Salar de Uyuni-سالاردو ییونی-بولیوی-گردشگری بولیوی-کویر نمک-زیباترین کویرجهان-کویر بولیوی

سالاردو ییونی، غول‌های نمکی بولیوی

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۵

سالاردو ییونی (Salar de Uyuni)

سالاردوییونی با مساحتی به وسعت ۱۰۵۸۲ کلیومتر مربع بزرگترین کویر نمکی جهان و در جنوب غربی بولیوی واقع شده است. برخلاف دیگر مناطق بیابانی که سرشار از شن و ماسه هستند، این کویر زیبا پوشیده از نمک درخشان و سفید رنگ است. سالاردوییونی منطقه‌ای صاف و احاطه شده با جزایر کوچکی است که بر زیبایی این کویر استثنایی افزوده اند. درلایه زیرین این قشر سخت نمکین، مخازن آب‌نمک غنی از لیتیم واقع شده اند. نزدیک به ۷۵% از کل ذخایر لیتیم جهان در این منطقه قرار دارد، که باعث بوجودآمدن صنعت استخراج لیتیم در سالاردو ییونی شده است. زیبایی خیره کننده‌ای این کویر، حیرت انگیز است و دیدن آن تجربه‌ای فراموش نشدنی خواهد بود.

شکل‌گیری سالاردو ییونی

این کویر از ده میلیون تن نمک تشکیل شده است، چطور؟ این سوال بسیاری از گردشگران هم هست. در گذشته آلتیپلانو (فلات بالا) در سالاردو ییونی هیچ راه خروجی نداشته؛ در نتیجه آب کوهستان‌های اطراف در دریاچه‌ای وسیع جمع می‌شده است. به دلیل تبخیر آب این دریاچه عظیم در اثر تابش شدید نور خورشید در دامنه رشته کوه‌های آند، قشر ضخیمی از نمک بر جای مانده که به مرور زمان سالاردو ییونی را شکل داده است.

البته افسانه‌های آیماران توضیح دیگری برای شکل گیری این کویر زیبا دارند. طبق این افسانه ها، کوهستان‌های اطراف این کویر نمکی همانند کیوزینا، کاسکیو و تیونیپا زمانی مردمانی غول پیکر بوده اند. در این افسانه‌ها کاسکیو و تیونیپا با یکدیگر ازدواج کرده اند. زمانی که کاسکیو به دلیل عشقش به کیوزینا، به همسرش خیانت کرد، اشک‌های تیونیپا باعث بوجود آمدن کویری سرتاسر نمک شد.

سالاردو ییونی: تجربه‌ای لذت بخش

بهترین راه لذت بردن از مناظر زیبای این کویر نمکی استفاده از خدمات تور ۴*۴ است. تورهای مشترک معمولاً برای حداکثر ۶ نفر تدارک دیده شده‌اند و برای سفری راحت تر باید از خدمات تورهای خصوصی استفاده کرد. با چنین تورهایی، حداقل باید یک شب را با امکانات ابتدایی در کویر گذراند و به همین دلیل بهتر است لباس گرم و کیسه خواب مناسب همراه داشته باشید. با توجه به چند برابر شدن اثر نورخورشید بر روی پوست بدلیل بازتاب آن توسط سطوح نمکین، کرم ضدآفتاب مناسب هم از جمله ملزومات این سفر است.

گردشگرانی که بدنبال ماجراجویی بیشتری هستند، میتوانند شبی را در هتل‌های مشهور نمکی این منطقه بگذرانند. محلی‌های این منطقه در نبود مصالح ساختمانی، با ابتکاری شگفت‌انگیز، بناهایی محکم را با استفاده از آجرهای نمکی ساخته اند. در این هتل‌ها همه چیز، از تختخواب گرفته تا میزها از تکه‌های نمک ساخته شده اند. اگر تمایلی به گذراندن شب در این هتل‌ها ندارید، می‌توانید با پرداخت مبلغی ناچیز از آن‌ها بازدید کنید.

تجربه مناظر حیرت انگیز سالاردو ییونی در فصل‌های خشک سال تجربه‌ای بی‌نظیر است؛ که نباید از دست داد. اگرچه، بارش باران نیز به کلی منظره این کویر زیبای نمکی را تغییر می‌دهد. به هنگام بارش باران، لایه‌ای از آب باران بر روی سطح صاف و نمکی کویر می‌نشیند و تصویر زیبای آسمان را به نحوی در خود انعکاس می‌دهد که تشخیص مرز میان زمین و آسمان دشوار است.

بهترین زمان برای بازدید از سالاردو ییونی

بین ماه‌های جولای و اکتبر این منطقه بهترین آب و هوا را دارد. اگر بدنبال تجربه دیدن مناظر و سطوح انعکاسی فوق العاده این منطقه هستید باید بین ماه‌های مارس و آوریل به سالاردو ییونی سفر کنید.

راه‌های رسیدن به سالاردو ییونی

مبدأ بیشتر تورهایی که به سالاردو ییونی می‌روند شهر کوچک اویونی است. برای رسیدن به این شهر چندین راه پیش رو دارید. بسیاری از گردشگران از ارورو به این شهر می‌آیند، مسیری که با قطار هفت ساعت و با اتوبوس هشت ساعت طول می‌کشد. بلیط‌های قطار و اتوبوس معمولا خیلی زود فروخته می‌شوند؛ بنابراین بهتر است که از قبل بلیطتان را رزرو کنید. همچنین می‌توانید با اتوبوس از شهر لاپاز ( ۱۲ تا ۱۵ ساعت) و یا از شهر پوتوسی(۶ تا ۷ ساعت) خود را به سالاردو ییونی برسانید. علاوه بر همه اینها، می‌توانید اتومبیلی کرایه کنید و یا با هواپیما از شهر لاپاز به فرودگاه کوچک شهر اویونی و کویر نمکی زیبای سالاردو ییونی بروید.

http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

نظرات کاربران