گردشگری ایران - مراکز دیدنی و تفریحی - کویر ریگ جن

کویر ریگ جن؛ مثلث برمودا یا سرزمین ارواح پلید؟!

کل : 4

میانگین : 2

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۵

کویر ریگ جن از صعب العبورترین نواحی دنیا، منطقه ای کویری و پر از تپه های شنی و باتلاق های نمکی است. در حال حاضر در این منطقه هیچ علائمی از حیات دیده نمی شود. کویر ریگ جن در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است و وسعتی برابر با ۳۸۰۰ کیلومتر مربع دارد. هیچ گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد.

در بیشتر نقشه ها نامی از این منطقه برده نشده است. تنها دو کویر شناس اروپایی در گذشته در سفرنامه های خود به وجود کویر ریگ جن در ایران اشاره کرده اند.

در ادامه با سفرمی همراه باشید.

کویر ریگ جن

در سال ۱۹۰۰، “سون هدین”، کویرنورد بزرگ سوئدی، اولین گردشگری بود که سعی کرد سفر به کویر ریگ جن را تجربه کند و به این کویر پای بگذارد؛ ولی به دلیل باتلاقی بودن منطقه از تصمیمش منصرف شد و از حاشیه غربی و جنوبی ریگ جن عبور کرد. او بعدها در کتاب «کویرهای ایران» به طور مفصل درباره ی ریگ جن نوشت. در سال ۱۹۳۰ “آلفرنس گابریل” با ایده گرفتن از کتاب “سون هدین” راهی ایران شد و عزم سفر به ریگ جن را کرد.
اما او هم تنها توانست از عرض ریگ جن بگذرد. تا این که در سال ۱۳۸۰ اولین کویرنورد ایرانی راهی ریگ جن شد تا بتواند طلسم این سرزمین اسرارآمیز را بشکند. دکتر علی پارسا، برای اولین سفر با شتر راهی ریگ جن شد، اما سفرهای بعدیش را با تیم های کویرنوردی انجام داد.

کویر ریگ جن

وجه تسمیه و افسانه های کویر ریگ جن

کلمه جن به مفهوم پوشیده و مخفی است. به همین دلیل بعد از اسلام، ملائکه را جن می گفتند، چون از چشم انسان ها مخفی بودند و دیده نمی شدند. عدم وجود منابع آب در گستره وسیع ریگ جن به همراه وجود موانع طبیعی از جمله باتلاق های نمک و تپه های ماسه ای مرتفع، عواملی بودند که این منطقه را در طول قرن ها از دسترسی انسان دور نگاه داشتند. همین عوامل باعث شد عرصه پهناور این کویر در طول تاریخ بر انسان پوشیده بماند و در نتیجه نام جن را بر آن بگذارند.

کویر ریگ جن
افسانه ها و داستان های پر ابهام در مورد ریگ جن، عموما نشات گرفته از عجز حاشیه نشینان و یا مسافران در عبور از این خطه بوده است. وجود گرمای بسیار زیاد در این منطقه با توجه به آن که در قرآن جنس جن از گرما و آتش می باشد به احتمال زیاد در انتخاب این نام بی تاثیر نبوده است.
همچنین پوشیده بودن قسمت های جنوبی ریگ جن از تپه های ماسه ای و صدایی که حرکت باد بر روی این تپه ها ایجاد می کرده قطعا از عوامل موثر بر باور عمومی وجود قدرت های متافیزیکی در این منطقه است. خرد شدن سنگ ها در اثر اختلاف زیاد دمای شب و روز (که به گریه سنگ شهرت دارد) نیز به همین عوامل متافیزیکی منسوب است.

 عقاید مردم محلی در مورد کویر ریگ جن

مردم محلی معتقدند این سرزمین نفرین شده و پایگاه شیطان ها و ارواح پلید می باشد. در قدیم کاروان ها و مسافران هرگز از این کویر عبور نمی کردند. به گفته ی مردم محلی هر کسی که وارد این سرزمین شده زنده نمانده و ناپدید شده است.

“هدین” در کتاب «کویرهای ایران» افسانه ای را از مردم آن زمان روایت می کند، که در مرکز ریگ جن بهشت گمشده ای وجود دارد. در این بهشت دریاچه ای است و در کنار آن جنگل های انبوه قرار دارند. شیاطین پشم شترها را در آنجا رها کرده اند و هر کس به این منطقه دست یابد ثروتمند خواهد شد. مسلما در مرکز ریگ جن نه دریاچه ای وجود دارد و نه جنگلی. آنچه وجود دارد زمین های پف کرده ی رسی است که از شدت تبخیر و شوری، توانی برای رشد گیاه در خود ندارند.

کویر ریگ جن

شباهت ریگ جن به مثلث برمودا

برخی ریگ جن را به مثلث برمودا تشبیه کرده اند.
در واقع ریگ جن هیچ شباهتی به مثلث برمودا ندارد و امواج مغناطیسی زمین در آن نیز با سایر نقاط تفاوتی ندارد. آنچه در مورد ریگ جن حقیقت دارد این است که در آن منطقه نه بارندگی وجود دارد و نه زمین آن حاصلخیز است و به همین علت تبدیل به سرزمین افسانه ها شده است.

چگونه به کویر ریگ جن برویم؟

اگر قصد سفر به کویر ریگ جن را دارید باید به صورت مجهز سفر نمایید و تمام تجهیزات لازم و ضروری در این سفر را به همراه داشته باشید. برای عبور از کویر جن بهترین وسیله جیپ های سبک وزن می باشند، اما ممکن است در مسیر گیر کنید و یا گم شوید؛ به همین علت باید تمام امکانات نرم افزاری مثل نقشه های دقیق و GPS که قبلا تمام مسیرهای عبور از ریگ جن روی آن مشخص شده است را همراه داشته باشید و مهم تر از همه این است که مسئولان محلی را نیز باید از سفر خود به ریگ جن مطلع سازید.

در کویر ریگ جن یکی از مهم ترین خطرهایی که هر مسافری را تهدید می کند، فرو رفتن در گل و لجن و باتلاق ها می باشد، پس به همراه داشتن راهنمای محلی و متخصص آن منطقه امری اجتناب ناپذیر است.
علاوه بر این ها، در این سفر حداقل برای مدت پانزده روز آذوقه ی غذا، آب، بنزین و وسایل فنی ماشین نیز به همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل بتوانید تا رسیدن امداد دوام بیاورید.

نظرات کاربران