کلیسای نوتردام پاریس

کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

کل : 0

میانگین : 0

از کلیسای تاریخی نوتردام چه می دانید؟

کلیسای نوتردام که به کلیسای نوتردام دوپاری نیز شهرت دارد، از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر پاریس و حتی کشور فرانسه به شمار می آید که در جزیره ی ” Île de la Cité” واقع در رودخانه ی سن قرار گرفته است. این بنای خارق العاده ی مذهبی که به عنوان یکی از شاهکارهای معماری سبک گوتیک فرانسه شناخته می شود، از عظمت و شکوهی مثال زدنی بهره می برد و دارای ارتفاعی در حدود 130 متر می باشد. در ادامه با تاریخچه ی ساخت کلیسای نوتردام آشنا خواهیم شد و به بررسی ویژگی های منحصر به فرد این بنای مشهور خواهیم پرداخت.

کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

تاریخچه ی کلیسای نوتردام

ایده ی ساخت کلیسای نوتردام، پس از دستور پاپ الکساندر سوم مبنی بر ساخت کلیسایی جامع در کشور فرانسه شکل گرفت و پروژه ی ساخت آن در سال ۱۱۶۳ آغاز شد. جالب است بدانید که ساخت این کلیسا، ۲ قرن به طول انجامیده است و نهایتا در سال ۱۳۴۵ به پایان رسیده است. این مدت طولانی به خاطر نبود بودجه ی کافی در دوره های زمانی مختلف به وجود آمده است و همین مساله باعث شده است تا بخش های مختلف کلیسا در دراز مدت شکل گیرند. شواهد نشان می دهد که برج های زیبای کلیسا با گچ بری های زیبا و خیره کننده اش در سال ۱۲۰۰ به پایان رسیده اند. پس از آن و در سال های ۱۲۲۰ تا ۱۲۳۰، ایوان مشهور این بنا ساخته شده است و مجسمه هایی به شکل حیوان در آن تعبیه شده اند.

کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

بازوهای این مجموعه در سال ۱۲۵۰ و توسط معماران برجسته ای با نام های ” Jean de Chelles” و ” Pierre de Montreuil” ساخته شدند و دیگر بخش های آن نیز به مرور زمان و در طی سال ها به ساختمان اضافه گشتند. لازم به ذکر است که کلیسای نوتردام در جریان انقلاب فرانسه به عنوان انبار غذا مورد استفاده قرار گرفته است و در آن زمان بسیاری از بخش های آن تخریب شده و سر تمام مجسمه ها قطع گشته اند. لیکن این کلیسا در قرن ۱۹، مورد مرمتی اساسی قرار گرفت و از همان زمان تا به امروز شکل ظاهری و کالبدی خود را حفظ نموده است.

کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

ویژگی های کالبدی کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردارم دارای ارتفاعی در حدود ۱۳۰ متر می باشد و عرض آن ۴۸ متر است. برج های موجود در این کلیسا به بلندای ۶۹ متر می باشند و افراد برای دستیابی به قله ی این برج ها باید، ۳۸۰ پله را پشت سر بگذارند، اگرچه امروزه استفاده از آسانسور نیز برای بازدیدکنندگان فراهم شده است. کلیسای نوتردام دارای مناره ای نیز می باشد که ارتفاع آن، ۹۶ متر است و همچنین ارتفاع بلندترین نقطه ی سقف تا زمین در آن، به ۴۳ متر می رسد.

کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

کلیسای نوتردام بر روی ۷۵ ستون احداث شده است و دارای ۱۱۳ پنجره است. وجود ناقوس های متعددی که به مرور زمان در کلیسا نصب شده اند از دیگر ویژگی های این بنای خارق العاده می باشد و بزرگ ترین آن ها که ناقوس امانوئل نام دارد، دارای وزنی در حدود ۱۳ تن است. جالب است بدانید که ناقوس های کلیسای نوتردام، چند بار در سال نواخته می شوند و احساس نوستالژی بسیار ارزشمندی را برای افراد تداعی می نمایند.

کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

بنا و کالبد کلیسای نوتردام با الهام از طبیعت ساخته شده است و نشان از توسعه و پیشرفت معماری رومانسک و مجسمه سازی در این دوره می باشد. شیشه های رنگی ویترای شده و نوع گچ کاری ها و مجسمه های به کار رفته در این بنا نیز، نمود کوچکی از این طبیعت گرایی در این بنا می باشند که تا به امروز ، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته اند.

کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

شاخصه های برجسته ی کلیسای نوتردام

نوتردام به معنای “بانوی فرانسوی ما” است و به حضرت مریم اشاره دارد. آمدن نام این کلیسا در رمان گوژپشت نوتردام، اثر ویکتور هوگو باعث گشته است، تا شهرت این بنای زیبا دو چندان شود و حتی کودکان نیز نسبت به دیدن این بنای تاریخی، از خود اشتیاق نشان دهند. لیکن این کلیسای جامع دارای مشخصه هایی بی بدیل نیز می باشد که این بنا را در جهان مشهور کرده اند و توجه تمام گردشگران را به خود جلب نموده اند. این ویژگی های عبارتند از:

  • معماری منحصر به فرد سبک گوتیک
  • وجود ۱۰ ناقوس عظیم الجثه در آن
  • وجود ۱۰۰ مجسمه در محوطه ی ورودی و ۵۰ مجسمه در فضای داخلی
  • آثار تاریخی حفاظت شده در این کلیسا، همچون سردابه ای که در قسمت زیرین آن قرار گرفته است
  • وجود پنجره های متعددی که با استفاده از شیشه های رنگی ساخته شده اند
  • وجود تاج مصیبت که یکی از مهم ترین آثار مذهبی مسیحیان است در این کلیسا
  • وجود مجسمه های گارگویل و کایمیرا در آن

کلیسای نوتردام پاریس شاهکار معماری سبک گوتیک

بازدید از کلیسای نوتردام برای تمام گردشگران رایگان است و افراد به راحتی می توانند، با استفاده از قطار و مترو خود را به این کلیسا برسانند. با سایت گردشگری سفرمی همراه باشید و با کسب اطلاعات لازم در خصوص جاذبه های گردشگری دنیا، سفر به مقصد مورد نظر را، به بهترین شکل ممکن آغاز نمایید.

نظرات کاربران