lar-plain1

دشت لار؛ چشم اندازی از بهشت

کل : 10

میانگین : 4

تاریخ انتشار: شنبه, ۱۵ آبان ۱۳۹۵

دشت لار؛ چشم اندازی از بهشت

لار یکی از دشت های پهناور زیبای ایران است که در کوهپایهٔ قله دماوند قرار گرفته است. بخش شمالی و شمال شرقی آن در لاریجان، شهرستان آمل استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن در لواسانات، شهرستان شمیران استان تهران می‌باشد.lar-plain2

لار در گذشته بخشی از ناحیه تاریخی قصران، از توابع ری به شمار می‌آمد و در کتاب های تاریخی بسیاری از دشت لار با عنوان لار قصران یاد شده است. از قدیم به علت آب و هوای مطبوع، در فصل تابستان پادشاهان این منطقه را برای اقامت برمی گزیدند.

دشت لار در سال ۱۳۵۴ به عنوان پارک ملی لار به ثبت رسید و از سال ۱۳۶۱ تبدیل به منطقه ی حفاظت شده‌ی محیط زیست گردید.  لار از شمال به کوه‌های شهرستان نور در مازندران، از شرق و شمال شرق به کوه دماوند، از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر، از جنوب شرق به ایرا، شهرستان دماوند و پلور مازندران، از جنوب به افجه و امامه و لواسان بزرگ امتداد یافته است.tange-lar2

آبشار برف تنگه‌ی لار یکی از آبشارهای زیبای ایران زمین می باشد و این جاذبه ی طبیعی سالانه گردشگران بسیاری را برای بازدید و لذت بردن از آب و هوای مطبوع و مناظر منحصر به فرد به این منطقه جذب می نماید. abshar-barf2

آبشار برف واقع در استان مازندران، در شرق منطقه‌ی لار و کوهپایهٔ قله دماوند است. این آبشار زیبا در ۲ کیلومتری شرق ملک چشمه لار در دره‌ی زیبای کوه های لار صادق که برف تنگه نام دارد قرار گرفته است. وسعت لار به طور تقریب به ۷۳۵۰۰ هکتار می رسد.abshar-barf-lar

از دیدنی ها و جاذبه های سئول چه می دانید؟
ادامه مطلب

مناظر طبیعی شگفت انگیز دشت لار با دارا بودن آبشار، چشمه، دریاچه‌های زیبا و گل های رنگارنگ در فصل بهار مکانی منحصر به فرد و بی نظیر برای عکاسی و بازدید می باشد. هر ساله در اواخر فصل بهار که گل های سرخ رنگ زیبای شقایق شکفته می شوند، تورهای گردشگری بسیاری در این منطقه برگزار می شود تا فرصتی برای بازدید دوستداران طبیعت از این دشت زیبا فراهم گردد.shaghayegh-plain

مسیرهای دسترسی به دشت لار

 1. از مسیر منطقه لواسان بزرگ (گردنه ایرا) : مسیر آسفالته ی روستای ایرا از رودهن و جاجرود به لواسان راه دارد. برای رسیدن به روستای ایرا باید از لواسان خارج شوید و پس از گذشتن از برگ جهان و نیکنام ده به لار برسید. اگر از سمت جاجرود می روید باید از کنار سد لتیان عبور کنید و پس از اینکه نیکنام ده و روستای کلان را رد کردید به لار می رسید.
 2. از مسیر جاده آبعلی (تهران به سمت آمل): این مسیر از جاده ی آسفالته در سه راهی پلور تا ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای گسترش یافته و به پارک ملی لار می رسد.
 3. از مسیر روستای گرمابدر: شهرستان شمیرانات در نزدیکی فشم واقع است که به غرب پارک ملی لار مرتبط است. اما برای عبور از این مسیر نیاز به مجوز گرفتن از پاسگاه شکاربانی گرمابدر دارید.

tange-lar

توجه داشته باشید چون دشت لار منطقه ای حفاظت شده است هر ساله از ۱۵ شهریور تا قبل از ۱۵ خرداد سال بعد که فصل زاد و ولد حیوانات است، امکان عبور از محیط بانی با خودروی شخصی فراهم نمی باشد. به همین علت اگر می خواهید به لار بروید باید بخشی از مسیر را به صورت پیاده طی نمایید (حداقل ۲ کیلومتر).

بلندترین فواره دنیا؛ جده
ادامه مطلب

lar1

منبع: https://www.safarme.com/

 

نظرات کاربران

 1. تاکنون فقط مردم شهرستان لار درمجلس شورای اسلامی ایران نماینده داشته اند و مردم شهرستان های خنج و اوز و گراش فاقد نماینده ای درمجلس شورای اسلامی ایران بوده اند و تاکنون مجبور بوده اند به نامزدی از شهر لار برای نمایندگی مردم در مجلس شورای ملی سابق و اسلامی فعلی رای بدهند (البته دو بار نامزدی از شهرستان گراش برای نمایندگی مردم شهرستان های لار و گراش و اوز و خنج رای آورده است اما از مردم شهرستان های خنج و اوز که اکثریت از هم وطنان اهل سنت می باشند تاکنون برای نمایندگی مردم درمجلس شورای اسلامی حتی نامزد هم نشده اند) کارصحیح این است که بدون توجه به جمعیت و مذهب و دین اکثریت مردم ساکن درهر شهرستان به مردم هر شهرستان یک نماینده درمجلس شورای اسلامی ایران اختصاص دهند تا مردم هر شهرستانی در کشور نماینده ای واقعی در مجلس شورای اسلامی ایران داشته باشند.

 2. چرا قرارگاه پلیس راه شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا قرارگاه امداد رسانی هوایی (اورژانس هوایی) شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم که هر دو در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته اند مستقر شده باشند؟
  چرا اداره کل راه و شهرسازی شهرستان های جنوبی استان فارس (لارستان + گراش اوز+ لامرد + مهر + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  این که شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم محل استقرار ادارات کل خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی استان فارس ( قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) می باشند اشتباه بزرگ غیر قابل جبرانی است چون از هر طرف که فاصله زمینی و هوایی بین شهر خنج مرکز شهرستان خنج تا شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم از مسیر راه جدید دیگ اشکن) + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند +خنج) را که محاسبه کنید از حدود ۳۹ کیلومتر تا ۴۹ کیلومتر می شود اما شهر لار مرکز شهرستان لارستان و شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم در گوشه ای از جنوب استان فارس با فاصله ای بیش از دویست کیلومتری شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار گرفته اند. متاسفانه کسانی بر شهرستان های جنوبی استان فارس و استان فارس و کشور ایران حکومت می کنند که آسایش مردم عادی (اکثریت مردم) شهرستان های جنوبی استان فارس برایشان مهم نیست اگر بود به جای شهرهای لار مرکز شهرستان لارستان شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بایستی شهرخنج مرکز شهرستان خنج به عنوان محل استقرار ادارات کل برای خدمات رسانی به مردم شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار می گرفت.