شجاع ترین خلبان های دنیا

شجاع ترین خلبان های دنیا (بخش 2)

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۴ بهمن ۱۳۹۵

در مطلب قبلی به معرفی چند تن از شجاع ترین خلبان های دنیا و نحوه ی فرود اضطراری آن ها پرداختیم. در این مطلب نیز قصد داریم به معرفی 5 تن از شجاع ترین خلبان های دیگر بپردازیم. با سفرمی همراه باشید تا با این خلبان های شجاع آشنا شوید.

1- پرواز 243 الوها (28 آوریل 1988)

سال 1988، یک هواپیمای بوئینگ 737، با 90 سرنشین از خطوط هوایی الوها (Aloha) در مسیر هونولولو و در ارتفاع 24000 پایی( 31/7 کیلومتری)، در پرواز بود که بخش کوچکی از کف هواپیما در هم شکست و کاهش فشار ناگهانی انفجاری ناشی از آن، بخش بیشتری از کف هواپیما را متلاشی کرد. در این لحظه یکی از مهمانداران به نام کلارابل لنسینگ که 57 ساله بود، از حفره ایجاد شده در کف، به بیرون از هواپیما پرتاب شد. خوشبختانه باقی مسافران کمربندهایشان را بسته بودند و رابرت شورن استایمر خلبان، توانست 13 دقیقه بعد به روی زمین بنشیند و باقی سرنشینان را از خطر مرگ برهاند.

2- پرواز 38 خطوط هوایی بریتانیا (17 ژانویه 2008)

پرواز 38 خطوط هوایی بریتانیا (BA Flight 38) حادثه دیگری است که اخیرا رخ داده است. پرواز 38 خطوط هوایی بریتانیا، فقط 3 کیلومتر از فرودگاه هیترو دور شده بود که موتورهای هواپیما به درخواست نیروی فشار بیشتر خدمه پرواز، پاسخ ندادند. در واقع تشکیل یک قطعه یخ در خطوط سوخت رسانی هواپیما منجر به محدودیت در جریان سوخت رسانی شده بود. هواپیما هنگام فرود روی باند فرودگاه، حدود 270 متر از باند کم آورد و درست آن طرف باند فرود A30، به زمین نشست. اگرچه  هواپیما دیگر اوراق شده بود اما فقط یک مسافر دچار جراحت سختی شد. نام خلبان این هواپیما چه بود؟

بهترین مقاصد گردشگری برای سفرهای خانوادگی
ادامه مطلب

از قضا، جان کووارد! (کووراد Coward به معنی ترسو!)

3- پرواز 780 کاتای پاسفیک (30 آوریل 2010)

این هواپیما نیز گرفتار اتفاق مشابه با پرواز 38 هواپیمایی بریتانیا شد. پرواز 780 کاتای پاسفیک از فرودگاه بین المللی جواندا در سورابایای اندونزی بلند شده و در حرکت بود و درست وقتی به فرودگاه هنگ کنگ نزدیک می شد، ناگهان توان تغییر نیروی خود را از دست داد و با سرعت دو برابر توصیه شده از برج مراقبت به زمین نشست. فدراسیون بین المللی انجمن های خلبانان خطوط هوایی، به خاطر این عمل متهورانه به ملکلم واترز و دیوید هیهو، خلبانان این هواپیما جایزه پولاریس (Polaris) دادند.

4- نجات یک سوپر جامبو (4 نوامبر 2010)

ریچارد چمپیون دکرسپیگنی، خلبان این پرواز نیز از شرکت هواپیمایی کانتاس جایزه پولاریس دریافت کرد. او وقتی بر فراز اندونزی در پرواز بود، موتور شماره 2 هواپیمایش منفجر شده و به یکی از بال های هواپیما صدمه می زند، که در نهایت منجر به آتش گرفتن مخزن سوخت می شود. این هواپیمای A380 دارای 469 سرنشین بود و در سنگاپور مجبور به فرود اضطراری شد. هنگام فرود، چهار لاستیک هواپیما منفجر شدند اما هیچ کس صدمه ای ندید.

5- خلبانی که دستش افتاد! (12 فوریه 2014)

بهتر است این مطلب را با لحنی کمی طنز گونه به پایان برسانیم. معمولا وقتی هوا توفانی است، فرود برای خلبان ها چندان پرزحمت نیست. اما در چنین لحظه ای، وقتی دست مصنوعی تان بیفتد، فرود به عذابی بزرگ تبدیل می شود. این چیزی است که دقیقا برای خلبانی از شرکت هواپیمایی فلای بی (Flybe) در سال 2014، رخ داد. بنابر گزارش بخش تحقیق سانحه های هوایی، “درست چند لحظه قبل از تماس هواپیما با زمین، دست مصنوعی خلبان از گیره یوغ که به آن متصل بود، جدا شد و به همین دلیل او کنترل هواپیما را از دست داد.” در این موقع خلبان ابتدا تصمیم می گیرد از کمک خلبان بخواهد که کنترل هواپیما را به دست گیرد، اما به این نتیجه می رسد که با وجود مقدار زمان بسیار کم در دسترس و همچنین وضعیت بحرانی موجود، بهترین کار برداشتن دست راست از روی اهرم های قدرت و گذاشتن آن روی یوغ و دوباره به دست گرفتن کنترل هواپیماست. خوشبختانه با سرعت عمل و فرود ایمن خلبان 46 ساله، این اتفاق پایان خوشی داشت.

سفر به بمبئی پایتخت بالیوود
ادامه مطلب

درگزارش این حادثه آمده بود:  “او کنترل هواپیما را به دست آورد، اما قدرت و نیروی زیاد همچنان برقرار بود و احتمالا اثر باد ناشی از توفان بر روی هواپیما، باعث شد که فرود عادی با یک جهش همراه شود و هواپیما به سختی روی زمین بنشیند.”

نظرات کاربران

  1. خلبان قهرمان شهید عباس دوران رو از قلم انداختید