جواهر سرخ تانزانیا - دریاچه ناترون

دریاچه ناترون، جواهر سرخ تانزانیا

کل : 10

میانگین : 4.8

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۹ تیر ۱۳۹۵

دریاچه ناترون کجاست؟

ناترون (Natron)، دریاچه نمکی در شمال تانزانیا و نزدیک مرز کنیاست. این دریاچه در شمال شرق دره ان گورونگورو و بخش شرقی دره بزرگ آفریقا (Great Rift Valley) است. دریاچه ناترون، بین تپه های آتشفشانی و گودال های عمیق در پایین ترین نقطه دره ریفت و تنها ۶۰۰ متر بالاتر از سطح دریاها جای گرفته است. این دریاچه احتمالا بیشترین میزان سود سوزآور (کربنات سدیم یا ناترون) را در بین بدنه های آبی جهان داراست.

 

دریاچه سرخ ناترون

 

منبع تغذیه دریاچه ناترون

دریاچه به وسیله رودخانه، اواسو ان گیرو جنوبی (Ewaso Ng’iro) و همچنین چشمه های آب گرم معدنی تغذیه می شود. این دریاچه عمقی کمتر از ۳ متر دارد. عرض آن نیز با میزان حجم آب جابجا می شود. این تغییرات عمق و عرض به دلیل تبخیر بالای آب در آن است. البته تبخیر سبب بالا رفتن میزان نمک و دیگر مواد معدنی، بویژه کربنات سدیم (ناترون) می شود. در واقع نام دریاچه، به خاطر همین میزان بالای کربنات سدیم (ناترون) چنین انتخاب شده است.

تانزانیا خود کشوری گرم و اغلب بسیار خشک و غبارآلود است. به همین دلیل تانزانیا مقصدی معمول برای گردشگران و تورهای گردشگری به شمار نمی رود. البته برای آن هایی که با هدف دیدن این دریاچه به اینجا سفر کرده اند، چشمگیرترین مناظر تانزانیا انتظارشان را می کشد. کل سفر به تانزانیا تنها به دیدن این دریاچه می ارزد. این منطقه در نزدیکی کنیا است. پس اگر به این سرزمین سفر کردید بهتر است اقامتی عجیب با زرافه ها در هتل مانور کنیا را از دست ندهید. این تجربه ای است که تقریبا در هیچ کجای جهان مانند آن را نخواهید داشت.

بهترین مراکز خرید قشم
ادامه مطلب

راز سرخی دریاچه

ناترون رنگ قرمز سیری دارد که از خصوصیات دریاچه های با تبخیر بالا در سراسر دنیاست. همان طور که آب در فصل خشکی تبخیر می شود، میزان نمک افزایش می یابد. افزایش نمک به نقطه ایی می رسد که میکرو ارگانیسم های نمک دوست، رشد سریع خود را آغاز می کنند. این جانداران  آبشورگرای، شامل برخی از سیانوباکتر ها هستند که مانند گیاهان، غذایشان را از طریق فتوسنتز می سازند. رنگدانه اضافی فتوسنتز سیانوباکتر، در آب های آزاد دریاچه رنگ قرمز سیر و در قسمت های کم عمق رنگ نارنجی به جای می گذارد. پوسته نمک قلیایی که روی سطح دریاچه قرار دارد، به واسطه زندگی میکرو ارگانیسم ها به رنگ قرمز یا صورتی در می آید.

 

زندگی فلامینگوها در دریاچه ناترون

 

زندگی در دریاچه شور ناترون ادامه دارد!

دمای بالای (تا ۴۱ درجه سانتی گراد) و دارا بودن نمک بالا و متغیر، امکان پدیدار شدن حیات وحش را در آن از میان می برد. با تمام این احوال، ناترون زیستگاه مهمی برای فلامینگو ها است. همین طور خانه جلبک های بومی، بی مهرگان و حتی ماهی ها نیز به شمار می رود. آن ها می توانند در قسمت های حاشیه ای کم نمک تر دریاچه زندگی کنند.

این دریاچه تنها محل زادآوری ۲.۵ میلیون فلامینگوی باقی مانده در شرق آفریقاست. این فلامینگوها بدلیل وابستگی شان به این مکان خاص از گونه های در معرض خطرند. با افزایش میزان نمک، شمار سیانو باکترها هم افزایش می یابد. در نتیجه دریاچه لانه های بیشتری را برای فلامینگوها فراهم می کند. این فلامینگو ها تنها گروه بزرگ در شرق افریقا هستند که در این دریاچه شور گرد هم می آیند. آن ها از اسپیرولینا (جلبک آبی-سبز با رنگدانه های قرمز) تغذیه می کنند. دریاچه ناترون یک مکان امن برای زاد آوری آن ها است. محیط انباشته از سود سوزآورش، مانعی است تا شکارچیانی را که در فصل تبخیر به دنبال غارت لانه فلامینگو ها هستند، دور نگه دارد.

غار گلوی شیطان بلغارستان، تجربه ی سفری اسرار آمیز
ادامه مطلب

نظرات کاربران