با گذری در پیچ و خم های روستای کوهستانی اورامان همراه سفرمی باشید…

روستای اورامان، بهشتی مه آلود در غرب ایران

اورامان یا به زبان کردی “هه ورامان” نام منطقه ای کوهستانی در غرب ایران، بین استان های کردستان و کرمانشاه است که در شرق کشور عراق قرار دارد. مردم این روستای مه آلود به زبان هورامی صحبت می کنند.

روستای اورامان، بهشتی مه آلود در غرب ایران

درباره علت نامگذاری اورامان اختلاف نظرات متفاوتی وجود دارد که البته هیچ کدام از آنها از لحاظ زبان شناسی مورد تأیید واقع نشده اند. مثلا عده ای بر این باورند که چون به زبان رومی “هَور” به معنی ابر و “آما” به معنای آمدن است، پس مفهوم کلی آن به جایی که ابرها از آن می آیند تعبیر می شود.

روستای اورامان، بهشتی مه آلود در غرب ایران

برخی دیگر معتقدند واژه اورامان یا “هورامان” از دو قسمت تشکیل شده است: “اهورا” و “مان” که به معنای خانه و سرزمین می باشد. یعنی اوارمان را خانه اهورا مزدا می دانند. البته در اوستا واژه “هور” به معنی خورشید است و می توان گفت هورامان جایگاه خورشید است.

روستای اورامان، بهشتی مه آلود در غرب ایران

بافت اصلی روستای اورامان کوهستانی بوده و دره های پرپیچ و خم عمیقی در جای جای آن به چشم می خورند. همچنین، این منطقه خاستگاه رودبارهای بی شماری است. به طور کلی روستای اورامان از طبیعت دل انگیز و آرامبخشی برخوردار است که در میان هوای مه آلود آن زیبایی اش دو چندان می شود.

 

از جمله رودهای اورامان، سیروان و لیله هستند که در نقطه ای به نام دروله (در مرز ایران و عراق) به هم می رسند. از چشمه های این منطقه “چشمه بلبل” را می توان نام برد که به سیروان می ریزد؛ رودی که چشمه بلبل از آن پایه ریزی می شود، کوتاه ترین رود جهان است.

روستای اورامان، بهشتی مه آلود در غرب ایران

اگر در روستای اورامان کمی گشت بزنید خواهید دید که بخش گسترده ای از آن را کوه های بلند و پر از برف محصور کرده اند. همین طور که به طرف پایین حرکت کنید و به دامنه ها برسید پوشش گیاهی سبز می شود و کم کم جنگل های انبوه پدیدار می گردند.

روستای اورامان، بهشتی مه آلود در غرب ایران

مانند پوشش عمومی رشته کوه زاگرس، اغلب، درختان بلوط پوشش جنگلی این ناحیه را تشکیل می دهند. البته درختانی همچون گلابی وحشی و زالزالک نیز به وفور یافت می شوند. مردم روستای اورامان از زمان های قدیم تا کنون سوخت زمستانی خود را از دل این جنگل ها تأمین می کنند.

روستای اورامان، بهشتی مه آلود در غرب ایران

قدمت روستای اورامان

قدمت آثار باستانی و تاریخی روستای اورامان بر طبق گزارشات باستان شناسی بین ۴۰ هزار تا ۱۲ هزار سال پیش تخمین زده شده است. این آثار کشف شده که اغلب در حوالی روستای هجیج، ناو و اسپریز یافت شده اند شامل ابزارهای سنگی نخستین انسان های غار نشین و حتی استخوان های به جای مانده از حیوانات شکار شده می باشد که بیشتر این استخوان ها متعلق به بز کوهی بوده اند. همچنین، بقایایی از اجاق هایی که در غارها بر پا می کرده اند کشف گردیده است. آثار یافت شده مذکور، مربوط به دوران پارینه سنگی می باشند.

روستای اورامان، بهشتی مه آلود در غرب ایران

اصلیت و زبان مردم اورامان

مردم روستای اورامان کرد هستند؛ و به گویش “هورامی” صحبت می کنند. هورامی دارای چند زیر شاخه است: لهوی، تختی، بیسارانی، حلبچه ای و شیخانی. برخی عقیده دارند که زبان هورامی ماهیتی “اُرانسکی” دارد و آن را گونه ای از گویش های کردی گورانی و زازا می دانند و در گروه زبان های شمال غربی ایران جای می دهند. اما برخی دیگر آن را به گویش های مرکز ایران نزدیکتر می دانند.

روستای اورامان، بهشتی مه آلود در غرب ایران

زیباترین خصیصه روستای اورامان که شاید در اولین نگاه نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند، سبک و ساختار معماری آن است که کاملا مطابق با شرایط و بافت کوهستانی منطقه شکل گرفته است. اکثر خانه ها با استفاده از سنگ و به خاطر شیب تند دامنه های صخره ای به صورت پلکانی ساخته شده اند. اکثر خانه ها دو طبقه هستند اما با توجه به شغل مردم بومی فضای خانه ها با یکدیگر تفاوت بسیاری دارند.

منبع: safarme.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


33.3KFollowers
26Followers
2.3KPosts
1KComments
28Followers
Follows
8.7KSubscribers
Subscribe