پل خاجو

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

کل : 0

میانگین : 0

از آغاز خلقت، انسان همواره در تلاش برای عبور از کوه ها، اقیانوس ها و بیابان ها بوده است. به نوعی این غریزه ای انسانی است که در خون ما ریشه دوانده است. آیا به نظر شما گذر کردن از یک رودخانه بوسیله ی پل هیجان انگیز نیست؟

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

در ادامه لیست ۲۵ پل منحصر بفرد جهان بر اساس رکورد ها، جوایز طراحی، معماری های عالی و بی نظیر و قدمت تاریخی آن ها را ملاحظه خواهید کرد:

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

با سفرمی همراه باشید…

۱.پل خواجو (Khaju Bridge)، ایران

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهانپل خواجو در قرن ۱۷ و به دستور شاه عباس صفوی، پادشاه ایرانی ساخته شد. پل خواجو دارای ۲۳ قوس می باشد و به نظر می رسد بیشتر به عنوان سد جهت کنترل آب زاینده رود احداث شده است. صندلی های سنگی که جهت نشستن شاه عباس و لذت بردن او از منظره زاینده رود تعبیه شده بود، در پل خواجو قابل مشاهده است. در این مکان یک چایخانه اختصاصی نیز برای شاه عباس در نظر گرفته شده بود.

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

۲.پل مارپیچ (Helix Bridge)، سنگاپور

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

این پل که بر روی رودخانه سنگاپور قرار دارد، بواسطه طراحی خاصش که شبیه دی ان ای (DNA) می باشد، در لیست ما قرار می گیرد. پل مارپیچ در سال 2010 افتتاح شد و بیشتر سازه آن از فولاد تشکیل شده است. این پل زیبا که 280 متر طول دارد و مارینای مرکزی را به مارینای جنوبی متصل می کند، در واقع شبیه مارپیچی است که گویی دو انتهای آن  در خلاف یکدیگر می چرخند. طرح بی‌نظیر سبب شد تا میلیون‌ها دلار در هزینه‌های ساخت‌و‌ساز صرفه‌جویی شود. ساخت این پل که نزدیک به سه سال طول کشید در نهایت با هزینه 68 میلیون دلار به پایان رسید .درخشش چشم نواز پل در شب که بواسطه نور (LED) هاست، به خوبی بیانگر معماری منحصر بفرد آن می باشد.

۳.پل چپل (Chapel Bridge)، سوییس

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

این پل جالب که در شهر لوسرن (Lucerne) قرار دارد، در سال 1333 جهت گذر از رودخانه رئوس (Reuss) به صورت مورب ساخته شده است. از لحاظ تاریخی چپل قدیمی ترین پل چوبی سر پوشیده در اروپا می باشد. فضای داخل پل با نقاشی های مربوط به قرن 17 که حوادث تاریخی محلی را به تصویر می کشید تزیین شده بود. البته اکثر این نقاشی ها در آتش سوزی بیست سال پیش از بین رفت. در این آتش سوزی دو سوم پل و 85 عدد از 110 نقاشی داخل پل که قدمت برخی از آن ها به سال 1611 می رسید، سوختند و تنها 25 نقاشی را از دل آتش نجات دادند. بازسازی پل یک سال به طول انجامید.

۴.پل چنگ یانگ (Chengyang Bridge)، چین

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

نام مستعار این پل باد و باران (Wind and Rain Bridge) می باشد. پلی زیبا که در میان مزارع برنج و کوه ها پنهان شده است. پل چنگ یانگ در استان گوانگجی چین (Guangxi) و بر روی رودخانه لینکسی (Linxi) واقع شده است. پل باد و باران در سال 1916 توسط مردم دونگ که از اقلیت های مذهبی در چین به شمار می روند ساخته شد. پل شامل 5 بتکده مجزا می باشد که توسط راهرو های سر پوشیده به یکدیگر متصل شده اند. جالب است بدانید این پل در سه طبقه ساخته شده و عمده مصالح به کار رفته در آن سنگ می باشد؛ البته در طبقه فوقانی عمدتا از چوب استفاده شده است. معماری سنتی چینی به کار رفته در پل به خودی خود حیرت انگیز بوده اما نکته ظریف در مورد چنگ یانگ این است که در ساختمان آن حتی از یک میخ هم استفاده نشده و این امر با تکیه بر مهارت های معماری محقق گردیده است. طول پل چنگ یانگ 64.4 متر ، ارتفاع آن 10 متر و عرض راهرو هایش 3.4 متر می باشد.

۵.پل غلتان (Rolling Bridge)، انگلستان

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

پل بسیار جالب رولینگ در منطقه پدینگتون لندن قرار دارد. آنچه این پل را بسیار خاص می کند شکل هشت ضلعی آن است که هر جمعه به صورت یک پل در می آید. در خلال سایر روزهای هفته پل به شکل اصلی خود در آمده و در خود می پیچد تا اینکه جمعه بعد فرا رسد و زیر پای عابرین پهن گردد. این پل هیدرولیکی در سال ۲۰۰۴ تکمیل گردید. طراحی پل توسط (Thomas Heatherwick) که طراح آتشدان المپیک و پار المپیک 2012 لندن بود، صورت گرفته است. هشت لولای مثلث مانند این پل به راحتی جمع می‌شود و مانند یک دایره به نظر می رسد.

۶.پل آسمان لنکاوی (Langkawi Sky Bridge)، مالزی

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

پل آسمان لنکاوی یکی از برجسته ترین پل های کابلی در جهان است و در نزدیکی تله کابین جزیره لنکاوی در غرب مالزی قرار دارد. برای رسیدن به پل آسمان لنکاوی باید از تله کابین استفاده کنید. این پل عابر پیاده منحنی شکل با طول تقریبی ۴۱۰ فوت بر فراز گونانگ مچینکانگ (Gunung Matchincang) و در حدود 2300 فوت بالاتر از سطح دریا ساخته شده است. پل آسمان لنکاوی امکان مشاهده و لذت بردن از مناظر کوه ها و جنگل های مالزی را برای گردشگران فراهم می کند. در روی این پل شما زیبایی جنگل و آسمان را یک جا احساس می کنید و در بعضی مواقع این پل در مه سفیدی غرق می شود که شما به سختی می توانید چند قدمی خود را ببینید.

۷.پل گیتس هد ملنیوم (The Gateshead Millennium Bridge)، انگلستان

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

این پل که در شهر نیوکاسل و بر روی رودخانه تاین (Tyne River) احداث شده است، در سال 2002 توسط ملکه انگلستان افتتاح شد. گیتس هد ملنیوم یکی از چند پل شیب دار دنیاست که قابلیت چرخش دارد و از این جهت بسیار خاص می باشد. این پل در واقع جهت عبور پیاده ها، موتور سیکلت و دوچرخه طراحی شده است. پل از دو بخش تشکیل شده است: قسمت اول یا همان بدنه ی اصلی پل جهت عبور و مرور می باشد و قسمت دیگر در واقع حامی پل بوده و جهت حفظ تعادل به کار گرفته می شود. هنگامی که گیت هد ملنیوم در حالت عادی قرار دارد به شکل پل عابر پیاده طبیعی است که مردم از روی آن عبور می کنند. هنگامی که قایق ها و کشتی ها قصد گذر از زیر پل را دارند دو بخش پل بالا رفته و فضایی در حدود 120 متر فضا برای عبور آنها فراهم می شود. پل گیتس هد ملنیوم جوایز زیادی در زمینه معماری و طراحی دریافت کرده و به پل چشمک نیز معروف است. دلیل این نامگذاری شکل شبیه چشم پل است که در زمان بسته شدن گویی چشمک می زند.

۸.استاری موست (Stari Most)، بوسنی

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

در زبان انگلیسی استاری موست به پل قدیمی ترجمه می شود. می گویند استاری موست در سال ۱۵۶۶ ساخته شده و همچنان اقتدار خود را حفظ کرد تا اینکه در سال ۱۹۹۳ و در خلال جنگ بوسنی نابود شد. بیش از ۱۳ میلیون دلار هزینه بازسازی و ساخت مجدد این پل قرن ۱۶ و ساختمان های اطرافش گردید. در سال ۲۰۰۴ بازسازی پل به سرانجام رسید و مورد استفاده عموم قرار گرفت. این پل دارای ۴ متر عرض، ۳۰ متر طول و ۲۰ متر ارتفاع نسبت به سطح آب رودخانه بود و ۲ برج در دو طرف شرقی و غربی پل احداث شده بودند. در میان مردم محلی پریدن از پل به درون رودخانه سنت رایج می باشد. پل استاری موست به عنوان یک میراث جهانی به رسمیت شناخته می شود.

۹.پل آکاشی کایکیو (Akashi-Kaikyō Bridge)، ژاپن

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

یکی از بزرگترین شاهکار های مهندسی ژاپن پل آکاشی کایکیو یا پل مروارید می باشد. این پل با طول ۳۹۱۱ متر رکورد طولانی ترین پل معلق دنیا را از آن خود ساخته است. نکته ی جالبی در مورد آن وجود دارد: در حالیکه دهانه این پل و پل بروکلین به یک اندازه می باشند، طول آن ۴ برابر پل بروکلین است. ساخت پل آکاشی کایکیو که در سال ۱۹۹۸ افتتاح شد و شهر کوبه (Kobe) در ایالت هیوگو (Hyogo) را به جزیره آواجی (Awaji) وصل می کند، 12 سال به طول انجامید. در طرح اولیه پل قرار بود سیستم حمل و نقل ریلی نیز احداث شود اما در سال 1985 دولت تصمیم گرفت که این سیستم را حذف کرده و پل صرفا کاربری یک آزاد راه را داشته باشد. نکته جالب دیگری نیز وجود دارد: این پل هرگز به قصد تبدیل شدن به بلند ترین پل معلق دنیا ساخته نشده بود اما زلزله سال 1995 کوبه که در خلال ساخت پل رخ داد، باعث شد طول هر دهانه آن حدود 3 فوت اضافه شود و همین امر آکاشی کایکیو را به طولانی ترین پل معلق دنیا بدل کرد. طول کابل به کار رفته در این پل حدود 300 هزار کیلومتر است. یعنی با استفاده از آن می توانیم 7.5 بار دور کره ی زمین بگردیم.

۱۰.پل ریالتو (Rialto Bridge)، ایتالیا

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

دیگر پل تاریخی فهرست ما ریالتو است که نام خود را از “rivo alto” به معنای «خشکی بلند» گرفته است. این پل در قرن 15 میلادی بر فراز کانال گراند (Grand Canals) ونیز احداث شد. از لحاظ فنی پیش از قرن 15 و در سال 1181 این پل در واقع کرجی بود جهت گذر از کانال گراند به سوی دیگر آن، اما در سال 1551 به دستور مقامات شهر، مورد بازسازی و ارتقا قرار گرفت. برخی از بهترین معماران تاریخ از جمله میکل آنژ و پالادیو برای این امر طرح خود را ارائه دادند اما در نهایت افتخار نصیب آنتونیو دآ پونته (Antonio da Ponte) شد. ساختار پل ریالتو شامل دو سطح شیب دار مایل بود که در بخش مرکزی متحرک به هم می رسیدند. این دو بخش برای عبور کشتی های بلند قابلیت بالا رفتن داشتند. از همان ابتدا بسیاری از معماران نسبت به طرح او و مقاومت پل شک و تردید داشتند اما استقامت آن تا به امروز پاسخ همه آن ها را داده است. پل ریالتو تا زمانی که در آینده پل های مدرن ساخته شوند، تنها پل موجود برای عبور از کانال گراند می باشد.

۱۱.پل اسلاری هاف براگ (slauerhoffbrug bridge)، هلند

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

این پل عجیب و غریب در لیوواردن (Leeuwarden) ساخته شده و از دور به مانند یک بیل مکانیکی غول پیکر به نظر می رسد. نام دیگری که به آن نسبت داده شده “پل پرنده” است، به بیان دقیق تر این یک پل اتوماتیک با قابلیت تنظیم ارتفاع می باشد. این پل با وزنه ای متحرک که در محلی بین جاده و رودخانه قرار دارد، به حالت تعادل می رسد. از نقطه نظر معماری این پل از نوادگان دور پل های متحرک قرون وسطی می باشد که در زمان ابتدای توسعه ربات ها ساخته شده است. به دلیل تعدد رودخانه ها در هلند و حجم بالای قایق ها و وسایل نقلیه آبی نیاز به پل هایی با سرعت بالا در بالا و پایین رفتن جهت جلوگیری از ایجاد ترافیک سنگین در جاده و آب ضروری بوده و علت و چگونگی پدید آمدن پل اسلاری هاف براگ نیز همین است. این پل که از آهن و فولاد ساخته شده در سال 2000 افتتاح شد و 10 بار در روز به صورن هیدرولیکی بالا پایین می رود.

۱۲.پل اکتاویو فریاس د الیویرا (Octavio Frias De Oliveira Bridge)، برزیل

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

پل اکتاویو در سال ۲۰۰۸ در شهر سائو پائولو ساخته شد. ساخت این پل ۵ سال به طول انجامید و ۴۵۰ کارگر در ساخت آن سهیم بودند. این پل به دلیل ساختار X شکلی که در وسطش دارد تا حدی غیر معمول است. دیگر ویژگی جالب پل دارا بودن دو تقاطع غیر هم سطح ترافیکی است. پل اکتاویو به شکلی زیبا با چراغ های ال ای دی تزیین شده است و در مراسمی نظیر کریسمس به شکل یک درخت کریسمس بزرگ می شود.

۱۳.چرخ فالکرک (The Falkirk Wheel)، اسکاتلند

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

طراحی این پل بسیار مدرن است. فالکرک اولین و تنها پل بالا برنده قایق در دنیاست. ساختار پل به گونه ایست که توانایی چرخش ۱۸۰ درجه را دارد و از دو بازو که دارای تونل هایی به طول ۱۶۸ متر می باشد و در امتداد دو چرخ قرار گرفته اند، تشکیل شده است. این دو بازو در فاصله ۲۵ متری از یکدیگر قرار گرفته اند و دو مخزن (جایگاه حمل قایق ها) در حالی که از آب پر می‌شوند با ظرفیت۸۰۰۰۰ گالن (۳۰۲ تن) بین آنها قرار دارند. این دو مخزن حمل، فارغ از آنکه در حال حمل قایق باشند یا خیر، همواره وزن ثابتی داشته و در مجموع ۶۰۰ تن وزن دارند. این موضوع به قانون ارشمیدس بر می‌گردد که می‌گوید ” هر جسم شناور به میزان وزن خود آب را جابجا می‌کند” و لذا در زمانیکه قایق در مخزن قرار می‌گیرد، به میزان وزن قایق آب از مخزن حمل خالی می‌شود و در نتیجه مقدار وزن مخزن ها همواره ثابت می‌ماند. قایق ها وارد این مخازن شده و با چرخش آن ها به بالای کانال منتقل می شوند. این پل منحصر به فرد یک شاهکار مهندسی مدرن به شمار می رود.

۱۴.پل هندرسون ویوز (Henderson Waves Bridge)، سنگاپور

پل خواجو؛ در زمره ی منحصر به فردترین پل های جهان

این پل به شکل امواج طراحی شده است و با نگاه کردن به آن نامش را به راحتی می توانید حدس بزنید. این پل با متصل کردن دو پارک سنگاپور به نام های پارک فابر مونت (Mount Faber Park) و پارک تلوک بلانگاه هیل (Telok Blangah Hill Park) به یکدیگر ، دارای چشم انداز خیره کننده ای می باشد. روشن بودن پل در شب که به زیبایی آن می افزاید بیانگر طراحی هنرمندانه آن می باشد. پل هندرسون ویوز از فولاد چوب ساخته شده است. در ساختار اصلی پل فولاد به کار رفته در حالیکه برای زیبایی و سنخیت با پارک های دو طرف آن در بدنه پل از چوب استفاده شده و طرح شیکی به وجود آورده است. در مکان های مشخصی از پل صندلی جهت نشستن و مشاهده مناظر جذاب اطراف تعبیه شده است.

به نظر شما منحصر به فرد ترین و زیباترین پل کدام است؟ در این مقاله و مقاله ی آینده ی منحصر به فرد ترین پل های دنیا، با ارسال نظراتتان ما را همراهی کنید!

نظرات کاربران