آبشار لاتون مرتفع ترین آبشار ایران

آبشار لاتون مرتفع ترین آبشار ایران

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۶

آبشار لاتون که یکی از مرتفع ترین آبشارهای ایران بشمار می رود، واقع در استان گیلان (۱۵ کیلومتری جنوب آستارا)، شهر لوندویل روستای کوته کومه می باشد. آبشار لاتون سرچشمه گرفته از دامنه‌های شرقی کوه اسپیناس است و به رودخانه ی لوندویل منتهی می گردد.

در ادامه ی مطلب همراه با سفرمی با آبشار لاتون، مرتفع ترین آبشار ایران آشنا شوید.

آبشار لاتون که یکی از جاذبه های طبیعی منحصر به فرد استان گیلان بشمار می رود، دارای ۱۷ کیلومتر طول می باشد. این آبشار از کوه اسپیناس سرچشمه می گیرد و به رودخانه ی لوندویل سرازیر می‌شود. مسیر جریان حرکت آب آبشار لاتون به سمت کوته کومه و لوندویل است و نهایتاً وارد دریای خزر می‌شود.

به جز آبشار لاتون، آبشار دیگری نیز در فاصله ی ۱۰ متری قرار دارد. این آبشار با ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن بیشتر است. سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ده متری که در بالای آبشار اصلی قرار گرفته اند، از زیبایی‌های بی نظیر و منحصر به ‌فرد منطقه محسوب می گردند.

مسیر صعود به آبشار لاتون

مسیر صعود به آبشار، از طریق عبور از تپه‌های جنگلی و بسیار زیبا فراهم است. فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود ۶ کیلومتر می باشد، که مدت زمان طی کردن این مسافت سه ساعت و نیم به طول می انجامد. در طی این مسیر رفته رفته ارتفاع تا ۷۵۰ متر افزایش می یابد.

در طول مسیر رسیدن به آبشار زیبای لاتون چشمه‌های متعددی قابل روئیت هستند. چشمه های موجود در مسیر صعود به آبشار لاتون، دارای آبی گوارا و قابل نوشیدن هستند. انتهای مسیر آبشار دارای پرتگاه‌هایی خطرناک و مرگبار است. آبشار لاتون از مسافت ۵۰۰ متری نمایان می باشد.

بهترین مراکز خرید پنانگ
ادامه مطلب

روستای قدیمی آسیو شوان در مسیر صعود به آبشار لاتون است، که می توان گفت تقریباً خالی از سکنه‌ می باشد. معنای آسیو به به زبان تالشی آسیاب و شوان به معنای کنار رودخانه می‌باشد.

یکی از زیباترین جنگل‌های انبوه بکر استان گیلان در نزدیکی این آبشار قرار دارد. این جنگل دارای انبوهی از درختان آلو، بِه، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی می باشد. این جنگل ۹ ماه از سال سرسبز است.

تنوع جانوری اطراف آبشار از قبیل گرگ، گراز، خرس های کم یاب، جوجه تیغی و اسب می باشند. آبشار در تمامی فصول سال پر آب می باشد.

 

www.safarme.com

نظرات کاربران