شهر ماسوله-شهر تاریخی ماسوله-کهن شهر ماسوله-ماسوله

روستای ماسوله و معماری پلکانی آن

کل : 5

میانگین : 3.8

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۵ بهمن ۱۳۹۵
روستای ماسوله در منتهی‌الیه منطقه مرطوب خزری (۵۵ کیلومتری شهر رشت) در دره‌ای واقع شده است که سرچشمه‌های آن نزدیک دومین قله بلند کوه‌های تالش (ماسوله داغ) است. نام ماسوله کوه بلند و کوه مانند معنا می‌شود و در زبان سانسکریت نیز به معنای سرزمین ماه کوچک است. روستای ماسوله که نمونه بارزی از زیستگاه تاریخی بشر است، در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. زبان اصلی مردم ماسوله مانند زبان مردم غرب گیلان و جنوب جمهوری آذربایجان تالشی است و ریشه در زبان پارسی پهلوی دارد و با گیلکی متفاوت است. اختلاف نظر زیادی درباره قدمت ماسوله وجود دارد. برخی قدمت ماسوله را به ۱۳۰۰ سال و گروهی دیگر به ۲۵۰۰ سال پیش نسبت می‌دهند.
بعضی نیز معتقدند که حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال پیش، مردمانی از مناطق مختلف گیلان به محل فعلی ماسوله کوچ کردند. برخی افراد نیز بر این باورند که ماسوله قدیم یا کهنه ماسوله سکونتگاه اصلی و اولیه ماسوله‌ای‌ بوده که ویرانه‌های آن در ۶ کیلومتری شمال غرب ماسوله کنونی قرار دارد و اکنون آن‌چه در این مکان به چشم می‌خورد، سنگ دیوار بناهای آن است. در نخستین کاوش‌های باستان‌شناسی شهرستان فومن مشخص شد که از سده پنجم تا هشتم هجری کهنه ماسوله یکی از مراکز مهم در زمینه فلزکاری بوده است. همچنین، سفالینه‌های لعاب‌دار با رنگ‌های متنوع که مشخصات دوره سلجوقی را داشته اند در این منطقه کشف و به دلیل اهمیت و اعتبار تاریخی در شهریور ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی ثبت شد.
روستای ماسوله شامل مجموعه معماری سنتی کوچکی است که در دل ژرف طبیعت رشته کوه‌های سرسبز با وسعتی معادل ۱۰۰ هکتار قرار دارد و محدوده آن از سمت شمال به شهرستان ماسال، از سمت جنوب به طارم علیا (استان زنجان)، از سمت شرق به جلگه شهر فومن و از سمت غرب به شهرستان خلخال (استان اردبیل) می‌رسد. آب و هوای ماسوله کوهستانی با تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرد و پر برف است. اطراف ماسوله پوشیده از جنگل است و راه اصلی ارتباطی آن جاده‌ای است که به سمت فومن کشیده شده است. ماسوله یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران است که هر ساله پذیرای ده‌ها هزار گردشگر است.

دو هتل در داخل فضای معماری سنتی ماسوله و چندین هتل در جاده زیبای منتهی به آن پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی هستند و همچنین تعداد زیادی مهمانخانه و خانه اجاره‌ای هم برای اقامت گردشگران و لذت بردن از آسمان شب و سکوت ماسوله وجود دارند. روستای ماسوله مسجدهای زیادی دارد که عبارت‌اند از: مسجد خانه‌بر، مسجد بر، مسجد اسدمحله، مسجد کشه‌سر سفلی، کشه‌سر علیا، مسجد ریحانه‌بر، مسجد قنبرآباد، مسجد دوخاله، مسجد جامع و مسجد صاحب الزمان. بقعه‌های ماسوله نیز عبارت‌اند از: بقعه عون بن علی یا عون بن محمد حنیفه بن علی که به عنوان محور بـُقاع منطقه و محل اصلی تجمعات مذهبی ساکنان ماسوله به شمار می‌آید. این بقعه در کنار مسجد قرار دارد و به قلندرخانه نیز معروف است. در داخل اتاق حرم بقعه صندوقی جای دارد که روی آن کتیبه‌ای به خط نسخ از سوره فتح دیده می‌شود. چند سنگ قبر در داخل و ایوان‌های بقعه و مسجد هم‌جوار وجود دارد که به زمان قاجاریه مربوط است. امامزاده عین علی و زین علی بقعه دیگری است که در ۱۶۰۰ متری شرق ماسوله واقع است. این امامزاده کتیبه‌ها و پنجره‌های مشبک دارد و تاریخ ساخت آن ۹۱۱ قمری است. امامزاده ابراهیم در بالای ماسوله و بر سر راه جاده خلخال واقع شده است و قدمت تاریخی دارد. امامزاده هاشم در مغرب ماسوله زیر کوه سنگی قلعه بن قرار دارد. این امامزاده بنایی تاریخی دارد و بر سر راه جاده طارم واقع است.

معجزه در آتن؛ افزایش ناگهانی گردشگران در یونان
ادامه مطلب

خانه‌های ماسوله به صورت پلکانی و دو طبقه است که سقف یک خانه حیاط خانه دیگری است و می‌گویند این سبک خانه‌سازی به معماری دوره ساسانیان باز می‌گردد. معماری ساختمان‌های ماسوله به طرف جنوب بوده و منازل آن‌ها بنا به نیاز آفتاب‌گیر هستند. محوطه جلوی خانه‌ها و پشت بامها هر دو به عنوان پیاده‌رو استفاده می‌شوند و خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌دهند. ارتفاع ماسوله از سطح دریاهای آزاد ۱۰۵۰ متر و اختلاف بین پایین‌ترین و بالاترین نقطه این روستای کوهستانی بیش از ۱۲۰ متر است. بلندترین نقطه استان گیلان قله شاه معلم است که در ماسوله واقع شده و با ۳۰۵۰ متر ارتفاع هدفی جذاب برای گروه‌های کوهنوردی است.

استان گیلان ۱۱ موزه دارد که یکی از آن‌ها موزه مردم‌شناسی ماسوله است. در این موزه مجموعه‌ای از ابزار و وسایل زندگی گذشتگان این ناحیه به نمایش گذاشته شده است. قرار داشتن در شاهراه ارتباطی سابق و وجود هشت کاروانسرا مؤید این مطلب است که پیشه بسیاری از مردمان ماسوله داد و ستد بوده است. صنایع دستی ماسوله شامل صنایع فلزی و چوبی نیز تا حدود دهه ۶۰ رواج داشته که از بین رفته است. در حال حاضر، اقتصاد ماسوله مبتنی بر گردشگری است.

نظرات کاربران