قشم جزیره ی عجایب هفتگانه سفرمی

قشم؛ جزیره ی عجایب هفتگانه

کل : 10

میانگین : 3.2

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۱ دی ۱۳۹۶

جزیره ی قشم بزرگترین جزیره ی ایران می باشد که به خاطر جاذبه های منحصر به فردی که دارد به جزیره ی عجایب هفتگانه شهرت یافته است.
جزیره ی قشم واقع در استان هرمزگان، تنگه ی هرمز می باشد. قشم از شمال به بندرعباس، از مرکز به خمیر و قسمتى از شهرستان بندر لنگه، از شمال ‌شرقى به جزیره‌ى هرمز، از شرق به جزیره‌ى لارک، از جنوب به جزیره‌ى هنگام و از جنوب غربى به جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسى محصور گشته است.

آب و هوای جزیره ی قشم گرم و رطوبت آن بسیار بالا می باشد. خنک ترین زمان برای سفر به قشم فصل زمستان، ماه های دی و بهمن است و گرم ترین زمان فصل تابستان می باشد.

عجایب هفتگانه ی جزیره ی قشم

در ادامه با سفرمی همراه باشید تا با عجایب هفتگانه ی جزیره ی قشم آشنا شوید.

سواحل دیدنی قشم

وسعت جزیره قشم به ۱۵۰۰ کیلومترمربع می رسد و دارای بیشترین سواحل و کرانه‌ها در بین جزایر خلیج ‌فارس است. سواحل زیتون، سیمین، جزایر ناز، سوزا، مسن، شیب ‌دراز، سلخ و دوستکو از دیدنی‌ترین سواحل جزیره قشم محسوب می‌شوند.

سواحل قشم

تنوع سواحل صخره‌ای، ماسه‌ای و گلی قشم از ویژگی‌های ساحل ‌آن به شمار می روند. این ویژگی ها به ندرت به صورت یک جا یافت می شوند.
جزایر هنگام، هرمز، لارک و ناز در کنار جزیره قشم واقع هستند. جزایر ناز با ساحل قشم فاصله ی بسیار کمی دارند و هنگام جزر و مد به ساحل قشم می پیوندند؛ به گفته ی محلی ها جزایر ناز گویی در پیوستن به ساحل جزیره ی قشم ناز می کنند؛ به همین علت به عنوان جزایر ناز مشهور گشته اند.

قشم جزیره ی عجایب هفتگانه سفرمی

 

عجایب هفتگانه ی جزیره ی قشم

ژئوپارک قشم

جزیره ی قشم دارای پوشش گیاهی، دره‌ها، سواحل، کوه‌ها و پدیده‌های نادر زمین‌شناسی است.
نقش برجسته‌های طبیعی، چین‌خوردگی‌ها و کوه‌های عجیب و غریب حاصل از فرسایش آب و باد، چشم انداز شگفت انگیزی را ایجاد کرده اند. ژئوپارک قشم از جاذبه‌های طبیعی کم‌نظیر دنیا بشمار می رود.

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم نخستین ژئوپارک خاورمیانه می باشد و از سال ۱۳۸۵ به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو در آمده است.
ژئوپارک‌ها نشانگر تنوع گسترده ی زیستی و زمین‌شناختی کره زمین هستند. ژئوپارک‌ها گواهی بر تاریخ ۴٫۶ میلیارد ساله کره ی زمین و تنوع زمین‌شناختی آن می باشند و در شکل‌گیری زندگی انسانی و جوامع بشری مؤثر بوده‌اند.

ژئوپارک قشم

 

لاک پشت‌های پوزه عقابی

در جهان ۷ گونه لاک پشت دریایی شناسایی شده است که ۵ گونه ی آن در آب های خلیج فارس و دریای عمان ساکن هستند.
لاک پشت پوزه عقابی یکی از دو گونه لاک‌پشت های دریایی است که در سواحل استان هرمزگان تخم‌گذاری می‌کند.

لاک پشت‌های پوزه عقابی

پوزه ی لاک‌پشت پوزه عقابی به شکل منقار عقاب می باشد؛ به همین علت با نام لاک‌پشت پوزه عقابی یا منقار کوتاه معروف است. غذای اصلی این لاک‌پشت، اسفنج دریایی است که برای بیرون کشیدن آن از میان مرجان‌ها به شکل منقار در آمده است.

حقایق ناشناخته ی ارمنستان
ادامه مطلب

لاک پشت‌های پوزه عقابی

یکی از جاذبه های اکوتوریستی جزیره قشم لاک پشت های دریایی و تخم گذاری آن ها می باشد. لاک پشت های پوزه عقابی در نیمه ی دوم اسفند ماه تا اواخر اردیبهشت ماه تخم گذاری می کنند. در این دوره گردشکران فراوانی برای بازدید از این لاک پشت ها به مقصد قشم سفر می کنند.

لاک پشت‌های پوزه عقابی قشم

 

دره ی ستاره ها

در نزدیکی روستای برکه خلف که واقع در قلب جزیره ی قشم است، پدیده زمین شناسی شگفت انگیزی وجود دارد که با نام دره ی ستاره ها یا دره ی ستارگان شهرت یافته است. بومیان قشم بر این باورند که روزگاری ستاره ای از آسمان به قلب جزیره افتاده و در برخورد با زمین، جزیره این شکل ها را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است. دره ی ستاره ها در اصطلاح محلی “استاره کفته” و “گاه ستاره افتیده” نامیده می شود.

دره ی ستاره ها قشم

در ارتباط با دره ی ستاره ها افسانه های مختلفی گفته می شود. به گفته ی بومیان، پیش از غروب آفتاب باید دره ی ستارگان را ترک کرد؛ چراکه بر این باورند با سکوت شب موجودات فرا زمینی در “استاره کفته” گردهم می آیند.
اشکال گوناگونی در دره ی ستاره ها قابل مشاهده هستند که حاصل فرسایش باد و باران است.

دره ی ستاره ها

 

غار نمک

کوه مخروطی شکل نمکدان جاذبه دیگر جزیره قشم است که ارتفاعی حدود 340 متر دارد و قطر قاعده آن حدود هفت کیلومتر است. در دامنه این کوه مخروطی شکل، غارهایی وجود دارند که با قندیل های کریستال نمک و دیواره های بلورین تزئین شده اند.

غار نمک

استلاگتیت ها و استلاگمیت های بزرگ و اعجاب انگیز این غارها حاصل سالیان دراز فعالیت طبیعت می باشند. طبق برآوردی علمی، طول غارهای نمک جزیره قشم بیش از 5.5 کیلومتر است و از طولانی ترین غارهای نمک جهان بشمار می رود.

غار نمک

در غارهای این منطقه چشمه نمک جاری می باشد. نمک این چشمه از غلظتی در حدود 99 درصد برخوردار است. این چشمه ی نمک به تدریج حوضچه های کریستالی نمک ایجاد می کند که از جمله چشم اندازهای زیبا بشمار می رود.
برای مشاهده ی استالاکیت های بلورین نمک درون غار نیاز به چراغ قوه دارید. سقف غارها نیز پوشیده از قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف هستند.

غار نمک قشم

 

تنگه چاهکوه

از دیگر عجایب جزیره ی قشم، تنگه ی چاهکوه می باشد. تنگه ی چاهکوه پدیده‌اى عجیب، ایجاد شده از فرسایش سنگ‌هاى رسوبى زمین است. دره یا تنگ چاهکوه در شمال غربی جزیره ی قشم، در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم، قرار دارد. عمق این دره ۱۰۰ متر می باشد.
تنگ چاهکوه از جاذبه‌های گردشگری کم تر شناخته شده ی جزیره قشم است.

بهترین هتل ­های اصفهان
ادامه مطلب

تنگه چاهکوه

تنگ چاهکوه در دل یک کوه سنگی یکپارچه قرار دارد. چاهکوه در قدیم الایام محلی مقدس شمرده می شد. دالان های پر پیچ و عجیب این تنگه توسط فرسایش طبیعی به وجود آمده اند و حلقه های چاه موجود در بستر تنگه نیز توسط دست بشر حفر شده اند. در ابتدای ورود، چاهکوه پهن و با دیوارهای بلند است، اما کم کم از پهنای آن کم شده و عبور از میان آن دشوار میگردد. اشکالی که روی دیوارهای تنگ چاهکوه زیبا نقش بسته اند هر بیننده‌ای را به وجد می آورد.

تنگه چاهکوه

 

جنگل های حرا

در حوالی جزیره قشم، مجموعه‌ ای از درختان سرسبز حرا به چشم می‌خورند، که با آبراهه‌ هایشان و طبیعت بکر وحشی‌ ای که دارند، از منابع توریستی شگفت انگیز استان هرمزگان محسوب می گردند. جنگل های حرا هر ساله گردشگران فراوانی را برای بازدید جذب می‌کنند. گیاهان حرا در حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند.
جنگل دریایی حرا یکی از عجیب ترین و شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی ایران است. درختانی که در ناحیه جذر و مدی می رویند از آب شور تغذیه می گردند.

  • جالب است بدانید با وجود اینکه برخی از این درختان کاملا به زیر آب شور دریا فرو می روند (بی نیاز به آب شیرین) همچنان به زندگی خود ادامه می دهند.
  • درخت های حَرا در سواحل و مرداب‌ های ساحلی مصر، عربستان و سواحل جنوب ایران دیده می‌شوند.
  • زیستگاه حَرا در ۸ منطقه ی حفاظت شده ی بین‌ المللی ایران قرار دارد.

جنگل های حرا

حَرّا درختی از جامعه گیاهی مانگرو است.

  • مانگرو نامی مرکب، معرف اکوسیستم خاص در مناطق استوایی می باشد.
  • مانگرو حاصل تجمع بسیار ویژه‌ای از گیاهان و جانوران در سواحل، دلتاها و برکه‌ها است.
  • نام حرا به افتخار دانشمند ایرانی ابو علی سینا به نوع جنگل ها نسبت داده شده است.

درخت های حرا همیشه سر سبز هستند. یکی از ویژگی های درخت حرا این است که هر چه سر و شاخه های آن را قطع کنند بهتر رشد می کند و سبزتر می شود. جنگل های حرای قشم بیش تر منزلگاه درختان آوسینیا مارنیا است.
جزیره قشم از انبوه ترین و وسیع ترین جنگل های حرا برخوردار است. به همین علت سازمان جهانی یونسکو جنگل های حرای قشم را منحصر به فرد خوانده و نام آن را در فهرست ذخیره زیست کره جهان به ثبت رسانده است.

درخت های حرا

 

جزایر ناز

جزایر ناز در ۲۲ کیلومتری شهر قشم قرار دارند. یکی از ویژگی های جالب این جزایر این است که با پای پیاده و یا با خودروی شخصی می توان تا فاصله یک کیلومتری داخل آب های خلیج فارس را پیمود.
جزایره ناز متشکل از ۲ جزیره می باشند که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ قرار دارند.‌ بومیان منطقه این ۲ جزیره را “دو کرده” می گویند. جزایر ناز فاقد ساحل شنى می باشند و پیرامون آن را دیواره‌هاى صخره‌اى به ارتفاع پنج تا ده متر فراگرفته اند. روى این جزیره کاملاً مسطح است.
جزایر از آرامشی خاص و چشم انداز بی نظیری برخوردارند که این امر موجب شده به جاذبه ای گردشگری بدل گردند.

در مورد کشور بورکینافاسو چه می دانید؟
ادامه مطلب

جزایر ناز قشم

 

دلفین های جزیره هنگام

آب های نیلگون خلیج فارس منزلگاه انواع گونه های دریایی است که در جزیره ی قشم به وفور یافت می شوند. معروف ترین آن ها دلفین ها هستند.

دلفین های جزیره هنگام

دلفین های جزیره قشم و جزیره هنگام هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کنند. دیدن این آبزیان زیبا و بازی آن ها در کنار قایق، شور وشوق وصف ناپذیری به گردشگران می‌دهد.

دلفین های جزیره هنگام

 

قلعه ی پرتغالی‌ها

قلعه ی پرتغالی‌ها واقع در شهر قشم می باشد که مجهز به توپ‌های بزرگ متعلق به دوران گذشته است. در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس قلعه‌های پرتغالی‌ قابل مشاهده هستند. دیوارهای قلعه ی پرتغالی‌ها ۳/۵ متر قطر دارند و برج‌های آن به ارتفاع تقریبی ۱۲ متر در چهار گوشه ی قلعه ‌قابل روئیت هستند.

قلعه ی پرتغالی‌ها

پلان قلعه پرتغالی‌های قشم به شکل چهار ضلعی نامنظم است و شامل انبارهای جنگ‌افزار، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار می باشد. بنای قلعه ی پرتغالی‌ها در سال ۱۶۲۱ میلادی موجب گردید شاه عباس بزرگ بر علیه پرتغالی‌ها اقدام به جنگ نماید و پرتغالی ها را از سواحل خلیج‌فارس بیرون براند.

قلعه ی پرتغالی‌ها

 

بهترین زمان سفر به قشم

از آنجاییکه اغلب جاذبه های گردشگری قشم طبیعی هستند، برای گشت و گذار در فصل تابستان، شدت گرمای هوا آزار دهنده می شود. به همین علت بهترین زمان برای سفر به قشم در اوایل بهار و ماه آخر فصل زمستان است. البته در فصول پاییز و زمستان نیز هوا نسبتاً مناسب و خنک می باشد.
در فصل تابستان آب و هوای قشم بسیار گرم است؛ به ویژه از اواسط ماه تیر تا اواسط شهریور.

بهترین زمان سفر به قشم

اگر تصمیم به سفر دارید پیشنهاد سفرمی به شما بازدید از جزیره ی قشم است، به ویژه در فصل زمستان که هوا خنک می باشد.
هم اکنون می توانید پرواز و هتل مد نظرتان را از طریق سایت سفرمی به آسانی و با ارزان ترین قیمت خریداری کرده و از سفرتان به قشم، این جزیره ی عجایب هفتگانه نهایت لذت را ببرید.

نظرات کاربران

  1. سلام میخواستم بپرسم قشم درفصل مهراب وهواش چطوریه…..هتلاش ..صبحانه.ناهاروشامه هستش…بهترین هتل کدوم منطقه هستش…ممنونم ازراهنماییتون….