بارک ملی کینابالو

پارک ملی کینابالو؛ مقصدی عالی برای دوستداران طبیعت (بخش دوم)

کل : 0

میانگین : 0

چنانچه به دنبال چالشی در راستای مقابله با گرانش زمین هستید، به پیشنهاد سفرمی صعود به بلندترین قله آسیای جنوب شرقی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. این سفر ممکن است تا حدودی خسته‌کننده باشد اما با این حال بازدید از جاذبه‌های گردشگری ایالت صباح به این خستگی می‌ارزد.

پارک ملی کینابالو

تاریخچه پارک ملی کینابالو

کوه کینابالو یا گونانگ کینابالو (Gunung Kinabalu) اولین بار به طور رسمی توسط سِر هیو لو (Sir Hugh Low)، دبیر استعماری بریتانیا در پولائو لابوآن (Pulau Labuan) فتح شد. بزرگترین چالش آن روزها، یافتن مسیر در میان جنگل غیر قابل نفوذ و ظاهراً خالی از سکنه این منطقه بود. امروزه صعود به کوه گونانگ کینابالو همچنان یک تجربه هیجان‌انگیز محسوب می شود. ابتدای مسیرهای صعود به قله از بخش‌های مرکزی پارک ملی کینابالو آغاز می‌شود. مرکز این پارک در ۸۸ کیلومتری کوتا کینابالو واقع شده است، جایی که باید هزینه ورودی پارک را پرداخت نمایید. این هزینه شامل هزینه ثبت‌نام و نیز هزینه راهنما خواهد بود. به علاوه می‌توانید اتاق مخصوصی نیز دریافت نمایید. البته به خاطر داشته باشید که برای رزرو اتاق باید زودتر اقدام کنید.

مرکز پارک کینابالو

صعود به قله کوه کینابالو یک ماجراجویی هیجان‌انگیز است که تقریباً دو روز به طول می‌انجامد. دو مسیر برای صعود به قله کوه وجود دارد. مسیر آسان به نام تیمپوهون (Timpohon Trail) و مسیر چالش برانگیزتر که مزیلاو (Mesilau Trail) نام دارد.

مسیر مزیلاو

کوهنوردان در روز اول سفر خود تا ارتفاع ۳۲۷۳ متری بالای لابان راتا (Laban Rata) صعود می‌کنند. سپس شب را در یک استراحتگاه سپری کرده و صبح روز بعد سفر خود را به قصد صعود به قله ادامه می‌دهند. اگر پس از ۴۸ ساعت تحمل سختی این سفر به یک تفریح آرامش‌بخش نیاز داشته باشید، چشمه‌های آب گرم پورینگ بهترین انتخاب برای کاهش خستگی و دردهای ناشی از این سفر ماجراجویانه خواهد بود.

لابان راتا

ویژگی‌ها و نکات برجسته:

کوه کینابالو: این کوه باشکوه که بلندترین قله را در میان سایر کوه‌های جنوب شرقی آسیا به خود اختصاص داده است، گردشگران را به مقیاس ارتفاع چالش‌ برانگیز خود فرا می‌خواند. گونانگ کینابالو، با ارتفاع ۴۰۹۵.۲ متری به دو مسیر جهت صعود به قله مجهز است. مسیر آسانتر به نام  مسیر تیمپوهون و مسیر دشوارتر که مزیلاو نام دارد.

کوه کینابالو

گنجینه گیاه‌شناسی: پارک ملی کینابالو خاستگاه مجموعه‌ای از جواهرات گیاه‌شناسی بورنئو از جمله ۱۲۰۰ گونه گل ارکیده، ۲۶ گونه خرزه هندی (rhododendrons)، و نپنته‌های گوشتخوار محسوب می‌شود.

گونه های ارکیده در پارک کینابالو

اگر یک کوهنورد حرفه‌ای و باتجربه نیستید، پیشنهاد ما این است که برای صعود به قله کوه مسیر تیمپوهون را انتخاب کنید. البته این مسیر چندان آسان‌تر از مسیر دیگر نیست اما با این حال نسبت به مزیلاو، مسیر قابل کنترل‌تری برای شما خواهد بود.

مسیر تیمپوهون

صعود به قله کوه گونانگ کینابالو دست کم دو تا سه روز زمان می‌برد. امکانات اقامتی در پارک ملی فراهم شده است و افرادی که در حال صعود به قله کوه هستند می‌توانند شب اول سفر خود را در استراحتگاه لابان راتا سپری کنند.

صعود به قله کینابالو

به خاطر داشته باشید که باید ساعت ۹ صبح در دفتر مرکزی پارک نام‌نویسی کنید، بنابراین صبح قبل از صعود به قله در نزدیکی دامنه کوه توقف کنید.

لابان راتا

به منظور جابجایی مسافران اوایل صبح یک اتوبوس خطی از نقاط مختلفی همچون پسیفیک سوترا (Pacific Sutera)، ماگلان سوترا (Magellan Sutera) ویزما صباح (Wisma Sabah) به مقصد پارک ملی کینابالو در نظر گرفته شده است. از مرکز شهر کوتا کینابالو نیز می‌توان بوسیله تاکسی به مقصد این پارک حرکت کرد که البته کمی هزینه‌بر خواهد بود. هزینه کرایه تاکسی به مقصد پارک ملی از ۱۴۰ رینگیت تا ۱۶۰ رینگیت محاسبه می‌شود. اتوبوس‌های تندرو و مینی ون‌ها نیز در مسیرهای کوتا کینابالو تا راناو (Ranau) در رفت‌وآمد هستند، اما مسیر حرکت آن‌ها به گونه‌ای است که از محل پرداخت ورودی پارک می‌گذرند و اگر در مسیریابی چندان باهوش نباشید، احتمالاً این گزینه انتخاب خوبی برایتان نخواهد بود.

هزینه ورودی پارک:

  • گردشگران خارجی: بزرگسالان ۱۵ رینگیت و خردسالان ۱۰ رینگیت
  • مردم بومی کشور مالزی: بزرگسالان ۳ رینگیت و خردسالان ۱ رینگیت

هزینه صعود به قله کوه:

  • گردشگران خارجی: بزرگسالان ۱۰۰ رینگیت و خردسالان ۴۰ رینگیت
  • مردم بومی کشور مالزی: بزرگسالان ۳۰ رینگیت و خردسالان ۱۲ رینگیت
  • هزینه بیمه: ۷ رینگیت

هزینه راهنما:

  • گروه‌های کوچک ( از یک تا سه نفری): ۸۵ رینگیت و برای مسیر مزیلاو ۱۰ رینگیت اضافه دریافت می‌شود.
  • گروه‌های بزرگ ( از چهار تا شش کوهنورد): ۱۰۰ رینگیت و برای مسیر مزیلاو ۲۰ رینگیت اضافه دریافت می‌شود.

ساعت بازگشایی پارک ملی کینابالو:

  • اداره پارک‌های ایالت صباح: از ۷ صبح تا ۱۹ بعدازظهر
  • جایگاه سوترا لوژ (Sutera Sanctuary Lodges): دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۱۸.۳۰ بعدازظهر؛ شنبه‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۱۶.۳۰ بعدازظهر؛ یکشنبه‌ها از ساعت ۹ صبح تا ۱۵ بعدازظهر

نظرات کاربران