رد پای مارکوپولو

گذر از رد پای مارکوپولو

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۶

سفر به نقاطی که مارکوپو در آن حضور داشت – کشف دنیای قدیم چین

مارکوپولو یک مسافر ایتالیایی بود که احتمالاً مشهورترین مسافر غربی‌تبار کشور چین در دوران باستان محسوب می‌شود. او از بسیاری از شهرهای کشور چین، از جمله پکن، شیان و هانگژو که امروزه از مقاصد اصلی گردشگری این کشور محسوب می‌شوند، بازدید کرد.

داستان مارکوپولو و سفرهای مشهور او

اگرچه هنوز مشخص نیست که شهری که مارکوپولو در آن به دنیا آمد، کجاست (یعنی هنوز مشخص نیست که او در کدامیک از شهرهای کورزولا (Curzola)، (شهر ساحلی) دالماسی (Dalmatia) و یا ونیز به دنیا آمده است)، اما همه بر این قول متفقند که او در شهر ونیز بزرگ شده‌ است.

دالماتیا

مارکوپولو جریان سفر خود به کشور چین را الهام‌ گرفته از داستان‌هایی می‌داند که پدر و عمویش در رابطه با سفر خود به این کشور برای او تعریف کرده بودند. پدر و عموی مارکوپولو، قبل از او و در جریان سفر تجاری خود در جاده ابریشم، مدتی در کشور چین اقامت داشتند. آن‌ها قوبلای خان، نخستین امپراطور سلسله یوآن را یک مرتبه ملاقات کرده بودند.

در سال 1271، پدر و عموی مارکوپولو، او را با خود به کشور چین بردند. در این زمان مارکوپولو 6 سال داشت. این سه نفر از کشورهای ارمنستان، ایران و افغانستان گذر کردند و سپس به کوه‌های پامیر (Pamirs) رسیدند.

کوه های پامیر

پس از عبور از کاشغر (Kashgar) و صحرای تکلهمکان (Taklamakan)، به شهر سوچو (دانهوانگ) رسیدند و مارکو به مدت سه سال در این شهر اقامت کرد.

تاکلاماکان

این سه نفر پس از اینکه از ناحیه سین کیانگ (Xinjiang) عبور کردند، به مغولستان داخلی سفر کردند. آن‌ها قوبلای خان را در شانگدو (Shangdou) (واقع در نزدیکی شهر هوهوت (Hohhot)) ملاقات کردند، و سپس به سمت پکن رهسپار شدند. آن‌ها به مدت 17 سال در دربار این پادشاه اقامت کرده و به ثروت بسیاری از قبیل جواهرات و طلا دست یافتند.

هوهوت

سپس مارکوپولو به سیاحت در شهرهای جنوبی چین پرداخت، و در نهایت این سه نفر در سال 1292 به وطن خود بازگشتند. آن‌ها از دریای جنوبی چین گذر کرده و به سوماترا و سپس اقیانوس هند رسیدند و سرانجام در تنگه هرمز کشتی خود را به لنگر انداختند.

مارکوپولو در جاده ابریشم

در حقیقت، جاده ابریشم به ترکیبی از مسیرهایی اشاره دارد که کشور چین را به آسیای مرکزی متصل می‌سازند. مارکوپولو چهار سال از سفر خود را در راهپیمایی در امتداد مسیر جاده ابریشم گذراند تا بالاخره به پکن، پایتخت کشور چین رسید. این سه نفر (مارکوپولو و پدر و عمویش) سه و نیم سال پس از ترک شهر ونیز سرانجام به پایتخت اصلی قوبلای خان در شانگدو رسیدند – که در حقیقت اقامتگاه تابستانی وی محسوب می‌شد. اقامتگاه زمستانی این پادشاه نیز شهر پکن بود.

ماگائو گروتوس

مارکو کتابی با عنوان «سفرهای مارکوپولو» نوشته است؛ او در این کتاب جزئیات سفر خود به کشور چین را تشریح می‌کند. مطالعه این کتاب، امیال اروپائیان را به سیاحت در چین برمی انگیزاند و این مسئله تاحدی به خاطر آن است که مارکو، رفاه و نیک‌بختی مردم این کشور را در کتاب خود به تصویر می‌کشاند. شهرت این مسیر توریستی و قدیمی شتررو (مناسب برای عبور شتر) به خاطر ویرانه‌ها و معماری کلاسیک و زیبای باستانی، معابد بودایی، مقبره‌های شاهانه و غارهای موگای گروتس (Mogao Grottoes) آن است. از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه، می‌توان به معبد بودای بزرگ در شهر ژانگی (Zhangye)، که در دوران باستان یکی از شهرهای مهم در مسیر جاده ابریشم محسوب می‌شد، اشاره کرد.

معماری منحصر به فرد دژهای ایرانی
ادامه مطلب

ژانگای

مارکوپولو در حالی به کشور خود بازگشت که یک بادبادک چینی به همراه داشت و همین امر به شهرت بادبادک در سراسر جهان منتهی شد. در قرن‌های بعد، گردشگران غربی بسیاری که پس از مطالعه کتاب مارکو به کشور چین سفر کردند (کتاب مارکوپولو در اروپا شهرت بسیار یافته بود)، حقایق تازه‌ای را در خصوص این کشور مطرح کردند.

مارکوپولو در شیان (یکی از شهرهای چین)

شهر شیان از معماری کهنی برخوردار است که موزه استانی شانشی (Shanxi Provincial Museum) با بیش از 370 هزار اثر تاریخی، از قبیل اشیاء برنزی، شخصیت‌های ارتش تراکوتا (Terra Cotta)، طلا و اجناس نقره‌ای یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می شود. از دیگر جاذبه‌های باستانی این شهر می‌توان به مسجد بزرگ (Great Mosque) آن اشاره کرد.

موزه شانگسی

مارکوپولو در شانگدو ( مغولستان داخلی)

پیش از آنکه قوبلای خان، نخستین پادشاه سلسله یوآن به ژونگدو ( پکن کنونی)، پایتخت سلسله جین (Jin Dynasty) تغییر مکان دهد، شهر شانگدو پایتخت تابستانی وی محسوب می‌شد.

شهر شانگدو از ترکیبی از سه شهر درباری، امپراطوری و شهر بیرونی تشکیل شده است. برج‌های دیدبانی و ساختمان‌های مشهوری همچون کاخ کریستالی (Crystal Palace) و کاخ بزرگ شادی (Great Joy Palace) نیز در این شهر قرار دارد.

کاخ شیشه ای

کاخ قوبلای خان در شانگدو از چوب نیشکر و 200 ریسمان ابریشمی به عنوان حمایت‌گر این بنا، ساخته شده بود و همین امر باعث شده بود تا در هنگام نقل مکان امپراطور چین، بتوانند این کاخ را به قطعه‌های سازنده اولیه خود بازگردانده و آن را به راحتی حمل کنند. اتاق‌های این کاخ مرمری طلاپوش شده بودند و بر روی دیوارهای آن نیز تصاویری از شخصیت‌های مردان و جانوران نقاشی شده بود. توضیحات جزئی‌تر مارکوپولو از این نقاشی‌ها گویای آن است که این نقاشی‌ها بسیار جذاب و شگفت‌آور بودند. کالریج (Coleridge)، شاعر انگلیسی، از توصیفات این کاخ الهام گرفته و شعری در خصوص گنبد باشکوه قوبلای خان در شانگدو سروده بود.

قوبلای خان در این کاخ، 10 هزار اسب سفیدرنگ خال‌‌خالی داشت که شیر آن‌ها را برای خانواده خود و قبیله‌ای که برای چنگیزخان پیروزی به ارمغان بیاورد، محفوظ داشته و صرف می‌کرد.

با خرید بلیط هواپیما خارجی از سفرمی و رزرو هتل ارزان قیمت، سفری ایده آل را تجربه کنید.

مارکوپولو در پکن

پس از نقل مکان امپراطور به پکن، این شهر به کامبالوک (Cambaluc)، خان بالیگ (Khanbalig) و یا شهر خان شهرت یافت. در تاریخ، از این شهر به عنوان باشکوه‌ترین شهر جهان یاد می‌شد چرا که دلیل شکوه و عظمت در ساخت این شهر، مقابله با شورشی بود که طالع‌بینان ستاره‌شناسی در این شهر قدیمی پیش‌بینی کرده بودند.

پیست اسکی دیزین
ادامه مطلب

طبق توصیفات مارکوپولو از کاخ قوبلای خان در این شهر، این کاخ بهترین کاخی است که تا به آن زمان ساخته شده بود – دیوارهای این کاخ با لایه‌ای از طلا و نقره پوشش داده شده و سالن بزرگ آن ظرفیت حضور 6 هزار نفر برای صرف غذا را داراست.

اینگونه ادعا شده است که این کاخ احتمالاً در قسمت زیرین شهر ممنوعه (Forbidden City) ساخته شده است.

شهر ممنوعه

علاوه بر این، مارکوپولو در معرفی کلیسای کاتولیک و مذهب مسیحیت در کشور چین نیز مشارکت داشته است. در تاریخ اینگونه آمده است که در آن زمان شمار زیادی از نسطوریان ( شاخه‌ای از مسیحیت) که در قرن هفتم به کشور چین آمده بودند، نیز در پکن زندگی می‌کردند؛ آن‌ها کلیسای شرق (Church of the East) را تأسیس کرده بودند. مارکوپولو پس از بازگشت از کشور چین به اروپا، در رابطه با حضور این گروه از مسیحیان نیز اطلاعاتی را گزارش کرده بود. سپس در سال 1294، کشیش کاتولیک چند مبلغ مسیحی به پکن فرستاد و بدین ترتیب مغول‌ها نیز مجوز ساخت کلیساهای مسیحیان کاتولیک را صادر کردند. چندی بعد کاتولیک‌ها به همراه نسطوریان حمله کردند بر خلاف مغول‌ها شورش کردند. کاتولیک‌ها و مغول‌ها، در طول سلسله مینگ (Ming Dynasty) از این منطقه بیرون رانده شدند.

کلیسای شرقی

خیابان‌های هوتانگ (The Hutongs)

معماری باستانی خیابان هوتانگ پکن، نمایانگر سبک معماری رایج دوران مارکوپولو است که از آن دوران تاکنون برجای مانده است. در مجموعه خیابان‌های هوانگ دو خیابان مشهور قرار دارند: یکی خیابان سانمیایوجی هوتانگ (Sanmiaojie Hutong)، که قدیمی‌ترین خیابان این مجموعه محسوب می‌شود و دیگری خیابان نانلوگوشیانگ هوتانگ (Nanluoguxiang Hutong) که اقامتگاه‌های قدیمی سیهیوآن (siheyuans)، گذرگاه‌های سرپوشیده، دیوارهای مزین به کنده‌کاری‌های تزئینی و اقامتگاه‌های سابق شخصیت‌های برجسته در آن قرار گرفته اند.

دانگ ‌شیجیاومین ‌شیانگ (Dongxijiaominxiang)، طولانی‌ترین خیابان این مجموعه و یانداشیه‌جیه هوتانگ خیابانی است که بهترین سوغات هوتانگ را از مغازه‌های آن می‌توانید تهیه کنید.

پل مارکوپولو

پل مارکوپولو بر روی رودخانه یانگدینگ (Youngding) و در فاصله 15 کیلومتری جنوب غربی میدان تیانان‌مِن (Tiananmen) واقع شده است. این پل، قدیمی‌ترین پل سنگی چند قوسی موجود در شهر پکن محسوب می‌شود که به افتخار جهانگرد مشهور، مارکوپولو به نام وی نام‌گذاری شده است.

تیانانمن

مارکوپولو در یانگژو (yangzhou)

مارکوپولو در سال 1277 توسط قوبلای خان به عنوان یکی از مقامات رسمی شورای سلطنتی منصوب شد؛ او به مدت 3 سال به عنوان یک بازرس مالیاتی در یانگژو، شهری در آبراه بزرگ چین (Grand Canal)، واقع در شمال شرقی نانجینگ (Nanjing)  فعالیت می‌کرد. او همچنین از شهر قره‌قروم (Karakorum) و بخشی از سیبری نیز بازدید کرد.

کانال بزرگ

علاوه بر شهرهای آبی مشهور جنوب رودخانه یانگ‌تسه، باغ‌های یانگژو همچون باغ هیوآن (Heyuan Garden) و باغ گیوآن (Geyuan Garden)، نیز بیانگر معماری رایج باغ‌های آن زمان چین هستند.

باغ گیوان

مارکوپولو در هانگژو (Hangzhou)

مارکوپولو در اواخر قرن سیزدهم از شهر هانگژو دیدن کرد. او این شهر را « بدون شک بهترین و اشرافی‌ترین شهر جهان» معرفی کرد.

برترین جاذبه‌های گردشگری گوانجو
ادامه مطلب

برخی از جاذبه‌های گردشگری این شهر که بازدید از آن‌ها چنین احساسی را در مارکوپولو ایجاد کرده بود عبارتند از: دریاچه غرب (West Lake)، معبد لینگین (Lingyin Temple)، پایتخت سلسله سانگ (Song Dynasty)، و موزه ملی ابریشم هانگژو.

معبد لینگین

در کوانژو (Quanzhou)

شهر کوانژو، نقطه عزیمت مارکوپولو به سمت ایران بود. او به همراه‌ کوکوچین (Kököchin)، شاهزاده خانم مغولی که با یکی از شاهزاده‌ی قوم ایلخانان ایرانی عقد ازدواج بسته بود، به مقصد ایران رهسپار شدند. شهر کوانژو هم به لحاظ فرهنگی و هم به لحاظ معماری باستانی از گنجینه پرباری برخوردار است.

از جمله مقاصد گردشگری این شهر می‌توان به معبد کایوآن (Kaiyuan) اشاره کرد. سالن نمایشگاه خلیج کوانژو که در آن کشتی‌های قدیمی را به نمایش می‌گذارند نیز در معبد کایوآن قرار دارد. در این نمایشگاه یک کشتی که چهل سال پیش کشف شده و به یک ماهیگیر در دوران سلسله سانگ (1279-960) تعلق داشته است، در معرض نمایش گذاشته شده است.

از دیگر مکان‌های باستانی این شهر می‌توان به موزه دریایی کوانژو، مسجد کوین‌جینگ (Qingjing Mosque)، کاخ بهشتی ملکه (Heavenly Empress Palace) و پل لیویانگ (Luoyang Bridge) و نیز مناطق دیدنی اطراف کوه کینگ‌یوآن (Qingyuan) و معبد خوش‌منظره صخره آبی (Water Rock Temple) اشاره کرد.

پل لیوانگ

سفر به نقاطی که مارکو در آن حضور داشته است:

تور 7 روزه جاده ابریشم: در این تور، گردشگران را به بازدید از مناطق مختلفی که مارکوپولو در آن حضور داشته است، از جمله این مناطق غارهای موگای گروتس (Mogao Grottoes) در دانهوانگ، دریاچه بهشتی (Heavenly Lake) و ویرانه‌های شهر باستانی جیائوهه (Jiaohe) خواهند برد.

تورفان جیاهه

تور 3 روزه بازدید از پکن: بسیاری از گردشگران در این تور به غیر از بازدید از مکان‌های گردشگری مشهوری همچون دیوار بزرگ چین، به بازدید از پل 266.5 متری مارکوپولو که در نزدیکی میدان تیانان‌مِن (Tian’anmen) قرار دارد، نیز خواهند رفت.

تور نیم روزه پیاده‌روی در هوتانگ: در این تور امکانی فراهم می‌شود تا افراد از برخی از قدیمی‌ترین ساختارهای متعلق به دوران قرون وسطی چین، زمانی که مارکوپولو در این کشور حضور داشت، دیدن کنند.

دریاچه ی غربی

تور 7 روزه بازدید از هانگژو و مناطق اطراف آن: مارکوپولو در طول سفرهای خود در قرن سیزدهم، از هانگژوه به عنوان زیباترین شهر جهان نام برده است. در این تور، گردشگران به بازدید از مکان‌هایی همچون دریاچه غرب (West Lake)، شهر آبی ووژِن (Wuzhen Water Town)، و کوه‌های زردرنگ اطراف خواهند رفت.

شهر آب ووژن

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران