سوغاتی روسیه

سوغاتی های روسیه

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۷ بهمن ۱۳۹۵

سوغاتی های روسیه

سوغاتی های مختلف روسیه به قدری دقیق و روشن منعکس کننده ی شخصیت ملی و روح مردم روسیه هستند که تماشای بی‌وقفه و مطالعه در مورد آن‌ها همواره لذت‌بخش خواهد بود. مجسمه‌های منحنی شکل با رنگ‌آمیزی‌های شاد، عروسک‌های تو در تو، جعبه‌هایی از جنس چوب و لوازم جانبی آن، ظروف سرامیکی، جعبه‌های چوبی امسترا (Mstera) ،کولوی (Kholuy) ،پالک (Palekh) ،و فدوسکینو (Fedoskino) (صنایع دستی منقش به تصاویر مینیاتوری)، عروسک سربازانی از جنس قلع، ساعت، و عروسک‌های چوبی از جمله سوغاتی های روسیه به شمار رفته و برای هر فردی با هر سلیقه‌ای دوست داشتنی هستند. از این وسایل تزئینی می‌توانید در دکور خانه ی خود استفاده کنید و با دیدن آن به یاد خاطرات خود در روسیه بیفتید.

اگر با وجود آشنایی با این وسائل تزئینی باز هم به دنبال سوغاتی غیر عادی و در عین حال زیبا می‌گردید، در فروشگاه سوغات روسی ما می‌توانید با صنایع دستی هنری که ساخته ی دست استادان معروف است آشنا شوید. هر یک از صنایع دستی موجود در این فروشگاه، منعکس کننده ی سنت هزاران ساله ی مردم روسیه و هنر تزئینی آن‌ها است. هر یک از این اشیای ارزشمند قادر است به تنهایی ارزش بسیاری به هر نوع کلکسیونی افزوده و یا اینکه به عنوان یک هدیه ی مناسب برای هر مناسبتی استفاده شود.

سوغات روسیه

جعبه‌هایی از جنس چوب غان (Birch Boxes)

این صنایع دستی چوبی از چوب خالص درخت غان ساخته شده و یا اینکه با برش‌ها و یا قالب‌هایی از این چوب تزئین شده‌اند. قالب زنی (مهر زنی) بر روی چوب غان از قدیمی‌ترین صنایع دستی به شمار می‌رود.

پوست درخت غان همواره به عنوان یک ماده ی اولیه ی سنتی در نظر استادان صنایع دستی روسیه شناخته می‌شود. این ماده را می‌توان مشابه پاپیروس مصری دانست. پوست درخت غان با توجه به کیفیت قابل ملاحظه‌ای که دارد (دوام، انعطاف پذیری، و مقاومت در برابر پوسیدگی)، مدت‌های مدید به عنوان ماده اولیه ایده‌آل برای ساخت ظروفی همچون سطل، و قوطی برای نگهداری محصولات خشک و مایعات به کار گرفته می‌شد.

بازگشایی سافاری لند دبی در سال 2018
ادامه مطلب

از قرن هجدهم تا کنون، از پوست درخت غان برای ساخت وسائل تزئینی استفاده می‌شود. از پوست درخت‌های غانی که در ماه‌های می تا ژوئن ذخیره شده به عنوان مواد اولیه ی چنین محصولاتی استفاده می‌شود. به غیر از وسائل تزئینی که با برش و یا قالب‌زنی این چوب ساخته می‌شوند، اقلام دیگری نیز وجود دارند که از نوارهای در هم تنیده چوبی درست می‌شوند. اخیراً در تزئین صنایع دستی ساخته شده از پوست غان از سنگ‌های مختلفی همچون کهربا، یشم، مالاکیت، و لاجورد استفاده می‌شود.

سوغاتی روسیه

 

جعبه‌های لاکی و جلادار (Lacquer Boxes)

اولین جعبه‌های لاکی در ژاپن و چین ظاهر شد. از قرن شانزدهم، هنر ساخت چنین جعبه‌هایی در غرب اروپا آغاز شد. اولین جعبه‌های لاکی روسی در اوایل قرن هجدهم ساخته شد. این جعبه‌ها با نمونه‌های شرقی آن تفاوت داشت. روند ساخت جعبه‌های لاکی روسی بسیار دشوار و پر زحمت و نیازمند مهارت‌ و حرفه ی خاص صنعتگران بود. اولین جعبه‌های لاکی قیمت‌های بسیار بالایی داشتند، به طوری که تنها اعضای خاندان سلطنتی و ثروتمندترین نمایندگان اشراف توانایی پرداخت هزینه آن را داشتند.

لاکور سوغات روسیه

امسترا (Mstera)

هنر نقاشی لاکی در روستای امستر واقع در منطقه ولادیمیر آغاز شد که از سنت‌ نقاشی و رنگ‌آمیزی اقلام مختلف صنایع دستی در قرن هفدهم نشات می‌گرفت. اما بعدها هنرمندان روش‌های جدیدی برای خلق هنر متمایزی در مینیاتور ابداع کردند. مینیاتور امسترا دارای طرح و رنگ‌بندی ظریفی است. مشخصه ی تن‌های رنگی مات که معمولاً بر روی یک پس زمینه ی عاجی رنگ به کار گرفته می‌شوند، از اصلی‌ترین ویژگی‌های نقاشی و رنگ‌آمیزی امسترا است. رنگ‌های آبی، نقره‌ای، زرد، و قرمز در طیف رنگی امسترا از جمله رنگ‌های غالب به شمار می‌روند. تصاویر به کار رفته در امسترا اغلب از آهنگ‌ها، افسانه‌ها، و داستان‌های خیالی روسی برگرفته شده‌اند.

برترین جاذبه های گردشگری آفریقای جنوبی (بخش اول)
ادامه مطلب

امسترا سوغاتی روسیه

پالک (Palekh)

هنرمندان نقاش با به کارگیری طیف رنگ‌های کاملاً شاد و درخشان، و بدون استفاده از رنگ‌های روغنی بلکه با کمک مخلوطی از رنگدانه‌های تمپرا با زرده ی تخم مرغ، از روش استادان قدیمی پیروی می‌کنند. خطوط ظریف، نقاشی‌های دقیق و جزئی و مرکب از چند شکل بر روی یک پس زمینه مشکی رنگ از جمله مشخصات بارز پالک است. هر جعبه با استفاده از لاک شفاف جلاکاری می‌شود، به همین خاطر است که سطح کار کاملاً صاف و مسطح است. هر یک از این اقلام طرحی منحصر بفرد داشته و مزین به امضای هنرمند سازنده آن است. موضوعات اصلی مینیاتورکاری پالک داستان‌های افسانه‌ای، و نقاشی‌های واقع نما (برگرفته از صحنه‌هایی از زندگی واقعی) است. هنرمندان سازنده پالک با ایجاد شاهکارهای خود از بهترین ویژگی‌های سبک نقاشی سنتی روسیه حفاظت می‌کنند. این جعبه‌های نفیس که با دست رنگ‌آمیزی شده‌اند، نمایانگر جذابیت ساده و زیبای مینیاتورکاری لاکی روسیه هستند.

فدوسکینو (Fedoskino)

طرح‌های رنگی نفیس، خط اصلی و ترکیب خطوط، و روند کامل و بی‌نقص اجرایی، از جمله ویژگی‌های اصلی نقاشی‌های مینیاتوری فدوسکینو به شمار می‌رود. این شیء تزئینی، آمیخته‌ای از اشکال و نقاشی است. مینیاتور فدوسکینو، با دنیایی از تصاویر و تنوع سبک‌های مختلف، بیشتر هنر محسوب می‌شود تا صنایع دستی. موضوعات به کار رفته در این تصاویر از فرهنگ عامه و داستان‌های افسانه‌ای و حتی اتفاق‌های روزانه زندگی ساده روستایی برگرفته شده است؛ از مناظر زیبای روسیه و معماری متمایز آن تا فرهنگ غنی مردم روسیه همگی از موضوعات این نقاشی‌هاست. این جعبه‌های لاکی سرشار از زیبایی تزئینی و تصویری است.

سوغات روسیه فدوسکینو

سرامیک (Ceramics)

سرامیک – چینی ( پورسلین)، فاینز ( نوعی ظرف سفالین لعاب دار)، مایولیکا ( نوعی سفال نقاشی شده)، و سفال – از گل پخته شده به همراه ترکیبات معدنی ساخته می‌شود. نحوه ساخت اشیای سرامیکی در سبک ملی سنتی با دید فردیِ هنرمند سازنده ی آن انجام می‌شود.

هنر شکل‌دهی و پختن اشیاء گِلی در روسیه ، در قرن دهم تا سیزدهم پدیدار شد. طی دو قرن بعد به طرز گسترده‌ای این هنر به کار گرفته شد. در قرن سیزدهم تولید مایولیکا، چینی پورسلین، و فاینز بسیار رونق یافت.

راهنمای تور گردشگری یک‌روزه در شیراز
ادامه مطلب

از قرن هجدهم جیزل (Gzhel) ( نام سی روستا در حوالی مسکو) به مرکز اصلی تولید سرامیک تبدیل شد، به طوری که در این مناطق نه تنها به تولید ظروف سفالین برای مصارف عملی، بلکه برای اشیای تزئینی و هنری نیز پرداخته می‌شد.

امروزه جیزل چین از محبوبیت جهانی بالایی برخوردار است. صنایع دستی این منطقه به مشخصه رنگ‌بندی آبی و سفید، طرح‌ها و اشکال عجیب و غریب شناخته می‌شود. جیزل بزرگ‌ترین مرکز تولید ظروف سفالی سنتی است. در این منطقه ظروف سفالیِ کاربردی، اشیاء تزئینی، و نیز حتی مجسمه‌ها و چهره‌های شخصیت‌های چینی، و کارد و چنگال سفالی با رنگ‌آمیزی دست‌ساز و تزئین شده با لعاب آبی ساخته می‌شوند.

تولید سرامیک مدرن در این منطقه، هنر نوینی است که در عین حال از تجارب فنی و هنری حاصل از ساخت ظروف سفالی سنتی نیز در آن به کار گرفته شده است. هرچند هر طرحی نقوش و ترتیبات خاص خود را داراست، اما با این حال هنرمندان نقاش جیزل سعی دارند با به کارگیری نقاشی سنتی، طرح‌های منحصر بفرد و بدیعی ایجاد کنند. هنرمندان صنایع دستی به خلق طرح‌ها و اشکال فوق العاده هنری می‌پردازند.  نقاشی تزئینی و گُل و بته‌دار روی این اشیاء تزئینی در حقیقت تا زمانی که لعاب از آن محافظت می‌کند، ثابت و پایدار باقی می‌ماند.

نظرات کاربران