گردشگری جهان - گردشگری روسیه - رودخانه سنگی - روسیه

رودخانه‌ی سنگی، شگفتی دیگری از روسیه

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۹ مرداد ۱۳۹۵

رودخانه‌ی سنگی، شگفتی دیگری از روسیه  

این رودخانهء بزرگ سنگی، بستری مملو از تخته سنگ‌های عظیم الجثه‌ای است که بی هیچ نظم و ترتیبی در کنار یکدیگر جای گرفته‌اند. در حقیقت این رودخانهء سنگی، از ارتفاعات رشته کوه‌های تاگانای (Taganay) واقع در اورال جنوبی و قلمرو استان چلیابینسک (Chelyabinsk) روسیه سرچشمه گرفته و جاری می‌شود. طول این رودخانه ۶ کیلومتر و عرض آن به طور میانگین ۲۰۰ متر است و در برخی مناطق حتی عرض آن تا ۷۰۰ متر نیز می‌رسد.

گفته می‌شود قدمت این سراشیبی سنگی به آخرین دورهء عصر یخبندان، یعنی حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. در این دوره از یخبندان، یخچال‌های طبیعی حتی نوک قله‌های کوه‌ تاگانای، در ارتفاعات بالاتر از ۴۸۰۰ متر را نیز پوشانده بودند؛ بر اثر وزن بسیار زیاد یخ‌های این یخچال‌های طبیعی، نوک کوه‌های تاگانای به میلیون‌ها قطعه سنگ کوچک تر تجزیه شده و هم‌زمان با جریان یخ‌های ذوب شده، این قطعه سنگ‌ها نیز به تدریج به قسمت‌های پایین‌تر کوه حرکت کردند و بدین ترتیب رودخانهء بزرگی از سنگ را ایجاد کرده اند. از آنجایی که ظاهر این پدیده، شباهت بسیار زیادی به رودخانه‌های معمول دارد، نام «رودخانه» بر آن گذاشته شده است؛ البته این امر به این معنا نیست که جریانی از سنگ های متحرک در این مسیر وجود دارد؛ بالعکس این سراشیبی سنگی هزاران سال است که بی حرکت در جای خود ثابت و پابرجاست.

این رودخانهء سنگی از قطعات بزرگی از کوآرتزیت (سنگی بسیار فشرده و سخت حاوی کوآرتز) از جمله اونچورین (Aventurine) (گونه ای از کوآرتز حاوی میکا یا ترکیبات آهن که موجب درخشندگی این سنگ هاست) تشکیل شده است و وزن هر یک از این قطعات  به ۱۰ تن نیز می‌رسد. عمق این روخانهء بزرگ سنگی در ژرف‌ترین منطقه به ۶ متر نیز می‌رسد. 

شهر گرانادا ، تاریخی ترین شهر اسپانیا
ادامه مطلب

جالب اینجاست که اگر به این رودخانهء بزرگ سنگی نزدیک شوید، می‌توانید به راحتی صدای جریان آب را در آن بشنوید. گرچه در واقع به ظاهر آبی در این روخانه جریان ندارد ولی علت این صدا، رگه‌های آبی است که در زیر این صخره‌ها جریان دارد.

این قبیل رودخانه‌های سنگی را در خارج از روسیه نیز می‌توان یافت. برای مثال چندین رودخانهء سنگی در کوه‌های ویتوشا (Vitosha) واقع در بلغارستان نیز وجود دارند. یکی از بزرگترین رودخانه‌های سنگی با طولی بیش از ۲ کیلومتر در فلات دامنه‌های آلپ، در منطقهء زلاتنیت موستوف (پل‌های طلایی، Zlatnite Mostove) در قسمت‌های بالایی رودخانه ولادایسکا (Vladayska) قرار دارد. نمونه‌ای دیگر از رودخانه‌های سنگی در درهء ویتوشکا بیستریتسا ریور (Vitoshka Bistritsa) است که در حدود ۳۰۰ متر عرض دارد. رودخانه‌های سنگی عریض‌تری نیز در سراشیبی این کوه‌ها در حال شکل گیری می باشند.

نظرات کاربران