تالار بولشوی در قلب موسکو؛ صحنه ی بزرگترین هنرمندان جهان

تالار بولشوی؛ صحنه ی بزرگترین هنرمندان جهان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

در این مقاله با سفرمی همراه باشید تا شما را با تالار بولشوی، یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری مسکو، پایتخت کشور بزرگ روسیه آشنا نماییم:

درباره مسکو

مسکو

بنابر وقایع نامه های باستانی، در سال ۱۱۴۷ شاهزاده یوری دولگوروکی (Yury Dolgoruky)، شاهزاده سیاتوسلاف الگوویچ (Svyatoslav Olgovich)، یکی از اقوام خود را به قصرش در مسکو، که زمانی قصری کوچک و گمشده و دل جنگل بی انتهای روسیه به شمار می رفت، دعوت کرد. درست از همان سال، تاریخ بزرگترین مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی مسکو آغاز شد.

مسکو در قرن ۱۲ام به یک دژ نظامی تبدیل شد. اما تا قرن ۱۳ام شهری کوچک بود و در نهایت در قرن ۱۵ام به پایتخت کشور روسیه مبدل گشت. امروزه مسکو با این پیشینه ی تاریخی، شاهکارهای معماری و گنجینه های بیشمار هنری، خود را در گردابی از جریان های جهانی تعیین کننده ی پیشرفت دنیا یافته است. مردم از سراسر جهان به مسکو می روند تا شاهد شکوه آن باشند و مجذوب فریبندگی پایتخت بزرگترین امپراتوری مسلم روی زمین می شوند.

تالار بولشوی

جاذبه های مسکو

تئاتر بولشوی

*تالار بولشوی (Bolshoi)، مسکو

تئاتر بولشوی

تالار بولشوی، یکی از بزرگترین تالارهای اپرا و باله در روسیه و یکی از مهم ترین تالارها در دنیا محسوب می شود. مجموعه ساختمان های این تالار در قلب مسکو و میدان تئاتر قرار دارد. بیش از ۸۰۰ اثر روی صحنه تئاتر بولشوی اجرا شده است. از این آثار می توان به اولین اپراهای روسیه و اپراهای مشاهیری چون وردی (Verdi)، واگنر (Wagner)، بلینی(Bellini)، دونیزتی(Donizetti) و دیگر آهنگسازان اشاره کرد. نخستین اپراهای دنیا به وسیله چایکوفسکی (Tchaikovsky)، راخمانینف (Rachmaninov)، پروکفیف (Prokofiev) و آرنسکی (Arensky)، در آنجا اجرا شدند. راخمانینف بزرگ در این تالار برنامه اجرا کرد.

در ماه مارس ۱۷۳۶، پیتر اوروسوف (Peter Urusov)، شاهزاده ای که دادستان استان نیز بود، ساخت این تالار را درست کنار ساحل رودخانه نگلینکا (Neglinka) و گوشه خیابان پتروفکا (Petrovka)، آغاز کرد. از آن پس این تالار پتروفسکی (Petrovsky) نامیده شد. اما پیتر اوروسوف موفق به اتمام ساخت تالار نشد. این ساختمان دچار حریق شد. پس از آتش سوزی، کار ساخت این بنا به وسیله همراه و هم صحبت اوروسوف، به نام مایکل مداکس (Michael Medox) که کارآفرینی انگلیسی بود، ادامه و پایان یافت.

این بنا اولین تالار حرفه ای زمان خویش به شمار می رفت و در آن مجموعه ای از تئاترها شامل نمایش های درام، اپرا و باله اجرا می شد. تالار پتروفسکی ۳۰ دسامبر ۱۷۸۰ افتتاح شد. اما در سال ۱۸۰۵ در آتش سوخت.

تئاتر بولشوی

ساختمان جدید با مدیریت کارلو راسی (Carlo Rossi) در میدان آربات (Arbat)  ساخته شد که این ساختمان هم در آتش سوزی سال ۱۸۱۲ خیابان آربات، از بین رفت. در سال های ۱۸۲۱ تا ۱۸۲۵، در همان مکان یک ساختمان تئاتر جدید به وسیله الکساندر میخائیلف (Alexander Mikhailov) ساخته شد. این بنا زیر نظر “او. بو وی.” (O. Bo ve) معمار ساخته شد. این بار اندازه ی ساختمان به طور قابل توجهی بزرگتر شد و به همین دلیل نامش به بولشوی، به معنای بزرگ، تغییر یافت.

این ساختمان پس از آتش سوزی سال ۱۸۵۳، با کمک معماری به نام “ای.کاوس” (A. Kavos) ساخته شد. کل ساختمان بازسازی و با رواقی از جنس سنگ سفید که شامل هشت ستون بود، تزئین شد.

تئاتر بولشوی

ساختمان تالار یکی از بهترین نمونه های معماری کلاسیک روسیه است. این ساختمان با تندیس ارابه چهار یوغ (کوآدریگا) آپولوی (Apollo) برنزی مشهور ساخت پیتر کلات (Peter Klodt) به اوج زیبایی خود رسید. یک عقاب دوسر گچی –که نماد روسیه است- نیز مقابل ساختمان قرار گرفت. در سقف سالن نیز تندیس نه الهه ی شعر و موسیقی به همراه آپولو قرار داده شد. ساختمان به لطف خلاقیت آلبرت کاوس، با ساختارهای معماری محیط اطراف خود کاملا هماهنگی دارد. ۵ ردیف از تالار می تواند ۲۱۰۰ تماشاگر را در خود جای دهد.

این سالن نمایش به دلیل ویژگی های صوتی اش، یکی از بهترین ها در دنیاست. در سال ۲۰۰۵، بازسازی این تالار آغاز شد و پس هفت سال کار فراوان، در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۱، سالن تئاتر اصلی کشور روسیه افتتاح شد. مساحت تالار بولشوی دو برابر شد و به ۸۰ هزار مترمربع رسید. البته یک بخش زیرزمینی هم وجود دارد که سیستم صوتی منحصر به فرد سالن در آنجا قرار داده شده است.

صحنه اکنون ظرفیت یک ساختمان شش طبقه را دارد و تمام فرآیندها کامپیوتری شده اند. نقاشی های دیواری لابی سفید این تالار مورد بازسازی قرار گرفته اند. پارچه های ژاکارد و پرده های نقش دار راهروی مدور و لابی امپریال (Imperial) در مدت زمان ۵ سال به وسیله ۱۵۶ هنرمند از سراسر روسیه بازسازی شدند. تالار بولشوی در مسکو، یکی از بهترین تئاترهای مهم دنیا تلقی می شود. این تالار نقش مهمی در توسعه ی صحنه و موسیقی و هنر ملی روسیه، از جمله باله ی معروف روسی ایفاء کرد.

 

نظرات کاربران