saveh

شهر انار؛ شهر سلمان، ساوه

کل : 5

میانگین : 4.2

تاریخ انتشار: شنبه, ۴ دی ۱۳۹۵

شهر انار؛ شهر سلمان، ساوه

ایران کشوری است کهن با جمعیتی جوان. کهن بودن ایران این کشور را لبریز از جاذبه های تاریخی و جوان بودن جمعیت، گشت و گذار در شهرهای ایران را خاطره انگیز و پر نشاط می کند. این کشور آن قدر شهرهای مهم و تاریخی دارد که حتی ایرانی ها در طول یک عمر فرصت دیدن همه جای آن را ندارند. مهم ترین ویژگی سفر در ایران قیمت ارزان حمل و نقل، اقامت و هزینه ی خورد و خوراک است. از این بین شهرهای غیر توریستی به دلیل خلوت بودن و قیمت های ارزان تر می توانند انتخابی مناسب برای تعطیلات آرام باشند. ساوه یکی از این شهرها است که با وجود دیدنی های بسیار، شهری توریستی به حساب نمی آید. با یک مسیر تاکسی از میدان آزادی تهران و یا پاسگاه نعمت آباد می توانید خود را به ساوه برسانید. همچنین مسافرینی که از تهران راهی همدان هستند از این شهر عبور خواهند کرد. توصیه می کنیم به آسانی از کنار ساوه رد نشوید. سفرمی به شما خواهد گفت که چرا باید در این شهر توقف کنید.

ساوه کجاست؟

شاید نام ساوه برایتان آشنا باشد اما دقیقاً ندانید که این شهر کجا است. آشنا بودن نام ساوه ریشه در کودکی شما دارد. بیشتر محصولاتی که در کودکی عاشقش بودید در ساوه تولید می شوند. بستنی میهن، تی تاپ، سالمین، مزمز و هزاران طعم به یادماندنی دیگر از این شهر می آیند. شهر صنعتی کاوه در جوار ساوه با بیش از 600 کارخانه، بزرگ ترین شهر صنعتی در تمام خاورمیانه است. از طرف دیگر انار و طالبی ساوه آن قدر شهرت دارند که انار و طالبی هر شهر دیگر را به نام ساوه می فروشند. این شهر تنها 120 کیلومتر از تهران فاصله دارد و تمام مسیر اتوبان است. پس ارزشش را دارد که دست کم یک بار ببینید که این خوراکی های خوشمزه از کجا می آیند و چه طور درست می شوند. سلمان ساوجی معروف ترین چهره این شهر است. «ز شراب لعل نوشین، من رند بی نوا را، مددی که چشم مستت، به خمار کشت ما را.» همچنین تیم فوتسال شنسای ساوه قدرتمندترین تیم فوتسال ایران است. مردم ساوه به زبان فارسی با لهجه ساوجی صحبت می کنند. اما در برخی روستاهای اطراف زبان ترکی و نیز تاتی مرسوم است. هتل چهار ستاره کاوه تنها انتخاب شما برای اقامت در این شهر خواهد بود.

saveh-shahrdari-square

مسجد سرخ ساوه

در زمان ساسانیان تمام شهرهای ایران دست کم یک آتشکده داشتند. در آن زمان تلاش می شد تا هویت از دست رفته در زمان اشکانی دوباره احیا شود و مهر نرسی، وزیر بهرام برای احیای دین زردشت بسیار تلاش کرد. بیشتر آتشکده های ایران بعد از اسلام یا تخریب شدند و یا به مسجد تغییر کاربری دادند. مسجد سرخ ساوه یکی از همین آتشکده ها بود که به مسجد تبدیل شد. بنای اولیه این مسجد در دوران سلجوقیان گذاشته شد. اما در دوران صفوی و دیگر دوران ها علاوه بر مرمت، بخش هایی نیز به مسجد اضافه گردید. تبدیل کردن یک بنا به مسجد مستلزم تغییراتی بود که مسجد سرخ نیز از آن ها بی نصیب نبود. مناره آجری و عریض این مسجد با قامت کوتاهش شاید متفاوت ترین ویژگی این مسجد باشد. آجر کاری مناره شاید خیلی ظریف به نظر نرسد، اما طرح خوشنویسی برجسته بر گرد این مناره با تزئینات آجرکاری پایین تصویری متفاوت ارائه می دهد. رنگ سرخ تزئینات به خصوص در قسمت محراب و نیز کتیبه های سرخ دلیل نامگذاری این مسجد بوده است. مردم ساوه معتقدند دلیل انتخاب رنگ سرخ ارتباط ساوه با میوه قرآنی انار است.

سفر به شهر پیزا ایتالیا
ادامه مطلب

saveh-red-mosque

saveh-red-mosque-interior

مسجد جامع ساوه

به اعتقاد مردم ساوه، مسجد جامع آن ها اولین مسجد ایران است. البته مسجد جامع فهرج یزد بر سر تصاحب این عنوان با مسجد جامع ساوه در رقابت است. برخلاف مسجد سرخ، آتشکده بودن مسجد جامع ساوه را به وضوح می شود تشخیص داد. المان های معماری ساسانی و اواخر اشکانی، معماری قرون ابتدایی اسلامی و نیز عناصر صفوی در این مسجد در کنار هم قرار گرفته اند و حالا مسجد جامع ساوه فاقد وحدت سبک است که بررسی آن ها می تواند جذاب باشد. برخلاف مسجدهای مرسوم، این مسجد جامع تنها یک مناره دارد که در قرن ششم هجری بنا شده است، اما تعداد محراب های آن، برخلاف معمول بیش تر از یکی است. گنبد مسجد متعلق به قرن پنجم است و کتیبه ای از قرن چهارم هجری سند عمر بالای هزار این بنا است. اما در قسمت جنوبی مسجد آجرکاری ها هیچ تناسبی با معماری اسلامی ندارند و به وضوح در دوران ساسانی کار شده اند. گنبد مسجد شاید زیباترین بخش آن باشد که با رنگ طلایی و آبی و طرح های ساده هندسی ساده به همراه خوشنویسی هایی زیبا زینت گرفته است. بر روی پشت بام مسجد می شود توانایی معمار در ساخت طاق های گهواره ای را مشاهده کرد. آجر کاری مناره بلند و قطور مسجد ظریف و گیرا است. این مناره با مناره های مرسوم مساجد فرق دارد و بیشتر به برج های سلجوقی می ماند. برخی معتقدند مناره در گذشته لعاب دار و رنگین بوده است، اما اثری از لعاب در هیچ جای مناره به چشم نمی خورد.

masjed-jame-e-saveh

gonbade-masjed-jame-saveh

قلعه دختر ساوه

قلعه دختر یا قیز قلعه در دوران ساسانیان بنا شده است. نکته جالب در مورد قیز قلعه شعبه های دیگر در شهرهای دیگر ایران است که قیز قلعه را به عبادتگاهی زنجیره ای با شعبه های متعدد تبدیل می کند. تمامی قلعه دخترهای ایران، نظیر قلعه دختر دوان در استان فارس، بر روی کوه هایی صعب العبور بنا شده اند. معمولا سه طرف این قلعه ها پرتگاه است و رسیدن به قلعه از دیگر جبهه غیر ممکن می نماید. در تمامی موارد مشابه راه های رسیدن به قلعه مسدود شده اند و از تنها راه ورودی به شدت حفاظت می کردند. ممکن است نام قلعه دختر به شاپور دختک و یا به آناهیتا الهه آب اشاره داشته باشد. همچنین ممکن است این قلعه ها برای پناه بردن دخترهای شهر در هنگام حمله دشمن به کار گرفته می شدند، چرا که محلی ها راه ورود به قلعه را بلد بودند و دشمنان تازه رسیده از مسیر درست بی خبر. اما عبادتگاه آناهیتا قوی ترین نظریه است. برخی می گویند نام دختر، لزوم محافظت از قلعه را دوچندان می کرده است. قلعه دختر ساوه مانند قلعه دختر دوان از سازه های آبی برخوردار است که احتمال اقامت طولانی در قلعه در شرایط اضطراری را تقویت می کند. بنا امروزه تخریب شده است، اما اطلاعات مهمی از معابد زنجیره ای آناهیتا را در دل خود دارد.

موزه تمدن های آسیایی در کشور سنگاپور
ادامه مطلب

gale-dokhtare-saveh

گنبد چهار سوق

موزه مردم شناسی ساوه یا گنبد چهار سوق از معدود موزه های موجود در ساوه است. البته مجموعه های شخصی با ارزشی در ساوه وجود دارد که هیچ کدام فعلاً به شکل موزه در نیامده اند. این گنبد در دوران صفویه ایجاد شده است و وضعیت بافت کهن شهر را به نمایش می گذارد. حالا در این گنبد اشیا با ارزشی شامل کتاب ها و سکه های کهن نگهداری می شوند. از چهار طرف بنا چهار راه به سمت بازارهای سنتی باز می شده و خود بنا به احتمال زیاد بازارچه ای کوچک بوده است که از اجداد پاساژهای امروزی محسوب می گردد. در این موزه همچنین می توانید با لباس ها و سنت های بخش های مختلف شهرستان آشنا بشوید.

muze-gonbade-chahar-soughe-saveh

دریاچه سد غدیر

هرچند ساوه شهری خشک به حساب می آید، لیکن این شهر از زیبایی های طبیعی بی بهره نیست. چشمه بالقو با حوضچه طبیعی ش در بهار تفرجگاهی مطبوع است. به خصوص که در آبگیرهای اطراف شهر پرنده های مهاجر نظیر اردک کله سبز به وفور یافت می شوند. پرندگانی مانند دراج، کبک، تیهو و سار و همچنین روباه، شغال و خرگوش در اطراف ساوه زیادند و اگر از شهر خارج بشوید احتمال دیدن این حیوانات زیاد خواهد بود که تجربه ای بی مانند است. سد ساوه یکی از محبوب ترین گردشگاه های مردم محلی است. در راه رسیدن به دریاچه باغات خرم به چشم می خورند، اما اطراف دریاچه نسبتاً خشک است. آب دریاچه تمیز است و در قسمت های وسط حتی قابل آشامیدن. همچنین کمپینگ و اقامت شبانه در کنار دریاچه مرسوم است. به خصوص در فصل تابستان، که دمای هوا در روز بالا می رود ماهیگیران شب در کنار دریاچه چادر می زنند. ماهی های دریاچه عموماً کپور و زرد پر هستند که ماهی های درشت تر در قسمت های عمیق تر زندگی می کنند. امنیت منطقه برای اقامت شبانه نسبتا بالا است. در حال حاضر سطح آب دریاچه پایین آمده است و دیواره سد را می شود به وضوح دید. اما نگارنده روزهای پر آب سد، که هنوز خط آب روی دیواره سد به جا مانده است را به یاد دارد. آسمان شب در کنار آرامش و سکوت زیباترین تجربه اقامت شبانه در کنار این دریاچه خواهد بود.

با تمیزترین شهرهای دنیا آشنا شوید
ادامه مطلب

باغات میوه

ساوه شهری صنعتی است. با این وجود کشاورزی در ساوه و به خصوص در روستاهای اطراف رونق دارد. انار ساوه شاید معروف ترین میوه این شهرستان باشد. رب انار و لواشک از محصولات جانبی انار به حساب می آیند. انار را بیشتر به خاطر ویتامین سی می شناسند. اما انار سرشار از پتاسیم نیز هست. همچنین میزان بالای آنتی اکسیدان انار می تواند روند پیری و نیز چروک خوردن پوست را کندسازد. خواص زیادی برای پیه انار بر شمرده اند. پیه انار ساوه سبک و نازک است و به سادگی می شود آن را خورد. همچنین دانه سفید انار ساوه نرم است و آزاردهنده نیست. سیب گلاب، گیلاس، بادام، گردو، سنجد، توت سفید، شاه توت و هلو نیز در باغات ساوه فراوانند. پسته ساوه یکی از مرغوب ترین و بهترین پسته های ایران است که چندان شناخته شده نیست. در زرندیه در فاصله 30 کیلومتری از ساوه می توانید باغات پسته و میوه زیادی پیدا کنید. طالبی به همراه خیار و گوجه غیر گلخانه ای در بوستان های اطراف باغ کشت می شوند که تجربه چشیدن آن ها به صورت تازه فراموش نشدنی است. به خصوص که بر سر جالیز از ساوه ای بودن طالبی و انار اطمینان خواهید داشت.

baghe-mive-saveh

سخن آخر

ساوه مانند اصفهان و یزد شهری توریستی نیست. همین نکته می تواند یک مزیت برای این شهر به حساب بیاید. حتی مارکوپولو نیز در سفر مشهورش از ساوه بازدید کرد. ساوه همچنین در باورهای کهن ما جایگاه دارد. خشک شدن دریاچه ساوه در شب میلاد حضرت رسول یکی از این باورها است. بام ساوه و دریاچه مصنوعی از مهم ترین مکان های گردشی در ساوه هستند. طبیعت منحصر به فرد، میوه های ارزان و متنوع، بررسی فرصت های شغلی و سرمایه گذاری در شهرک صنعتی، نزدیکی به تهران و مردمی مهمان نواز و مهربان از مهم ترین دلایل برای سفر به این شهر باستانی خواهد بود. برای حسن ختام می توانید برج سرداران ساوه را هم ببینید. پدر من معمار و سازنده این برج است که در زمان خود بلندترین بنای شهر ساوه به حساب می آمد. در سال های اخیر تزئیناتی به برج اضافه کرده اند که با سادگی طرح اولیه در تناسب نیست و بنا را کمی از ریخت انداخته است. در طرح اولیه قرار بود کاشی کاری با کابل روی برج کار بشود و با تکان خوردن کاشی ها در باد، برج رقصان بنماید. با تغییر شهردار طرح این نمای دینامیک نیز کنار گذاشته شد.

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران