مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک شیراز

کل : 14

میانگین : 4.43

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۶

مسجد نصیرالملک واقع در شهر شیراز، استان فارس است. بدون شک شیراز یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگریست که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. بهترین زمان برای سفر به شیراز فصل بهار است. اگر قصد سفر به شیراز را دارید حتما بازدید از مسجد نصیرالملک را فراموش نکنید.

در ادامه با سفرمی همراه باشید…

مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک شیراز یکی از ارزنده ترین مساجد ایران از لحاظ قدمت و معماری است. مسجد واقع در محله ی “گود عربان” است. “گود عربان” که در گذشته با نام محله “اسحق بیگ” شناخته می شد، واقع در نزدیکی شاه چراغ و جنوب خیابان لطفعلی خان زند می باشد.

مسجد نصیرالملک شیراز

تاریخچه و معماری مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک شیراز به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک (فرزند میرزا علی‌اکبر)، به معماری میرزا محمد حسن و محمد رضا احداث گردید. ساخت مسجد از سال ۱۲۵۵ خورشیدی آغاز شد و تا سال ۱۲۶۷ به طول انجامید.

مساحت مسجد ۲۸۹۰ متر مربع و زیر بنای آن ۲۲۱۶ متر مربع است. مسجد نصیر الملک نمادی از سبک معماری ایران در زمان قاجار است.

مسجد نصیرالملک شیراز

شیشه‌ های رنگی به کار برده شده در مسجد نصیرالملک شیراز زیبایی و شکوه خاصی به بنا بخشیده و همین امر موجب گشته که به مسجد صورتی ایران معروف گردد.

مسجد نصیرالملک شیراز

کاشیکاری و مقرنس مسجد نصیرالملک بی همتاست. ورودی اصلی مسجد با کاشی های هفت رنگی که با گل سرخ و گل زنبق منقش شده اند، تزئین گردیده است.

مسجد نصیرالملک شیراز

قابی سنگی با تزئینات اسلیمی بر روی درب چوبی مسجد قرار داده شده است. در بالای قاب سنگی نیز کتیبه ای کوچک با شعر شوریده شیرازی قرار دارد که تاریخ ساخت آن با خط نستعلیق نگاشته شده است. با عبور از ورودی اصلی مسجد وارد هشتی آجری می‌ شویم که به حیاط مسجد می رسد. در وسط حیاط چهار گوش مسجد نصیرالملک حوضی زیبا با کاشیکاری های فوق العاده قرار دارد.

سفری به دبی قدیم
ادامه مطلب

مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد دارای دو شبستان است:

غربی و شرقی

  • شبستان شرقی رو به قبله است و شبستانی زمستانی محسوب می گردد. این شبستان برای ممانعت از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید در فصل تابستان مورد استفاده قرار می ‌گرفت.
  • شبستان غربی که یکی از زیباترین شبستان ‌های مساجد ایران است، با کاشی، آجر و نقاشی‌هایی از گل سرخ مزین شده و دارای 6 ستون است. ستون‌های مسجد نصیرالملک از زیباترین ستون‌های اماکن تاریخی شیراز بشمار می روند.

مسجد نصیرالملک شیراز

طاق شبستان غربی بر روی ستون های سنگی با طرح مارپیچ در دو ردیف شش ‌تایی و به تعداد دوازده عدد به نیت 12 امام قرار گرفته است. شبستان مسجد نصیرالملک دارای 7 درگاه با 7 درب چوبی است که آن را به صحن مسجد متصل می سازد. درب و پنجره های رنگارنگ مسجد توسط استاد حاج میرزا آیت ساخته شده اند.

مسجد نصیرالملک شیراز

این مسجد در شیراز یکی از زیباترین و منحصر به فردترین مساجد ایران است که در میان گردشگران داخلی و خارجی از محبوبیت و شهرت خاصی برخوردار می باشد و در سال ۱۳۵۸ توسط انجمن آثار ملی و باستان شناسی ایران به شماره ‌ی ۳۹۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در سفر به شیراز، با رزرو هتل در سفرمی، بهترین امکانات و تخفیفات را تجربه خواهید کرد.

نظرات کاربران