی معبد شناسایی و از زیر خاک آزاد شد و همین دیوار مبنای تحقیقات بعدی قرار گرفت. مشخص شد که معبد در زیر ساختمان های روستایی قرار دارد. به همین دلیل خانه ها خریداری و تخریب شدند و مردم به محلی دیگر رفتند.

anahita3

علاوه بر اشیاء باستانی کشف شده در این منطقه، آزادسازی یکی از باارزش ترین بناهای باستانی ایران اهمیت بسیاری دارد. معبد آناهیتای کنگاور چیزی مابین تخت جمشید و معابد یونانی است، البته بدون ظرافت های حجاری هخامنشی.

anahita-2

طاق بستان

طاق بستان، یا طاق وه سان به معنای طاق سنگی، بی تردید یکی از معروف ترین دیدنی های کرمانشاه و از معروف ترین آثار باستانی ایران است. ساسانیان در ابتدا محل نقش رستم در مقابل کعبه رستم را برای ایجاد سنگ نبشته ها و نقش برجسته هایشان انتخاب کردند.

tagh-bostan-buolvar

tagh-bostan1

طاق بستان در عمل برادر کوچکتر نقش رستم محسوب می گردد. صحنه تاج گذاری اردشیر دوم و شاهپور دوم و کتیبه هایی با خط پهلوی با حروف جدا از هم، مجموعه ای با ارزش به وجود آورده است. این نقوش همچنین به درک ما از وضعیت موسیقی در ایران باستان کمک می کنند.

tagh-bostan2

طاق بستان در ماهیت به نقش رستم شباهت دارد. اما با توجه به جدیدتر بودن آن بسیار زیباتر و با جزئیاتی کامل تر است. پسر فتحعلی شاه یعنی محمدعلی دولتشاه جسارت کرده و نقش برجسته ای از خود را به طاق بستان افزوده که به شیوه ی نامناسبی تراشیده شده است. این عمل مورد تمسخر و انتقاد ناصرالدین شاه نیز قرار گرفت.

taghbostan2 kermanshah-statue

بیستون را عشق کَند!

دیواری به عرض حدوداً 200 متر و ارتفاع 36 متر، برای قرن ها کنجکاوی مردم را بر می انگیخت. برای این دیوار عظیم قصه های بسیاری درست کردند و این داستان ها بین همه مرسوم شد. حتی فردوسی نیز در موقع جمع آوری تاریخ ایران به این افسانه ها اشاره می کند. از عشق شیرین و ماجرای پیچیده ی فرهاد کوه کن که بگذریم، برخی معتقدند این کوه به فرمان داریوش اول کنده شد تا فضای نگارش متنی عظیم فراهم شود. اما این کار هرگز به انجام نمی رسد.

katibe-bistun

برخی نیز این صفحه بزرگ را بوم نقاشی بزرگی می دانند که برای حجاری پیروزی ای ایجاد شد که هرگز رخ نداد و صحنه شکست ثبت کردن نداشت. برخی این پادشاه مغلوب را داریوش و برخی خسرو پرویز می دانند. نظیر این صفحه خالی در نقش رستم هم دیده می شود که ابعادی بسیار کوچک تر دارد. شاید هم هدف، تنها استفاده از سنگ های کوه برای استفاده در جای دیگر بوده باشد. به هر حال عظمت کوه کنده شده در کنار داستان شورانگیز شیرین و فرهاد، فرهاد کوه کن را به یکی از معروف ترین آثار باستانی ایران در ادبیات تبدیل کرده است.

naghshe-ardeshir

katibe-bistun2

انسان های اولیه در کرمانشاه

به ده سال پیش فکر کنید، وقتی هیچ گوشی هوشمندی در دست مردم نبود. بیست سال پیش چیزی به نام اینترنت معنا نداشت و تایپ کردن تخصصی بود که مردم برایش به کلاس آموزشی می رفتند. دویست سال پیش در تهران هیچ خودرویی وجود نداشت و تهران نیز به نوبه ی خود در پانصد سال پیش روستایی کوچک و باصفا بود. دوهزار و پانصد سال پیش تخت جمشید سرآمد معماری در تمام جهان بود و رونق داشت. ده هزار سال پیش مسکن معنایی جز غار نداشت. هفتاد هزار سال پیش… حتی تصورش هم مشکل است. در نزدیکی بیستون و در کنار کتیبه مشهور داریوش، غاز کوچکی وجود دارد که به غار شکارچیان شهرت دارد. این غار در واقع محل زندگی انسان هایی بود که جز چند ابزار سنگی ساده چیزی در اختیار نداشتند و با شکار زندگی خود را می گذراندند. از منظر ساکنین این غار، ما و هخامنشیان هم عصر به حساب می آییم. یافته های دانشمندان نشان می دهد که زندگی آن ها در طی سی هزار سال تغییر شگرفی نداشته است. این در حالی است که زندگی ما طی ده سال تا به این حد متحول شده است. کسی چه می داند؟ شاید هفتاد هزار سال بعد باستان شناسان بگویند زندگی از زمان هخامنشیان در مقایسه با دوهزار و پانصد سال بعد پیشرفت چشمگیری نداشت. شاید بازدید از این غار ابرباستانی و فکر کردن به روند تغییرات بشر طی هفتادهزارسال بتواند مشکلات چند روزه زندگی را در چشمتان بسیار ساده کند.

بازار شناور پاتایا، بزرگترین بازار شناور جهان!
ادامه مطلب

ensanhaye-avaliye

موزه پارینه سنگی زاگرس

اگر از تجربه حضور در محل زندگی اجادتان در هفتصد قرن پیش لذت بردید بی تردید موزه پارینه سنگی زاگرس برایتان جالب خواهد بود. اگر خوب به گذشت زمان طی هفتاد هزار سال فکر کرده اید، حالا یکبار دیگر ذهنتان را برای فکر کردن به مردم یک میلیون سال پیش آماده کنید. برای مقایسه عدد یک میلیون، با قدمت سلسله هخامنشی به تفاوت قیمت یک گوشی موبایل و یک بسته پفک فکر کنید. اشیاء سنگی ساکنین غار شکارچیان در مقابل ابزارهای این دوران به اندازه شاتل فضایی پیچیده و مترقی به حساب می آمده است. طی این زمان نه فقط ابزارها، بلکه شکل جمجمه انسان نیز به شدت تغییر کرد. در هنگام بازدید از این موزه و دیدن ابزارهای ساده سنگی، این سوال حتی یک لحظه از ذهنم بیرون نمی رفت: یک میلیون سال پیش در مورد ابزارهای پیشرفته و دستاوردهای علمی ما چه فکری خواهند کرد؟

muze-parine-sangi-zagros

غار قوری قلعه

حالا که تا یک میلیون سال پیش رفته ایم، بیایید باز هم عقب تر برویم. به شصت و پنج میلیون سال پیش. زمانی که نه تنها گوشی موبایل، ماشین، خانه و ایزار سنگی، بلکه حتی انسان هم وجود نداشت و دایناسورها از آخرین روزهای اقامتشان بر روی زمین لذت می برندند.

ghuri-ghale2

غار قوری قلعه در آن زمان ایجاد شده است. این غار را باید یکی از زیباترین غارهای آبی ایران بدانیم که بر دامنه کوه مشهور شاهو در جاده روانسر پاوه واقع شده است. دمای درون غار در تمامی زمان های سال، از اوج تابستان گرفته تا چله زمستان چیزی بین هفت تا 11 درجه سانتیگراد است.

ghuri-ghale

تالارهای طبیعی مریم، کوهان شتر، مسیر برزخ و عروس از بخش های زیبای این غار به حساب می آیند.

پل کهنه

بیایید به دوران مدرن بازگردیم، البته به عصر ساسانیان. زمانی که همه چیز به چند تکه سنگ خلاصه نمی شد. مردم یاد گرفته بودند چه طور بنویسند و از سنگ برای ساختن بنا استفاده کنند، فلزات را به خوبی می شناختند و نیز یادگرفته بودند با یکدیگر بجنگند و سرزمین های پهناور یکدیگر را فتح کنند. بر روی رودخانه قره سو (به ترکی به معنای سیاه آب) پلی قرار دارد که در آن زمان راه ورود به دروازه شهر بود. طول 186 متری پل نشان دهنده پیشرفت شگرف دانش مهندسی در عصر ساسانی است. پلی که تا به امروز و البته با وجود مرمت های انجام شده پابرجای مانده است. استفاده از آبشکن برای از بین بردن تخریب ناشی از جریان آب یکی از ایده های بسیار هوشمندانه در طراحی این پل است. سنگ های بزرگ حاشیه پل از سازه در مقابل سیل محافظت می کردند. در عصر سلجوقیان پل مرمت شده است و ظاهر کنونی آن به دلیل مرمت هایی است که در دوران صفویه روی آن انجام گرفته است. حالا این پل زیبا، که با توجه به معماری خاصش از اقوام سی و سه پل به حساب می آید، قصه های زیادی را از دوران های مختلف در دل خود جای داده است.

کشور پرو با تمدن قرون وسطی
ادامه مطلب

pole-ghadimi-bistun

نقش مهرداد دوم

در موقع صحبت از تاریخ ایران پیش از اسلام بیشتر دو حکومت هخامنشی و ساسانی مورد بحث قرار می گیرند. از مادها چیز زیادی نمی دانیم، سلوکیان تقریبا به طور کامل نادیده گرفته می شوند و صحبت از اشکانیان به چند کلمه خلاصه می شود. به عنوان مثال شاید حرف زدن از علاقه اشکانیان به تیاتر و نیز استفاده آن ها از خط یونانی کمی تعجب آور باشد. نقش مهرداد دوم و کتیبه گودرز از مهم ترین منابع مطالعه در مورد دوران اشکانی است. شیخ علی خان زنگنه، وزیر منفور و سخت گیر صفوی، همان کسی که اگر شاه ببخشد، شیخ علی خان نمی بخشد، با تخریب بخشی از مجموعه برای ثبت یک کتیبه، منفور بودن خود را تکمیل کرد.

صحنه

از هر چه بگذریم گذشتن از سرآب صحنه آسان نیست. آبشار و کوه های زیبا و غارهای طبیعی و باغات پر محصول، این شهر را در تمام ایران مشهور کرده است.

sahne

sahne-kermanshah

آب معدنی صحنه نیز شهرت خاص خودش را دارد. آب و هوای خوش این منطقه صحنه را به یکی از تفرجگاه های اصلی مردم کرمانشاه تبدیل کرده است.

sahne3

بازدید از صحنه، ارزش طی کردن 55 کیلومتر مسافت از کرمانشاه را دارد. همچنین سرآب نیلوفر در فصول گرم سال با نیلوفرهای طبیعی و زیبایش خالی از لطف نیست. واژه سرآب با سراب تفاوت دارد و آب های این مناطق هرگز سراب نیستند.

sar-abe-niloofar

غذاهای کرمانشاه

مردم کرمانشاه به خاطر دست پخت بی نظیرشان در تمام ایران شهرت دارند. شاید دنده کباب کرمانشاهی برای همه ایرانی ها شناخته شده باشد اما به جرات می توان ادعا کرد که حتی غذاهای معمولی نیز در کرمانشاه خاص و ویژه هستند. علاوه بر ید طولای مردم کرمانشاه در خوردن کباب، و خورشت معروف کنگر، فهرستی طولانی از غذاهای کرمانشاه وجود دارند که شاید حتی نام آن ها را هم نشنیده باشید. ونوشک پلو یکی از این غذاهای عجیب اما خوش طعم است.

venushak

ونوشک که با نام بنه یا پسته کوهی شناخته می شود در درست کردن ترشی و نیز در عطردار کردن دوغ و ماست نیز به کار می رود. آش سورانه نیز پیش غذایی عالی و مقوی است. کوکوی پاغازه، کوفته کرمانشاهی، آش کشک، و بادمجان از دیگر غذاهایی هستند که می توانند سفرتان به شهری لبریز از زیبایی های تاریخی و طبیعی را کامل کنند.

ghazaye-kermanshah

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران