پل خاجو

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

از آغاز خلقت، انسان همواره در تلاش برای عبور از کوه ها، اقیانوس ها و بیابان ها بوده است. به نوعی این غریزه ای انسانی است که در خون ما ریشه دوانده است. آیا به نظر شما گذر کردن از یک رودخانه بوسیله ی پل هیجان انگیز نیست؟

پل 1

در ادامه لیست 25 پل منحصر بفرد جهان بر اساس رکورد ها، جوایز طراحی، معماری های عالی و بی نظیر و قدمت تاریخی آن ها را ملاحظه خواهید کرد:

پل 2

با سفرمی همراه باشید…

1.پل خواجو (Khaju Bridge)، ایران

پل خواجو - اصفهانپل خواجو در قرن 17 و به دستور شاه عباس صفوی، پادشاه ایرانی ساخته شد. پل خواجو دارای 23 قوس می باشد و به نظر می رسد بیشتر به عنوان سد جهت کنترل آب زاینده رود احداث شده است. صندلی های سنگی که جهت نشستن شاه عباس و لذت بردن او از منظره زاینده رود تعبیه شده بود، در پل خواجو قابل مشاهده است. در این مکان یک چایخانه اختصاصی نیز برای شاه عباس در نظر گرفته شده بود.

پل خواجو - اصفهان

پل خواجو - اصفهان

2.پل مارپیچ (Helix Bridge)، سنگاپور

پل هلیکس

این پل که بر روی رودخانه سنگاپور قرار دارد، بواسطه طراحی خاصش که شبیه دی ان ای (DNA) می باشد، در لیست ما قرار می گیرد. پل مارپیچ در سال 2010 افتتاح شد و بیشتر سازه آن از فولاد تشکیل شده است. این پل زیبا که 280 متر طول دارد و مارینای مرکزی را به مارینای جنوبی متصل می کند، در واقع شبیه مارپیچی است که گویی دو انتهای آن  در خلاف یکدیگر می چرخند. طرح بی‌نظیر سبب شد تا میلیون‌ها دلار در هزینه‌های ساخت‌و‌ساز صرفه‌جویی شود. ساخت این پل که نزدیک به سه سال طول کشید در نهایت با هزینه 68 میلیون دلار به پایان رسید .درخشش چشم نواز پل در شب که بواسطه نور (LED) هاست، به خوبی بیانگر معماری منحصر بفرد آن می باشد.

3.پل چپل (Chapel Bridge)، سوییس

پل چپل

این پل جالب که در شهر لوسرن (Lucerne) قرار دارد، در سال 1333 جهت گذر از رودخانه رئوس (Reuss) به صورت مورب ساخته شده است. از لحاظ تاریخی چپل قدیمی ترین پل چوبی سر پوشیده در اروپا می باشد. فضای داخل پل با نقاشی های مربوط به قرن 17 که حوادث تاریخی محلی را به تصویر می کشید تزیین شده بود. البته اکثر این نقاشی ها در آتش سوزی بیست سال پیش از بین رفت. در این آتش سوزی دو سوم پل و 85 عدد از 110 نقاشی داخل پل که قدمت برخی از آن ها به سال 1611 می رسید، سوختند و تنها 25 نقاشی را از دل آتش نجات دادند. بازسازی پل یک سال به طول انجامید.

4.پل چنگ یانگ (Chengyang Bridge)، چین

پل چنگ یانگ

نام مستعار این پل باد و باران (Wind and Rain Bridge) می باشد. پلی زیبا که در میان مزارع برنج و کوه ها پنهان شده است. پل چنگ یانگ در استان گوانگجی چین (Guangxi) و بر روی رودخانه لینکسی (Linxi) واقع شده است. پل باد و باران در سال 1916 توسط مردم دونگ که از اقلیت های مذهبی در چین به شمار می روند ساخته شد. پل شامل 5 بتکده مجزا می باشد که توسط راهرو های سر پوشیده به یکدیگر متصل شده اند. جالب است بدانید این پل در سه طبقه ساخته شده و عمده مصالح به کار رفته در آن سنگ می باشد؛ البته در طبقه فوقانی عمدتا از چوب استفاده شده است. معماری سنتی چینی به کار رفته در پل به خودی خود حیرت انگیز بوده اما نکته ظریف در مورد چنگ یانگ این است که در ساختمان آن حتی از یک میخ هم استفاده نشده و این امر با تکیه بر مهارت های معماری محقق گردیده است. طول پل چنگ یانگ 64.4 متر ، ارتفاع آن 10 متر و عرض راهرو هایش 3.4 متر می باشد.

شجاع ترین خلبان های دنیا (بخش 2)
ادامه مطلب

5.پل غلتان (Rolling Bridge)، انگلستان

پل رولینگ- پل غلتان

پل بسیار جالب رولینگ در منطقه پدینگتون لندن قرار دارد. آنچه این پل را بسیار خاص می کند شکل هشت ضلعی آن است که هر جمعه به صورت یک پل در می آید. در خلال سایر روزهای هفته پل به شکل اصلی خود در آمده و در خود می پیچد تا اینکه جمعه بعد فرا رسد و زیر پای عابرین پهن گردد. این پل هیدرولیکی در سال 2004 تکمیل گردید. طراحی پل توسط (Thomas Heatherwick) که طراح آتشدان المپیک و پار المپیک 2012 لندن بود، صورت گرفته است. هشت لولای مثلث مانند این پل به راحتی جمع می‌شود و مانند یک دایره به نظر می رسد.

6.پل آسمان لنکاوی (Langkawi Sky Bridge)، مالزی

پل لنگ کاوی

پل آسمان لنکاوی یکی از برجسته ترین پل های کابلی در جهان است و در نزدیکی تله کابین جزیره لنکاوی در غرب مالزی قرار دارد. برای رسیدن به پل آسمان لنکاوی باید از تله کابین استفاده کنید. این پل عابر پیاده منحنی شکل با طول تقریبی 410 فوت بر فراز گونانگ مچینکانگ (Gunung Matchincang) و در حدود 2300 فوت بالاتر از سطح دریا ساخته شده است. پل آسمان لنکاوی امکان مشاهده و لذت بردن از مناظر کوه ها و جنگل های مالزی را برای گردشگران فراهم می کند. در روی این پل شما زیبایی جنگل و آسمان را یک جا احساس می کنید و در بعضی مواقع این پل در مه سفیدی غرق می شود که شما به سختی می توانید چند قدمی خود را ببینید.

7.پل گیتس هد ملنیوم (The Gateshead Millennium Bridge)، انگلستان

گیت هید ملینیوم

این پل که در شهر نیوکاسل و بر روی رودخانه تاین (Tyne River) احداث شده است، در سال 2002 توسط ملکه انگلستان افتتاح شد. گیتس هد ملنیوم یکی از چند پل شیب دار دنیاست که قابلیت چرخش دارد و از این جهت بسیار خاص می باشد. این پل در واقع جهت عبور پیاده ها، موتور سیکلت و دوچرخه طراحی شده است. پل از دو بخش تشکیل شده است: قسمت اول یا همان بدنه ی اصلی پل جهت عبور و مرور می باشد و قسمت دیگر در واقع حامی پل بوده و جهت حفظ تعادل به کار گرفته می شود. هنگامی که گیت هد ملنیوم در حالت عادی قرار دارد به شکل پل عابر پیاده طبیعی است که مردم از روی آن عبور می کنند. هنگامی که قایق ها و کشتی ها قصد گذر از زیر پل را دارند دو بخش پل بالا رفته و فضایی در حدود 120 متر فضا برای عبور آنها فراهم می شود. پل گیتس هد ملنیوم جوایز زیادی در زمینه معماری و طراحی دریافت کرده و به پل چشمک نیز معروف است. دلیل این نامگذاری شکل شبیه چشم پل است که در زمان بسته شدن گویی چشمک می زند.

8.استاری موست (Stari Most)، بوسنی

استاری موست

در زبان انگلیسی استاری موست به پل قدیمی ترجمه می شود. می گویند استاری موست در سال 1566 ساخته شده و همچنان اقتدار خود را حفظ کرد تا اینکه در سال 1993 و در خلال جنگ بوسنی نابود شد. بیش از 13 میلیون دلار هزینه بازسازی و ساخت مجدد این پل قرن 16 و ساختمان های اطرافش گردید. در سال 2004 بازسازی پل به سرانجام رسید و مورد استفاده عموم قرار گرفت. این پل دارای ۴ متر عرض، ۳۰ متر طول و ۲۰ متر ارتفاع نسبت به سطح آب رودخانه بود و ۲ برج در دو طرف شرقی و غربی پل احداث شده بودند. در میان مردم محلی پریدن از پل به درون رودخانه سنت رایج می باشد. پل استاری موست به عنوان یک میراث جهانی به رسمیت شناخته می شود.

گردشی یک روزه در بخارست
ادامه مطلب

9.پل آکاشی کایکیو (Akashi-Kaikyō Bridge)، ژاپن

آکاشی کایکیو

یکی از بزرگترین شاهکار های مهندسی ژاپن پل آکاشی کایکیو یا پل مروارید می باشد. این پل با طول 3911 متر رکورد طولانی ترین پل معلق دنیا را از آن خود ساخته است. نکته ی جالبی در مورد آن وجود دارد: در حالیکه دهانه این پل و پل بروکلین به یک اندازه می باشند، طول آن 4 برابر پل بروکلین است. ساخت پل آکاشی کایکیو که در سال 1998 افتتاح شد و شهر کوبه (Kobe) در ایالت هیوگو (Hyogo) را به جزیره آواجی (Awaji) وصل می کند، 12 سال به طول انجامید. در طرح اولیه پل قرار بود سیستم حمل و نقل ریلی نیز احداث شود اما در سال 1985 دولت تصمیم گرفت که این سیستم را حذف کرده و پل صرفا کاربری یک آزاد راه را داشته باشد. نکته جالب دیگری نیز وجود دارد: این پل هرگز به قصد تبدیل شدن به بلند ترین پل معلق دنیا ساخته نشده بود اما زلزله سال 1995 کوبه که در خلال ساخت پل رخ داد، باعث شد طول هر دهانه آن حدود 3 فوت اضافه شود و همین امر آکاشی کایکیو را به طولانی ترین پل معلق دنیا بدل کرد. طول کابل به کار رفته در این پل حدود 300 هزار کیلومتر است. یعنی با استفاده از آن می توانیم 7.5 بار دور کره ی زمین بگردیم.

10.پل ریالتو (Rialto Bridge)، ایتالیا

پل ریالتو

دیگر پل تاریخی فهرست ما ریالتو است که نام خود را از “rivo alto” به معنای «خشکی بلند» گرفته است. این پل در قرن 15 میلادی بر فراز کانال گراند (Grand Canals) ونیز احداث شد. از لحاظ فنی پیش از قرن 15 و در سال 1181 این پل در واقع کرجی بود جهت گذر از کانال گراند به سوی دیگر آن، اما در سال 1551 به دستور مقامات شهر، مورد بازسازی و ارتقا قرار گرفت. برخی از بهترین معماران تاریخ از جمله میکل آنژ و پالادیو برای این امر طرح خود را ارائه دادند اما در نهایت افتخار نصیب آنتونیو دآ پونته (Antonio da Ponte) شد. ساختار پل ریالتو شامل دو سطح شیب دار مایل بود که در بخش مرکزی متحرک به هم می رسیدند. این دو بخش برای عبور کشتی های بلند قابلیت بالا رفتن داشتند. از همان ابتدا بسیاری از معماران نسبت به طرح او و مقاومت پل شک و تردید داشتند اما استقامت آن تا به امروز پاسخ همه آن ها را داده است. پل ریالتو تا زمانی که در آینده پل های مدرن ساخته شوند، تنها پل موجود برای عبور از کانال گراند می باشد.

11.پل اسلاری هاف براگ (slauerhoffbrug bridge)، هلند

اسلاری هاف براگ

این پل عجیب و غریب در لیوواردن (Leeuwarden) ساخته شده و از دور به مانند یک بیل مکانیکی غول پیکر به نظر می رسد. نام دیگری که به آن نسبت داده شده “پل پرنده” است، به بیان دقیق تر این یک پل اتوماتیک با قابلیت تنظیم ارتفاع می باشد. این پل با وزنه ای متحرک که در محلی بین جاده و رودخانه قرار دارد، به حالت تعادل می رسد. از نقطه نظر معماری این پل از نوادگان دور پل های متحرک قرون وسطی می باشد که در زمان ابتدای توسعه ربات ها ساخته شده است. به دلیل تعدد رودخانه ها در هلند و حجم بالای قایق ها و وسایل نقلیه آبی نیاز به پل هایی با سرعت بالا در بالا و پایین رفتن جهت جلوگیری از ایجاد ترافیک سنگین در جاده و آب ضروری بوده و علت و چگونگی پدید آمدن پل اسلاری هاف براگ نیز همین است. این پل که از آهن و فولاد ساخته شده در سال 2000 افتتاح شد و 10 بار در روز به صورن هیدرولیکی بالا پایین می رود.

زیگورات چغازنبیل؛ اولین آسمان خراش دنیا
ادامه مطلب

12.پل اکتاویو فریاس د الیویرا (Octavio Frias De Oliveira Bridge)، برزیل

پل اوکتاویو فریاس د اولویرا

پل اکتاویو در سال 2008 در شهر سائو پائولو ساخته شد. ساخت این پل 5 سال به طول انجامید و 450 کارگر در ساخت آن سهیم بودند. این پل به دلیل ساختار X شکلی که در وسطش دارد تا حدی غیر معمول است. دیگر ویژگی جالب پل دارا بودن دو تقاطع غیر هم سطح ترافیکی است. پل اکتاویو به شکلی زیبا با چراغ های ال ای دی تزیین شده است و در مراسمی نظیر کریسمس به شکل یک درخت کریسمس بزرگ می شود.

13.چرخ فالکرک (The Falkirk Wheel)، اسکاتلند

پل فالکرک

طراحی این پل بسیار مدرن است. فالکرک اولین و تنها پل بالا برنده قایق در دنیاست. ساختار پل به گونه ایست که توانایی چرخش 180 درجه را دارد و از دو بازو که دارای تونل هایی به طول 168 متر می باشد و در امتداد دو چرخ قرار گرفته اند، تشکیل شده است. این دو بازو در فاصله ۲۵ متری از یکدیگر قرار گرفته اند و دو مخزن (جایگاه حمل قایق ها) در حالی که از آب پر می‌شوند با ظرفیت۸۰۰۰۰ گالن (۳۰۲ تن) بین آنها قرار دارند. این دو مخزن حمل، فارغ از آنکه در حال حمل قایق باشند یا خیر، همواره وزن ثابتی داشته و در مجموع ۶۰۰ تن وزن دارند. این موضوع به قانون ارشمیدس بر می‌گردد که می‌گوید ” هر جسم شناور به میزان وزن خود آب را جابجا می‌کند” و لذا در زمانیکه قایق در مخزن قرار می‌گیرد، به میزان وزن قایق آب از مخزن حمل خالی می‌شود و در نتیجه مقدار وزن مخزن ها همواره ثابت می‌ماند. قایق ها وارد این مخازن شده و با چرخش آن ها به بالای کانال منتقل می شوند. این پل منحصر به فرد یک شاهکار مهندسی مدرن به شمار می رود.

14.پل هندرسون ویوز (Henderson Waves Bridge)، سنگاپور

پل هندرسون ویو

این پل به شکل امواج طراحی شده است و با نگاه کردن به آن نامش را به راحتی می توانید حدس بزنید. این پل با متصل کردن دو پارک سنگاپور به نام های پارک فابر مونت (Mount Faber Park) و پارک تلوک بلانگاه هیل (Telok Blangah Hill Park) به یکدیگر ، دارای چشم انداز خیره کننده ای می باشد. روشن بودن پل در شب که به زیبایی آن می افزاید بیانگر طراحی هنرمندانه آن می باشد. پل هندرسون ویوز از فولاد چوب ساخته شده است. در ساختار اصلی پل فولاد به کار رفته در حالیکه برای زیبایی و سنخیت با پارک های دو طرف آن در بدنه پل از چوب استفاده شده و طرح شیکی به وجود آورده است. در مکان های مشخصی از پل صندلی جهت نشستن و مشاهده مناظر جذاب اطراف تعبیه شده است.

به نظر شما منحصر به فرد ترین و زیباترین پل کدام است؟ در این مقاله و مقاله ی آینده ی منحصر به فرد ترین پل های دنیا، با ارسال نظراتتان ما را همراهی کنید!

نظرات کاربران