shutterstock_171048260

ارزشمندترین ویرانه های باستانی ترکیه

کل : 6

میانگین : 3.83

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

تور پیاده روی در ترکیه: 10 مورد از ویرانه های باستانی با ارزش

همراه با سفرمی در آثار به جای مانده از یونانی ها و رومی ها، این دو تمدن تاثیرگذار جهان باستان، به گردش و تجسس بپردازید. در تور پیاده روی ترکیه با چهار راه های اطلاعاتی، معاملاتی و فرهنگی با مرکزیت “آنگولیا”Angolia واقع در بخش آسیایی ترکیه مواجه می شوید. از صخره ها و مقبره های حکاکی شده گرفته تا معابد بزرگ و آمفی تئاترهای روباز همگی موزه های باشکوهی از تاریخ ترکیه هستند که کلید رازهای نهان در پس امپراتوری های اولیه این کشور محسوب می شود.

10.افسس (یا افسوس) (Ephesus)

ephesus-2

با در نظر گرفتن این حقیقت که تمدن باستانی افسوس در طول دوره ی اندک ابداعات مکانیکی به وجود آمد، کتابخانه ی نیمه بازسازی شده افسوس یکی از عجایب دوران به شمار می رود. افسوس در مرکز دره ای حاصلخیز واقع شده و زمانی قبل از تبدیل شدن به مرکز مذهبی مسیحیت یکی از مراکز تجاری اصلی در دنیای باستان به شمار می رفت. امروزه روستایی کوچک سلجوک (Selcuk) در اطراف این ویرانه ها وجود دارد. افسس با وجود آمفی تئاترها ی عظیم، ستون های بزرگ و معابد هلنی (Hellenistic temples) خود یکی از باشکوه ترین موزه های روباز ترکیه محسوب می شود. جالب است بدانید مکان اصلی افسس در واقع سواحل دریای اژه بوده است که در طول قرن ها در دشت “کوجوک مندرس”(Kucuk Menderes) پیشروی کرده است. برای بررسی و آشنایی بیشتر با دنیای طبقات بالاتر اجتماع آن زمان به بررسی و تماشای خانه های کنار تپه ای (Hillside Houses) در نزدیکی معبد هادریان روبروی خیابان “کورتس” (Curetes) بپردازید.

9.مقبره های لیکیه (Lycian Tombs)

8362189832_9caf1edcca_o

با قایق سواری در نزدیکی جزایر “دالیان”، “کانوس” و “میرا” شانس مشاهده ی مقبره های لیکیه، مجموعه ای سحرانگیز حفر شده در میان صخره های عمودی را پیدا می کنید. لیکیی ها هنر استادانه ای در اجرای مراسم تدفین داشته اند و در نتیجه مجموعه ای باشکوه از مقبره های ایستاده از آنها بجای مانده است که با نماهای متمایز گوتیکی خود، همانند خانه های معمولی لیکیه ای ها بنظر می رسند. برخی از مقبرها بطور کاملا برجسته ای مستقیما بیرون از صخره ها ی عمودی حفاری و ساخته شده اند. مقبره های بسیار بزرگ بیش از یک جسد را در خود جای داده اند و این نشان می دهد که لیکیه ای ها جامعه ای خانواده محور داشته و گاهی اوقات صحنه هایی از اساطیر نیز در این مقبره ها به تصویر کشیده می شدند.

8.یازیلی کایا (Yazilikaya)

Yazilikaya_Kammer_A

در بخش مرکزی آناتولی، هیتی های ترکیه بر سرزمینی حکمرانی می کردند که این سرزمین مقدس “یازیلی کایا” مجموعه ای از خدایان حفاری شده در صخره ها با سرهای مخروطی  نامیده می شد.  محراب “هاتوساس” (Hattusas) در چند قدمی دروازه های شهر، شامل دو گالری متشکل از پانتئون ها یا همان خدایان و الهه های هیتی هاست که قدمتشان به قرن سیزدهم بازمی گردد. در گالری بزرگتر شواهد جالبی وجود دارد مبنی بر اینکه هیتی ها آماده ی پذیرش خدایان دیگر فرهنگ ها نظیر انکی، خدای فراست بین النهرینی و “تزهاب”(Teshub) خدای هوریانی در معابد خود نیز بوده اند. معنی نام این ویرانه های مقدس در ترکی “صخره های محاط” است؛ از منطقه “کوروم” (Corum) در آنکارا یا روستای زراعی کوچک “بوغازکاله” (Bogazkale) می توان به این ویرانه ها رسید.

مراکز خرید باکو در آذربایجان
ادامه مطلب

Yazilikaya_B_12erGruppe

7.هیراپولیس  (Hierapolis)

wiki1

برای تفریح و تجسس در “شهری باستانی”، به سوی ویرانه های هیراپولیس در آنگولیای جنوب غرب بروید؛ این منطقه در حال حاضر در لیست میراث فرهنگی جهان به عنوان یکی از مقاصد محبوب گردشگری در میان توریست ها و طرفداران تاریخ باستان به ثبت رسیده است. امروزه، می توانید سالن های تئاتر باستانی، آثار در حال فروپاشی از تراس های سفید رنگ و ستون های سنگی مشرف بر شهر مدرن “پاموک کاله” (Pamukkale) را مشاهده کنید. گرچه تصور گذشتگان بر این بود که آپولو خدایگان این شهر را به وجود آورده است ولی مردم بیشتر برای بهره بردن از خواص درمانی چشمه های آبگرم به این منطقه می آمدند و معتقد بودند بخارهای این چشمه ها قدرت شفابخشی خود را از پولوتو خدای عالم اموات به دست آورده اند. در واقع، محققان معتقدند در گذشته بسیاری از مردمان باستان برای کسب آرامش و سپری کردن دوران بازنشستگی خود به این چشمه ها مراجعه می کردند. گرچه محققان هنوز در مورد منشا این چشمه ها به توافق نرسیده اند ولی اعتقاد کلی بر این است که پادشاهان سلوکی در قرن 4 پس از میلاد، درست همان زمانی که ترکیه به عنوان شاهراه بازرگانی میان آفریقا و اروپا به شمار می رفت، اقدام به تاسیس این شهر کردند.

pamukkale-ulasim

6. صومعه کاپادوکیه (Cappadocia Monasteries)

cappadocia-tour

یکی از مخروبه های تاریخی ترکیه که تماشای آن را نباید از دست داد صومعه ی کاپادوکیه، شبکه ای از خانه ها و کلیساهای کوچک غار مانند حفاری شده در میان سنگ های نرم کوهستان کاپادوکیه است. این چشم انداز صخره ای زمانی محل سکونت نخستین مسیحیانی بوده است که پس از تعقیب شدن توسط رومی ها به این منطقه گریخته بودند. آنها با الهام از مادر طبیعت به حفاری و ساخت بناها و ساختمان های مسکونی در میان صخره های نرم این کوهستان پرداختند؛ این صخره ها در حال حاضر جزیی از پارک ملی گورمه (Goreme) در بخش مرکزی ترکیه به شمار می روند. تا قرن چهارم پس از میلاد صومعه های کاپادوکیه به یک سیستم شهری زیرزمینی متشکل از خانه ها، کلیساها، اصطبل ها و انبارها تبدیل شدند. در قرن هفتم راهبان بی وقفه و خستگی ناپذیر شروع به تزیین سکونتگاه های خود با نقاشی های آبرنگی برگرفته از کتاب مقدس کردند که تا به امروز به طور مجزا مورد محافظت قرار گرفته است. تجربه ای جالب تر از همه ی این ها مربوط به هتل ها و خانه هایی است که هنوز هم در این غارهای باستانی بی نظیر مورد استفاده قرار می گیرند.

آیا می دانید سفر با قطار چه مزیت هایی دارد؟
ادامه مطلب

5.شهر افرودیسی (Aphrodisias)

Aphrodisias-_Karacasu_Turkey

مردمان باستان شهر افرودیسی از معادن سنگ های مرمر سفید و آبی خاکستری رنگ استفاده می کردند و به همین دلیل است که این شهر باستانی عاشقانه مملو از مجسمه و یادبودهای هلنی است. در  این موزه ی آرام و روباز در میان آثار به جای مانده از تمدنی بزرگ، روح دنیای باستان را کشف خواهید کرد. کشف معبد متعلق به آفرودیت الهه عشق مدیون تلاش سی ساله ی باستان شناس ترک “کنان اریم” است؛ باید برای کشف یکی از دراماتیک ترین مجموعه مخروبه های ترکیه سپاسگزار این باستان شناس باشیم. این مخروبه ها واقع در آناتولی غربی، بخشی به جای مانده از منطقه های زلزله خیز است که در طول سال ها متحمل ضربه ها و خسارت های مختلفی شده است. بدترین زمین لرزه ها در قرن هفتم اتفاق افتاد و طی آن کل شهر ناپدید شد.

4.کلیسای سنت جان (St. John’s Basilica)

Basilica_of_St._John_the_Baptist

کلیسای سنت جان در نزدیکی مخروبه های باستانی افسس یکی از محبوب ترین مکان های مذهبی در قرون وسطی به شمار می رفت. امروزه بازدید کنندگان می توانند شاهد زیبایی نادر و فراموش نشدنی یکی از بزرگترین نمادهای تمدن باستان در زمان خود باشند. از جمله ی این زیبایی ها می توان به ستون های شکسته بر روی شیب های تپه ی “ایاسلوک” (Ayasoluk) اشاره کرد. بر اساس افسانه ها، پادشاه یوستینیانوس (Justinian) در قرن ششم پس از میلاد به احترام سنت جان این کلیسا را ساخت؛ مقبره ی 300 ساله ی سنت جان در این کلیسا دفن شده بود. در طول دوران قرون وسطی، هزاران نفر برای نشان دادن احترام خود به یکی از مقدس ترین مکان های دوران باستان به زیارت این مقبره و کلیسا می رفتند. در طی قرون مختلف، کلیسا شاهد تخریب های مختلفی بوده است و شروع آن در پی یوروش عرب ها بود. در سال 1330 این کلیسا به یک مسجد تبدیل شد و در پی یوروش مغول ها در سال 1402 کاملا ویران گردید. امروزه ردپاهایی از میزان شکوه این کلیسا در زمان مرکزیت تجاری و فرهنگی ترکیه باقی مانده  است.

3.”پرگاموم (Pergamum)

Pergemum

آماده ی بازدید از ویرانه های کلانشهری پررونق در بخش غربی ترکیه، منطقه ای مشرف بر آکروپولیس (Acropolis) باستان باشید. شهر پرگامون یا پرگاموم در دوران طلایی خود یکی از تاثیرگذارترین شهرهای دنیای باستان به شمار می رفت. امروزه هنوز هم می توانید چارچوب طرح هایی از شکوه قبلی این شهر همچون ستون های شکسته، آکروپولیس و سالن تئاتر عمومی مشرف بر دشتی سرسبز را در این مکان بیابید. در طول دوران باستان، همزمان با شروع رونق اقتصادی و صادرات فرش، پارچه و طلا اسکان در این شهر شکل گرفت. شهر پرگامون در نزدیکی شهر مدرن و امروزی برگاما در استان ازمیر غربی قرار دارد. مخروبه های به جای مانده از این شهر برای جهانگردانی که به قصد بازدید از ستون های شکسته ی معبد تروجان، سالن تئاتر هلنی پرگامان و کتابخانه ی باستانی موجود در شهر برگاما به این منطقه سفر می کنند بسیار جالب خواهد بود.

سفر به تبت، بام دنیا !
ادامه مطلب

2.ساردیس (Sardis)

maxresdefault

زمانیکه بخش غربی ترکیه مرکز تمدن باشکوه و باستانی بود، ساردیس پایتخت لیدی ها و یک کلانشهر پر ازدحام به شمار می رفت. قسمت مرکزی ساردیس در آنگولیا قرار داشته و به عنوان شهری واقع در مسیر راه تجارت میان قسمت های داخلی آسیای صغیر و سواحل دریای اژه “Aegean”، شهری راهبردی به شمار می رفت. پس از آنکه پارسی ها و متحدانش در سال 612 قبل از میلاد از شهر بزرگ نینوا بیرون رفتند، پادشاه لیدی ها بر منطقه حاکم شده و ساردیس را پایتخت خود قرار داد. این شهر زیر سلطه ی پادشاهی جدید تبدیل به ارگی واقع بر روی تپه گردید که پادشاه لیدی ها در آن سکونت داشت. ساردیس زمانی چهار راه اصلی تجارت تلقی می شد و همچنین محل ملاقات مهمی برای تبادل ایده ها و اطلاعات نیز به حساب می آمد. از سال 1958 مححقان هاروارد و کورنل به حفاری کشفیات باستان شناسی این منطقه پرداختند تا سر نخ هایی از تاریخچه ی باستانی و سرچشمه ی آشوب و هرج و مرج در آن را به دست آورند.

1.تروآ (Troy)

daily-troy-tour-from-istanbul-travel-store-turkey

تروآ در شمال غرب منطقه آناتولی، بخش آسیایی ترکیه، یکی از معروف ترین مکان های باستان شناسی جهان است. بر اساس افسانه های نقل شده در ادبیات لاتین و یونان باستان، جنگ تروجان یکی از برجسته ترین داستان های نقل شده از اسطوره های یونانی، در مرکز شهر تروآ صورت گرفت. این منطقه در سال 1793 کشف شد و طبق نظر محقق چارلز مک کلرن، این مخروبه ها آثار به جای مانده از شهر تروآ است. اما محققان کلاسیک همچنان تروآ را تنها یک افسانه ی اسطوره ای می پندارند. تا زمانیکه باستان شناس “هانریش سلیمان” این مخروبه ها را کشف نکرده بود، شواهدی از منشا آن در اختیار محققان قرار نداشت. اما پس از کشف این منطقه، همچنان نظریه های مختلفی بین محققین مطرح شد؛ برخی معتقدند تروآ شهری ثروتمند و پرجمعیت بوده و برخی دیگر آن را صرفا سکونتگاه عده ای از مردم درنظر می گیرند. این تاریخچه ی چهار هزار ساله پیش روی شماست. آماده ی ورود به یک ایندیانا جونز واقعی باشید و برای یک روز هم که شده، باستان شناسی حرفه ای  بودن را تجربه کنید.

نظرات کاربران