باغ ایرانی-باغ پهلوان پور-باغ پهلوان پور یزد-مهریز-آثار باستانی یزد-مناطق ردشگری یزد

باغ پهلوان پور یزد؛ تجلی زیبایی باغ ایرانی

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۵

قدمت باغ پهلوان پور به اواخر دوره قاجار بازمی گردد و به یکی از تجار یزدی به نام علی پهلوان پور متعلق بوده است. این باغ با ۵/۳ هکتار وسعت، بکرترین و طبیعی ترین باغ ایرانی محسوب می شود. باغ پهلوان پور واقع در مهریز، محله مزویر آباد می باشد و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۳۳۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و همچنین در سال ۲۰۱۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

در ادامه به معرفی باغ پهلوان پور یزد می پردازیم. با سفرمی همراه باشید…

باغ پهلوان پور مهریز

باغ پهلوان پور مهریز به دلیل جوی آبی که از داخل آن از عبور می کند به یکی از جاذبه های گردشگری خاص بدل گشته است. این آب از قنات مشهور حسن آباد که به جز باغ پهلوان پور به طور مستقیم از هیچ یک از باغ های منطقه عبور نمی کند، سرچشمه می گیرد. آب قنات حسن آباد درختان چناری را که در حاشیه آن روییده اند، سیراب می کند. علاوه بر قنات ذکر شده باغ پهلوان پور یزد از طریق دو منبع آب دیگر به نام های قنات شاه حسینی و قنات مزویر آباد، آبیاری می شود.

پهلوان پور دارای ۱۶ حقابه می باشد. در اصطلاح محلی یزد سهمیه آب، حقابه نامیده می شود. زمان هر حقابه بین ۱۰ الی ۱۱ دقیقه است که به آن سبو نیز گفته می شود. درختان کهن سال چنار که در دنباله ی نهر آب جاری در باغ پهلوان پور روییده اند، دالان سرپوشیده ی زیبایی را به وجود آورده اند.

باغ پهلوان پور یزد

دو طرف جوی اصلی باغ پهلوان پور، درختان تنومند و سالخورده ی چنار قرار دارند. درختان مثمر باغ نیز از قبیل انار، بادام و خرمالو می باشند و کاشت این درختان با توجه به گرمای زیاد استان یزد، نمایانگر آب و هوای متفاوت و نسبتاً خنک این منطقه می باشند.

معماری باغ پهلوان پور

باغ پهلوان پور از لحاظ معماری نمایانگر تغییرات سبک باغ سازی کهن ایرانی به سمت و سوی باغ سازی رایج امروزی است. این باغ شامل یک ورودی، ساختمان کوشک یا شربتخانه، بنای زمستانخانه، بنای سرایداری، حمام و آشپزخانه است. سبک معماری آن ترکیبی از معماری کوشکی و حیاط مرکزی است؛ که کوشک اصلی در مرکز باغ قرار دارد. مسیر عبوری آب در باغ نیز از این محور است. علاوه بر این، محور اصلی آب در دو محور دیگر نیز جریان دارد که باغ آرایی حول این دو محور به وجهی زیبا صورت گرفته است، به این معنا که درختان باغ به صورت موازی و هماهنگ در حاشیه این دو خیابان کاشته شده اند.

مجموعه ی ورودی باغ پهلوان پور شامل برج، اصطبل و کاهدان است. تزئینات برج همانند تزئینات دوره ی زندیه است، اگرچه تاریخ احداث تمامی این سه بنای ذکر شده مربوط به دوره قاجار می باشد.

زیباترین بنای باغ پهلوان پور، کوشک یا شربتخانه است که در اصلی ترین مسیر باغ واقع گردیده است.

طراحی کوشک باغ پهلوان پور

کوشک در دو و نیم طبقه طراحی شده است.

بخش داخلی کوشک شامل تالار، حوضخانه و گوشواره ها است که آب قنات حسن آباد پس از آنکه از وسط کوشک عبور می نماید، در باغ جاری می شود. بنای معروف دیگر که در این مجموعه وجود دارد، زمستانخانه است. ساخت زمستانخانه به دوره پهلوی اول مربوط می شود. از این جهت به زمستانخانه مشهور گشته است که با توجه به اقلیم منطقه، بنا را مناسب استفاده در فصل زمستان ساخته اند. این بنا در یک طبقه ساخته شده و اتاق های نشیمن، پستو، طنبی و مطبخ را شامل می شود.

در کنار کوشک آشپزخانه، حمام و انباری قرار داشته است که اخیراً بوسیله حفاری از زیر خاک بیرون آورده شده اند. بنای مشهور به سرایداری نیز که محل سکونت و کارگاه خدمه باغ بوده است در جبهه شمالی باغ قرار دارد.

وضعیت کنونی باغ پهلوان پور

امروزه باغ پهلوان پور تمامی امکانات مورد نیاز جهت بازدید و اقامت گردشگران عزیز را فراهم نموده است. از جمله این امکانات می توان به پارکینگ اختصاصی رایگان، رستوران و چایخانه سنتی، Wifi رایگان، سوئیت های سنتی جهت اقامت و امکانات ورزشی از قبیل زمین فوتبال ساحلی، زمین والیبال ساحلی، فوتبال دستی، میز تنیس و … می باشد. سوئیت های باغ با حفظ بافت تاریخی آنها بازسازی شده و فضای دلنشینی را جهت اسکان گردشگران عزیز فراهم آورده است.
http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

نظرات کاربران