ناترون-دریاچه ناترون-دریاچه سرخ- تنزانیا-گردشگری افریقا-سفر یه افریقا-سفر به تانزانیا-گردشگری تانزانیا-natron-natron lake-tanzania tourism

دریاچه ناترون، جواهر سرخ تانزانیا

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۵

ناترون (Natron)، دریاچه نمکی در شمال تانزانیا و نزدیک مرز کنیاست. این دریاچه در شمال شرق دره ان گورونگورو و بخش شرقی دره بزرگ آفریقا (Great Rift Valley) است. دریاچه ناترون، بین تپه های آتشفشانی و گودال های عمیق در پایین ترین نقطه دره ریفت و تنها ۶۰۰ متر بالاتر از سطح دریاها جای گرفته و احتمالا بیشترین میزان سود سوزآور (کربنات سدیم یا ناترون) را در بین بدنه های آبی جهان داراست.

دریاچه بوسیله رودخانه، اواسو ان گیرو جنوبی (Ewaso Ng’iro) و همچنین چشمه های آب گرم معدنی تغذیه می شود. این دریاچه عمقی کمتر از ۳ متر دارد، و عرض آن جابجا با میزان آب تغییر میکند، این تغییرات عمق و عرض بدلیل تبخیر بالای آب در آن است که البته سبب بالا رفتن میزان نمک و دیگر مواد معدنی، بویژه کربنات سدیم (ناترون) می شود. در واقع نام دریاچه، به خاطر همین میزان بالای کربنات سدیم (ناترون) چنین انتخاب شده است.

تانزانیا خود کشوری گرم و اغلب بسیار خشک و غبارآلود است – و مقصدی معمول برای گردشگران به شمار نمی رود. اما برای آن هایی که با هدف دیدن این دریاچه به اینجا سفر کرده اند،  چشمگیرترین مناظر تانزانیا انتظارشان را میکشد. کل سفر به تانزانیا تنها به دیدن این دریاچه می ارزد.

ناترون رنگ قرمز سیری دارد که از خصوصیات دریاچه های با تبخیر بالا در سراسر دنیاست. همانطور که آب در فصل خشکی تبخیر می شود، میزان نمک افزایش می یابد و به نقطه ایی می رسد که میکرو ارگانیسم های نمک دوست، رشد سریع خود را آغاز می کنند. این جانداران  آبشورگرای، شامل برخی از سیانوباکتر ها هستند که مانند گیاهان، غذایشان را از طریق فتوسنتز می سازند. رنگدانه اضافی فتوسنتز سیانوباکتر، در آب های آزاد دریاچه رنگ قرمز سیر و در قسمت های کم عمق رنگ نارنجی به جای می گذارد. پوسته نمک قلیایی که روی سطح دریاچه قرار دارد، بواسطه زندگی میکرو ارگانیسم ها به رنگ قرمز یا صورتی در می آید.

دمای بالای ( تا ۴۱ درجه سانتی گراد) و دارا بودن نمک بالا و متغیر، امکان پدیدار شدن حیات وحش را در آن از میان می برد. با تمام این احوال، ناترون زیستگاه مهمی برای فلامینگو ها و خانه جلبک های بومی، بی مهرگان و حتی ماهی ها، می توانند در قسمت های حاشیه ای کم نمک تردریاچه زندگی کنند.

این دریاچه تنها محل زادآوری ۲.۵ میلیون فلامینگوی باقی مانده در شرق آفریقاست، که بدلیل وابستگی شان به این مکان خاص از گونه های در معرض خطرند. با افزایش میزان نمک، شمار سیانو باکترها هم افزایش می یابد و دریاچه لانه های بیشتری را برای فلامینگوها فراهم می کند. این فلامینگو ها تنها گروه بزرگ در شرق افریقا هستند که در این دریاچه شور گرد هم می آیند و از اسپیرولینا (جلبک آبی-سبز با رنگدانه های قرمز) تغذیه می کنند. دریاچه ناترون یک مکان امن برای زاد آوری است و محیط انباشته از سود سوزآورش، همانند مانعی شکارچیانی را که در فصل تبخیر بدنبال غارت لانه فلامینگو ها هستند دور نگاه می دارد.

نظرات کاربران