گردشگری روسیه - طبیعت روسیه - سفر به روسیه

رودخانه‌ی سنگی، شگفتی دیگری از روسیه

کل : 6

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۹ مرداد ۱۳۹۵

روسیه کشور پهناوری است و به همین دلیل جاذبه های دیدنی زیادی دارد. کاخ های قدیمی یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری در روسیه هستند. صنعت توریسم در روسیه رونق خوبی دارد و سالانه مردم زیادی عازم این کشور می شوند. از این رو خرید بلیط هواپیما خارجی به مقصد روسیه در رتبه هفتم گردشگری میان کشورهای اروپایی قرار دارد. بد نیست بدانید دیدنی های روسیه تنها به بناهای تاریخی و کاخ های مجلل ختم نمی شود. این کشور با وجود هوای سرد که تقریبا در تمام طول سال بر روسیه حاکم است، اما جاذبه های طبیعی و دیدنی های بسیاری دارد. تماشای شفق قطبی یکی از دلایل سفر گردشگران به این کشور است. رودخانه سنگی روسیه نیز یکی دیگر از دیدنی های طبیعی این کشور است.

رودخانه سنگی در روسیه

رودخانه سنگی در روسیه

این رودخانه بزرگ سنگی، بستری مملو از تخته سنگ‌های عظیم الجثه‌ای است که بی هیچ نظم و ترتیبی در کنار یکدیگر جای گرفته‌اند. در حقیقت این رودخانه سنگی، از ارتفاعات رشته کوه‌های تاگانای (Taganay) واقع در اورال جنوبی و قلمرو استان چلیابینسک (Chelyabinsk) روسیه سرچشمه گرفته و جاری می‌شود. طول این رودخانه ۶ کیلومتر و عرض آن به طور میانگین ۲۰۰ متر است و در برخی مناطق حتی عرض آن تا ۷۰۰ متر نیز می‌رسد.

گفته می‌شود قدمت رودخانه سنگی روسیه به آخرین دوره عصر یخبندان، یعنی حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. در این دوره از یخبندان، یخچال‌های طبیعی حتی نوک قله‌های کوه‌ تاگانای، در ارتفاعات بالاتر از ۴۸۰۰ متر را نیز پوشانده بودند. بر اثر وزن بسیار زیاد یخ‌های این یخچال‌های طبیعی، نوک کوه‌های تاگانای به میلیون‌ها قطعه سنگ کوچک تر تجزیه شده و هم‌زمان با جریان یخ‌های ذوب شده، این قطعه سنگ‌ها نیز به تدریج به قسمت‌های پایین‌تر کوه حرکت کردند. بدین ترتیب رودخانه بزرگی از سنگ را ایجاد کرده اند. از آنجایی که ظاهر این پدیده، شباهت بسیار زیادی به رودخانه‌های معمول دارد، نام «رودخانه» بر آن گذاشته شده است. البته این امر به این معنا نیست که جریانی از سنگ های متحرک در این مسیر وجود دارد. بالعکس این سراشیبی سنگی هزاران سال است که بی حرکت در جای خود ثابت و پابرجاست.

همه چیز درباره ی جزیره ی بالی
ادامه مطلب

رودخانه ای از سنگ

در بستر رودخانه سنگی چه می گذرد؟

رودخانه سنگی روسیه از قطعات بزرگی از کوآرتزیت (سنگی بسیار فشرده و سخت حاوی کوآرتز) تشکیل شده است. از جمله اونچورین (Aventurine) (گونه ای از کوآرتز حاوی میکا یا ترکیبات آهن که موجب درخشندگی این سنگ هاست). وزن هر یک از این قطعات  به ۱۰ تن نیز می‌رسد. عمق این رودخانه بزرگ سنگی در ژرف‌ترین منطقه به ۶ متر نیز می‌رسد. جالب اینجاست که اگر به این رودخانه بزرگ سنگی نزدیک شوید، می‌توانید به راحتی صدای جریان آب را در آن بشنوید. گرچه در واقع به ظاهر آبی در این روخانه جریان ندارد ولی علت این صدا، رگه‌های آبی است که در زیر این صخره‌ها جریان دارد.

این قبیل رودخانه‌های سنگی را در خارج از روسیه نیز می‌توان یافت. برای مثال چندین رودخانه سنگی در کوه‌های ویتوشا (Vitosha) واقع در بلغارستان نیز وجود دارند. یکی از بزرگترین رودخانه‌های سنگی با طولی بیش از ۲ کیلومتر در فلات دامنه‌های آلپ، در منطقه زلاتنیت موستوف (پل‌های طلایی، Zlatnite Mostove) در قسمت‌های بالایی رودخانه ولادایسکا (Vladayska) قرار دارد. نمونه‌ای دیگر از رودخانه‌های سنگی در دره ویتوشکا بیستریتسا ریور (Vitoshka Bistritsa) است که در حدود ۳۰۰ متر عرض دارد. رودخانه‌های سنگی عریض‌تری نیز در سراشیبی این کوه‌ها در حال شکل گیری می باشند.

نظرات کاربران